Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

RFID reader/writer + carduri

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Am facut rost de hardware-ul necesar pentru citire/scriere sub Linux pentru carduri de 13 Mhz.

Din pacate nu am reusit inca sa identific hardware pentru citire/scriere sub Linux pentru carduri de 125khz.
Am gasit hardware care (nu am avut ocazia sa-l testez) in care reclama pretinde ca se poate citi/scrie pe o multime de OS-uri inclusiv Linux si este recunoscut ca o tastatura USB pentru carduri de 125khz

Am solicitat detalii tehnice de la vanzator (care chiar daca este paralel pe partea tehnica a refuzat sa ma puna in legatura cu producatorul) care a scris ca nu ar functiona sub Linux... intrebat cum ar functiona sub Windows un astfel de echipament pentru scriere a incetat orice comunicare... probabil depasit de situatie :)
Nu am reusit sa identific in acest caz daca este reclama mincinoasa, incompetenta sau pur si simplu prostie, insa caut un astfel de echipament pentru Linux.

Ati lucrat cu astfel de echipamente de citire/scriere sub Linux pentru cartele de 125khz ?
Daca da, ce chipset are cititorul, nume produs, eventual link si ce software ai folosit pentru Linux.

Mersi.

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pai daca are o interfata usb  tu cum crezi ca lucreaza???
Comunicarea se face pe baza unui driver in linux sau in alt sistem de operare .
Daca ai alta curiozitate la cum  se citeste /scrie    un rfid , aia e alta mancare de peste

#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Nu am scris ca am "curiozitate la cum  se citeste /scrie    un rfid"... caut  hardware + software (driver + aplicatie) open source pentru Linux pentru cartele de 125 khz (pentru 13 Mhz am deja).

#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Intre timp am rezolvat problema si in speranta ca experienta mea are sa fie de folos altora...

In primul rand am primit alt model decat cel comandat...
1. ca aspect exterior pe cel original aparea logo Microsoft Windows + CE, pe cel primit lipsesc aceste insemne.
2. modelul initial trebuia sa aiba vendor_id: 0xFFFF si product_id: 0x0035 pe bus USB in timp ce produsul primit are vendor_id: 0x067b si product_id: 0x2303 pe bus USB.

Ca software open source pe Linux trebuie folosit link-ul de mai jos cu compilarea software-ului. Tot acolo o sa gasiti si instructiuni de utilizare.
https://github.com/merbanan/rfid_app

Atentie cardurile reinscriptibile cu care vine sunt blank si daca incerci sa le citesti o sa apara eroarea "NO_CARD" in loc de blank Posted Image
Dupa ce le scrii (sau rescrii) se pot citi fara probleme.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate