Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Cum fac o conexiune CSD(HSCSD) folosind un modem GSM ? Multumesc

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011
Buna Seara,


Rog suport din partea colegilor de forum care au mai realizat aceasta (este o conexiune traditionala -doar ca nu prea populara)  -  Incerc si eu sa fac o conexiune dial-up (cu modem GSM -GPRS)   sa ma conectez la o "seriala"  (RS232) unde am acces la un "command line"  al unui dispozitiv simplu care se  acceseaza pe RS232. Dispozitivul este localizat la distanta.


Pana acum ceva timp am avut un modem pe cupru V52, US Robotics, dar s-a desfiintat centrala (!!!  - au zis ca pun VoIP  si pe moment nu este nimic acolo ...) .

Ca sa rezolv - am cumparat un modem GPRS LC LEON RS232, am pus un SIM in el, m-am conectat pe seriala cu PC-ul - modemul raspunde la comenzi AT (pe seriala cu TeraTerm), dar din pacate pur si simplu nu se intampla nimic , modemul raspunde dupa ce l-am setat cu ATS0=2 (Sa raspunda dupa 2 Ring), raspunde  si apoi nu face nimic ...  apoi se deconecteaza,  zice "NO CARRIER "

Se pare ca trebuie sa mai setez ceva la el ..  ce ar mai trebui setat sa ridice conexiunea de date ?

Stiu ca acest tip de conexiune se foloseste pe scara larga mai ales pentru conexiuni de rezerva la echipamente de retea distante (Ex. "Disaster Recovery" ) - dar pur si simplu nu stiu ce anume nu functioneaza ...

Exemplu de comenzi AT si raspunsuri are modemului  de pe terminal:
AT+CGSN
357852032496914
OK
ATI0
LEON-G100-05S-00
OK
AT+GCAP
+GCAP: +FCLASS,+CGSM
OK




Multumesc mult de tot, Posted Image

Edited by dtomcat, 04 February 2020 - 17:41.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Ești sigur că operatorul mai acceptă astfel de semnale?
Eu, de exemplu, nu am putut trimite un fax din rețeaua mobilă.

#3
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011
Da accepta ... problema nu este de CSD (reteaua suporta Circuit Switched Data - e verificat  sigur),  am nevoie exact sa stiu cum sa configurez modemul GSM.  Multumesc

La FAX , vorbim separat , dar am nevoie sa fiu sigur cu modemul.

Multumesc

Edited by dtomcat, 04 February 2020 - 18:38.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Asta cu NO CARRIER imi suna a: nu a reusit sa negocieze viteza / blabla. Esti sigur ca raspunde in mod date si nu in mod voce?

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea este ca vremea transmisiei de date prin protocol serial AT a apus.
O interfata LAN, accesata oricum, chiar si GSM, este de actualitate.
Exemolificarea cu NU MERGE FAX-ul este cea mai reprezentativa.
La Orange, de ex, trebuia sa specific CLAR ca pe linia de voce respectiva vreau sa transmit si fax-uri.
Mermeleau ei ceva pe la ei si mergea. Dar nu si pe liniile/GSM-urile pe car enu le ceream la configurat corespunzator.
Azi nu mai stiu care e situatia, ca am trecut la VoIP. Si in loc de fax exista mail si Skype.

#6
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011

 viceroy56, on 04 februarie 2020 - 20:44, said:

Parerea mea este ca vremea transmisiei de date prin protocol serial AT ...

Multumesc  de parere ...  dar asta nu ma ajuta ...  pur si simplu am nevoie  de  o conexiune  simpla cu  banda mica  si sa ma pot conecta ( nu prin Internet)  la distanta ...

Intamplator, am avut de-a face cu Orange ... dintre toti operatorii din RO  ei sunt  cei  mai cooperanti in privinta conexiunilor de tip CSD (VDF sunt la polul opus ...  :(  ) .


Inca o data ...  am nevoie daca stie cineva si a facut acest tip  de conexiune concret ... un raspuns  la obiect despre configurarea modemului  GSM   -  Multumesc mult

PS: Deja  alternativele  au fost evaluate si nu sunt ...  haideti sa imbunatatim acest forum prin raspunsuri la obiect.


Multumesc mult ..Posted Image

Edited by dtomcat, 05 February 2020 - 08:17.


#7
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
Sigur nu ai nevoie de sim-uri m2m ?

#8
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011
Multumesc - nu am nevoie de M2M ... eu folosesc modemul  GSM/GPRS  intr-un  loc protejat ...

M2M in general se refera la o durabilitate  marita din multiple perspective ...   dar    nu ma ajuta pe mine .

Eu vreau sa stiu ce setari si conditii am nevoie pentru  "dial-in" (cu modem GSM -GPRS)   sa ma conectez la o "seriala"  (RS232) unde am acces la un "command line"  al unui dispozitiv simplu care se  acceseaza pe RS232. Dispozitivul este localizat la distanta  ( de ex.  o interfata  AUX,  sau un LCI   etc.

#9
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
https://stackoverflo...ones-impossible

#10
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Vezi si AT+CBST, FCLASS. Cine pe cine suna?
Ma mir ca mai merge CSD la vreun operator, pe bune si nu pe declaratii.

Edited by byteworks, 07 February 2020 - 14:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate