Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Luna de miere exotica in August

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu consider Coasta Amalfi suficient de misto pentru luna de miere.

#20
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Coasta Amalfi, ca si Santorini, sunt perfecte pentru luna de miere. De asta zboara americanii si chinezii si altii din toate colturile lumii acolo, cu tot cu nevasta si nuntasi. Dar pentru romani, au un defect. Sunt prea aproape, suna ”accesibil”. De asta se cauta foarte mult destinatiile exotice. Destinatii exotice interesante ar fi Egiptul sau Mexicul, ambele au resorturi frumoase, ambele pot oferi combinatia de plaje superbe + excursii la vestigii unice (In Egipt e si al doilea mare recif de corali din lume). Egiptul insa e cam aproape. Asa ca ramane Mexicul. Zanzibarul este si el o optiune dar te limitezi doar la plaja. Oricum, mi se pare peste Tailanda sau Bali (ca plaje). Iar pentru Maldive, Seychelles sau Polinezia franceza pretul sare de 3000 pentru un cuplu.

Edited by bibi2014, 12 February 2020 - 15:53.


#21
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Nu au un defect pentru romani, ci doar sunt prea aproape si suna ”accesibil”. Fix de aia nu se duc americanii de care spui in mexic (ca e frumos si acolo), dar e prea aproape...

#22
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
La toate popoarele functioneaza treaba asta cu ce e aproape e accesibil deci nu asa interesant. Ziceam de romani pentru ca analizam unde petrec ei luna de miere, ce e interesant/neinteresant pentru ei in special.

Americanii mai de rand se duc in Mexic dar pentru cei mai cu bani, o luna de miere intr-o zona mai indepartata e optiunea.

#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbibi2014, on 12 februarie 2020 - 15:52, said:

Coasta Amalfi, ca si Santorini, sunt perfecte pentru luna de miere. De asta zboara americanii si chinezii si altii din toate colturile lumii acolo, cu tot cu nevasta si nuntasi. Dar pentru romani, au un defect. Sunt prea aproape, suna ”accesibil”. De asta se cauta foarte mult destinatiile exotice. Destinatii exotice interesante ar fi Egiptul sau Mexicul, ambele au resorturi frumoase, ambele pot oferi combinatia de plaje superbe + excursii la vestigii unice (In Egipt e si al doilea mare recif de corali din lume). Egiptul insa e cam aproape. Asa ca ramane Mexicul. Zanzibarul este si el o optiune dar te limitezi doar la plaja. Oricum, mi se pare peste Tailanda sau Bali (ca plaje). Iar pentru Maldive, Seychelles sau Polinezia franceza pretul sare de 3000 pentru un cuplu.

Noi am fost in luna de miere pe Coasta Amalfi, si a fost absolut superb, sa stii ca nici acolo preturile nu sunt asa de mici, cred ca doar pentru cazare si avion am platit 1500€. Ideea ca pe coasta poti ajunge mai usor o inteleg, insa una e dai o fuga de cateva ore si sa vezi locurile alea din autobuz cu maxim cateva ore pauza intr.un loc si alta e sa stai o saptamana in Amalfi sau in Positano.
Ok, inteleg ca multi dintre prefera in luna de miere locatii exotice pentru ca probabil atunci sunt mai accesibile dpdv financiar, insa si din motivul ca romanii prefera vacantele all inclusive. Asta e o realitate pe care nu o inteleg dar pana la urma fiecare e liber sa faca ce vrea.

#24
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Hotelurile de lux din Amalfi, Capri, Santorini costa mai mult decat in multe destinatii ”exotice” ceea ce face ca o luna de miere acolo sa nu fie ieftina de loc. Problema psihologica nu e ca ar fi ieftine, ci ca nu sunt suficient de departe. In plus, se afla in tari pe care multi alti romani le-au vizitat (chiar daca au fost in alte zone, nu in acele locuri), ceea ce le face iarasi, mai putin dezirabile, nefiind percepute ca exclusiviste desi in realitate sunt. Cei mai bogati oameni din lume au vile sau iahturi acolo.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbibi2014, on 13 februarie 2020 - 10:57, said:

Hotelurile de lux din Amalfi, Capri, Santorini costa mai mult decat in multe destinatii ”exotice” ceea ce face ca o luna de miere acolo sa nu fie ieftina de loc. Problema psihologica nu e ca ar fi ieftine, ci ca nu sunt suficient de departe. In plus, se afla in tari pe care multi alti romani le-au vizitat (chiar daca au fost in alte zone, nu in acele locuri), ceea ce le face iarasi, mai putin dezirabile, nefiind percepute ca exclusiviste desi in realitate sunt. Cei mai bogati oameni din lume au vile sau iahturi acolo.

Pai da, stiu un hotel in amalfi unde platesti lejer peste 20.000€ pe saptamana in perioada iunie-septembrie, cand am fost noi o saptamana costa vreo 25.000€ de exemplu.
Iar asta cu "am fost la Roma inseamna ca am vazut Italia" e o prostie, Puglia e atat de diferita de Toscana iar Coasta Amalfi n-are absolut nicio legatura cu Sudtirol.
Dupa parerea mea nici intr-o vacanta de trei luni n-as putea sa vad tot ce vreau din Italia. Franta se incadreaza in aceeeasi categorie.

Edited by giuliani, 13 February 2020 - 11:06.


#26
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postgiuliani, on 13 februarie 2020 - 09:14, said:

, insa si din motivul ca romanii prefera vacantele all inclusive. Asta e o realitate pe care nu o inteleg dar pana la urma fiecare e liber sa faca ce vrea.

Trist, urăsc all inclusive in Destinațiile unde nu își are rostul. Înțeleg conceptul intr-o destinație care te “pedepsește” in resort din varii motive, dar sa preferi așa ceva in Grecia spre exemplu mi se pare stupid.

All inclusive nu face decât sa focuseze toată vacanța pe mâncare, gen oare ce poți face între mic dejun și prânz ori între prânz și cina...fix la asta se rezuma. Sunt câteva destinații care se pretează la astfe de program și majoritatea sunt zone exotice.

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostTz3posu, on 14 februarie 2020 - 08:54, said:

Trist, urăsc all inclusive in Destinațiile unde nu își are rostul. Înțeleg conceptul intr-o destinație care te “pedepsește” in resort din varii motive, dar sa preferi așa ceva in Grecia spre exemplu mi se pare stupid.

All inclusive nu face decât sa focuseze toată vacanța pe mâncare, gen oare ce poți face între mic dejun și prânz ori între prânz și cina...fix la asta se rezuma. Sunt câteva destinații care se pretează la astfe de program și majoritatea sunt zone exotice.

Corect, una e AI in Maldive unde probabil pe insula X nu exista nimic altceva in afara de resort,  si alta e sa mergi la AI in Grecia sau Italia. Cand vad oameni ce cauta AI in Italia ma intreb care-i scopul? Ai atatea chestii de vazut, aia atatea genuri de mancare de incercat incat e pacat sa te limitezi in vreun fel . Oricum, AI in tarile astea gasesti rar.

#28
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postgiuliani, on 14 februarie 2020 - 09:50, said:

Corect, una e AI in Maldive unde probabil pe insula X nu exista nimic altceva in afara de resort,  si alta e sa mergi la AI in Grecia sau Italia. Cand vad oameni ce cauta AI in Italia ma intreb care-i scopul? Ai atatea chestii de vazut, aia atatea genuri de mancare de incercat incat e pacat sa te limitezi in vreun fel . Oricum, AI in tarile astea gasesti rar.

Pai lumea e comoda si nu toti sunt descurcareti cu cautatul/gasitul locatiilor de vizitat/mancat etc.
Personal nu sunt adeptul AI niciunde (e drept ca nu am fost niciodata la AI dar nici nu am de gand).

Am de gand sa merg pe la inceputul lunii martie in R. Dominicana individual. In topic-ul dedicat numa` discutii de AI si resort-uri gasesti.

#29
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
@capodecina ti-am scris in topicul dedicat de ce gasesesti doar discutii despre AI si resort-uri. Oricum nu gasesti fara AI, toate au AI by default si dupa ce am revenit gasesc ca e for a reason. Cam la fel cum este si Maldive, desi acolo gasesti si doar cu micul dejun, nu m-as incumeta pentru ca in final ajungi cam tot la pret de AI. Mai bine il iei de la inceput si stai fara griji, mananci, bei ce vrei si cand vrei.
In Maldive poti merge mai lejer pe cont propriu, am experimentat o noapte+o zi pe insula aeroport unde m-am simtit mai in siguranta decat atunci cand am iesit din resort in RD. Sunt si insule locuite unde poti sta si experimenta putin din Maldive la pret mai mic, dar nu gasesti ce vezi in pozele de pe net, nici ca plaje, nici ca peisaje si nici ca viata acvatica.

Nu m-am interesat de calatoritul pe cont propriu in RD, dar ar suna intresant sa citesc despre o experienta de genul.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcapodecina, on 15 februarie 2020 - 17:28, said:

Pai lumea e comoda si nu toti sunt descurcareti cu cautatul/gasitul locatiilor de vizitat/mancat etc.
Personal nu sunt adeptul AI niciunde (e drept ca nu am fost niciodata la AI dar nici nu am de gand).

Am de gand sa merg pe la inceputul lunii martie in R. Dominicana individual. In topic-ul dedicat numa` discutii de AI si resort-uri gasesti.

As merge mai repede in Cancun decat in Dominicana

#31
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009
Am fost deja. Nu as merge in acelasi loc...

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcapodecina, on 16 februarie 2020 - 16:53, said:

Am fost deja. Nu as merge in acelasi loc...

:lol:

Nu exista "acelasi loc" in Cancun
Mi se pare mai evoluat decat Dominicana sau Jamaica unde saracia e mai mare

#33
marinnka89

marinnka89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2020

View Postallah2, on 02 februarie 2020 - 11:41, said:

Dormim sa plecam undeva exotic in luna august.

Unde ar fi vremea ok?

Caraibele stiu ca sunt afectate de uragane, iar in mare parte din asia de se este sezonul ploios.

Ne am gandit la Seychelles (sau Reunion, Mauritius) sau Bali.

Conteaza si pretul, Hawaii si Bora Bora fiind prra scumpe.

Alte recomandari?
Multumim


Recomand,varadero,o insula superba din cuba!Luna de miere am facut-o in Cuba,Varadero (luna iunie)nu am prins un strop de ploaie(Am stat cazati la Melia Hotel)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate