Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Balaurul rosu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
665 replies to this topic

#73
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Xlander, on 02 februarie 2020 - 19:07, said:

Ai dreptate heart, luna este sotia lui Iacov, care sunt mai multe. :)
Femeia este Israelul, nu am zis ?

Păi nu scrie lunile, ci luna, una singură!
Iar stelele nu-i aparțin, decât două, Iosif și Beniamin! :)

Edited by heart_of_ice, 02 February 2020 - 19:11.


#74
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Xlander, on 02 februarie 2020 - 17:57, said:


Uite pentru curiozitatea ta, sa vezi ce credea Isaac Newton la vremea lui despre cele 10 imparatii cu cele 10 coarne din vremea lui la a patra fiara din Daniel, interpretand cornul cel mic ca fiind statul Vaticanului (Papalitatea) iesind din aceste natiuni. Nu-ti dau si numele coarnelor (conducatorilor) ca e plictisitor.

1. The kingdom of the Vandals and Alans in Spain and Africa.
2. The kingdom of the Suevians in Spain.
3. The kingdom of the Visigoths.
4. The kingdom of the Alans in Gallia.
5. The kingdom of the Burgundians.
6. The kingdom of the Franks.
7. The kingdom of the Britains.
8. The kingdom of the Hunns.
9. The kingdom of the Lombards.
10. The kingdom of Ravenna.
Da, sta e si interpretarea adventista. :)

Minusuri:

A. Cornu Mic iese DUPA ce cele zece coarne , vor 'sfasia tot pamantul, il va calca in picioare si-l va zdrobi.'.
B. Cele zece coarne niutoniene NU au ajuns  sa ', sfasie tot pamantul, il va calca in picioare si-l va zdrobi.' Cum aveau sa ajunga pana prin 1914 autenticele zece coarne.
C. Cornu mic niutonian a eradicat 3 coarne, pe cand Cornu autentic doar le captureaza autoritatea celor dintai trei.Pt ca dupa iesirea cornului mic, capu imperial ramane pana la sf lumii tot cu zece coarne.

Edited by Dude_2nd, 02 February 2020 - 19:13.


#75
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

 heart_of_ice, on 02 februarie 2020 - 19:10, said:


Păi nu scrie lunile, ci luna, una singură!
Iar stelele nu-i aparțin, decât două, Iosif și Beniamin! :)
Ai dreptate, dar doar aici apar simbolurile. Am editat postul anterior.
Si nu ai dreptate, fiii lui Iacov (ulterior Israel) au fost 12, nu stiu la cine te referi.


 Dude_2nd, on 02 februarie 2020 - 19:12, said:


Da, sta e si interpretarea adventista. :)

Minusuri:

A. Cornu Mic iese DUPA ce cele zece coarne , vor 'sfasia tot pamantul, il va calca in picioare si-l va zdrobi.'.
B. Cele zece coarne niutoniene NU au ajuns  sa ', sfasie tot pamantul, il va calca in picioare si-l va zdrobi.' Cum aveau sa ajunga pana prin 1914 autenticele zece coarne.
C. Cornu mic niutonian a eradicat 3 coarne, pe cand Cornu autentic doar le captureaza autoritatea celor dintai trei.Pt ca dupa iesirea cornului mic, capu imperial ramane pana la sf lumii tot cu zece coarne.
S-au luat dupa Newton, baieti destepti. :)

#76
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Xlander, on 02 februarie 2020 - 17:57, said:


Dude ! Balaurul este in toate cele ce este, cum se zicea pe vremea partidului. :) E peste tot.


Odata cu cedarea coroanelor conducerii lumiicatre cele zece coarne, poti sa consideri Balauru iesit la pensie, depasit de evolutia societatii omenesti. :) pana reapare din nou pe scena lumii dupa imparatia de o mie de ani.

'Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stapanire mare. (Apoc.13:2)'

Epoca urmatoare caderii Balaurului e dominat de prima fiara, de fiara proroc mincinos si cornu mic stacojiu. :)

Edited by Dude_2nd, 02 February 2020 - 19:19.


#77
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dude_2nd, on 02 februarie 2020 - 19:18, said:

Odata cu cedarea coroanelor conducerii lumiicatre cele zece coarne, poti sa consideri Balauru iesit la pensie, depasit de evolutia societatii omenesti. :) pana reapare din nou pe scena lumii dupa imparatia de o mie de ani.

'Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stapanire mare. (Apoc.13:2)'

Epoca urmatoare caderii Balaurului e dominat de prima fiara, de fiara proroc mincinos si cornu mic stacojiu. :)

Să nu-mi spui că Satan și îngerii lui sunt acum în abis!! Wow!! :)

 Xlander, on 02 februarie 2020 - 19:16, said:

1. Ai dreptate, dar doar aici apar simbolurile. Am editat postul anterior.
Si nu ai dreptate, fiii lui Iacov (ulterior Israel) au fost 12, nu stiu la cine te referi.

2. S-au luat dupa Newton, baieti destepti. :)

1. La Rahela!

2. Dacă Sir Isaac Newton ar trăi în prezent și ar avea acces la cunoașterea actuala, fii sigur că și-ar reconsidera poziția, de fapt toate punctele de vedere, științifice, religioase, profetice, etc.!
Ești de acord? :)

#78
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 heart_of_ice, on 02 februarie 2020 - 19:22, said:



Să nu-mi spui că Satan și îngerii lui sunt acum în abis!! Wow!! :)
Satan a predat tronu de domnie a lumii,coroanele fiarei.
Cat despre Adanc, fiara se ridica exact de acolo.(apoc.17:8)

 heart_of_ice, on 02 februarie 2020 - 19:24, said:

2. Dacă Sir Isaac Newton ar trăi în prezent și ar avea acces la cunoașterea actuala, fii sigur că și-ar reconsidera poziția, de fapt toate punctele de vedere, științifice, religioase, profetice, etc.!
Ești de acord? :)
Buna observatiune!

#79
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

 Dude_2nd, on 02 februarie 2020 - 19:18, said:

Esti de acord cu mine ca daca ne bazam doar pe sisteme politice, nu avem nici un semn clar ? In timp ce Anticristul, care va fi un fals Hristos, inseland pe multi (din pacate) va putea fi identificat de crestinii cernuti spiritual. Profetul mincinos idem

Si mai am o mare buba cu SUA. Urmeaza lovitura de gratie, in mintea mea e o chrstie difuza, nu o pot explica. Desi SUA isi va primi judecata, in acei 3½ ani, ceea ce va ramane din ea va ajuta Israelul, nu vad alta natiune care sa ajute Israelul in viziunea mea. Deci SUA in "necazul cel mare" va fi ce a ramas din ei, un SUA mic pitic, nu stiu daca intelegi.

 heart_of_ice, on 02 februarie 2020 - 19:24, said:

2. Dacă Sir Isaac Newton ar trăi în prezent și ar avea acces la cunoașterea actuala, fii sigur că și-ar reconsidera poziția, de fapt toate punctele de vedere, științifice, religioase, profetice, etc.!
Ești de acord? :)
Cred ca ar sta cu dude la taclale, fara indoiala. :)

#80
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Xlander, on 02 februarie 2020 - 19:33, said:


Esti de acord cu mine ca daca ne bazam doar pe sisteme politice, nu avem nici un semn clar ? In timp ce Anticristul, care va fi un fals Hristos, inseland pe multi (din pacate) va putea fi identificat de crestinii cernuti spiritual. Profetul mincinos idem
In linii mari, pt mine e clara , exista indicii irefutabile. De cand am aflat de la Logic treaba aiacu trecerea coroanelor = trecerea autoritatii lumii, mi-am clarificatmulte lucruri.
Uite, eu am o diagrama apocaliptica , facuta pe un Azero. Am lucrat cateva luni la ea, si completez incontinuare.Pana nu pui un desen jos pe hartie, o diagrama a eventurilor, nu poti intelege clar mersu lumii urmarite de Revelatiune. :)

Ps: am luat ca punct zero promisiunea din Eden :

'Vrajmasie voi pune intre tine si femeie, intre samanta ta si samanta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul." (Fac.3:15)'

Pe urma, epoca Balaurului care prigoneste Femeia/Israelu, si nasterea Copilului.

Etc.
Iese o diagrama nice, stii cum are intotdeauna in fundal pe perete dr kent hovind. :)

Edited by Dude_2nd, 02 February 2020 - 19:53.


#81
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 02 februarie 2020 - 19:18, said:

Odata cu cedarea coroanelor conducerii lumiicatre cele zece coarne, poti sa consideri Balauru iesit la pensie, depasit de evolutia societatii omenesti. Posted Image pana reapare din nou pe scena lumii dupa imparatia de o mie de ani.

'Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stapanire mare. (Apoc.13:2)'

Epoca urmatoare caderii Balaurului e dominat de prima fiara, de fiara proroc mincinos si cornu mic stacojiu. Posted Image

Balaurul este legat la începutul mileniului. Deci este ultima fiară cu coarne care părăsește scena.

#82
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Dupa acei 3 ani si jumatate? care Israel?

#83
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 logic1, on 02 februarie 2020 - 19:52, said:

Balaurul este legat la Ăźnceputul mileniului. Deci este ultima fiară cu coarne care părăsește scena.

La începutul necazului celui mare sau după necaz?! :habarnam:

#84
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008
La începutul Mileniului.

Apoc. 20

1 Şi am văzut un înger, coborând din cer, având cheia Adâncului şi un lanţ mare în mâna lui.
2 Şi l-a apucat pe balaur, şarpele cel vechi, care este Diavol şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani,



#85
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 02 februarie 2020 - 19:52, said:



Balaurul este legat la ĂŽnceputul mileniului. Deci este ultima fiară cu coarne care părăsește scena.
Da, dar numa ca scheletu celorlalte fiare, adica civilizatiile mari ale lumii pe care se cladeste autoritatea acestora.


#86
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 logic1, on 02 februarie 2020 - 19:58, said:

La Ăźnceputul Mileniului.

Apoc. 20

1 Și am văzut un Ăźnger, coborĂąnd din cer, avĂąnd cheia AdĂąncului și un lanț mare Ăźn mĂąna lui.
2 Și l-a apucat pe balaur, șarpele cel vechi, care este Diavol și Satana, și l-a legat pentru o mie de ani,


Adică la sfârșitul necazului celui mare?!

Edited by heart_of_ice, 02 February 2020 - 20:00.


#87
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008
La o oră după necazul cel mare, în „războiul zilei celei mari” descris în cap. 19. O oră simbolică.

17:12

Şi cele zece coarne, pe care le-ai văzut, sunt zece împăraţi, care n-au primit încă împărăţie, ci primesc autoritate, ca împăraţi, un ceas împreună cu fiara.


Echivalent în Daniel 7:

  12 Cât despre celelalte fiare, li s-a luat stăpânirea; totuşi vieţile li s-au prelungit pentru un anumit timp şi ceas.

”Celelalte fiare” în raport cu fiara ”cornul mic”.

Daniel 7

11 Am privit atunci, din cauza glasului cuvintelor mari pe care le rostea cornul. Am privit până a fost ucisă fiara; şi trupul ei a fost distrus şi a fost dat ca să fie ars în foc.



#88
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dude_2nd, on 02 februarie 2020 - 16:16, said:

1. Satan = impotrivitor (in contextu impotrivirii planului divin cu SAMAMTZA FEMEII, intelegi mai bine de ce Imperiu acela complex e numit asa)
Posted Image
Uite ca la necaz sunt bune definitiile fratelui Logic!
Adica, la nevoie, satan poate fi un imperiu, un adversar, tentatia pacatoasa.
Nu este exclus. Meditam...

 Dude_2nd, on 02 februarie 2020 - 16:16, said:

2. Poseda 7 capete, 10 coarne si 7 coroane deimperator pe capete. Asta nu mai vrei sa esplici enoriasilor este? Sfintia ta. Posted Image  iti spui io de ce asta...Posted Image
Mey Dude, io tin minte pana in ziua de astazi chestiile cele mai simple pe care le-am invatat de la profesorii buni.
Si una dintre ele suna asa: "NU incerca sa explici altora textele biblice pe care nici tu nu le-ai inteles!"

#89
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 logic1, on 02 februarie 2020 - 20:11, said:

La o oră după necazul cel mare, Ăźn „războiul zilei celei mari” descris Ăźn cap. 19. O oră simbolică.

17:12

Și cele zece coarne, pe care le-ai văzut, sunt zece Ăźmpărați, care n-au primit Ăźncă Ăźmpărăție, ci primesc autoritate, ca Ăźmpărați, un ceas Ăźmpreună cu fiara.


Echivalent Ăźn Daniel 7:

  12 CĂąt despre celelalte fiare, li s-a luat stăpĂąnirea; totuși viețile li s-au prelungit pentru un anumit timp și ceas.

”Celelalte fiare” ün raport cu fiara ”cornul mic”.

Daniel 7

11 Am privit atunci, din cauza glasului cuvintelor mari pe care le rostea cornul. Am privit pĂąnă a fost ucisă fiara; și trupul ei a fost distrus și a fost dat ca să fie ars Ăźn foc.


Pfuai... și eu m-am lăsat păcălit de dude că am scăpat de Balaur/Satan/Diavolul/Lucifer/Șarpele cel vechi până la sfârșitul lumii, și când colo ce să vezi, țeapă... dude să vezi ce-ți fac când te prind, m-am bucurat degeaba! :D

Edited by heart_of_ice, 02 February 2020 - 20:17.


#90
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Cine poate fi profetul mincinos?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate