Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa parter langa Iasi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Ai un studiu geotehnic? La Iasi mai peste tot e pamant sensibil la umezire, care de multe ori implica fundatii adanci, si atunci se justifica demisol si mutarea unor incaperi acolo.

#20
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008

View PostAugustus1978, on 04 februarie 2020 - 10:48, said:

Mareste una din bai la cel putin 10 MP chiar 12-15 MP. O sa imi multumesti peste cativa ani. Daca nu o faci o sa regreti peste cativa ani si o sa trebuiasca modificari scumpe si de durata.

Din punctul meu de vedere max. 6-7 m2 pentru o baie este suficient. Prefer sa aloc ceilalti m2 catre celelalte incaperi. Care este motivul celor 10-12 m2?

#21
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008

View Postroman_roman, on 03 februarie 2020 - 18:11, said:

Attachment IMG_20200203_175033.jpg

Soba dupa usa nu prea da bine. Ea trebuie pozitionata mai spre mijloc. In plus nu ajuta termic alte incaperi. Lemnele se pot amplasa atat in lateral sau sub soba.

Daca nordul e in spate atunci se poate amenaja o magazie in spatele dormitorului 2( in cazul schitei desenate de mine). Iar la dormitorul 3 se poate face o streasina mai lunga pana in terasa pentru protectie la accesul dintre terasa-magazie.


Attachment IMG_20200203_180957.jpg

Foarte reusite schitelePosted Image , o sa le iau ca inspiratie. Nu consider necesar TV-ul din sufragerie, as muta soba in locul lui.

View Postandbozo, on 05 februarie 2020 - 09:19, said:

Ai un studiu geotehnic? La Iasi mai peste tot e pamant sensibil la umezire, care de multe ori implica fundatii adanci, si atunci se justifica demisol si mutarea unor incaperi acolo.

Attached Files


Edited by kaes, 05 February 2020 - 17:14.


#22
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Fundatii izolate cu grinzi continue e solutia cea mai buna in cazul de fata. Astfel se poate realiza si termoizolarea fundatiilor mult mai usor si eficient.
Subsolul l-as vedea facut sub magazie ,langa casa , cu capac si scara metalica. E pe nord si merge bine acolo. Nu l-as include in amprenta casei.
Soba mutata in centru e chiar indicat pentru o mai buna vizibilitate.




Pentru diferenta de nivel din cauza terenului , as vedea livingul-bucataria si terasa mai jos , cu scari pe langa acel perete cu tv (sau soba).


Nu prea am inteles exact cum e panta terenului. Daca e cu urcare pe est atunci incaperile specificate mai sus ar avea scara de urcare, nu coborare , de pe hol.

#23
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008

View Postroman_roman, on 05 februarie 2020 - 17:35, said:

Nu prea am inteles exact cum e panta terenului. Daca e cu urcare pe est atunci incaperile specificate mai sus ar avea scara de urcare, nu coborare , de pe hol.

Terenul are o usoara panta (1 m) in directia Nord-Est.

Attached Files



#24
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
E perfect. Se coboara 2 trepte - 3 contratrepte x 15 cm , catre zona de zi.

#25
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008
Am inceput sa am temeri daca o casa pe un singur nivel este alegerea cea mai buna, din considerente de spatiu (teren) si financiare.

Consider urmatoarele minusuri la o casa parter:
1. fundatie relativ mare fata de o casa cu etaj (2x)
2. suprafata mare a acoperisului
3. suprafata exterioara a zidurilor mai mare decat o casa cu etaj/mansarda luand in calcul aceeasi suprafata utila
4. suprafata utila este mai mica la o casa parter comparativ cu o casa cu etaj care are amprenta pe jumatate (din casa parter)

Plusuri:
1. Casele pe parter sunt mai frumoase (cel putin d.p.m.d.v.)
2. Sunt mai comode de locuit (lipsa scarii). Mai ales cand ai copii mici (cazul meu) nu duci grija ca pot cadea de pe scari.

La prima vedere constructia unei case parter pare mai costisitoare decat o casa cu etaj cu aceeasi suprafata utila. Va rog sa extindeti lista sau sa ma corectati daca mentiunile de mai sus sunt gresite din punctul vostru de vedere.

Deschiderea la strada a terenului este de 21.6 m din care se scad 6-7 m impusi de C.U. Raman 14 m pentru constructie, aprox. la limita luand in calcul propunerea primita de la arhitect.

Inca ceva: cand se spune ca pretul pe mp al unei case este de X euro, este luata in calcul suprafata utila sau suprafata construita?

#26
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008

View Postroman_roman, on 05 februarie 2020 - 17:35, said:

Fundatii izolate cu grinzi continue e solutia cea mai buna in cazul de fata. Astfel se poate realiza si termoizolarea fundatiilor mult mai usor si eficient.
Subsolul l-as vedea facut sub magazie ,langa casa , cu capac si scara metalica. E pe nord si merge bine acolo. Nu l-as include in amprenta casei.
Soba mutata in centru e chiar indicat pentru o mai buna vizibilitate.

Nu e mai dificil sa termoizolezi fundatia cand ai si subsol? Inteleg ca pt. o buna termoizolare peretii subsolului trebuie "separati" termic de restul fundatiei. Temperatura la subsol trebuie sa fie mai scazuta, deci n-ar trebui sa existe punti termice intre subsol si fundatia casei, nu?

#27
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postkaes, on 08 februarie 2020 - 16:35, said:

Am inceput sa am temeri daca o casa pe un singur nivel este alegerea cea mai buna

Chiar urmarisem recent niste video-uri pe tema asta. Poate te ajuta:

Casa cu Parter sau cu Etaj - Partea I - analiza comparata
Casa cu Parter sau cu Etaj - Partea II - De ce Etaj? - analiza comparata
Casa cu Parter sau cu Etaj - Partea III - De ce Parter? - analiza comparata

#28
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postkaes, on 08 februarie 2020 - 16:35, said:

Am inceput sa am temeri daca o casa pe un singur nivel este alegerea cea mai buna, din considerente de spatiu (teren) si financiare.

Consider urmatoarele minusuri la o casa parter:
1. fundatie relativ mare fata de o casa cu etaj (2x)
2. suprafata mare a acoperisului
3. suprafata exterioara a zidurilor mai mare decat o casa cu etaj/mansarda luand in calcul aceeasi suprafata utila
4. suprafata utila este mai mica la o casa parter comparativ cu o casa cu etaj care are amprenta pe jumatate (din casa parter)

Plusuri:
1. Casele pe parter sunt mai frumoase (cel putin d.p.m.d.v.)
2. Sunt mai comode de locuit (lipsa scarii). Mai ales cand ai copii mici (cazul meu) nu duci grija ca pot cadea de pe scari.

La prima vedere constructia unei case parter pare mai costisitoare decat o casa cu etaj cu aceeasi suprafata utila. Va rog sa extindeti lista sau sa ma corectati daca mentiunile de mai sus sunt gresite din punctul vostru de vedere.

Deschiderea la strada a terenului este de 21.6 m din care se scad 6-7 m impusi de C.U. Raman 14 m pentru constructie, aprox. la limita luand in calcul propunerea primita de la arhitect.

Inca ceva: cand se spune ca pretul pe mp al unei case este de X euro, este luata in calcul suprafata utila sau suprafata construita?
Eu as alege tot parter, poate va fi unpic mai scumpa, sau poate nu, dar sigur e mai comoda, iar acum ca esti tinar nu ai probleme cu urcatul scarilor, dar la batranete, ca sa bei un pahar cu apa, trebuie sa depui efor suplimentar.
Pretul e posibil sa fie lafel, chiar daca fundatia e mai mare, dar la o casa cu etaj, vei turna doua placi, care s-ar putea sa compenseze suprafata fundatiei, plus scara interioara+ balustrada, la care scadem mult spatiu pierdut din cauza scrii interioare.

Edited by xplozia, 13 February 2020 - 13:44.


#29
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Nu stiu cum o fi la batranete (si eu ma gandeam la asta cand mi-am facut P+E) insa eu viata de zi cu zi mi-o traiesc la parter..iar la etaj urc doar cand ma duc la somn..Sincer devine incomod sa tot urci la etaj si am simtit si eu asta cand inca nu terminasem de mobilat parterul..si domitoarele de la etaj devenisera un fel de living..insa acu cand am si parterul mobilat nu prea mai e asa deranjant sa urci din cand in cand la etaj.

Vazandu-i pe ai mei ..cand veneau la mine si trebuiau sa urce la etaj la somn..odihna etc..tind sa dau dreptate celor care zic ca la batranete va fi un calvar sa tot urci la etaj..Mi-am prevazut si un dormitor la parter deci ar fi o cale sa scapare..insa probabil dupa o varsta etajul va deveni muzeu..urcand doar cand ma simt mai puternic..

Daca as fi avut un teren de-o forma ce-mi permitea sa fac doar parter ar fi facut-o fara sa ezit..Cel mult as fi facut o terasa circulabila in caz de am pofte de view..etc.

#30
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Cand va tot aud cu batranetea ma ia cu durere de cap...pai sunt o gramada de batrani care stau in blocurile comuniste la etajele 3-4 fara lift si nu s-au mai plans... Dar na...cu confortul repede ne mai obisnuim.. Daca ajungi in halul ala incat nu poti urca 15-16 trepte atunci locul tau nu mai este in casa P+E ci intr-un azil de batrani. Asta daca te gandesti un pic sa nu fii povara pentru copii. Mai ai varianta sa vinzi vila si sa te muti la un apartament la parter (ca oricum nu iti mai trebuie gradina ca nu te poti misca) sau la extrema transformi livingul in dormitor ca doar nu ai de dat petreceri la 70 ani.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbrawnie, on 14 februarie 2020 - 11:10, said:

Cand va tot aud cu batranetea ma ia cu durere de cap...

ți-aș da 2 like-uri, dar nu mă lasă programul :)

#32
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Că veni vorba de bătrânețe... Eu la 35 de ani eram gras cu burta și mă bucuram că sunt însurat că nu mă mai lua nici dracu. Telecomanda era prietena mea cea mai buna. La 40 de ani m-am apucat de sport serios. La 48 de ani eram campion european la proba de kata in cel mai dur stil de arte marțiale iar anul asta fac 50 de ani, mă antrenez de 5 ori pe săptămână, mă mut de la bloc la casa și am de gând să progresez in ritmul acesta muuulti ani. Daca la 70 de ani nu voi mai putea urca scările in maini, le urc in picioare. 🤣. Eu zic că vârsta e doar un număr.
Sa urci zilnic cel puțin 10 etaje ar trebui sa devină obligatoriu de la 60 de ani in sus.

#33
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008
Din pacate am incheiat de comun acord colaborarea cu arhitectul deoarece nu am reusit sa ajungem la un numitor comun.
Am reusit sa vorbesc cu alt arhitect, in principiu ne-am inteles si astept primele schite de la dansul.

Preferinta a ramas tot la o casa parter. Vreau sa mentionez ca nu lipsa scarilor este principalul motiv al acestei alegeri, ci credem ca o astfel de casa e mai potrivita pentru noi. Multumesc colegului wizake pentru link-urile cu filmuletele casa parter vs etaj.

Cateva nelamuriri pe care sper sa le clarific inainte de a le propune arhitectului:

1. Care ar fi termoizolatia corespunzatoare a unei case, in linii mari? M-am gandit la urmatoarele:
  • Izolatie pereti exteriori min. 10 cm polistiren sau vata. Am auzit ca vata are avantajul de permite peretului sa respire, deci ar fi de preferat in locul polistirenului, in schimb este ceva mai scumpa. Primul arhitect mi-a recomandat chiar 15 cm grosime pt. peretii exteriori.
  • Izolatie talpa fundatie pe exterior 10 cm polistiren. In plus, considerati necesara termoizolarea a talpii pe interior/sub talpa? In plus, cum se determina pana la ce adancime se termoizoleaza?
  • Izolatie placa parter min. 10 cm polistiren.
  • Izolatie planseu pod 20 cm polistiren sau vata.
Daca lipseste ceva va rog sa completati.

2. Incalzirea in pardoseala vs. calorifere: I-am cerut arhitectului sa delimiteze clar zona de zi fata de cea de noapte. Astfel zona de zi va avea incalzire prin pardoseala iar cea de noapte prin calorifere. Merita acesta combinatie sau mai bine ar fi numai prin calorifere? Spun calorifere deoarece in dormitoare mai ai un covor pe jos, un dulap, si astfel o parte din caldura radiata din pardoseala este obturata.

3. Dupa cum am mentionat intr-un post anterior terenul are o usoara panta in directia nord-est, de aprox 1 m. Deoarece s-a pus in discutie si problema existentei unui subsol, ma intreb daca merita acest lucru tinand cont ca panta nu este prea mare. Eventual beciul poate sa fie facut separat de fundatia casei. In plus, la propunerea unui coleg (multumesc pe aceasta cale lui roman_roman) i-am cerut arhitectului sa ia in calcul ca una dintre zone (zi sau noapte) sa fie mai jos pentru reducerea inaltimii soclului, prin intermediul unei scari cu 2-3 trepte. In fine, daca ma gandesc mai bine masuratorile topo au fost luate fara ca terenul (fosta zona de vie) sa fie terasat (topometristul a zis ca asa e corect). Cel mai probabil dupa terasare panta ar mai scade, cel putin 20-30 cm. Cum considerati ca e mai potrivit?

Edited by kaes, 14 February 2020 - 17:45.


#34
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postkaes, on 14 februarie 2020 - 17:44, said:

zolatie pereti exteriori min. 10 cm polistiren sau vata. Am auzit ca vata are avantajul de permite peretului sa respire, deci ar fi de preferat in locul polistirenului, in schimb este ceva mai scumpa. Primul arhitect mi-a recomandat chiar 15 cm grosime pt. peretii exteriori.
Eu as merge pe izolatie de minim 15 cm de termosistem la pereti. Big like pentru primul arhitect care ti-a propus asa ceva...o sa se simta diferenta la facturi. Daca bugetul permite mergeti pe vata daca nu e ok si cu polistiren. Povestea cu respiratul peretilor este o gaselnita de marketing...nu contest ca vata e mai buna decat polistirenul dar este nejustificata diferenta de pret, iar in momentul in care tu vii pe interior si tencuiesti, dai 2 maini de glet si apoi o vopsea lavabila de interior nu mai "respira" nici mama peretelui....nu are cum, anulezi toate proprietatile (mai) bune ale vatei..ar trebui sa tencuiesti la interior clasic (var+ciment) si apoi sa dai cu var clasic nu lavabil ca sa permiti peretilor sa "respire" - marketing...dar prinde.

View Postkaes, on 14 februarie 2020 - 17:44, said:

Izolatie talpa fundatie pe exterior 10 cm polistiren. In plus, considerati necesara termoizolarea a talpii pe interior/sub talpa?  
termoizolatie talpa fundatie exterior de 10 cm Posted Image  dar si interior.... mai jos iti las cateva imagini facute cu termoviziune - sunt de la mine de acasa - termoizolatie fundatie doar pe exterior...ce e cu albastru sunt punti termice - pe acolo pierd caldura...si da e pe colt unde am stalpi de beton care preiau "frigul" de la fundatie si il transmit mai sus... Sper ca intelegi acum necesitatea izolarii fundatiei si pe interior.
Attached File  flir_20190123T225859.jpg   326.95K   39 downloads Attached File  flir_20190124T180439.jpg   299.96K   39 downloads

View Postkaes, on 14 februarie 2020 - 17:44, said:

In plus, cum se determina pana la ce adancime se termoizoleaza?
Pana la ce inaltime? - Toata fundatia

View Postkaes, on 14 februarie 2020 - 17:44, said:

Izolatie placa parter min. 10 cm polistiren.
minim 20 ar zice normativul C107/2005 "Rezistența termică minimă pentru plăcile pe sol este de 4,50 [mpK/W]," -  ca sa scoti acest R minim ai nevoie de aprox 20 cm de termoizolant....ca nimeni nu respecta normativul....stiu...se vede in toata tara.

View Postkaes, on 14 februarie 2020 - 17:44, said:

Izolatie planseu pod 20 cm polistiren sau vata.
Acelasi normativ C107/2005 ar zice ca "Rezistența termică minimă pentru planșeele de peste ultimul nivel, sub terase sau poduri este de 5,00 [mpK/W]"  cu 20 cm de termoizolant esti aproape la minim...eu am foslosit 30 cm si nu regret...deci as spune un minim de 30...recomandabil 40 cm de termoizolant.

View Postkaes, on 14 februarie 2020 - 17:44, said:

Incalzirea in pardoseala vs. calorifere
Se pot combina cele 2 sistem fara probleme dar atentie cere instalatorului sa dimensioneze caloriferele pentru temperaturi mai joase a agentului termic (de ex 50 grade pe tur), astfel o sa ai caloriferele ceva mai mari decat in mod obisnuit dar castigi la randamentul unei centrale in condensatie. Eu unul am in toata casa IPAT si recomand... ca mai ai un covoras prin dormitor nu e problema atata timp cat nu vorbim de un covor "persan" care sa ocupe toata camera

View Postkaes, on 14 februarie 2020 - 17:44, said:

3. .....Deoarece s-a pus in discutie si problema existentei unui subsol, ma intreb daca merita  
merita daca ai buget nelimitat....altfel nu, mai bine un beci facut separat.

Edited by brawnie, 14 February 2020 - 22:02.


#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
io sunt împotriva struțo-cămilei în orice nu numai la capitolul încălzire
adicătelea ori faci IPAT, ori pui calorifere
IPAT-ul funcționează cu temperaturi mici (37/40*C), caloriferele au nevoie de la 60*C în sus, deci dacă la amesteci atunci vei avea nevoie de o mulțime de chestii care să separe și să amestece agentul termic, urmate de automatizări stufoase, iar când nu merge ceva nu vei ști de unde-i necazul!!!

IPAT-ul e mai economic, mult!

în privința izolației? cât mai multă, cu atât mai bine!!! imaginează-ți că manopera e tot aia și la 15 și la 20 cm, plasa e tot aia, adezivul e tot ăla, cuiele cu 5 bani mai scumpe, deci doar materialul izolant te costă în plus!!!
acoperișul e zona unde se pierde multă căldură..., bagă-n pod 30/40 cm de vată!

#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

View Postgushpi, on 17 februarie 2020 - 08:58, said:

caloriferele au nevoie de la 60*C în sus,
Ale mele au stat tot sezonul asta cu tur de 45*.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate