Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa parter langa Iasi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008
Salutare!

Incep acest jurnal cu speranta de a incepe si duce la bun sfarsit construirea casei mult dorite a familiei mele. Cred ca pe parcursul acestui topic voi obtine sfaturi si  informatii pretioase din partea persoanelor care au trecut prin experienta construirii casei personale si a celor cu diverse cunostinte si pregatiri in domeniul constructiilor.

Terenul disponibil are suprafata de 780 m2 (21.6x36) cu o usoara panta spre est, iar accesul se face printr-un drum privat cu o lungime 25 m. La drumul public se afla urmatoarele utilitati: apa, gaz, si electricitate.

Casa este parter, cu urmatoarele incaperi:

- 3 dormitoare
- sufragerie
- bucatarie
- 2 bai
- dressing
- camara
- camera tehnica (C.T.)
- si o mica terasa

Sufrageria va avea o soba de zidarie folosita ocazional ca sursa de incalzire alternativa (in primele zile reci de toamna, iarna de sarbatori). Am propus arhitectului ca sufrageria sa aiba zid comun cu C.T.-ul a.i. soba sa fie montata cu spatele catre C.T., de unde sa fie alimentata cu lemne si curatata.

Propunerea arhitectului este urmatoarea, la care am mari dubii deoarece nu este suficient loc pentru amplasarea sobei. Mai potrivit este asezarea acesteia este coltul din stanga-jos al sufrageriei, ceea ce ar insemna ca si C.T.-ul sa fie mutat corespunzator.


Orice raspuns sau sfat este binevenit.

Edited by kaes, 03 February 2020 - 11:39.


#2
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008

View Postkaes, on 03 februarie 2020 - 11:25, said:

Propunerea arhitectului este urmatoarea:

Din nu stiu ce motiv nu a mers incarcarea atasamentului din post-ul anterior. Incerc sa il pun inca o data aici:

Attached Files



#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu îmi dau seama... Dacă pui soba în stânga-jos, C.T. ia locul băii?

Sincer să fiu, nu prea înțeleg de ce simți nevoia să te complici cu sobă. Sunt atâtea soluții care nu-ți rup buzunarele, dar care sunt mobile, nu te fac să-ți bați capul cu lemne, coșuri, alte prostii. În plus, nu văd de ce ai folosi soba pentru căldură, cât timp ai una singură. Adică, stai te încălzești în sufragerie, dar când te duci în dormitor dârdâi până adormi? Dacă vrei de fiță, așa, pui un șemineu, sau o sobă mobilă.

Dacă vrei sobă practică, o gândești să o alimentezi din bucătărie, și să ai acolo și o plită, să faci și mâncare la lemne. Dar iarăși, mi se pare că te complici... E 2020, e cazul să renunțăm la sobe, oricât de nostalgici am fi.

#4
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Bnuiesc ca vrei o soba in genul celei facute de dana84. Mie imi place ideea. Discuta cu arhitectul pana ajungi la solutia care iti convine.

#5
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
E cam departe bucataria de terasa.
Daca vrei sa duci ceva mancare/bautura/cafea din bucatarie pana pe terasa, ai 3 usi de trecut, plus un mic labirint prin casa.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Te-ai cramponat de soba aia si ai distrus amplasarea bucatariei.
Camara n-as face-o cu trecere si nu i-as pune fereastra. Cosul centralei la jumatatea terasei nu cred ca arata bine.
Baia din zona de noapte o sa fie "cu programare", in timp ce baia de la intrare o sa fie folosita odata pe an....
Ar fi interesant de stiut unde-i nordul. Daca e pe partea cu bucataria si camara ai terasa pe nord-vest, unora nu le-a placut ideea asta.
Fereastra mica de la dormitorul 3 mi se pare amplasata prost, poate are legatura cu fatada dar fiind locuinta parter cred ca se poate muta la nevoie.
De asemenea, cred ca ai prea mare suprafata alocata holurilor.

Mie mi se pare ca planul asta nu a fost gandit de catre un arhitect ci a fost modelat dupa schita beneficiarului....poate gresesc.
Daca ar fi dupa mine as uita de el si as lua-o de la inceput cu proiectarea.
Sunt doar opinii....

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
...apoi ideea să lipești cele 3 dormitoare nu-i „a bună”! acum nu sforăi, dar după 40 de ani vor fi adevărate simfonii!!!

schimbă bucătăria cu CT-ul
3,2x3,65 e super-suficient pt o bucătărie, iar faptul că CT va fi mai mare e un avantaj la casă!!! și rezolvi situația căratului blidelor prin toată casa!

în loc de sobă uită-te după un șemineu, eventual pe peleți!

(nu face murdărie cât o sobă, arderea are randament mai bun, se curăță ușor și rar!)

apoi aș duce livingul lipit de dresing, astfel aș avea acces direct din bucătărie și-n living
(chiar dacă trecerea spre dormitoare se face prin living!)
dar astfel aș micșora holul (care, dpmdv, este un spațiu inutil încălzit!)

(14 mc care vor intra în componența livingului și astfel vor fi încălziți la parametrii doriți numai la petreceri!)

...și dacă astfel consideri că nici vestibulul (alți 19 mc) nu-l mai duci la 22/23*C, ci-l ții la 19*C (suficient pt pantofi și haine groase) se face o reducere cu 10% a volumului de-ncălzit (iar în iași io zic că tot ai 7 luni de sezon de-ncălzit...)

oops!
beci! unde-i beciul?

#8
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@kaes, imi permit sa imi dau cu parerea:
-impartirea este total neinspirata, schimba proiectul cu totul
-prea multe usi care dau in hol. Anulezi una la baie facand intrarea din dormitorul matrimonial. La dresing la fel, acces din dormitor.
-dormitoarele sunt lipite unul de celalalt. Nu vei avea niciodata intimitate cu nevasta. Incearca sa le asezi astfel incat sa ai intre dormitoare un dresing sau o baie.
-doua usi care dau in terasa inseamna pierderi termice, eu as face doar una
-baia la usa este departe de dormitoare
- intrarea in CT din camara este aiurea
-in forma actuala a casei vei avea costuri mai mari la acoperis
-si eu sunt pentru beci (in loc de camara)
Sa ai spor!

Edited by ionut27, 03 February 2020 - 16:48.


#9
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008

View PostSmurfK, on 03 februarie 2020 - 12:33, said:

Nu îmi dau seama... Dacă pui soba în stânga-jos, C.T. ia locul băii?

Sincer să fiu, nu prea înțeleg de ce simți nevoia să te complici cu sobă. Sunt atâtea soluții care nu-ți rup buzunarele, dar care sunt mobile, nu te fac să-ți bați capul cu lemne, coșuri, alte prostii. În plus, nu văd de ce ai folosi soba pentru căldură, cât timp ai una singură. Adică, stai te încălzești în sufragerie, dar când te duci în dormitor dârdâi până adormi? Dacă vrei de fiță, așa, pui un șemineu, sau o sobă mobilă.

Dacă vrei sobă practică, o gândești să o alimentezi din bucătărie, și să ai acolo și o plită, să faci și mâncare la lemne. Dar iarăși, mi se pare că te complici... E 2020, e cazul să renunțăm la sobe, oricât de nostalgici am fi.

Nu, C.T.-ul ramane la locul lui. Ma gandeam sa renunt la "moftul" de a alimenta si curata soba din C.T.

Din cate am citit o soba (in clopote) are un randament termic mult mai mare decat un semineu, de aici dorinta avea o astfel de soba. Eventual peretele din spatele sobei ar putea fi incastrat in zidul dintre hol si sufragerie pentru o distribuire a caldurii pe cat este posibil si catre alte incaperi.

Nu am luat deloc in calcul folosirea sobei si pt. gatit, m-am gandit ca soba sa fie folosita doar la incalzire si la crearea unei atmosfere placute in casa atunci cand lemnele ard. Intr-adevar, este si un dram de nostalgie, imi aminteste de perioada copilariei si casa parinteasca. Totusi nu consider incalzirea prin lemne sau alti combustibili fosili un lucru inapoiat sau care nu e in pas cu tehnicile timpului actual.

View Postandbozo, on 03 februarie 2020 - 12:48, said:

Bnuiesc ca vrei o soba in genul celei facute de dana84. Mie imi place ideea. Discuta cu arhitectul pana ajungi la solutia care iti convine.

Da, parca pe topicul dumneaiei am citit despre soba de zidarie. Ms.

View Postwizake, on 03 februarie 2020 - 13:04, said:

E cam departe bucataria de terasa.
Daca vrei sa duci ceva mancare/bautura/cafea din bucatarie pana pe terasa, ai 3 usi de trecut, plus un mic labirint prin casa.

Da, intr-adevar, este necesara o schimbare aici. Aceasta situatie a rezultat din doleanta de a avea zid comun intre sufragerie si C.T. Sper cel mai probabil ca acest lucru nu va mai fi necesar.

View Postcrocko.dilul, on 03 februarie 2020 - 14:27, said:

Te-ai cramponat de soba aia si ai distrus amplasarea bucatariei.

Initial, sufrageria si bucatarie erau interschimbate (bucataria in locul sufrageriei si vice versa). Insa sotia a dorit sa aiba bucataria spre drum, adica spre latura din jos.

Camara n-as face-o cu trecere si nu i-as pune fereastra.

Accesul din exterior a fost gandit pentru a intra de afara in camara, si pt. a intra in C.T. din interior. Iar fereastra am gandit-o ca e necesara din cand in cand pt. aerisire.

Cosul centralei la jumatatea terasei nu cred ca arata bine.

De acord cu tine.

Baia din zona de noapte o sa fie "cu programare", in timp ce baia de la intrare o sa fie folosita odata pe an....

Da, m-am gandit la acest aspect. Insa nu vad momentan alt loc unde sa fie plasata.

Ar fi interesant de stiut unde-i nordul. Daca e pe partea cu bucataria si camara ai terasa pe nord-vest, unora nu le-a placut ideea asta.

Am atasat schita impreuna cu punctele cardinale.

Fereastra mica de la dormitorul 3 mi se pare amplasata prost, poate are legatura cu fatada dar fiind locuinta parter cred ca se poate muta la nevoie.

Da, ma gandeam ca cele 2 geamuri din acest dormitor sa fie interschimbate. Sau te referi ca geamul ar trebui mutat putin mai sus.

De asemenea, cred ca ai prea mare suprafata alocata holurilor.

Intr-o propunere anterioara latimea holului era de 1.2 m, ceea ce mi s-a parut cam putin. I-am cerut arhitectului sa creasca putin latimea acestuia. Insa nu doar latimea e cauza aici, ci compartimentarea incaperilor in general.

Mie mi se pare ca planul asta nu a fost gandit de catre un arhitect ci a fost modelat dupa schita beneficiarului....poate gresesc.
Daca ar fi dupa mine as uita de el si as lua-o de la inceput cu proiectarea.

Intruziunea mea in planurile arhitectului a fost legata doar de soba si de zidul comun intre C.T. si sufragerie. In rest e numai "creatia" lui.

Sunt doar opinii....

Sunt f. valoroase pt. mine, multumesc.

View Postgushpi, on 03 februarie 2020 - 15:00, said:

...apoi ideea să lipești cele 3 dormitoare nu-i „a bună”! acum nu sforăi, dar după 40 de ani vor fi adevărate simfonii!!!

Posibil, insa as pune acest punct in coada listei de schimbari luand in calcul celelalte probleme.

schimbă bucătăria cu CT-ul
3,2x3,65 e super-suficient pt o bucătărie, iar faptul că CT va fi mai mare e un avantaj la casă!!! și rezolvi situația căratului blidelor prin toată casa!

Nu cred ca inteleg, zici sa mut C.T-ul si camara spre latura din jos (sud) iar bucataria sa aiba acces direct catre terasa?

în loc de sobă uită-te după un șemineu, eventual pe peleți!

(nu face murdărie cât o sobă, arderea are randament mai bun, se curăță ușor și rar!)

Trebuie sa mai sap aici dupa informatii, sa vad daca intr-adevar este asa. Am citit ca sobele in clopote sunt f. eficiente.

apoi aș duce livingul lipit de dresing, astfel aș avea acces direct din bucătărie și-n living
(chiar dacă trecerea spre dormitoare se face prin living!)
dar astfel aș micșora holul (care, dpmdv, este un spațiu inutil încălzit!)

Intr-adevar, o idee buna.

(14 mc care vor intra în componența livingului și astfel vor fi încălziți la parametrii doriți numai la petreceri!)

...și dacă astfel consideri că nici vestibulul (alți 19 mc) nu-l mai duci la 22/23*C, ci-l ții la 19*C (suficient pt pantofi și haine groase) se face o reducere cu 10% a volumului de-ncălzit (iar în iași io zic că tot ai 7 luni de sezon de-ncălzit...)

De unde 19 m3, poate vroiai sa spui 9 m3?

oops!
beci! unde-i beciul?

Posted Image Beciul e doar la stadiul de idee, credem ca va fi in curte. Panta terenului nu este mare, cam 1 m intre latura de sus si cea de jos.

Attached Files


Edited by kaes, 03 February 2020 - 17:48.


#10
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20200203_175033.jpg   229.15K   142 downloads

Soba dupa usa nu prea da bine. Ea trebuie pozitionata mai spre mijloc. In plus nu ajuta termic alte incaperi. Lemnele se pot amplasa atat in lateral sau sub soba.

Daca nordul e in spate atunci se poate amenaja o magazie in spatele dormitorului 2( in cazul schitei desenate de mine). Iar la dormitorul 3 se poate face o streasina mai lunga pana in terasa pentru protectie la accesul dintre terasa-magazie.


Attached File  IMG_20200203_180957.jpg   216.97K   142 downloads

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
„...zici sa mut C.T-ul si camara spre latura din jos (sud) iar bucataria sa aiba acces direct catre terasa?”

așa ziceam, dar acum văzui poza cu punctele cardinale!
din ce parte bate crivățul? nu cumva iezact din NE? terasa va fi măturată continuu de vânt, din oct până-n martie
apoi ușa de intrare (care-i pe sud) va „adăposti” metri de zăpadă - veți folosi terasa pt acces în casă!

și - să știi - că NU VREI să cureți soba ZI DE ZI, să scoți roaba cu cenușă seară de seară
(nostalgia aia a ta nu are și un plan (îndepărtat) în care îți vezi bunicii spetind zi de zi ca să fie soba în bună stare de funcționare?)
(dacă, totuși, nostalgia te presează, caută un loc în curte unde să depozitezi 10 mc de lemne, împreună cu un joagăr la care vei „performa” weekend de weekend - tu sau „banii” tăi :P )

#12
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Mareste una din bai la cel putin 10 MP chiar 12-15 MP. O sa imi multumesti peste cativa ani. Daca nu o faci o sa regreti peste cativa ani si o sa trebuiasca modificari scumpe si de durata.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postroman_roman, on 03 februarie 2020 - 18:11, said:


bune modificări!
o singură atenție: accesul în CT doar dinspre bucătărie face dificil accesul cu lemne și cu roaba pt cenușă!
trebe ușă din ext spre sobă!!! altfel faci dezastru-n living!

unde mai pui că-n forma asta ai livingul spre est, deci lumină juma de zi
pe când în forma inițială (living spre nord) - era mereu depresiv să stai în living făr-de soare niciodat'!!!

#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Accesul cu lemne s-ar face de la magazia din spatele dormitorului 2 . Nu are ce cauta cu lemne in CT. Aia va fi strict pentru parte tehnica (centrala cu gaz) si depozitare alimente ,ce deseevesc bucataria.
Legat de soba , initiatorul si-a manifestat intentia de a realiza o soba pentru uz ocazional. Nu permanent. Ceea ce implica un alt efort ,in alte conditii. Doar de design ocazional pentru a privi focul cum arde e bine pozitionata unde am pus-o eu. Aproape de usa dinspre terasa pentru a nu merge cu lemnele prin living.
Plus ca poate incalzi si dormitorul 3.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
...acu observai: dresingul acela de 4 mp (din poza inițială) este INUTIL!!!
nu e loc de niciun palton, d-apăi de 3 :o
-la 3 dormitoare spunem cel puțin 4 persoane, deci câte haine+încălțăminte avem?

View Postroman_roman, on 04 februarie 2020 - 11:04, said:

Accesul cu lemne s-ar face ...

scuze, nu văzusem poziția sobei în living!!!

#16
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Locul dressingurilor poate fi suplinit de un spatiu de depozitare in pod , pe o scara modulara pliabila cu acces de pe hol.

#17
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008

View Postionut27, on 03 februarie 2020 - 16:42, said:

@kaes, imi permit sa imi dau cu parerea:
-impartirea este total neinspirata, schimba proiectul cu totul

La prima vedere eram optimist, credeam ca proiectul este totusi bun, insa dupa citirea comentariilor tind sa cred la fel. O sa vad cum rezolv cu arhitectul, deja este la a 3-a propunere (Posted Image).

-prea multe usi care dau in hol. Anulezi una la baie facand intrarea din dormitorul matrimonial. La dresing la fel, acces din dormitor.

Dorim ca si a 2-a baie sa fie accesibila tuturor celor din casa la fel de usor ca si prima. De asemenea si dressing-ul.

-dormitoarele sunt lipite unul de celalalt. Nu vei avea niciodata intimitate cu nevasta. Incearca sa le asezi astfel incat sa ai intre dormitoare un dresing sau o baie.

Da, m-am gandit la acest aspect, dar avand altele mai importante pe cap l-am ignorat.

-doua usi care dau in terasa inseamna pierderi termice, eu as face doar una

Totusi as dori sa am acces catre terasa din sufragerie, si totodata sa pot intra in C.T. de afara.

-baia la usa este departe de dormitoare

Intr-adevar, si alt user a semnalat acelasi lucru.


- intrarea in CT din camara este aiurea

A fost gandita mai mult pt. soba, pentru a fi mai usor sa pui un lemn pe foc. Dar s-ar putea sa nu fie chiar asa de necesara, si sa fie folosita doar usa de la terasa.

-in forma actuala a casei vei avea costuri mai mari la acoperis

Da, am vazut in modelul 3D ca forma acoperisului e un pic cam complexa.

-si eu sunt pentru beci (in loc de camara)

Ca sa fiu sigur ca inteleg (poate sunt eu mai prost), propui in spatiul actual al camarii o scara care sa coboare la subsol unde sa fie incaperea pt beci. Efectiv, acesta (beciul) va fi sub terasa, nu?

Sa ai spor!

Multumesc.Posted Image


#18
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postkaes, on 04 februarie 2020 - 14:30, said:

Ca sa fiu sigur ca inteleg (poate sunt eu mai prost), propui in spatiul actual al camarii o scara care sa coboare la subsol unde sa fie incaperea pt beci. Efectiv, acesta (beciul) va fi sub terasa, nu?
Din ce am citit, spui ca terenul are o panta spre est cu o diferenta de nivel de un metru fata de latura opusa a casei. In locul tau, sub bucatarie, CT si camara as face demisol. Avand in vedere diferenta de nivel, costurile suplimentare pentru cele doua camere la demisol vor fi mici. Intrarea o vei face ori din camara sau bucatarie printr-o trapa la nivelul pardoselii pe care o ridici, ori din terasa, ori faci usa de acces prin exteriorul casei. Sunt multe variante. Sfatul meu este sa nu te grabesti. Stai si gandeste toate posibilitatile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate