Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Neplata chiriei pt un spatiu comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
ALCas

ALCas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2020
Buna ziua, sunt persoana fizica si am dat in chirie unei societati comerciale un spatiu , cu contract de inchiriere inregistrat la administratia financiara.
Dupa un timp chiriasul nu mi-a mai platit chiria, spunand ca are dificultati si promitand ca o va plati. Am acceptat intrucat chiriasul a fost foarte serios pana in acel moment si am fost de buna credinta ca va plati. Dupa 5 luni de neplata, chiriasul m-a anuntat ca si-a inchis magazinul respectiv si ca a inceput demersurile de a evacua spatiul.
Ce trebuie sa fac eu in acest moment ca sa imi primesc banii restanti in cel mai scurt timp si sa dau spatiul spre inchiriere altor persoane? M-am gandit ca primul pas ar fi sa semnam un acord in privinta incetarii contractului inainte de termen cu mentiune de plata a chiriei restante.
Orice alta sugestie este binevenita.
Multumesc!

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Faci ce scrie in contract.
Sau ce te sfatuieste un jurist / avocat.

#3
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Tu nu ai luat chiria timp de 5 luni de la o societate care a și închis magazinul ?

Vrei să îți dea socieratea aia vreun ban ?

Doar cu executarea silită a societății mai vezi vreun ban.

Râd de mă prăpădesc și de - acord in privinta incetarii contractului inainte de termen cu mentiune de plata a chiriei restante.

Mă mir dacă o să îți mai răspundă ăla la telefon după ce își ia vitrinele sau ce are el în magazinul tău.

Edited by marin1973, 03 February 2020 - 19:22.


#4
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Pai intai vezi daca vrea sa plateasca. Chiar daca zice ca nu poate sa plateasca acum, fa-l sa semneze orice act in care isi ia angajamentul ca va plati cu mentionarea sumei. E foarte important pentru ca in caz ca se ajunge la instanta (si se va ajunge clar, ca ala stia ca se va muta de acolo de 5 luni de cand nu ti-a mai platit) o sa ai deja dovada cuantumului sumei datorate si recunoscute, altfel va trebui sa demonstrezi si va fi complicat. Dupa ce ai hartia semnata de el cu suma de plata, te duci la un avocat si iti zice ala mai departe ce si cum.

#5
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Inițiator - nu te mai duci la nici un avocat că eu sunt expert în așa ceva.

Mergi cu contractul de închiriere la un executor și mai departe îți spune el dacă mai vezi vreun ban sau nu.

Contractul ăla de închiriere e titlu executoriu.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Daca mai ai dublura cheilor (ar trebui sa le ai) te duci frumos si schmbi toate incuietorile.Ce ramane inauntru este al tau,pana la stingerea datoriei.

#7
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 adisz, on 03 februarie 2020 - 19:37, said:

Daca mai ai dublura cheilor (ar trebui sa le ai) te duci frumos si schmbi toate incuietorile.Ce ramane inauntru este al tau,pana la stingerea datoriei.

Dacă face așa poate să se aleagă și cu dosar penal, deci și mai bine pentru el.

Numai un executor poate să-i indisponibilizeze bunurile lui ăla pentru o datorie.

Edited by marin1973, 03 February 2020 - 20:13.


#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Niște srl au închiriat spațiu comercial la parterul unui bloc; despre chirie nu știu, dar căldură, apă, gunoi era calculat de asociația de proprietari din bloc iar la un moment dat srliștii n-au mai plătit(au rămas sume restante); au plecat din spațiu și s-a judecat asociația cu acele srl restante peste 5 ani de zile , nici azi nu știu dacă au rezolvat.

Edited by jobist, 03 February 2020 - 20:29.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 marin1973, on 03 februarie 2020 - 20:10, said:

Dacă face așa poate să se aleagă și cu dosar penal, deci și mai bine pentru el.

Numai un executor poate să-i indisponibilizeze bunurile lui ăla pentru o datorie.

Nu e adevarat. E spatiul lui atata vreme cat ala nu si-a platit chiria, poate face ce doreste

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Tsunnnami, on 04 februarie 2020 - 04:40, said:


Nu e adevarat. E spatiul lui atata vreme cat ala nu si-a platit chiria, poate face ce doreste
Poate face ce vrea cu spatiul lui, nu insa si cu bunurile altuia.

Se pare ca respectivul e terminat financiar, proprietarul n-o sa mai vada vreun ban. Pierde vreme si bani cu avocat si executor.

#11
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Depinde daca e in incapacitate de plata si inchide firma sau doar se muta cu locatia in alta parte pentru ca a gasit un spatiu mai bun.

#12
ALCas

ALCas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2020
Salut, multumesc mult pentru raspunsuri.
Tipul respectiv mi-a fost chirias de aproximativ 15 ani. Asa cum am zis, a fost serios pana acum si nu mi-am facut probleme ca nu voi recupera chiria restanta. Acum este totusi alta poveste si interesul meu este sa il scot din locatie cat mai repede si sa imi recuperez banii.
El mai are un alt magazin intr-un alt oras, si banuiesc ca isi va muta marfa acolo.

II voi trimite o instiintare de terminare a contractului inainte de termen cu mentiunea de a plati chiria restanta in termen de 60 zile. Daca nu respecta, presupun ca urmatorul pas este datul in judecata.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Acum dupa 15 ani poti trece cu vederea cele 5 luni, mi se pare onorabil, lasa omul sa plece, renovezi si mergi mai departe, lasa dracu judecata ca daca e in faliment s-ar putea sa ramai cu banii dati

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Platon, on 04 februarie 2020 - 11:58, said:

Acum dupa 15 ani poti trece cu vederea cele 5 luni, mi se pare onorabil, lasa omul sa plece, renovezi si mergi mai departe, lasa dracu judecata ca daca e in faliment s-ar putea sa ramai cu banii dati

Nu.
As schimba yala si il dai in judecata.
Apoi il anunti
Ii trimiti scrisoare cu confirmare cu actiunea ta.
Daca-ti da banul ii dai lucrurile, daca nu, hotaraste judecatoria

Ala A INSELAT, nu l-a anuntat inainte, stia PREMEDITAT ca nu ii va plati chiria.
Nu ma intereseaza ca a platit 15 ani. Daca era de buna credinta, IL ANUNTA.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
DACĂ A RĂMAS MARFĂ ÎnĂUNTRU dar nu salamuri etc și ai pus lacăt pe ușă mai recuperezi ceva dacă a plecat zic să nu mai insiști că numai bani aruncați mai ales dacă nu are proprietăți pe numele lui.ce ai face cu o hârtie în plus dată de tribunal dacă el tot calic este?spune pa și alt chiriaș la rând.

n-a apucat cu păcănelele sau gagicuțe tinerele că am mai găsit astfel de cazuri

#16
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Obligația e a proprietarului să recupereze o datorie și o poate face numai cu executorul, restul sunt povești.

Edited by marin1973, 04 February 2020 - 15:32.


#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Tsunnnami, on 04 februarie 2020 - 04:40, said:


Nu e adevarat. E spatiul lui atata vreme cat ala nu si-a platit chiria, poate face ce doreste
ar fi bine să vorbești despre lucruri pe care le știi, nu doar le bănuiești.

 Tsunnnami, on 04 februarie 2020 - 13:52, said:

As schimba yala si il dai in judecata.
și după aia trebuie să dai declarații la poliție să spui ce ai făcut cu inelul de valoare inestimabilă, moștenire de stră-stră-stră-bunica, care a dispărut după ce ai intrat tu să schimbi butucul la yală.

Nu-i chiar așa de simplu cum crezi.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 DaculScoril0, on 04 februarie 2020 - 19:25, said:

Nu-i chiar așa de simplu cum crezi.

Bun, explica cum suna legea?
Ce faci cu unu care nu-ti mai plateste chirie?
De ce sa nu-i arunci lucrurile in strada?

Pune legea care iti da dreptate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate