Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Scadere viteze de copiere

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
panion82

panion82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.02.2007
Buna,
De ceva timp intampin o problema cu NAS-ul meu Synology DS213j, vitezele de copiere\scriere au scazut pe la 20-25MB (cand erau noi viteza ajungea pe la 90+ MB). Routerul este unul Gigabit TP-Link Archer C7 AC1750 v2.
Am 2 hardiskuri Western Digital Red WD30EFRX-68EUZN0 conectate in NAS in RAID 1, power on time: 34640 ore (3.95 ani). Temperatura hardurilor este de 32*C.
Intrebarile mele sunt :
1. Hardiskurile au ajuns cumva la sfarsitul duratei de exploatare ? Sa le mai folosesc pana crapa unul sau ar trebuie sa le inlocuiesc acum pe amandoua ?
2. Daca inlocuiesc cablurile CAT5e cu cabluri CAT6 obtin vreo crestere a vitezei ?
Multumesc anticipat

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
2. niciodata
1. well...depends...de multe... o incercare: daca dai restart la router si dupa incerci sa faci un transfer cresc vitezele la "normal" ?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde si de sistemul de operare al nas-ului si ce variante de auto-intretinere are... la un moment dat se poate ajunge la un grad mare de fragmentare si asta reduce vitezele.

Edited by andreic, 06 February 2020 - 20:29.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ce te costa sa dai un RESTART la echiapmentele respective: NAS si router?
Vezi apoi ce se intampla. Revine sau nu "viteza" de acces.
Dupa ce faci testele, postezi concluziile.

#5
panion82

panion82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.02.2007

View Postandreic, on 06 februarie 2020 - 20:28, said:

Depinde si de sistemul de operare al nas-ului si ce variante de auto-intretinere are... la un moment dat se poate ajunge la un grad mare de fragmentare si asta reduce vitezele.
Am facut un backup pe un hdd extern, am dat reset NASului (era ca nou, am sters volumul, resetat totul la setarile de fabrica) si apoi le-am recopiat.... Nici o imbunatatire
Astia sunt parametrii Smart, dar nu prea stiu cum sa le interpretez.
https://ibb.co/CJGj3tJ
https://ibb.co/mRJ2HWf
35000 ore sunt chiar asa mult in ce priveste un hard pentru NAS ?

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
SMART-ul arata OK, nu sunt dude.
Dar router-ul la care e cuplat ce zice? Da-i si aluia un restart.
Daca ai dubii, comanda pe un site online doua HDD-uri cu care sa inlocuiesti hardurile din NAS si vezi daca rezultatul e acelasi.
Daca nu se schimba nimic, returnezi cel 2 HDD-uri, pierzi doar 15 lei la transport.
Daca e OK, ai gasit solutia si ramai cu HDD-urile.
Asa, de la distanta, greu sa primesti fix solutia care trebuie pentru situatia ta.

Edited by viceroy56, 06 February 2020 - 21:01.


#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
am ~49.000 cu un synology mai vechi ca al tau cu un WD Red de 4TB (WD40EFRX-68WT0N0) care a fost "forjat" la viata lui, deci nu cred ca asta e probl.

#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
De curiozitate cand ai facut back-up/restore pe HDD-ul extern ai saturat interfata USB 2.0 a NAS-ului  ( 40+ MB/s ) sau tot cu 20-25 MB/s ai citit/scris de pe matricea RAID 1 ; intreb asta ca sa izolezi problema la partea de stack network sau la Filesystem/disk-uri .
In loc de factory reset eu as incerca totusi o rescriere completa a firmware-ului (eventual dintr-un recovery mode daca e posibil  , nu am Synology deci nu etiu exact care sunt optiunile ) ; inclusiv la Linux dupa ani si ani garbage collection-ul imperfect isi mai face simtita prezenta .

#9
panion82

panion82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.02.2007

View Postme_iauras, on 06 februarie 2020 - 21:21, said:

De curiozitate cand ai facut back-up/restore pe HDD-ul extern ai saturat interfata USB 2.0 a NAS-ului  ( 40+ MB/s ) sau tot cu 20-25 MB/s ai citit/scris de pe matricea RAID 1 ; intreb asta ca sa izolezi problema la partea de stack network sau la Filesystem/disk-uri .
In loc de factory reset eu as incerca totusi o rescriere completa a firmware-ului (eventual dintr-un recovery mode daca e posibil  , nu am Synology deci nu etiu exact care sunt optiunile ) ; inclusiv la Linux dupa ani si ani garbage collection-ul imperfect isi mai face simtita prezenta .
Backup l-am facut conectand hardul extern la usbul pcului , deci tot prin ethernet s-a facut.

Edited by panion82, 06 February 2020 - 21:25.


#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
In cazul asta fa test cu HDD-ul extern conectat direct la NAS !

#11
panion82

panion82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.02.2007

View Postme_iauras, on 06 februarie 2020 - 21:27, said:

In cazul asta fa test cu HDD-ul extern conectat direct la NAS !
O sa incerc, mersi

#12
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
@initiator, ai activat ceva optiune de criptare a datelor pe NAS?

Edited by Bucifon, 07 February 2020 - 02:18.


#13
panion82

panion82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.02.2007

View PostBucifon, on 07 februarie 2020 - 02:18, said:

@initiator, ai activat ceva optiune de criptare a datelor pe NAS?
Nu am criptarea datelor.
S-a intamplat ceva ciudat, am schimbat cablurile intre ele si am dat reindexare si situatia s-a imbunatatit simtitor, vitezele au crescut pe la 60 MB/s. Cred ca s-au speriat ca o sa fie schimbate :roflmaofast:

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Verifică și conexiunea, sa fie gigabit. Și cablurile. Am avut aceeași problemă, un cablu era ciupit și îmi scădea viteza de la 1gbps la 100mbs mai mereu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate