Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Renovare ap interbelic Centru, Mantuleasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Foarte interesant proiectul! Sa inteleg ca e mai mult ceva pentru suflet, decat neaparat pentru a scoate randament? Ai vreun pronostic cu privire la investitia totala necesara si ce chirie poate fi obtinuta?

#38
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Da, vara asta in Dublin a fost foarte aiurea dar spre norocul nostru cu lucrul de acasă am venit in ro. Acum ne ferim de locuri aglomerate dar tot va fi o vara memorabila.

#39
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postfigo1988, on 16 iulie 2020 - 14:57, said:

Foarte interesant proiectul! Sa inteleg ca e mai mult ceva pentru suflet, decat neaparat pentru a scoate randament? Ai vreun pronostic cu privire la investitia totala necesara si ce chirie poate fi obtinuta?
Salut,
Da, ap mi-a plăcut, in general chiar și pentru chirie cumpăr doar ce imi place personal, in care as sta și eu. Nu cumpăr doar pentru randament.
In cazul acestui ap care e aproape gata, randamentul nu e cel mai grozav, yield de 6,7. Ap este deja închiriat, a fost dat gol, nemobilat. Cei care l-au închiriat au locuit in apartamentul de sub noi. Cunosc blocul și se bucura de o casa spațioasă restaurată corect, cu spiritul interbelic intact :).
Mai sunt lucrări la restaurarea tocarie și parchetului. Am sa pun pozele finale cât de curând.

Timpul de închiriat a fost foarte prost, in condiții normale ar fi avut un yeld de 8.

#40
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Mergem greu cu restaurarea tâmplăriei.  Între timp am terminat cu reconditionarea storutilor, 7 și a caloriferelor, balcoanele. După ce terminam cu tocăria ultimii pasi sunt mobilarea bucătăriei, reparația cazii și reparația parchetului. Cu un pic de noroc la începutul lui Septembrie noi chiriași se vor muta in ap.

Attached Files



#41
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Arată bine prima mâna pe tocarie.

Attached Files



#42
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Arata foarte bine. Mozaicul de pe balcon a necesitat o reconditionare speciala sau doar o perie buna?
Ce ati facut cu parchetul din camere?

#43
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut, doar frecat și degresat, folosit cu mila și detartrant. Prea mult detartrant poate strica, matui.
Parchetul e ultimul pe care îl facem.

#44
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Ușor, ușor ne apropiem de final, curățenia dinainte de reparația parchetului. Încă așteptam și finalizarea tamplarului.

Attached Files



#45
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Arata foarte bine!

#46
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Mergeau niste calorifere din fonta victoriene.
https://www.castiron...t-iron-radiator
Probabil prea scump de adus in ro. Vezi ca merg desfăcute si curățate cu acid pentru o mai buna eficienta.

#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Se găsesc și la noi calorifere retro.
http://www.instarom.ro/de-fonta/

#48
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
507 lei/element nevopsit vs. 150 lei in uk. hmm..

#49
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostAstrul, on 24 august 2020 - 08:35, said:

Mergeau niste calorifere din fonta victoriene.
https://www.castiron...t-iron-radiator
Probabil prea scump de adus in ro. Vezi ca merg desfăcute si curățate cu acid pentru o mai buna eficienta.
Caloriferele le puteam sabla si in ro, dar cu covid-ul a devenit tot mai greu. Am avut o echipa la calorifere care fara sa le dea jos a facut o treaba excelenta. Aici am mers pe resturarea ce era original. Pentru o vila mai fitoasa caloriferele alea merg brici, dar pentru ap nostru cele originale mi se par cea mai buna alegere. Cand/daca blocul va fi consolidat luam in calcul centrala proprie de gaze si sablarea, curatarea interioara a aceloras calorifere.
Oricum foarte bun pretul, la romstal 1000€ unul https://www.romstal....-p14739188.html

Cele din uk sunt 60% mai ieftine, cast iron e otel?

PS cele negre din ro arata foarte bine Posted Image, la casa mea sigur mi-as pune Posted Image. La noul proiectul de recontructie din mosilor asa o sa pun, sau ceva similar cu un pret mai prietenesc Posted Image.
In irlanda casele noi nu mai au voie sa arda nimic, nu gaz, oil, lemn, etc. nici macar semineu nu mai ai voie. Toate sunt pe pompe de caldura aer->apa. Dar caloriferele sunt din alea ieftine de tabla. Citeam ca ar trebui radioatoarele sa fie speciale pentru pompa de caldura, ceva cu mai multe aripioare, suprafata mai mare de convectie. Ma intreb oare cum merg cu astea de fonta daca tot nu pun ce trebuie.

Edited by ceocri, 24 August 2020 - 12:05.


#50
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postceocri, on 24 august 2020 - 12:04, said:

cast iron e otel?

cast iron = fonta

#51
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Oamenii le arunca din apartamentele vechi si romstal le vinde cu 4700 de lei bucata :)

#52
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Da sunt din fonta si au inertia foarte mare, odata incalzite se racesc foarte greu.
Cele mai bune sunt cu 3-4 coloane mie imi plac caci aduc un pic de arhitectura, vopsite frumos fac zona de geamuri sa arate demential.
Stiu porcariile de otel din uk, unul mi-a si crapat...

#53
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Arata intr-adevar din ce in ce mai bine apartamentul.
Eu am vopsit cu kober caloriferele de fonta de la bloc, vechi de 40 de ani. Am ales crem piersica, nuanta vopselei de pe pereti. Au iesit foarte sic.

La casa trebuie sa achimb toata instalatia, sa pun centrala pe gaze, inclusiv tevile probabil. Credeti ca merge sa pastrez caloriferele de fonta originale, vechi probabil de 40-60 de ani? Sunt asa de frumoase, elegante nu butucanoase ca cele de bloc. Pot functiona cu noua centrala?


#54
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
La partea de calorifere, as fi facut in felul urmator:
1) pastrat caloriferele (bineinteles), dar schimbat partea de tevaraie/alimentare....alea sunt cam coapte sau colmatate cu mizerie/rugina (in special la coturi)
2) montat tevi noi, din cupru.....dar alimentarea/turul si returul da fie conectate in diagonala (astfel se asigura un transit uniform, se micsoreaza sansele de depuneri etc etc)
3) obligatoriu aerisitor
4) nu concep calorifer fonta fara robinet termostatat

Toate aceste elemente nu costa mult, nu sunt SF-uri 1-2 zile de munca.....
OBLIGATORIU: robinetzi de inchidere pe tur si retur

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate