Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Balaurul rosu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
665 replies to this topic

#523
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 15 august 2020 - 07:15, said:

pe acest topic cu interpretarea dupe Dud. Posted Image
no offence, taci smerita, si invata! Posted Image

Siggy. Posted Image

Posted Image

View PostDude_2nd, on 06 august 2020 - 21:27, said:

Posted Image


Medicina fara Dumnezeu e de la Diabolu. Posted Image

Siggy. Posted Image
In mod logic si teologic, nimic nu este fara Dumnezeu, nici macar nimicul :D

View Postheart_of_ice, on 15 august 2020 - 09:19, said:

Păi pilda lui Isus, cu grâul și neghina, explică cel mai bine acest concept al predestinării... "lăsați neghina să crească împreună cu grâul, ca nu cumva din greșeală să smulgeți și grâul împreună cu neghina, iar la vremea secerișului grâul va fi separat de neghină..." mai sunt și altele, cu fiii Împărăției versus fiii acestui veac, etc...

Eu cred ca nu inteleg ce spui.

Teologic s-a transat problema, din punctul de vedere a lui Dumnezeu, totul este predestinat.

Altfel el nu ar mai fi nici atotputernic, nici atotstiutor.

Pana si Diabolu este predestinat.

#524
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 13:33, said:

Teologic s-a transat problema, din punctul de vedere a lui Dumnezeu, totul este predestinat.
Altfel el nu ar mai fi nici atotputernic, nici atotstiutor.
Pana si Diabolu este predestinat.

tot = limitat.
de ex. infinitul nu este limitat, nu il poti cunoaste tot, pt ca nu poti ajunge la capat, sa zici "asta a fost tot".
de ex. toata apa din piscina, necesita ca piscina sa aiba limite. incepe de aici, si se sfarseste acolo.
zilele omului in lume sunt limitate. 120 de ani.

omnipotenta si omnistiinta este despre lume.
lumea este unde se face cunoasterea.
deci puterea si cunoasterea acestei durate limitate, acestui loc limitat.

Daca ce intelegi tu prin "tot" - adica inclusiv Dumnezeu, da? face parte din tot, sau e din afara totului?
Daca acest "tot" asa cum il intelegi tu ar fi predestinat, ai intrebarea:
poate Dumnezeu sa schimbe ceea ce e deja predestinat?

daca zici ca n-are cum, caci e predestinat, atunci Dumnezeu nu e omnipotent, caci nu poate schimba ce a fost deja hotarat, e dincolo de puterea lui.
ceea ce il reduce pe Dumnezeu la conditia pasiva, nu poate schimba nimic. Nu are ce face, mecanismu, procesele se desfasoara, si el nu poate decat privi.
prin expresia "eu sunt inceputul si sfarsitul" eu speculez si valoarea, dimensiunea infinitului - Mniezo cel ce limiteaza. cel ce contine ceea ce e limitat.
asadar fiul e in tatal. durata in lume, e ca un vis - visul e "in tine" dar tu te visezi in vis - vezi hermeneutica - hermes zeul visului

teologic nu stiu unde ai citit tu ce teologi admit predestinarea, dar poate iti e de folos ce am incercat sa schitzez. Predestinarea il face pe Dumnezo impotent.
nu uita: tu esti Dumnezeu - Ion 10:34

Edited by criztu, 15 August 2020 - 13:52.


#525
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Totul este predestinat.

Catre asta conduce textul Bibliei.

Dumnezeu cunoaste totul inainte sa existe. Nu la nivel de psibilitate de a fi ci la nivel de certitudine ca este.

O declara chiar el, "eu sunt alfa si omega inceputul....si sfarsitul"
zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic

Ceea ce-ti raspunde la intrebarea despre putina lui Dumnezeu, el poate tot ce vrea muschiul lui, si stie intotdeauna asta, nu?

Edited by Signed_on_ice, 15 August 2020 - 13:48.


#526
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
aceste rationamente sunt delicate, ia timp sa le distilezi.
daca totul e predestinat.
Dumnezeu nu poate face nimic, caci e deja hotarat.
daca Dumnezeu poate schimba ce e predestinat, atunci nimic nu e predestinat, caci, n'asha? poate fi schimbat oricand vrea Dumnezeu
regret ca trei sa ma repet asa de repede.

Edited by criztu, 15 August 2020 - 13:55.


#527
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 13:48, said:

Totul este predestinat.

Catre asta conduce textul Bibliei.


Dumnezeu cunoaste totul inainte sa existe. Nu la nivel de psibilitate de a fi ci la nivel de certitudine ca este.

O declara chiar el, "eu sunt alfa si omega inceputul....si sfarsitul"
zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic

Ceea ce-ti raspunde la intrebarea despre putina lui Dumnezeu, el poate tot ce vrea muschiul lui, si stie intotdeauna asta, nu?
Preștiința nu e același lucru cu predestinarea. :nonobad:

#528
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 13:33, said:

Posted Image

In mod logic si teologic, nimic nu este fara Dumnezeu, nici macar nimicul Posted Image

in mod teologic, Medicina este de la Dumnezeu caci se foloseste de legile cele puse in lume de Dumnezeu, intru binele si  slujirea omului.
in mod logic, Medicina cea fara Dumnezeu este de la Diabolu deoarece se foloseste de orice intru scopu ei, chiar daca asta presupune incalcarea poruncilor lu Dumnezeu.

Siggy. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 15 August 2020 - 14:07.


#529
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postmario_bril, on 15 august 2020 - 14:00, said:

Preștiința nu e același lucru cu predestinarea. Posted Image

La nivelul lui Dumnezeu care nu este conditionat de timp, cele doua concepte sunt suprapuse.

View PostDude_2nd, on 15 august 2020 - 14:07, said:

in mod teologic, Medicina este de la Dumnezeu caci se foloseste de legile cele puse in lume de Dumnezeu, intru binele si  slujirea omului.
in mod logic, Medicina cea fara Dumnezeu este de la Diabolu deoarece se foloseste de orice intru scopu ei, chiar daca asta presupune incalcarea poruncilor lu Dumnezeu.

Siggy. Posted Image

Seamana a manea

#530
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postcriztu, on 15 august 2020 - 13:55, said:

aceste rationamente sunt delicate, ia timp sa le distilezi.
daca totul e predestinat.
Dumnezeu nu poate face nimic, caci e deja hotarat.
daca Dumnezeu poate schimba ce e predestinat, atunci nimic nu e predestinat, caci, n'asha? poate fi schimbat oricand vrea Dumnezeu
regret ca trei sa ma repet asa de repede.

De dragul firului discutiei.

Predestinarea are mai multe abordari:

1.Cea de predestinare in sensul de cunoastere dinainte (prestinta cum a punctat Mario).Predestinarea este o decizie vesnica a lui Dumnezeu de a salva lumea.Dumnezeu in infinita lui dragoste da sansa fiecarui om la salvare vesnica, sens in care Tatal l-a predestinat pe Fiul sa fie acest salvator.
Acum daca tu ridici problema ca Isus se putea opune, ai pe de o parte dreptate, liberul arbitru subzista in cazul lui Isus, la fel ca si in cazul fiecarui om, insa este nulificat la nivel de Dumnezeu care stie dinainte ceea ce se intampla, cum se intampla si de ce se intampla.Si prin urmare nu este nevoie de nicio schimbare de decizie.Daca ar fi intervenit schimbarea, taman atunci s-ar pune problema limitelor cunoasterii divine.


2.Cea de-a doua opinie teologica legata de predestinare,pleaca de la logica ca Dumnezeu este suveran si nu socoteste vointa omului si ca ceea ce Dumnezeu determina, nu poate sa fie schimbat de niciun om, cu cele 2 implicatii:predestinare singulara-cand Dumnezeu arata ca alege pe cine salveaza si dubla predestinare, cand Dumnezeu alege cine ajunge in rai si cine ajunge in iad.

Opiniile ultime mentionate nici macar nu sunt apanajul lui Calvin, cum spunea penticostalul.Provin de la Augustin, care a dezvoltat o intreaga teologie a predestinarii in opera lui Ad Simplicianum-unde Augustin afirma ca Dumnezeu alege pentru cer,mai dinainte toti atati oameni cati ingeri au parasit credinta.

Ideea este preluata de Luther in celebra sa carte Sclavia vointei, unde incearca sa demonstreze ca daca totul se intampla din voia lui Dumnezeu, atunci insasi libera vointa a omului marturiseste ca de fapt vointa nu exista nici in oameni, nici in ingeri, nici in alta creatura.

Ideea este preluata si de Calvin care statueaza ca decizia lui Dumnezeu este din vesnicie,ca el hotaraste soarta fiecarui om.

Ca sa inchei discutia.

Dumnezeu se manifesta etern,pentru el totul este prezent, prin urmare stie alegerea oamenilor.Ori cunoscand care sunt aceia care aleg sa fie cu el,atunci exista si alegere din partea lui (care este predestinare ) la nivelul divinului.

Scrie destul de clar in Biblie
Şi ştim că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemaţi după voia Lui;

Edited by Signed_on_ice, 15 August 2020 - 19:45.


#531
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 19:44, said:

Predestinarea are mai multe abordari:

1.Cea de predestinare in sensul de cunoastere dinainte (prestinta cum a punctat Mario).Predestinarea este o decizie vesnica a lui Dumnezeu de a salva lumea.Dumnezeu in infinita lui dragoste da sansa fiecarui om la salvare vesnica, sens in care Tatal l-a predestinat pe Fiul sa fie acest salvator.
Acum daca tu ridici problema ca Isus se putea opune, ai pe de o parte dreptate, liberul arbitru subzista in cazul lui Isus, la fel ca si in cazul fiecarui om, insa este nulificat la nivel de Dumnezeu care stie dinainte ceea ce se intampla, cum se intampla si de ce se intampla.Si prin urmare nu este nevoie de nicio schimbare de decizie.Daca ar fi intervenit schimbarea, taman atunci s-ar pune problema limitelor cunoasterii divine.

Imi pare rau.. La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.
Cuvantul isi face cortul in noi.
Adica Isus e Dumnezeu. - [Dumnezeu] despre Fiul zice: „Tronul Tău, Dumnezeule, este pentru veci de veci [..] Şi: „Tu, Doamne, ai întemeiat la început pământul, iar cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale - evrei 1:8-10

Orice discutie despre ca Isus si Dumnezeu ar fi doi gigei diferiti, e consum inutil de hartie pe acest forum de discutii.
Nicaieri in Biblie nu e vorba de prestiinta sau predestinare. Tot ce ai e "sfarsitul e declarat inca de la inceput". In rest, sofisme. Nu cadea in capcana sofismelor, pls pls pls

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 19:44, said:

2.Cea de-a doua opinie teologica legata de predestinare,pleaca de la logica ca Dumnezeu este suveran si nu socoteste vointa omului si ca ceea ce Dumnezeu determina, nu poate sa fie schimbat de niciun om, cu cele 2 implicatii:predestinare singulara-cand Dumnezeu arata ca alege pe cine salveaza si dubla predestinare, cand Dumnezeu alege cine ajunge in rai si cine ajunge in iad.

Opiniile ultime mentionate nici macar nu sunt apanajul lui Calvin, cum spunea penticostalul.Provin de la Augustin

Calvin sau Augustin sunt irelevanti. Omul spiritual judeca toate lucrurile - cauta versetul.
Sunteti Dumnezei, veti muri ca adam va veti prabusi ca tzar - psalm 82:6
Tu esti Dumnezeu, deci pana nu intelegi acest lucru, vei fi prizoniera capcanei sofismului acestui veac.

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 19:44, said:

Ideea este preluata de Luther in celebra sa carte Sclavia vointei, unde incearca sa demonstreze ca daca totul se intampla din voia lui Dumnezeu, atunci insasi libera vointa a omului marturiseste ca de fapt vointa nu exista nici in oameni, nici in ingeri, nici in alta creatura.

Luther si cine mai viseaza ca Dumnezeu e orice altceva decat tu, este un sofist al acestui veac. orbiti care nu inteleg ca Tu esti Dumnezeu. Eu sunt Dumnezeu. Cel viu.

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 19:44, said:

Dumnezeu se manifesta etern,pentru el totul este prezent, prin urmare stie alegerea oamenilor.Ori cunoscand care sunt aceia care aleg sa fie cu el,atunci exista si alegere din partea lui (care este predestinare ) la nivelul divinului.

Scrie destul de clar in Biblie
Şi ştim că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemaţi după voia Lui;

Ce cred ca mai ai de inteles, e ca 'om' in Biblie inseamna "chipul lui Dumnezeu". deci binenteles ca Dumnezeu stie ce va face omul, dat fiind ca Dumnezeul e stapanul.
Ce iti explica Biblia e ca tu esti Dumnezeu, si mori ca adam, intaiul om. Nu omul are vointa, nu omul e cel ce decide, ci Dumnezeul.
E greu de explicat, dar cand tu te gandesti la tine, e necesar sa ai doua entitati: subiectul - cel ce evalueaza, si obiectul - ceea ce este evaluat
Majoritatea dintre noi nu stim sa rationam, 12 ani de programa scolara ne-a dresat sa calculam suprafata sferei, si alte operatii matematice, dar asta nu e a rationa, e a calcula, ca un abac, ca un computer, ca un robot.

Filozofia e drumul pt a intelege Biblia. "a iubi pe Dumnezeu" e a intelege ca tu esti Dumnezeul, spiritul, fiinta, cel ce este, cel viu, etern. Te iubesti deci pe tine. Cine nu se iubeste pe sine, se distruge, e victima usoara a spiritelor rele din ceruri, care cauta sa te ia in stapanire.
Tu ai inteles ca Mniezo ar fi un gigel care sta undeva departe si trei sa-l iubesti desi nu-l cunosti nu l-ai intalnit vreodata nu te-au dus parintii in vizita la el cand erai mica..
Eu sunt în Tatăl Meu, voi în Mine şi Eu în voi. - Ion 14:20

Edited by criztu, 15 August 2020 - 20:19.


#532
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 15 august 2020 - 11:53, said:

Mă mir că mai ai tupeul de a cita din Noul Testament, cĂątă vreme l-ai desființat.

Poți să te miri până nu mai poți, arată-mi unde am desființat eu NT, diversionistule... aaa, că am afirmat că Torah este deasupra celorlaltor cărți din VT și deasupra NT ca importanță doctrinală, este cu totul dar cu totul altceva, și nu te fă că nu înțelegi, că nu ține...

În locul d-tale, mi-ar fi rușine de mi-ar crăpa obrazul, nu alta... auzi la el, am desființat NT și acum am tupeul să citez din el... Pfuai de mine! :angry:

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 13:33, said:

Eu cred ca nu inteleg ce spui.

Teologic s-a transat problema, din punctul de vedere a lui Dumnezeu, totul este predestinat.

Altfel el nu ar mai fi nici atotputernic, nici atotstiutor.

Pana si Diabolu este predestinat.

Eu cred că tu nu înțelegi ce citești, păi asta am spus și eu... ce spui tu!

Nu ți-ai băut lăpticu' az' dimineață?! :)

#533
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
@criztu, cum intelegi geneza 3:5?
5.  Dar Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul

#534
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
"daca bagi mana in foc te arzi" nu e omniscienta.

ca discutie pe verset, compara:
veti fi ca Dumnezeu - ka-elohim - gen 3:5
Adam e ca unul din noi - ka-echad mimmennu - gen 3:22

deci Nachash e tatal minciunii, tot ce spune e minciuna.
iar Adam e din Dumnezeu, adica e format in chipul lui Dumnezeu - gen 1:26
Isus e chipul Dumnezeului nevazut - coloseni 1:15

deci tu, eu cand ma uit la tine, nu te vad pe tine. ci vad forma din materie. daca iti faci operatie estetica, te voi recunoaste nu dupa chip, ci dupa spirit. tu nu esti pinguinul asta roz la care ma uit pe acest forum de discutii. pinguinu roz e doar chipul tau in mediul pe care il numim internets.

Edited by criztu, 15 August 2020 - 23:02.


#535
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
A mintit sau a spus adevarul?

#536
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 16 august 2020 - 17:09, said:

A mintit sau a spus adevarul?

Nachash a mintit.
"veti fi ca Dumnezeu" - gen 3:5 inseamna ca Adam e una si Dumnezeu e alta.
"e ca unul din noi" - gen 3:22 inseamna ca Adam e din Dumnezeu.
Noi suntem din Dumnezeu - 1Ioan 4:6

cum am mai aratat, in ebraica ai niste constructii de sta mitza'n coada:
emet - alef-mem-tav - adevar, numele lui Dumnezeu.
met - mem-tav - mort.

in cabalismele iudaice ai povestea golemului care are pe frunte scris 'emet'.
omul fara Dumnezeu e mort.
de aceea Isus e calea, adevarul si viata.

dam - dalet-mem - sange
adam - alef-dalet-mem - adam
deci Alef - Dumnezeu in sange, da pe adam. Alef - Dumnezeu in moarte - adevarul.
adevarul deci e Viata, Fiinta, Eu sunt.
Eu sunt adevarul. restu e creatia mea. absolut tot ce percepi ca fiind "in afara" ta, e de fapt creatia ta. un mar, gandeste-te cum il percepi. nimeni nu poa sa explice cum stie "creieru" cum arata un mar, dat fiind ca tot ce primeste creierul de la ochi e semnal electric, care nu are forma, culoare, volum, textura, nu are nimic.

contempleaza: cine are perceptia marului. cine se uita la imaginea "construita de creier" pe baza semnalului electric primit de la nervul optic. e un omulet in creier care se uita la un ecran pe care e proiectata imaginea marului? sau cum ajunge marul la tine? eeee... e complex..

#537
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 15 august 2020 - 19:15, said:

La nivelul lui Dumnezeu care nu este conditionat de timp, cele doua concepte sunt suprapuse.
Nu, nu sunt. Predestinarea înseamnă lipsa liberului arbitru. Ori creștinismul este în raport de contradicție cu această idee.

View Postheart_of_ice, on 15 august 2020 - 20:59, said:

Poți să te miri până nu mai poți, arată-mi unde am desființat eu NT, diversionistule... aaa, că am afirmat că Torah este deasupra celorlaltor cărți din VT și deasupra NT ca importanță doctrinală, este cu totul dar cu totul altceva, și nu te fă că nu înțelegi, că nu ține...

În locul d-tale, mi-ar fi rușine de mi-ar crăpa obrazul, nu alta... auzi la el, am desființat NT și acum am tupeul să citez din el... Pfuai de mine! Posted Image
În momentul în care pui deasupra revelațiile incomplete, scrierile veterotestamentare, în raport cu revelația completă, respectiv Hristos-Dumnezeu, înseamnă că ai desființat Noul Testament. Cu alte cuvinte, ceea ce spune Hristos-Dumnezeu are o mai mică importanță decât ceea ce susțin anumiți profeți sau prooroci mai mult sau mai puțin inspirați. Analog epistolele apostolilor, a celor care l-au cunoscut în mod direct pe Dumnezeu.

#538
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postmario_bril, on 16 august 2020 - 18:44, said:

Nu, nu sunt. Predestinarea înseamnă lipsa liberului arbitru. Ori creștinismul este în raport de contradicție cu această idee.


Predestinarea nu inseamna musai lipsa liberului arbitru, taman ce am explicat mai sus.

Scopul pe care Dumnezeu l-a trasat omului, este de a stabili o relatie cu El

Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.

Ori caracteristica fundamentala a relatiei expusa de Apostoli in Biblie este dragostea, dragoste fara vointa libera nu exista

Dumnezeu nu a creat masini automate.

Insa Dumnezeu in calitatea lui de atotcunoscator stie dinainte, ceea ce omul alege.

4. Precum întru El ne-a și ales, înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără de prihană înaintea Lui, 5. Mai înainte rânduindu-ne, în a Sa iubire, spre înfierea întru El, prin Iisus Hristos, după buna socotință a voii Sale, 6.
Spre lauda slavei harului Său, cu care ne-a dăruit pe noi prin Fiul Său cel iubit;

Daca accentuam, "el ne-a ales" ajungem la Calvin adica comitem o eroare de logica.

Daca insa corelam cu Ioan 3:16, atunci intelegem ca Dumnezeu cunoaste din vesnicie pe cei care sunt ai lui, inainte ca ei sa-si manifeste liberul arbitru, caz in care putem vorbi de predestinarea la care am facut referire mai sus colea, la pc 1

View Postcriztu, on 16 august 2020 - 18:19, said:




contempleaza: cine are perceptia marului. cine se uita la imaginea "construita de creier" pe baza semnalului electric primit de la nervul optic. e un omulet in creier care se uita la un ecran pe care e proiectata imaginea marului? sau cum ajunge marul la tine? eeee... e complex..
Perceptia marului este o conventie.

La fel ca si perceptia durang-bao.

Cum inaintasii tai nu au intalnit niciodata fructul durang-bao si prin urmare nu au stabilit o conventie general valabila, creierul tau nu poate procesa nicio imagine

Da a mintit.

Nu au devenit Dumnezeu, acum poti sa reflectezi la inversiune.Copacul Vietii vs Pomul Cunoasterii

#539
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
1.predestinarea ar fi un argument esential ca dumnezeu si-a tras niste robotei sclavi.
2.predestinarea e un concept pagan.
3.predestinarea neaga creatia divina, in insasi esenta ei, libertatea omului de a alege. sa nu halesti din cel mai frumos pom de aici, copile, mananca-i p-aia uratii. sau nu manca purcel de lapte la protap condimentat cu sare, piper si usturoi, baga niste lacuste, nu fii prost.

#540
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 16 august 2020 - 19:33, said:

Perceptia marului este o conventie.
La fel ca si perceptia durang-bao.
Cum inaintasii tai nu au intalnit niciodata fructul durang-bao si prin urmare nu au stabilit o conventie general valabila, creierul tau nu poate procesa nicio imagine

Da a mintit.
Nu au devenit Dumnezeu, acum poti sa reflectezi la inversiune.Copacul Vietii vs Pomul Cunoasterii

Perceptia nu e o conventie. Perceptia e creatie.
In afara ta, nu ai cum sa stii ce percep ceilalti. Cand eu desenez un mar in culoarea rosie, nu am cum sa verific ca ce numesti tu rosu, arata ca ce numesc eu rosu.
Experienta ta e strict subiecticva. Nu ai acces la o realitate obiectiva, adica independenta de tine.
Si iti zic clar: doar crezi tu ca creierul proceseaza imagini. e doar o credinta. Am incercat sa-ti arat ca intelegerea noastra a procesarii imaginii - fotografia, filmul, necesita un ecran, la care se uita un om. Ori, in creierul tau nu e nici un ecran, si nici un omulet care sa se uite la el. Deci toata aiureala aia pt copii cu fotonu care loveste retina si ajunge o imagine inversata si mai mica asa, inauntru creierului, e o tampenie magnifica, gen dracusorii si ingerasii pictati pe biserici. o stupizenie colosala cu care suntem orbiti in copilarie, si de care trebuie sa ne luptam sa ne eliberam, in procesul de maturizare.

[sharedmedia=core:attachments:2232761]


Copacul Vietii ca antiteza a Copacului Cunoasterii e clar, Cunoasterea fiind Murirea. deci Copacu Cunoasterii = Copacu Muririi, sau Mortii.
contemplez la el, daca ai informatie, ascult.

Edited by criztu, 16 August 2020 - 21:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate