Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Geam termopan tripan cost fata de geam normal

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Stiti cumva care e diferenta de cost pentru geamul tripan? Aproximativ in procente cu cat este mai scump?
sau un calcul sa vad diferenta de pret la metru patrat?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Doar sticla - intre 10~15% mai mult (in functie de firma cu care instalezi si dimensiunea lucrarii) fata de termopan

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Doar sticla tripla fata de dubla (obisnuita) am primit oferta aproape dubla...adica 18 eur/mp sticla normala, fata de sticla tripan la 34 euro/mp

E bine de stiut - spre exemplu daca ai vrea sa-ti inlocuiesti singur sticlele  cu tripane ... sau sa-ti faci un calcul estimativ cat te costa in plus de la 2 la 3 foi de sticla

Edited by MembruAnonim, 04 February 2020 - 16:13.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce nevoie ai de tripan ?
     Poate doar daca locuiesti la sosea si ai nevoie de izolatie fonica mai buna. Trec camioane si tancuri prin zona ?
    In rest, numai dezavantaje. Probabil o sa trebuiasca sa schimbi si tamplaria. E vorba de 3 foi de sticla. De cate ori intra 3 in 2 ?

#5
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View Postcspot, on 04 februarie 2020 - 16:30, said:

De cate ori intra 3 in 2 ?
0.6

#6
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Teoretic poti schimba singur sticla.Practic e mai complexa treaba.Daca pastrezi aceeasi bagheta obti un geam tripan de aceeasi grosime cu unul cu doua foi.Ca si coeficient de tranfer termic castigi undeva la 0.1-0.2.Ca sa ma exprima pe intelesul tuturor “bani aruncati”
Daca se schimba si baghetele si se mareste pachetul de sticla este mai ok.doar ca intervine si problema de a gasi bagheta sa se potriveasca pe profil

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbogumilandia, on 04 februarie 2020 - 17:05, said:

Teoretic poti schimba singur sticla.Practic e mai complexa treaba.Daca pastrezi aceeasi bagheta obti un geam tripan de aceeasi grosime cu unul cu doua foi.Ca si coeficient de tranfer termic castigi undeva la 0.1-0.2.Ca sa ma exprima pe intelesul tuturor “bani aruncati”
Daca se schimba si baghetele si se mareste pachetul de sticla este mai ok.doar ca intervine si problema de a gasi bagheta sa se potriveasca pe profil

      Mai intai, mai multa sticla inseamna un coeficient termic mai prost. Practic pierzi mai multa caldura.
       Distanta intre geamuri trebuie sa fie mai mare.
       Pe scurt nu o sa poti monta tripan intr-o rama care nu a fost conceputa pentru asa ceva.

#8
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcspot, on 04 februarie 2020 - 17:44, said:

      mai multa sticla inseamna un coeficient termic mai prost. Practic pierzi mai multa caldura.

asta de unde ai scos-o? omul nu mareste suprafata ferestrei. Adaugand inc ao foaie de sticla, nu pierde mai multa caldura. Dimpotriva.

View Postcspot, on 04 februarie 2020 - 17:44, said:

   Distanta intre geamuri trebuie sa fie mai mare.

care geamuri? iar faci confuzie intre pachetul de sticla si fereastra?

View Postcspot, on 04 februarie 2020 - 17:44, said:

   Pe scurt nu o sa poti monta tripan intr-o rama care nu a fost conceputa pentru asa ceva.

exista tamplarie care accepta diverse grosimi ale pachetului de sticla, daca folosesti baghete mai subtiri (cum zice si bogu mai sus).

De exemplu, daca nu ma insel, la Veka ai standard pachetul de 48mm tripan, dar poti pune si 52mm, dar cu baghete mai inguste

#9
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Se poate monta si sticla tripla.Daca profilul accepta acest lucru.Spre exemplu salamander streamline76 poate avea sticla si de 24 si de 40.Dar nu stiu ce are initiatorul acolo sa imi dau cu parerea daca merita sau nu sa faca ''manevra '' asta

#10
cuvant15

cuvant15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2019

View Postcspot, on 04 februarie 2020 - 17:44, said:

  Mai intai, mai multa sticla inseamna un coeficient termic mai prost. Practic pierzi mai multa caldura.
   Distanta intre geamuri trebuie sa fie mai mare.
   Pe scurt nu o sa poti monta tripan intr-o rama care nu a fost conceputa pentru asa ceva.
Esti inginer?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Profilele mele sunt de 7,5 cm grosime cu 5 camere - nu mai stiu ce marca sunt ca le-am luat acu 15 ani. Baghetele actuale de fixare sunt mai groase decat sticlele ochiometric vorbind...

Attached Files



#12
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca e 74 cu 5 camere poate fi un gealan.daca e asa si nu gresesc identificarea profilului merge pusa sticla tripla fara a face rabat de la izolatie.practic doar cine ti-a facut lucrarea sau cineva care lucreaza acelasi profil te poate ajuta.DYI nu merge

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O sa masor pachetul de sticle sa vad care e grosimea... poate merge puse cu 3 sticle in grosimea actuala?

#14
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View PostMembruAnonim, on 05 februarie 2020 - 11:49, said:

Profilele mele sunt de 7,5 cm grosime cu 5 camere - nu mai stiu ce marca sunt ca le-am luat acu 15 ani. Baghetele actuale de fixare sunt mai groase decat sticlele ochiometric vorbind...

Eu zic sa iei la pas atelierele de tamplariei si sa colectionezi bagheta de sticla ( maxim 10cm lungime) , mergi la partea care se deschide si incerci sa bagi bagheta si masori cu un liniar din garnitura de la toc  la garnitura de la bagheta plus 1 sau 2 mm pt tasarea garniturii din partea tocului si din partea baghetei cand se monteaza sticla, teoretic toate profilele au acelasi format de "santulet" unde intra bagheta , cu toate ca il contrazic pe Bogu se poate  dar multa migaleala si umblete... si daca stai sa tragi linie  oare merita efortul?
Si inca ceva vad ca aceea tamplarie  este montat in tamplaria de lemn veche ...imi cam da cu semne de intrebare daca mai merita sa pui sticla tripan sau nu.Parerea mea.

#15
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View PostMembruAnonim, on 05 februarie 2020 - 14:54, said:

O sa masor pachetul de sticle sa vad care e grosimea... poate merge puse cu 3 sticle in grosimea actuala?

Fara schimbarea baghetei nu merita

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De ce nu merita?
Problema e ca nu stiu ce marca e dracia de termopan sa caut baghetele respective mai subtiri. Daca gasesc tripane pachet la aceeasi grosime pot refolosi baghetele actuale... mai e si problema ca sunt color si nu cred ca mai gasesc nuanta asta, daca producatorul mai exista, etc... Poate chiar nu merita efortul si banii. Nu stiu nici cat castig este in coeficientul de transfer termic

Daca actualul pachet are 48mm atunci se pare ca merita tripanul... altfel nu prea

https://biowind.ro/b...ndicele-termic/

#17
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Acolo ai sticla de 24.Nu merita 3 foi in pachet de 24

#18
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMembruAnonim, on 05 februarie 2020 - 20:25, said:


Daca actualul pachet are 48mm atunci se pare ca merita tripanul... altfel nu prea

https://biowind.ro/b...ndicele-termic/

Tripanul merita de la 36mm in sus, de la 36mm in sus este bine sa se puna accent pe calitatea executiei si pe configurare. Pentru ca poti avea un tripan de 52 mm la fel de eficient ca un termopan de 24mm, daca tripanul de 52 este si prost executat poti spune ca ai castigat la loto.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate