Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incaltaminte copii

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
CorinaM89

CorinaM89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2019
Buna! Ce parere aveti de incaltamintea de "firma" pentru cei mici. Eu i-am luat de curand celui mic o pereche de adidasi nike. Am dat 163 lei pe ei plus 16 transportul. Am stat mult sa ma gandesc daca sa dau atat pe ei avand in cedere cat de repede cresc. Adidasii sunt ok a fost ok si site-ul de unde i-am luat dar as vrea sa stiu daca sunt si alti parinti care se gandesc inainte sa dea banii. Nu vreau sa fiu un parinte rau dar nici nu sunt de acord sa arunc banii inutil.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Cumperi cat iti permite punga. Pentru iarna, mers in zapada, e bine sa aiba bocanci buni. In rest sandale!

#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
nu merită. cel puțin până la 10 ani i-am luat numai decathlon.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi ca exista sandale reglabile. Acum depinde si cat de 'mic' inseamna 'mic' :)

#5
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Daca banii nu sunt o problema mare eu zic ca merita sa cumperi ceva de calitate si care sa arate bine. Nu zic ca cei de la Decathlon nu au calitate ok dar sunt urati cu spume.Imi aduc amninte de cizmele de cauciuc ordinare pe care le purtam eu cand eram mic. Parinitii mei neavand prea multi bani iarna de alea imi luau. Confortabile, imblanite pe interior, nu ma udam dar urate cu spume

#6
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Depinde dacă mă-sa/tacs-o sunt pitzi/cocalar automat și copilul este indreptat în această direcție. Acum se găsește încălțăminte frumoasă și suficient de calitativă pentru nevoile unui copil nu doar în Mall.

#7
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Nu merita. Ai mei stricau in fiecare luna cate o pereche cand au descoperit ca pot frana bicicletele fara pedale cu botul incaltamintei.

Off topic: degeaba daca nu-s adidasi Adidas.

#8
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pai in primul rand nu-i cumperi online, ci il duci sa probeze. Si asa vezi cum merge copilul cu incaltamintea respectiva, ce numar e mai ok, ce branturi sunt, cum se incheie,etc.
Daca e ceva de firma nu ai garantia ca e ok calitativ, asta daca e original, nu fake.
Noi am mers pe detachlon in unele cazuri, insa in general mergem in magazine, probam, cumparam ce e usor si potrivit pentru copil, nu tinem cont de "firma".
Ca idee, o pereche  decathlon de 50 lei au fost mai ok si mai rezistenti decat o pereche adidas de 100 lei.
Lasoki iarasi face incaltaminte ok pentru copii, sunt ceva polonezi parca.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cand eram in perioada respectiva cu kinderul, am luat de vreo 2 ori incaltaminte scumpa, de calitate. Cred ca au mai purtat-o cel putin 3 copii dupa ce am le-am dat mai departe.
A avut noroc ca a si primit de la prietenii de pe afara haine si incaltari bune, pe aici nu prea gaseai.
In rest, de unica folosinta, de un sezon.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ai bani se merită, dacă nu nu.
Mă gândesc că e important să-i iei încălțăminte de calitate, nu de firmă.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
O incaltaminte neadecvata si de calitate indoielnica ii poate creea discomfort celui mic ba chiar ii poate afecta si mersul
Este si motivul principal pentru care - NU SE CUMPARA INCALTAMINTE ONLINE PENTRU CEI MICI
Mersul in magazine este sfant
Acolo alegi perechea potrivita pentru cel mic si, daca intr-adevar iti iubesti copilul, iei ceva de calitate indiferent ce scrie pe eticheta

Asta-i tot

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
niste adidasi de 30 lei de la magazine obscure care se schimba la 3 luni pe an vin 90-100 lei ...niste adidasi care costa de la 100 lei in sus te tin vreo 1,5-2 ani , iar daca nu umblii cu ei cine stie cum te tin poate 3 ani. deci cu aceeasi bani cumperi ceva de calitate si te tin ......destul timp.

#13
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 01.02.2007
Cumpar "de firma / calitate high" doar ghetele cu care face rugby. Anu` trecut am schimbat 3 randuri de ghete (din cauza ca i-a crescut piciorul). In rest calitate medie indiferent de firma, marca, nume. Nu are la cine sa lase incaltamintea care ii ramane mica, asa ca nu are rost sa cumpar ceva care sa tina 3 ani daca lui peste 6 luni nu o sa ii mai vina.
Acum la inceput de iarna a vrut niste bocanci Nike pe la vreo 450 lei, i-am zis ca la banii aia eu nu ii platesc, sa ii plateasca "din pusculita" dar l-am atentionat ca la primavara nu o sa-i mai vina, a renuntat la idee asa ca i-am platit eu alta pereche pe la vreo 150 lei.
Pana la urma fiecare face cum vrea.

Edited by dacibesti, 05 February 2020 - 14:44.


#14
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008
Din punctul meu de vedere, cele mai importante lucruri de folosinta zilnica in viata unui om sunt salteaua pentru dormit si incaltamintea.
In ambele cazuri, calitatea primeaza, iar calitate inalta la pret mic nu exista.
Pentru copii mici care au inceput sa mearga (1-2 ani), incaltamintea adecvata este cea lejera - materiale moi, prietenoase cu pielea lor fina, fara sisteme de prindere rigide.
Undeva pe la 3 ani, protectia gleznelor capata mare importanta - aici putem incepe sa vorbim de "brand-uri", dar in acceptiune pediatric-ortopedica (nu e vorba de cele amintite - nici Adidas, nici Nike nu au produse de inalta calitate pentru copii mici); in acest domeniu, nume "mari" sunt Naturino, Primigi, Bobux, mai nou Plae etc.
Mare atentie la acele "talonete" (denumite eronat astfel, intrucat nu se refera la zona calcaiului); asa ceva se utilizeaza doar daca e recomandat de medicul ortoped ! De platfus dureros vorbim abia dupa 4 ani; pana atunci, aparent majoritatea copiilor au picior plat ...
Sigur ca in majoritatea cazurilor exista constrangeri bugetare, dar incaltamintea de calitate nu "rimeaza" cu bani aruncati, dimpotriva ! Fac aceasta afirmatie in conditiile in care am ajuns la multe (zeci de) primaveri si nu stiu ce este aceea o "batatura" ...
In alta ordine de idei, tentatia de a utiliza incaltaminte primita de la altii e mare; personal nu recomand ... la hainute e cu totul altceva ...
Pe scurt : incaltaminte noua, adecvata varstei copilului si cu proba in magazin.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 karax, on 05 februarie 2020 - 14:38, said:

niste adidasi de 30 lei de la magazine obscure care se schimba la 3 luni pe an vin 90-100 lei ...niste adidasi care costa de la 100 lei in sus te tin vreo 1,5-2 ani , iar daca nu umblii cu ei cine stie cum te tin poate 3 ani. deci cu aceeasi bani cumperi ceva de calitate si te tin ......destul timp.

Citește cu atenție primul mesaj. Este vorba despre cumpărarea unor încălțări pentru un copil. Cum tu nu ai copii, nu ai de unde sa știi ca cei mici au perioade în care le creste piciorul de la un sezon la altul, uneori și de la o luna la alta. Cu alte cuvinte, degeaba ii iei copilului încălțări scumpe, de firma, în cel mai fericit caz le poarta un anotimp (câteva luni), apoi ii rămân mici. Așadar, nu merita sa dai atâția bani pe îmbrăcăminte și încălțăminte de firma, pentru copil, când ai venituri modeste sau medii. Cei care au bani cu adevărat, nu se uita la preț și nici nu se gândesc ca rămân mici copilului, ii cumpara tot ce e la moda, de marca/firma.

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 CorinaM89, on 05 februarie 2020 - 13:19, said:

...Am dat 163 lei pe ei plus 16 transportul...
Dacă ştii aşa exact suma plătită, înţeleg că eşti foarte chibzuită.
Sfatul meu este să renunți la rupturi în figuri, mergi frumos într-un en gros și cumperi exact ce îți place cum arată.
Ai pachete 25-30, următoru-i 31-36, da' mai ai ceva timp până acolo.
Te va mira, însă șase perechi pot costa mai puțin decât o pereche.

Viteza cu care-i schimbi măsura este uluitoare, nu apucă se se vadă că au fost purtați până-i sunt mititei.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 corinadaniela, on 05 februarie 2020 - 15:10, said:

Citește cu atenție primul mesaj. Este vorba despre cumpărarea unor încălțări pentru un copil. Cum tu nu ai copii, nu ai de unde sa știi ca cei mici au perioade în care le creste piciorul de la un sezon la altul, uneori și de la o luna la alta. Cu alte cuvinte, degeaba ii iei copilului încălțări scumpe, de firma, în cel mai fericit caz le poarta un anotimp (câteva luni), apoi ii rămân mici. Așadar, nu merita sa dai atâția bani pe îmbrăcăminte și încălțăminte de firma, pentru copil, când ai venituri modeste sau medii. Cei care au bani cu adevărat, nu se uita la preț și nici nu se gândesc ca rămân mici copilului, ii cumpara tot ce e la moda, de marca/firma.

aaa...pai mie nu mi-a crescut piciorul sau eu m-am nascut cu talpa de 41?
de obicei cand esti mic si in crestere se cumpara intentionat incaltaminte cu un numar sau doua mai mare tocmai din motiv de crestere.

#18
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
Incaltaminte pentru un copil in crestere trebuie luata primavara de sezon care sa-l tina pana vine toamna si toamna de sezon care sa il tina pana vine primavara. Mai mult de 6 luni nu tine o pereche de incaltaminte un copil in crestere, ori se rup ori ii raman mici. Incaltamintea de firma pentru copii inseamna bani cheltuiti degeaba, calitatea nu este intodeauna cea care reflecta pretul mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate