Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Luna de miere exotica in August

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Dormim sa plecam undeva exotic in luna august.

Unde ar fi vremea ok?

Caraibele stiu ca sunt afectate de uragane, iar in mare parte din asia de se este sezonul ploios.

Ne am gandit la Seychelles (sau Reunion, Mauritius) sau Bali.

Conteaza si pretul, Hawaii si Bora Bora fiind prra scumpe.

Alte recomandari?
Multumim

#2
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nu Bali. Pentru luna de miere trebuie ceva mai exotic. Bali mi se pare prea mainstream si nu e asa exotic. E un loc fain, e adevarat, mie imi place, am fost, dar nu m-as duce in Bali pentru luna de miere. Desi in August e ok vremea in Bali. Nu am prins ploaie deloc, si nu era caldura insuportabila.

In August am strabatut asia de se si nu mi s-a parut prea rau cu ploaia chiar de loc. Am fost surprins de cat de rar am prins ploaie.

O idee ar fi si Zanzibar. Cu totul inclus si hotel de 5* iese pana in 5000 de euro de 2 persoane

#3
apudCMI

apudCMI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 12.08.2017
oriunde, numai unde is musulmani fundamentalisti - nu.

Edited by apudCMI, 02 February 2020 - 12:23.


#4
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Eu am fost iarna in Seychelles si Mauritius, nu stiu vara cum e vremea. Strict intre ele...Seychelles e mai exotic, mai mica si mai salbatica. Insa mi-a placut mai mult in Mauritius, multa verdeata, peisaje mai spectaculoase dincolo de plaje (care mi s-au parut mai misto in Seych).

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
aceeasi problema am avut si eu in 2014 cand m-am casatorit... am ales pana la urma mallorca, in toate destinatiile exotice nu am vrut sa ma duc din motive de muson,uragan, etc.
sunt locuri frumoase si in europa pe care sa le puteti pune pe instagram sa se umfle orezu in dusmani

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
Namibia.

Eu zic sa nu faceti planuri in Asia anul asta pana nu vedem cum evolueaza lucrurile.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
Miami Beach.
Daca nu sunteti genul de pretentiosi cu nenumarate fite,gasiti la preturi mai mult decat accesibile o gramada de oferte.

https://www.holiday-...ASAAEgLkc_D_BwE

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
SI US ar fi o varianta, zboruri ieftine din europa cate vreti. Atat spre USA continentala cat si dealuri bune spre Hawaii.

Acum depinde cum definiti "exotic".

Mexicul pacific, Cabo San Lucas in Baja Cali, Puerto Vallarta in Jalisco, Oaxaca si cam toata peninsula Yucatan. In Mexic sunt foarte multe de vazut dar cel putin in Yucatan, in perioada aia e infernal de cald. Din Aprilie nu mai aveam un strop de ploaie pana in Octombrie si nici temperaturi sub 35 (35 noaptea, ca ziua mnezo cu mila) Posted Image Atat doar ca desi e cald si bine, e posibil sa vina un Uragan in Yucatan insa pe partea din Pacific nu ar trebui sa fie mari baiuri.


ps. Daca va organizati, gasiti si zboruri ieftine spre Tahiti. :)

Edited by Lex404, 02 February 2020 - 13:20.


#9
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 Lex404, on 02 februarie 2020 - 12:55, said:

Namibia.

Eu zic sa nu faceti planuri in Asia anul asta pana nu vedem cum evolueaza lucrurile.

Pai ce sa evolueze?
In afara de China, se poate merge.
Ca daca stai sa te gandesti si in Europa sunt cazuri.
Ma rog, sa rezolve pana in Mai ca am bilete de Singapore si Cambodgia-)

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 adisz, on 02 februarie 2020 - 13:07, said:

Miami Beach.
Daca nu sunteti genul de pretentiosi cu nenumarate fite,gasiti la preturi mai mult decat accesibile o gramada de oferte.

https://www.holiday-...ASAAEgLkc_D_BwE

E criminal in August. Nu recomand.

Daca ai zis de Caraibe:
Aruba, nu are treaba cu uraganele, dar e scuputza

In August, as facea ceva inedit
Zbor pana in Vancouver (nu trebuie viza) sau Seattle si cruise o saptaman spre Alaska.
E demential.

#11
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Maldive? Nu ai zis un buget...

#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 Lex404, on 02 februarie 2020 - 13:15, said:


ps. Daca va organizati, gasiti si zboruri ieftine spre Tahiti. :)
Ce înseamnă zboruri ieftine spre Tahiti ca ma interesează și pe mine. Ultima data când am cautat băteau spre 2000€ de persoana.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
Am văzut chiar azi.
San Francisco- Tahiti round trip 430 USD.

Pana în SFO ajungi cu sub 500 EUR daca ai puțină răbdare să cauți. Eu mi-am luat până în NYC cu 300 EUR dus întors la Lufthansa.

E important de securizat viza US înainte. Cam tot ce-i bun trece pe acolo.

#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Viza o am, dar căutând la “pachet” zbor din București pe lângă ca faci o viața având practic 2 zboruri de vreo 10 ore ajungi și la 1500-2000€ depinde de perioada/bilete vândute.
Luate separat e posibil sa fie mai bine și eventual sa adaugi și câteva zile in SF, dar automat se adauga și alte costuri. Deși cred ca varianta de a lua 1-2-3 nopți in SF pare buna. Mi se pare greu de dus un zbor care sa te ducă la NY unde ai o singura escala in Europa și apoi zbor direct, dar încă un zbor de 10 ore după deja te rupe.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
Fa-le si tu cu cap.Iei pana in NY,de acolo ai doua ore pana in Miami,stai o zi-doua aici,apoi SF cu escala de rigoare si apoi Hawaii sau Tahiti.
De asemenea,o alta destinatie de luat in seama este Kenya.Aici ai si fusulul orar de partea ta.
Combini relaxul de pe plaja cu un safari pe cinste.

#16
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Eu nu am inteles nicioidata de ce luna de miere trebuie sa fie intr-o lacatie exotica cu plaja si hotel all inclusive.

Pentru mine a fost calatoria pe care mi-o doream cel mai mult la momentul ala. Visul meu de cand eram copil.

Noroc ca si jumatatea cealalta e pe aceeasi lungime de unda./

Asa ca a fost Peru.

Si nu as da vacanta aia pe nici un resort all inlcusiv de pe vreo insula exotica.

#17
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc de raspuns

"Exotic" ar fi o insula mai tropicala, peisaje mai noi. Am vizitat f mult in Europa, nordul africii, orientul apropiat, India, urmeaza Thailanda, am vrea sa mergem "mai departe"

Bugetul ar fi cam 2500 maxim 3000e doua persoane.  5000e e o suma de domeniul fantasticului parerea mea pt Zanzibar :) Nu vrem cel mai luxos hotel, doar sa fie rezonabil

Zanzibar are si inca riscul malariei, de asta l am cam evita pt moment. Maldive ne atrage mai putin decat Seychelles, parca sunt insule mult prea mici

Mexic cred ca ne ar place, dar partea cu caraibe este riscanta in perioada august

Si distanta/vizele ar fi o problema, de aceea Tahiti/Hawaii cad un pic in fata la Seychelles care il tintim cel mai mult

Edited by allah2, 05 February 2020 - 15:11.


#18
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Cu 3000 doua persoane n-ai nici o sansa sa ajungi in Tahiti. Nici sa ajungi, nu vorbesc sa stai, lucru care poate fi ceva mai scump decat drumul.
In Zanzibar nu-i nici un risc de malarie, mai ales in iulie-august. Nici nu sunt tantari mai deloc atunci.
Seychelles ar fi cel mai potrivit pentru ce spui, si dpdv costuri si al peisajelor. Dar vei sari binisor de 3000 de euro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate