Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Restaurare apartament tâmplărie lemn interior și exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut!
Caut dacă știți ateliere, tâmplari care se restaureze tâmplăria interioară, uși, tocuri și ferestrele unui ap interbelic.
Am căutat pana acum pe net dar nu am găsit pe nimeni care sa le repare, făceau doar revopsire.
Multunesc anticipat.

#2
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 22.02.2009

 ceocri, on 03 februarie 2020 - 17:17, said:

Salut!
Caut dacă știți ateliere, tâmplari care se restaureze tâmplăria interioară, uși, tocuri și ferestrele unui ap interbelic.
Am căutat pana acum pe net dar nu am găsit pe nimeni care sa le repare, făceau doar revopsire.
Multunesc anticipat.

Tamplari adevarati pe lemn nu prea mai sunt .. sau multi sau reprofilat pe mobilier din pal,tamplarii pvc etc.

#3
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 ceocri, on 03 februarie 2020 - 17:17, said:

Salut!
Caut dacă știți ateliere, tâmplari care se restaureze tâmplăria interioară, uși, tocuri și ferestrele unui ap interbelic.
Am căutat pana acum pe net dar nu am găsit pe nimeni care sa le repare, făceau doar revopsire.
Multunesc anticipat.

Spune si tu de unde esti, de fapt unde este apartamentul?

#4
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 Dorel-Mesterel, on 03 februarie 2020 - 20:36, said:

Spune si tu de unde esti, de fapt unde este apartamentul?
Salut, apartamentul este la intersectia Mantuleasa cu Carol 1.
Ca si probleme cateva ferestre au rama de jos putrezita, in rest incarcate de nenumarate ori cu vopsea. Tocaria interioara incarcata cu vopsea, doua usi au cilant atasat.

Apartamentul este zona Armeneasca, Bucuresti.
Putem trimite ferestrele si usile la atelier daca e necesar.

Edited by Dany_Darke, 05 February 2020 - 18:27.


#5
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 22.02.2009

 ceocri, on 05 februarie 2020 - 18:17, said:

Salut, apartamentul este la intersectia Mantuleasa cu Carol 1.
Ca si probleme cateva ferestre au rama de jos putrezita, in rest incarcate de nenumarate ori cu vopsea. Tocaria interioara incarcata cu vopsea, doua usi au cilant atasat.

Apartamentul este zona Armeneasca, Bucuresti.
Putem trimite ferestrele si usile la atelier daca e necesar.

Daca ai partii putrezite e nasol de tot ...trebuie alta cercevea, sa inlocuiesti doar partea putrezita e dificil , trebuie facut cepul, falturile , incleire ,cui de lemn dupa celelalte parti..... daca gasesesti macar un tamplar pe lemn dispus sa te ajute jos palaria in fata lui aia era meserie adevarata.
Acum tamplaria pvc e floare la ureche.
Asa ceva am folosit la tamplaria pe lemn si prelucrare materiale lemnoase.
Acum o folosesc la facut pene de lemn Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#6
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 mmiclaus, on 05 februarie 2020 - 20:02, said:



Daca ai partii putrezite e nasol de tot ...trebuie alta cercevea, sa inlocuiesti doar partea putrezita e dificil , trebuie facut cepul, falturile , incleire ,cui de lemn dupa celelalte parti..... daca gasesesti macar un tamplar pe lemn dispus sa te ajute jos palaria in fata lui aia era meserie adevarata.
Acum tamplaria pvc e floare la ureche.
Asa ceva am folosit la tamplaria pe lemn si prelucrare materiale lemnoase.
Acum o folosesc la facut pene de lemn Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Salut,
Din păcate sunt pus intr-o dilema. Clădirea este înscrisă pe lista de consolidări probabil se va lucra și la fațadă. Dacă nu era consolidarea, puneam ferestre PVC profil bun, colorat, imitatie de lemn.
Aștept câteva oferte pentru reparații, dacă nu merita probabil osa punem cel mai ieftin termopan pana la consolidare.
Am văzut ca se fac restaurări ferestre de lemn, cel puțin in vest unde dacă e clădire istorică nu prea ai voie sa schimbi. La noi nu e cazul de o restaurare prea avansată/scumpă , ne ne obliga nimeni și nici nu sunt deosebite.
Dacă se dovedește ca reparație se apropie de preț PVC punem PVC.

#7
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Pana la urma am găsit câteva firme și persoane care fac restaurări de lemn.
Ap nostru e mare, are cam multe uși și ferestre plus multe debarale și spații de depozitare in perete, deci mult de restaurat.
Avem o oferta de la o firma ce pare serioasă, are și abilitățile necesare , preț estimativ 18.000€ durata un an. Nu e chiar rău fiind lucrări de restaurări la nivel de arta, problema e ca tâmplărie noastră nu are valoare istorică, de arta, etc și nu cred ca merita efortul.
Au mai fost doua firme aștept și de la ei un răspuns.

#8
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 22.02.2009
Eu cred ca in cei 18k euro faci tamplaria si renovezi si apartamentul.Cred

#9
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Renovările și restaurările mai ales sunt lucrări complexe și costa. Calitatea proiectului este direct proporțională cu costurile aferente. Apartamentul nostru este destul de mare și are nu număr mare de camere, cămăruțe, spații de depozitare, costurile sunt pe măsura :).
Sunt pus in dificultate de tâmplărie, clar nu are nici o valoare istorică, arhitectura, etc. e doar veche iar repareare costa destul de mult. Însă și înlocuirea costa la fel pt moment o sa alegem cred ce va fi mai prietenos cu bugetul nostru.

#10
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Referitor la tamplaria exterioara, daca sunt ferestre duble, parerea mea e sa le schimbi. Sunt multe firme care produc ferestre din lemn stratificat la comanda. Acele ornamente exterioare in stil traditional costa intr-adevar  dar trebuie si o reabilitare termica, nu?
Ferestrele exterioare duble vechi erau gandite cu pierderi, nu pot ajunge niciodata la performantele termice sau acustice ale celor noi cu sticla termopan sau tripan.

Edited by DeaD, 07 February 2020 - 18:13.


#11
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Salutare! Restaurarea e destul de complicata daca tamplaria e degradata semnificativ. Este mai ieftin sa realizezi alta tamplarie, identica cu originalul.
Daca exista elemente care trebuie sculptate manual, pretul este pe masura.
Un exemplu de clona la o usa de intrare, la o cladire monument istoric (usa originala era intr-o stare avansata de degradare si nu a mai putut fi restaurata):
https://scontent.ftc...d44&oe=5ED59823
L.E. Contact aici: http://www.usi-din-l...cat.ro/contact/

Edited by lungan, 11 February 2020 - 22:34.


#12
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 lungan, on 11 februarie 2020 - 22:30, said:

Salutare! Restaurarea e destul de complicata daca tamplaria e degradata semnificativ. Este mai ieftin sa realizezi alta tamplarie, identica cu originalul.
Daca exista elemente care trebuie sculptate manual, pretul este pe masura.
Un exemplu de clona la o usa de intrare, la o cladire monument istoric (usa originala era intr-o stare avansata de degradare si nu a mai putut fi restaurata):
https://scontent.ftc...d44&oe=5ED59823
L.E. Contact aici: http://www.usi-din-l...cat.ro/contact/
Da, frumos, arta. La noi nu e cazul, avem o tamplarie destul de banala Posted Image. Am ales reparatii normale, am sa pun before and after si atelierul cu care am lucrat.

Attached Files



#13
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 22.02.2009
Ce inseamna reparatii normale? slefuit de mana ,chituit si vopsea si va tine maxim 2 ani. Teoretic daca nu ai elemente putrezite  la cercevele trebuie scoasa sticla ( vad ca e prinsa cu chit) dat cu pistol cu aer cald pana pica vopseaua si ajungi la lemn si refaci pasii pana ajungi la stadiul final.Usa aia de balcon parca e uda , ar trebui sa refaci si rulourile daca nu functioneaza sunt practice.

#14
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 mmiclaus, on 12 februarie 2020 - 13:17, said:

Ce inseamna reparatii normale? slefuit de mana ,chituit si vopsea si va tine maxim 2 ani. Teoretic daca nu ai elemente putrezite  la cercevele trebuie scoasa sticla ( vad ca e prinsa cu chit) dat cu pistol cu aer cald pana pica vopseaua si ajungi la lemn si refaci pasii pana ajungi la stadiul final.Usa aia de balcon parca e uda , ar trebui sa refaci si rulourile daca nu functioneaza sunt practice.
Salut,
Ce se poate scoate vor fi transportate la atelier unde vor fi facute cum trebuie. La tocuri inca nu stiu daca se pot da jos si duce la atelier sau o sa le faca la fata locului. Da odata ce o sa reparam ferestrele actuale o sa reparam si rulourile, chiar sunt utile. Am vrut sa imi pun si eu la un ap in buc si costau destul de mult, mai mult decat termopanele.

#15
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Parerea mea e ca pana la urma tot vei schimba tamplaria exterioara.

Pana atunci, sa monteze garnituri noi.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Nu mai par a merita efortul și cheltuiala, dar nu hotărăsc eu pentru tine.

 DeaD, on 12 februarie 2020 - 21:32, said:

Pana atunci, sa monteze garnituri noi.
De unde garnituri? Purfix?

#17
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 DeaD, on 12 februarie 2020 - 21:32, said:

Parerea mea e ca pana la urma tot vei schimba tamplaria exterioara.

Pana atunci, sa monteze garnituri noi.
Salut, chiar te rog daca poti sa imi dai mai multe detali, daca tot le pastram pe cele vechi de lemn macar sa le facem cat mai bine si termic. Ma intreb oare sticla veche nu poate fi inlocuita cu o sticla moderna cu proprietati mai bune de izolare.
Geamul termoizolant de la pvc cu camera de gaz intre banuies ca este prea gros pentru tamplaria veche.

Edited by ceocri, 13 February 2020 - 16:14.


#18
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Ferestrele duble conform stasului din 71 erau fara garnituri.
Era totuși un tip care avea garnituri pe interior la cercevelele exterioare. Pentru a rezista mai bine, garnitura trebuie montata in falt, facut o frezare pentru a fi integrata ca si in atasament. Exista si variante autoadezive dar sunt mai putin rezistente in timp.

Cele mai bune garnituri ar fi cele de la Schlegel, problema este ca nu se prea gasesc la distribuitori in Romania. Trebuie verificata in primul rand grosimea umarului (care depaseste ca lungime tocul) pentru a vedea ce garnituri sunt necesare.

Referitor la cealalta intrebare cu sticla, cred ca maxim ai putea alege un pachet laminat mai gros. S-ar putea decupa din falt sa se puna un pachet termopan, dar cu o bagheta foarte foarte mica si va fi degeaba.

Dar cu toate acestea ajungi la niste costuri ... ai cerut oferta pentru tamplarie noua?  

Edited by DeaD, 13 February 2020 - 17:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate