Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Idee afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Depozit de masini sechestrate/ridicate de autoritatile locale.  Cu termen de depozit 3 ani. Dupa ai ce face,stai linistit.

#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar trebuie sã aiba relații la primarie

altfel o sa stea cu el gol

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Asa-I Sile,dar vin vremuri cacanii pt. posesorii auto din B. Si in contract e precizat ca % se intorc in bugetul local. Fara bio/biznizuri ieftine/inchirieri/angajati.Hartii spre minim.Nici prezenta fizica nu e nevoie.

#22
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postjimi91, on 04 februarie 2020 - 17:25, said:

agricultura bio...produsele sunt mai scumpe, merita investitia, poate ai noroc si prinzi o finantare UE. Dar dureaza ceva pana cand primesti stampila  UE pentru produse naturale Posted Image

Ba jimi,iar o pui de mamaliga.Pe 25 de ari sa faci agricultura intensiva.Adica un sfert de ha.

#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postsilesax, on 04 februarie 2020 - 17:00, said:

vulcanizare, daca e trafic mare

pe langa si un local mic cu produse scumpe

View Postsilesax, on 04 februarie 2020 - 18:21, said:

legatura este ca daca ai unde sa bea omul o cafea cat timp îi este schimat un cauciuc atunci el câștigă

Nu intelegeam legatura intre vulcanizare si localul cu produse scumpe...

#24
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007

View PostBucifon, on 04 februarie 2020 - 17:10, said:

Panouri solare. Vinzi tot ce se produce plus ca primesti si ceva ajutor "verde" de la stat Posted Image
Vorbesti din amintiri?
PS: Exista diferenta intre panouri solare si fotovoltaice.

Edited by mihai93, 04 February 2020 - 20:54.


#25
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Cu panourile nu mai e rentabil.Cunosc foarte bine domeniul!
Vulcanizarea e o afacere pe pierdere avand in vedere ca sunt mai multe in zona!
Cu agricultura nici nu ma gandesc!Am teren cu iesire la drum european,in buza Bucurestiului,cu potential enorm si eu stau sa fac agricultura pe el.Plus ca e sezoniera si nu e langa casa!Oricum certificatul de urbanism nu ma lasa sa fac agricultura pe el!
Pana acum am de ales intre hala si spalatorie.Nu sunt "setat"pe ele,dar am luat in calcul toate optiunile si cam tot la ele ma intorc.De asta am zis sa va intreb si pe voi,poate mi-a scapat ceva!
Ca idee o spalatorie completa,la cheie costa undeva la 7000-8000e (constructia+automatizarile).Pretul este per rampa!La 5 rampe faceti voi calculul!
O hala de 15m latime ,cu 5 inaltime si 50m lungime ma duce intre 50.000e si 70.000e,la cheie (depinde de firma si materialele folosite).
Randamentul/profitul este mai bun la spalatorie,dar e mai multa bataie de cap.

Edited by pancone99, 05 February 2020 - 00:25.


#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cinematograf in aer liber, cu masina :)...ca in desenele cu familia flintstone :)

#27
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

View Postpancone99, on 05 februarie 2020 - 00:17, said:

Cu panourile nu mai e rentabil.Cunosc foarte bine domeniul!
Vulcanizarea e o afacere pe pierdere avand in vedere ca sunt mai multe in zona!
Cu agricultura nici nu ma gandesc!Am teren cu iesire la drum european,in buza Bucurestiului,cu potential enorm si eu stau sa fac agricultura pe el.Plus ca e sezoniera si nu e langa casa!Oricum certificatul de urbanism nu ma lasa sa fac agricultura pe el!
Pana acum am de ales intre hala si spalatorie.Nu sunt "setat"pe ele,dar am luat in calcul toate optiunile si cam tot la ele ma intorc.De asta am zis sa va intreb si pe voi,poate mi-a scapat ceva!
Ca idee o spalatorie completa,la cheie costa undeva la 7000-8000e (constructia+automatizarile).Pretul este per rampa!La 5 rampe faceti voi calculul!
O hala de 15m latime ,cu 5 inaltime si 50m lungime ma duce intre 50.000e si 70.000e,la cheie (depinde de firma si materialele folosite).
Randamentul/profitul este mai bun la spalatorie,dar e mai multa bataie de cap.


De curiozitate, unde ai primit tu ofertele astea cu 7-8000 euro/rampa? Si nu o zic ironic. Chiar sunt curios. Ca din ce am facut eu calculul, media este undeva la 20 000 E/rampa cu aparatura noua si de calitate. Hai sa zicem ca se gasesc si mai ieftine, dar de la 20 000 la 7000 mi se pare totusi diferenta mare. Ca sa iti spun de unde mi-au iesit mie calculele astea: Infrastructura (decantor, racordare, canalizare, separator hidrocarburi etc) sunt in jur de 3-4000 euro / rampa (probabil cu proiect inclus dar nu sunt sigur). Structura metalica e in medie 2500-3000 euro/rampa (media calculata, inclusiv containerul tehnic si ceva fara pretentii. Daca ai pretentii la inox sau la alte avioane, poti ajunge la 18-20 000 doar structura metalica :D ), aprobari , proiecte etc sunt cca 3000-5000 per total. Amenajarea curtii ca presupun ca acum e pamant gol e intre 10 000-15000, in fct de suprafata. Si cel mai important, automatizarea si pistele in sine sunt intre 8000-10 000 / rampa, ceva de calitate, cu apa demineralizata si osmozata. Deci, la matematica mea, rezulta o medie in jurul valorii de 20 000 E / rampa. Tu cum ai gandit-o? Sau ce preturi ai obtinut?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate