Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Balaurul rosu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
665 replies to this topic

#559
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 27 august 2020 - 23:58, said:

Acum urmeaza ca tu si logic si Mario sa demonstrati biblic ca locuirea Duhului tine exclusiv de vointa voastra.


iti dauun vers cheie, simplu, pt nivelu gradinitzei duminicale:

Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine. (Apoc.3:20)


Ziggy? :)

#560
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Intrebare:Dumnezeu are liber arbitru?

Cum se manifesta?

Poate alege?
3.  Binecuvântat fie Dumnezeu şi Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, Cel ce, întru Hristos, ne-a binecuvântat pe noi, în ceruri, cu toată binecuvântarea duhovnicească;
4.  Precum întru El ne-a şi ales, înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinţi şi fără de prihană înaintea Lui,
5.  Mai înainte rânduindu-ne, în a Sa iubire, spre înfierea întru El, prin Iisus Hristos, după buna socotinţă a voii Sale,
6.  Spre lauda slavei harului Său, cu care ne-a dăruit pe noi prin Fiul Său cel iubit;
7.  Întru El avem răscumpărarea.


11.  Întru Care şi moştenire am primit, rânduiţi fiind mai înainte - după rânduiala Celui ce toate le lucrează, potrivit sfatului voii Sale, -

View PostDude_2nd, on 28 august 2020 - 07:11, said:

iti dauun vers cheie, simplu, pt nivelu gradinitzei duminicale:

Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine. (Apoc.3:20)


Ziggy? Posted Image

Eu vad ca este conditionare

cine aude glasul, deschide usa.

acel "daca" la acesta actiune se refera.

De ce nu aud toti glasul?

#561
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
problema principala e ca tu nu realizezi ca Tu esti Dumnezeu - Ion 10:34, psalm 82:6
limbajul bibliei e acoperit pt cei ce pier, a caror minte e orbita de Dumnezeul acestui veac.
efectiv nu-ti pica fisa ca tu esti, aceasta esti tu. de aia ii zice revelatie. pana nu se naste fiul omului in cel mort, degeaba. auzi fara sa intelegi, vezi fara sa pricepi.

Edited by criztu, 28 August 2020 - 11:21.


#562
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Daca "tu" esti Dumnezeu, de unde l-ai scos pe tu?

#563
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 28 august 2020 - 13:26, said:

Daca "tu" esti Dumnezeu, de unde l-ai scos pe tu?

Eu sunt, e rationament(credinta) fundamentala.
cum explici ceea ce este:
1. tu apari din nimic - absurd
2. tu apari din altceva - ai deplasat intrebarea de la tine la altceva - absurd
3. tu esti

Rationamentul(credinta) din Biblie - ilustrata prin Moses care declara ca Eu sunt m-a trimis - deci e vorba de fiinta, a fi, este reafirmat de Descartes prin al sau gnostic "ma indoiesc deci gandesc, gandesc deci eu sunt" - atentie, nu "exist".
Ce inseamna rationamentul lui Descartes?
Indoirea este a avea doua optiuni. In crestinism indoitul este diavolul, ilustrat prin Toma(Geamanul, din dydimos - di, doi) cel ce se indoieste.
In sistemu cartezian, indoirea, adica dilema alegerii, inseamna liberul arbitru, caci poti alege. O masina, un obiect, nu aleg.
Doar fiinta are liber arbitru.
Liber arbitru inseamna suveranitate. nu esti constrans de nimic - nici de un maestru papusar care te ameninta ca-ti da foc daca nu faci ce zice el, nici de "predestinare" nici de nimic.
A fi, fiinta, Dumnezeu, e abia cand esti suveran. in Biblie, judecata - omul e pus la moarte, dupa care judecata. Omul spiritual judeca toate lucrurile si pe el nimeni nu il judeca.
Toata judecata Tatal i-a dat-o Fiului.
Deci cand Fiul Omului se naste in cel mort, Dumnezeu. Nimeni nu poate ajunge la Tatal decat prin mine, zice Fiul.

sistemul cartezian e o reformulare a filozofiei biblice:
ma indoiesc - adam din Dumnezei, chipul inelului sigiliu; adam si eva sunt doi; viata in gradina din eden, moarte pe pamant - dualism, in mai multe alegorii si metafore
gandesc - indoirea e gandire, adica liber arbitru. o masina sau orice nu e fiinta, nu gandeste, nu alege, nu decide.
eu sunt - Dumnezeu

#564
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 28 august 2020 - 11:12, said:


Eu vad ca este conditionare

cine aude glasul, deschide usa.

acel "daca" la acesta actiune se refera.

De ce nu aud toti glasul?
pentru ca unii au urechi dar nu aud, altii aud dar nu vor:

"dar fariseii si invatatorii Legii au zadarnicit planul lui Dumnezeu pentru ei, neprimind botezul lui. (Luc.7:30)"

Dumnezeu are un plan, l-a prezentat tuturor, unii accepta altii nu. Simplu. :)

#565
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSigned_on_ice, on 27 august 2020 - 23:58, said:

Ca nu exista predestinare, toti oamenii au liber arbitru, numai divinul nu are .

El nu are voie sa aleagaPosted Image

Alegerea este după chemare, „mulți chemați, puțini aleși”.

Edited by logic1, 28 August 2020 - 18:04.


#566
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSigned_on_ice, on 28 august 2020 - 11:12, said:

cine aude glasul, deschide usa.

acel "daca" la acesta actiune se refera.

De ce nu aud toti glasul?
Pentru ca inainte de a primi Duhul Sfant suntem "morti"

Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre (Efes.2:1)
Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Numai bisericosii aud, desi sunt morti Posted Image, comanda parintilor lor cand sa-i creeze, etc......

Edited by zexelica, 28 August 2020 - 18:54.


#567
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 28 august 2020 - 18:53, said:

Pentru ca inainte de a primi Duhul Sfant suntem "morti"

Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre (Efes.2:1)
Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Numai bisericosii aud, desi sunt morti Posted Image, comanda parintilor lor cand sa-i creeze, etc......
in nasterea fizica tu n-ainici un aport.
in cea duhovniceasca, da. Isus este Viatza si a venit pt toti. care cred asculta, care nu cred isi vad de treburile lor.

#568
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 28 august 2020 - 19:23, said:

in nasterea fizica tu n-ainici un aport.
in cea duhovniceasca, da. Isus este Viatza si a venit pt toti. care cred asculta, care nu cred isi vad de treburile lor.
Da, ma, d-aia se compara nasterile, ca n-au nicio legatura. Pai daca iti spune ca esti mort, cat creier sa aia sa spui ca poti face ceva? Ca doar dpdv duhovnicesc esti mort, adica exact unde se cere dragoste, credinta, etc.... N-aveti minte, zau. Aaaa, se CERE sa crezi si sa iubesti, daca o faci esti mantuit. Numai ca nu o faci decat DUPA ce te-a adus la viata Hristos.

#569
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 28 august 2020 - 19:27, said:

Da, ma, d-aia se compara nasterile, ca n-au nicio legatura. Pai daca iti spune ca esti mort, cat creier sa aia sa spui ca poti face ceva? Ca doar dpdv duhovnicesc esti mort, adica exact unde se cere dragoste, credinta, etc.... N-aveti minte, zau. Aaaa, se CERE sa crezi si sa iubesti, daca o faci esti mantuit. Numai ca nu o faci decat DUPA ce te-a adus la viata Hristos.
esti mort spiritual, adica rezultatu vietuirii in acel mod este MOARTEA a doua, din care nu mai este inviere.
caci desi"... dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;"," vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.". iar plata pacatului e moartea.


dar fenomenu nasterii dinnou se aseamana cu cel natural numai in ceea ce priveste rezultatu: "... Caci, daca este cineva in Hristos, este o faptura noua. Cele vechi s-au dus: iata ca toate lucrurile s-au facut noi. (2Cor.5:17)"


asadar, omu are partea lui, de a lua decizia acceptarii vietzii care este "in Hristos", sau a respingerii ei asa cum au facut fariseii care au zadarnicit planu lu Dumnezeu.

Edited by Dude_2nd, 28 August 2020 - 19:41.


#570
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 28 august 2020 - 19:37, said:

esti mort spiritual, adica rezultatu vietuirii in acel mod este MOARTEA a doua, din care nu mai este inviere.
Mai, omule, eu ti-am aratat ca scrie direct erati morti - v-a adus la viata.

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Oamenii aia erau in viata, nu intra moartea a doua aici. Moartea de care scrie este aici:

Odinioara, fiindca eram fara Lege, traiam; dar, cand a venit porunca, pacatul a inviat, si eu am murit. (Rom.7:9)

Pavelica era viu, nu mort si scrie ca a murit cand a inviat pacatul.

Si, dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos; (1Cor.15:22)

Asta-i moartea in discutie. Eram morti, ne-a adus la viata. Nu are cum sa fie in discutie viata fizica si moartea fizica, Pavel vorbind unei adunari de oameni vii, nu la cimitir.

#571
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 28 august 2020 - 19:53, said:

Mai, omule, eu ti-am aratat ca scrie direct erati morti - v-a adus la viata.


spiritual. :)

adica, dupa felu de vietzuire, MOARTEA era sigura.
dar, pentru ca au deschis usa, au ajuns la Viatza care e (in) Hristos.

#572
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 28 august 2020 - 20:09, said:

spiritual. Posted Image

adica, dupa felu de vietzuire, MOARTEA era sigura.
dar, pentru ca au deschis usa, au ajuns la Viatza care e (in) Hristos.
Mai omule scrie ca aia erau morti si i-a adus la viata, tu ma prostesti pe fata.

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Aia scrie ca erau morti si i-a adus la viata. Ei fiind vii fizic tot timpul. Care vietuire? Scrie ca erau morti inainte de moartea a doua, la care duce vietuirea in pacat.

Edited by zexelica, 28 August 2020 - 20:33.


#573
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 28 august 2020 - 20:31, said:

Mai omule scrie ca aia erau morti si i-a adus la viata, tu ma prostesti pe fata.

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Aia scrie ca erau morti si i-a adus la viata. Ei fiind vii fizic tot timpul. Care vietuire? Scrie ca erau morti inainte de moartea a doua, la care duce vietuirea in pacat.
erau morti, adica sfarsituvietzuirii lor in acel fel, ducea la MOARTE.

dupa cum scrie Pafeliuc:

Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;
23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

robia pacatului duce in final la moarte.
de asta ei erau "morti". :)

#574
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 28 august 2020 - 20:35, said:

erau morti, adica sfarsituvietzuirii lor in acel fel, ducea la MOARTE.

dupa cum scrie Pafeliuc:

Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;
23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

robia pacatului duce in final la moarte.
de asta ei erau "morti". Posted Image
Stimabile, scrie clar, nu "adica"

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Sa nu mai dati in stapanirea pacatului madularele voastre, ca niste unelte ale nelegiuirii; ci dati-va pe voi insiva lui Dumnezeu, ca vii, din morti cum erati; si dati lui Dumnezeu madularele voastre, ca pe niste unelte ale neprihanirii. (Rom.6:13)

Invierea spirituala presupune moartea spirituala.

Plus ca avem diferenta intre om duhovnicesc si firesc, inainte de moartea eterna sau viata eterna. Ceva ce se intampla in timpul vietii.

14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.

Nu merge vrajeala iehovista, stimabile......

Edited by zexelica, 31 August 2020 - 11:06.


#575
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 31 august 2020 - 11:04, said:


Invierea spirituala presupune moartea spirituala.

Se aplica si in cazul lui isus ?

Din ce am citit, am inteles ca a fi mort spiritual inseamna a fi fiul nelegiuirii. Ar mai fi si cazul legalistului care uraste fara motiv. Posted Image

#576
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 31 august 2020 - 11:13, said:

Se aplica si in cazul lui isus ?

Din ce am citit, am inteles ca a fi mort spiritual inseamna a fi fiul nelegiuirii. Ar mai fi si cazul legalistului care uraste fara motiv. Posted Image
Paco, pe bune, habarnismul asta e periculos.

Caci n-avem un Mare Preot care sa n-aiba mila de slabiciunile noastre, ci Unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi, dar fara pacat. (Evr.4:15)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate