Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Academia Forțelor Aeriene

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
RobertBZ

RobertBZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.02.2020
Salut! Vreau sa dau la Academia Forțelor  Aeriene  si sa devin pilot.  Mi-am dorit  mereu  asta si sper sa imi împlinesc  visul. Din pacate,  am o problema  destul de mare , sunt miop. Port ochelari  de la 6 ani si la momentul  de fata am -3,5 la ochelari. Cu ochelari  stiu ca nu ma va accepta  nimeni ca pilot si asta ma îngrijorează.
Intrebarea  mea este:
   Daca ma operez de miopie si scap complet  de ochelari,  voi putea fi acceptat?
Alte probleme  de sanatate  nu am si nu imi fac griji la celelalte probe de admitere.  
Trebuie  sa mentionez  faptul ca miopia nu mi-a mai crescut in ultimii 6 ani si probabil -3,5 va ramane in continuare.
Sper ca ma puteti ajuta:)
Va multumesc!


#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostRobertBZ, on 06 februarie 2020 - 11:02, said:

Salut! Vreau sa dau la Academia Forțelor  Aeriene  si sa devin pilot.  Mi-am dorit  mereu  asta si sper sa imi împlinesc  visul. Din pacate,  am o problema  destul de mare , sunt miop. Port ochelari  de la 6 ani si la momentul  de fata am -3,5 la ochelari. Cu ochelari  stiu ca nu ma va accepta  nimeni ca pilot si asta ma îngrijorează.
Intrebarea  mea este:
   Daca ma operez de miopie si scap complet  de ochelari,  voi putea fi acceptat?
Alte probleme  de sanatate  nu am si nu imi fac griji la celelalte probe de admitere.  
Trebuie  sa mentionez  faptul ca miopia nu mi-a mai crescut in ultimii 6 ani si probabil -3,5 va ramane in continuare.
Sper ca ma puteti ajuta:)
Va multumesc!
La examenul oftalmologic s-ar putea sa treci daca ai folosit LASIK/Lasek. Daca ai implant (nu ar trebui la -3.5) vei fi respins

#3
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Cam 1 din 500 reuseste. Daca nu esti admis nu trebuie sa te simti complexat.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKokoshmare, on 06 februarie 2020 - 11:43, said:

La examenul oftalmologic s-ar putea sa treci daca ai folosit LASIK/Lasek.
Eu cred ca e clar prevazut daca treci sau nu, nu vad cum la armata ar merge cu ''s-ar putea sa''...

De exemplu aici in Fi nici nu te primeste la preselectie daca ti-ai facut operatie. Baiatul meu cel mare e interesat, asa ca m-am informat despre cerinte...

#5
RobertBZ

RobertBZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.02.2020

View PostKarhu, on 06 februarie 2020 - 12:06, said:


Eu cred ca e clar prevazut daca treci sau nu, nu vad cum la armata ar merge cu ''s-ar putea sa''...

De exemplu aici in Fi nici nu te primeste la preselectie daca ti-ai facut operatie. Baiatul meu cel mare e interesat, asa ca m-am informat despre cerinte...
  Esti 100% sigur? Pana ajung  la secretariat la Academie  sa intreb  ma bazez pe raspunsurile  astea. Din cate spui nu am ce cauta acolo.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRobertBZ, on 06 februarie 2020 - 12:16, said:

  Esti 100% sigur? Pana ajung  la secretariat la Academie  sa intreb  ma bazez pe raspunsurile  astea. Din cate spui nu am ce cauta acolo.

Vezi ca eu am spus despre cum e in Fi, despre cum e in Ro nu stiu, s-ar putea sa fie mai laxe criteriile. Nu gasesti conditiile pe situl academiei?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRobertBZ, on 06 februarie 2020 - 12:16, said:

Pana ajung  la secretariat la Academie  sa intreb  ma bazez pe raspunsurile  astea.
Nu secretariatul are treaba cu asta ci Institutul National de Medicina Aeronautica. Dar poti afla si de la comisariatele militare, de la medicii de acolo.
Academia intra in ecuatie dupa ce treci de teste acestea.

Edited by neagu_laurentiu, 06 February 2020 - 12:34.


#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostKarhu, on 06 februarie 2020 - 12:31, said:


Vezi ca eu am spus despre cum e in Fi, despre cum e in Ro nu stiu, s-ar putea sa fie mai laxe criteriile. Nu gasesti conditiile pe situl academiei?
Folosesc un soi de nomenclator de afectiuni cam vechi, operatiile de corectare ale miopiei cu laser nu erau trecute

View PostKarhu, on 06 februarie 2020 - 12:06, said:

Eu cred ca e clar prevazut daca treci sau nu, nu vad cum la armata ar merge cu ''s-ar putea sa''...
Eu aici am intrat la Transmisiuni cu operatie laser facuta. Nu e aviatie desigur dar nu au obiectat

#9
RobertBZ

RobertBZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.02.2020

View Postneagu_laurentiu, on 06 februarie 2020 - 12:33, said:


Nu secretariatul are treaba cu asta ci Institutul National de Medicina Aeronautica. Dar poti afla si de la comisariatele militare, de la medicii de acolo.
Academia intra in ecuatie dupa ce treci de teste acestea.
Ideea era sa aflu daca am vreo sansa sa intru in cazul in care sunt operat de miopie:)
O sa incerc  sa ma interesez si pe la Medicina aeronautica cand ajung in Bucuresti. Cred ca ei imu pot spune precis.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKokoshmare, on 06 februarie 2020 - 12:36, said:

Eu aici am intrat la Transmisiuni cu operatie laser facuta. Nu e aviatie desigur dar nu au obiectat
E cu totul altceva.
Depinde de la tara la tara, de la arma la arma, ba chiar si de tipul de aparat. De ex. aici la elicoptere si la aparate subsonice te primesc si cu ochelari (insa fara operatie, cum am  mai zis, daca se hotaraste operatie se face doar la clinica de oftalmologie militara). Pe F-18 Hornet (si pe ce va urma, ca in curand se schimba) nu se poate nici cu ochelari. Si nici la trupele speciale etc

#11
kartofu2

kartofu2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2020
Pentru toate specializarile din cadrul MAPN pentru care se cere control medical la INMAS nu se permit astfel de operatii, deci din start iese din ecuatie Academia Fortelor Aeriene. Am fost si eu in aceeasi situatie ca si tine, orienteaza-te spre alta arma unde nu se cere acest control. Poti citi si aici http://www.monitorul...lor-148323.html scrie clar Chirurgia refractiva - inapt.

#12
RobertBZ

RobertBZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.02.2020

View Postkartofu2, on 14 februarie 2020 - 19:04, said:

Pentru toate specializarile din cadrul MAPN pentru care se cere control medical la INMAS nu se permit astfel de operatii, deci din start iese din ecuatie Academia Fortelor Aeriene. Am fost si eu in aceeasi situatie ca si tine, orienteaza-te spre alta arma unde nu se cere acest control. Poti citi si aici http://www.monitorul...lor-148323.html scrie clar Chirurgia refractiva - inapt.
Trist:( Ma simt chiar  super nasol. Mi-am dorit  mereu  asta 😐 Mai bine picam la probele teoretice  decat sa nu fiu inapt. Macar atunci  stiam ca e vina mea :(  Cauza miopie  mele e genetică  si n-am avut ce face:(  O sa imi fac timp si voi merge la Academie sau la Medicina Aeronautică  pentru  o ultima încercare  😭

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Invata, castiga bani dintr-o profesie cautata pe piata, cu ei poti achizitiona un ultrausor si vei fi fericit cu pasiunea ta.

#14
kartofu2

kartofu2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2020

View PostRobertBZ, on 14 februarie 2020 - 19:28, said:

Trist:( Ma simt chiar  super nasol. Mi-am dorit  mereu  asta �� Mai bine picam la probele teoretice  decat sa nu fiu inapt. Macar atunci  stiam ca e vina mea Posted Image  Cauza miopie  mele e genetică  si n-am avut ce face:(  O sa imi fac timp si voi merge la Academie sau la Medicina Aeronautică  pentru  o ultima încercare  ��
Te cred, si eu am fost foarte dezamagit cand am aflat ca nu pot practica meseria asta din cauza miopiei. Din pacate astea sunt baremele medicale de la noi, in America pentru pilotii civili cat si USAF se permit astfel de interventii, ba chiar platesc ei operatiile pentru soldati.

#15
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Oricui sa ii fie clar....in scolile astea ,militare ,MAI si ce dracu or mai fi se intra doar pe PCR.
Restul ,e cancan....

#16
RobertBZ

RobertBZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.02.2020

View Postkartofu2, on 14 februarie 2020 - 19:04, said:

Pentru toate specializarile din cadrul MAPN pentru care se cere control medical la INMAS nu se permit astfel de operatii, deci din start iese din ecuatie Academia Fortelor Aeriene. Am fost si eu in aceeasi situatie ca si tine, orienteaza-te spre alta arma unde nu se cere acest control. Poti citi si aici http://www.monitorul...lor-148323.html scrie clar Chirurgia refractiva - inapt.
Ma gandesc ca daca nu pot sa ma fac pilot militar, pot pilot comercial.  Am vazut  pe la straini ca pilotii poarta  chiar si ochelari  . Companiile aerine  straine accepta  si genul asta de piloti ( operati  sau cu miopie pana in -6).

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmariusr1976, on 16 februarie 2020 - 10:07, said:

se intra doar pe PCR.
și
nu exclusiv, ca doar mai cunoastem cazuri cand nu se aplica ce spui tu.

Edited by neagu_laurentiu, 16 February 2020 - 13:29.


#18
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Nu trebuie sa bati drumul pana la INMAS pentru confirmare ca esti inapt cu chirurgie refractiva. Am fost eu saptamana trecuta pentru alte lucruri dar am intrebat.

Inclusiv pentru categoria a 4-a (la sol) esti inapt cu LASIK, chiar daca ai fi apt cu ochelari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate