Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Fast-Food la tara.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019
Buna seara, as dori sa deschid o rulota Fast-Food la tara prin programul start-up nation, ca si locatie am ales in curtea casei pentru ca sunt pozitionat langa liceul din comuna care are circa 500 de elevi si e situat in centru comunei, am ajuns pe aici deoarece as dori sa intreb daca ce vreau eu ar produce si profit, dupa calculele mele lunar 15.000 de lei se duc pe cheltuieli (salariati, utilitati, impozite, produsele luate pe factura, etc), teoretic pentru a sta la linia de plutire trebuie sa produc cam 700 lei pe zi echivalentul a 150 clienti care cheltuie cam 5 lei fiecare. Pentru a scoate profit cam 200 de clienti pe zi :))) mi se pare ceva astronomic si nu stiu daca sa incerc sau nu, daca aveti experiente in domeniu, va rog sa mi le impartasiti. Multumesc anticipat.

#2
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Nu sunt bani la tara...

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Mai tai din cheltuieli. Esti singurul angajat...

Si pe partea de junk food, vezi ca era un proiect/propunere ca asemenea magazine sa fie la o distanta de XX metri de unitatile de invatamant...

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostEllaenn, on 03 februarie 2020 - 19:30, said:

Nu sunt bani la tara...

la mine la tara s-a deschis profi :)...as vrea sa fie si un fast food :)

View Postccf_cristi, on 03 februarie 2020 - 19:33, said:

Mai tai din cheltuieli. Esti singurul angajat...

Si pe partea de junk food, vezi ca era un proiect/propunere ca asemenea magazine sa fie la o distanta de XX metri de unitatile de invatamant...

n-ai voie cu prajeli...si sa nu fie in curtea scolii.

Smecherii faceau cartofi copti, in loc de cartofi prajiti :))

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
O sa ai succes in prima luna ca elevii sunt curiosi de produsele "capitaliste".Dupa ce au gustat de cateva ori se vor plictisi,ca e mai ieftin sandwichul de acasa.

#6
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
daca prin fast food se intelege un loc unde sa manance repede o bere ieftina sau alte bauturi si vinde si pi caiet probabil ca merge

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostFlorinSea, on 03 februarie 2020 - 19:26, said:

Buna seara, as dori sa deschid o rulota Fast-Food la tara prin programul start-up nation, ca si locatie am ales in curtea casei pentru ca sunt pozitionat langa liceul din comuna care are circa 500 de elevi si e situat in centru comunei, am ajuns pe aici deoarece as dori sa intreb daca ce vreau eu ar produce si profit, dupa calculele mele lunar 15.000 de lei se duc pe cheltuieli (salariati, utilitati, impozite, produsele luate pe factura, etc), teoretic pentru a sta la linia de plutire trebuie sa produc cam 700 lei pe zi echivalentul a 150 clienti care cheltuie cam 5 lei fiecare. Pentru a scoate profit cam 200 de clienti pe zi Posted Image)) mi se pare ceva astronomic si nu stiu daca sa incerc sau nu, daca aveti experiente in domeniu, va rog sa mi le impartasiti. Multumesc anticipat.

Daca mai tai din cheltuieli, merita ;)...daca ai preturi accesibile si sandwich-uri cu cartofi prajiti, esti boier ;)

#8
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Depinde ce oferi tu pentru 5 lei. Daca de 5 lei un client poate cumpara un snitel in chifla cu sosuri si salata care este bun, poate ca vei avea destui clienti.

Langa scoala ai avea un mai mare succes sa vinzi tigari la bucata, decat fast foood.

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostRockyy, on 03 februarie 2020 - 19:39, said:

,

Langa scoala ai avea un mai mare succes sa vinzi tigari la bucata, decat fast foood.

In Romania nu e interzisa vanzarea tigarilor la minori?

#10
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019

View PostRockyy, on 03 februarie 2020 - 19:39, said:

Depinde ce oferi tu pentru 5 lei. Daca de 5 lei un client poate cumpara un snitel in chifla cu sosuri si salata care este bun, poate ca vei avea destui clienti.

Langa scoala ai avea un mai mare succes sa vinzi tigari la bucata, decat fast foood.
:)))))) Fara tigari si bauturi alcoolice, dar ma gandeam sa fac si pentru comenzi,  adica menu pentru profesori sau primarie, intelegi tu. Iar sendvisul la 5 lei va contine cascaval snitel  varza morcov, ketchup si maioneza, cred ca e suficient, legat de menu  il "fur " pe al unui fast food dintr un oras de la 50 de km :)) deci n ar trebui sa dau gresi cu pretul raportat la produs

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
15.000 pe luna cheltuieli mi se pare mult.
150 de elevi din 500, la fel, mi se pare mult.
Ori analizezi din nou, ori pui aici cifrele defalcate, sa vedem si noi.
Da, comenzi / delivery ar merge.
Dar NU DOAR pentru profesori sau primarie.
Aia inseamna 2 clienti / 10 comenzi.... dar total nesigure.
Delivery in toata comuna / zona limitrofa.

#12
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019

View PostKean, on 03 februarie 2020 - 19:37, said:

O sa ai succes in prima luna ca elevii sunt curiosi de produsele "capitaliste".Dupa ce au gustat de cateva ori se vor plictisi,ca e mai ieftin sandvis de acasa.
Acum sunt multi copii bombardieri cu combinatii si smecherasi, cel putin din ce am observat nu ii vad venind cu pachet, ei cumpara sandivs cu salam si paine de la un magazin din zona iar un sandvis de ala e 4 lei, e penibila calitatea oferita la pretul asta :))

View Posttrollerul_de_serviciu, on 03 februarie 2020 - 19:48, said:

15.000 pe luna cheltuieli mi se pare mult.
150 de elevi din 500, la fel, mi se pare mult.
Ori analizezi din nou, ori pui aici cifrele defalcate, sa vedem si noi.
Da, comenzi / delivery ar merge.
Dar NU DOAR pentru profesori sau primarie.
Aia inseamna 2 clienti / 10 comenzi.... dar total nesigure.
Delivery in toata comuna / zona limitrofa.
Cand deschizi o afacere trebuie sa exagerezi cu cheltuielile  si daca exagerand tot ai profit atunci ai o sansa in plus sa mearga, nu poti calcula totul la perfectie, trebuie sa lasi o marja, nu or fi 15.000 dar 10.000. , iar 150 din 500 vine cam 30%, nu stiu ce sa spun, e riscant, ca orice afacere :))

#13
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View PostKean, on 03 februarie 2020 - 19:45, said:

In Romania nu e interzisa vanzarea tigarilor la minori?

Teoretic, multe lucruri sunt interzise pe hartie, dar traim in Romania, ne intelegem cumva si se rezolva. Practic nimic nu este interzis.

Eu cand eram minor ii cumparam tigari surorii mele, dar ea cand se ducea sa isi cumpere tigari, vanzatorii nu ii vindeau, pentru ca o credeau minora, desi ea era majora. Asta a fost cu multi ani in urma.

Dar si acum, multe lucruri interzise sunt permise. Conteaza profitul comerciantului si cum stii sa vorbesti cu el.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostFlorinSea, on 03 februarie 2020 - 19:52, said:

Cand deschizi o afacere trebuie sa exagerezi cu cheltuielile  si daca exagerand tot ai profit atunci ai o sansa in plus sa mearga, nu poti calcula totul la perfectie, trebuie sa lasi o marja, nu or fi 15.000 dar 10.000. , iar 150 din 500 vine cam 30%, nu stiu ce sa spun, e riscant, ca orice afacere Posted Image)

OK, pui mai mari cheltuielile, inteleg.
Dar si numarul de clienti e nitel exagerat, si nu e bine.
Poate 150 din tot satul, nu doar de la scoala.

#15
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostFlorinSea, on 03 februarie 2020 - 19:52, said:

Acum sunt multi copii bombardieri cu combinatii si smecherasi, cel putin din ce am observat nu ii vad venind cu pachet, ei cumpara sandivs cu salam si paine de la un magazin din zona iar un sandvis de ala e 4 lei, e penibila calitatea oferita la pretul asta Posted Image)


Cand deschizi o afacere trebuie sa exagerezi cu cheltuielile  si daca exagerand tot ai profit atunci ai o sansa in plus sa mearga, nu poti calcula totul la perfectie, trebuie sa lasi o marja, nu or fi 15.000 dar 10.000. , iar 150 din 500 vine cam 30%, nu stiu ce sa spun, e riscant, ca orice afacere Posted Image)

Tu stii mai bine ca esti in zona.Eu in locul tau m-as axa pe servicii.O idee de-a mea pe cand voi iesi la pensie,sa fac un atelier de reparat biciclete.Investitia nu e mare.Poti sa cumperi stricate si le repari,sau sh si le imbunatatesti.Si daca merge treaba poti sa comercializezi si din alea noi pe parcurs.Cu vanzarea si gastronomia ai prea multa bataie de cap.

#16
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019

View Posttrollerul_de_serviciu, on 03 februarie 2020 - 19:57, said:

OK, pui mai mari cheltuielile, inteleg.
Dar si numarul de clienti e nitel exagerat, si nu e bine.
Poate 150 din tot satul, nu doar de la scoala.
E un sat cu 8000 de locuitori, ar fi nasol sa fie doar 150 din tot satul :))

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in primul rand sa te uiti daca ai concurenta in zona. noi avem in oras (un orasel extrem de mic) o cofetarie/patiserie foarte aranjata care vinde produse din astea chiar langa scoala. mai departe este un fast food la care in perioada rece au venit mai putine persoane pentru ca trebuie sa astepte pana se fac preparatele. bine, ei fac si la comanda prin telefon asa incat clientii cu masini sau care stau aproape vin repede sa ia comanda si gata.
problema e alta. langa scoala se afla 3 cofetarii/patiserii (daca includem si fornetti) , mai aproape decat fast food-ul asa incat copii de la liceu care sunt destui de multi nu se duc in pauze la fast food. fast food-ul are alt tip de clienti , cu buzunare mai sarace fata de cei ce se duc in patiseriile alea. in 10 lei iti poti lua acolo meniu cu snitel , verdeata si cartofi prajiti.
deci...intai si intai verifica daca ai concurenta in zona. daca nu atunci poti pune si mai departe fast foodul. de preferinta undeva unde e o intersectie/drum circulat.

#18
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Salut,
Angajati presupun ca ai 2 sau mai multi, nu? Ca sa iei punctaj... Ideea este ca in proiect poti sa treci si ceva salarii si cheltuieli, asa ca o perioada este acoperit. Cat de mare e satul? Sunt si oameni mai instariti pe acolo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate