Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Bransament

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Adrian_B2000

Adrian_B2000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2020
Salut, as dori si eu sa mi trag internet prin fibra optica dar problema este ca stâlpii de telecomuniicatii sunt pe partea cealaltă de drum iar prin fata casei mele trece linia de înaltă tensiune. Daca mi ar da voie eon sa ma leg de stâlpii lor (ceea ce nu prea cred) ar face burta firul si cand ar trece un camion l ar lua inainte... ar fi vreo solutie sa ma pot bransa subteran sau cumva?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sa tragi internet prin fibra optica de unde ?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e treaba ta, e a ISP-ului.

#4
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

 pasilla, on 01 februarie 2020 - 15:35, said:

Nu e treaba ta, e a ISP-ului.
Poate omul vrea să se branșeze singur, ca ca la curentul electric Posted Image

#5
Adrian_B2000

Adrian_B2000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2020
Vreau sa mi trag de la stalp la mine in casa dar cei de la upc au spus ca nu au cum

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Adica sa-ti tragi singur ?

Stai potolit

Daca aia de la UPC au zis ca nu au cum, stiu ei ce stiu

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Adrian_B2000, on 01 februarie 2020 - 16:02, said:

Vreau sa mi trag de la stalp la mine in casa dar cei de la upc au spus ca nu au cum
Ce anume nu ai înțeles de aici?

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 ericmario, on 01 februarie 2020 - 17:10, said:

Ce anume nu ai înțeles de aici?

Cum sa traga fibra. :D

#9
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

 Phobos, on 01 februarie 2020 - 17:38, said:

Cum sa traga fibra. Posted Image

am vazut pe careva care a instalat pe stalpi niste oglinzi care preluau scaparile din fibra optica si le reflectau spre casa omului si de aici alte oglinzi le reflectau spre router si gata

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 aidept1, on 01 februarie 2020 - 18:13, said:

am vazut pe careva care a instalat pe stalpi niste oglinzi care preluau scaparile din fibra optica si le reflectau spre casa omului si de aici alte oglinzi le reflectau spre router si gata
Posted Image Posted Image Posted Image  Atunci pune direct oglinda pe stâlp și trimite semnalul direct acasă în router.

Edited by Digix, 01 February 2020 - 18:52.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Merge cu oglinzi, confirm. Trebuie calculat unghiul foarte precis, dar merge. Ai nevoie de un raportor bun
https://www.google.c...iw=1352&bih=549

Edited by crocko.dilul, 01 February 2020 - 19:54.


#12
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

 crocko.dilul, on 01 februarie 2020 - 19:54, said:

Merge cu oglinzi, confirm. Trebuie calculat unghiul foarte precis, dar merge. Ai nevoie de un raportor bun
https://www.google.c...iw=1352&bih=549

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

oglinzi para-oblice

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 Adrian_B2000, on 01 februarie 2020 - 16:02, said:

Vreau sa mi trag de la stalp la mine in casa dar cei de la upc au spus ca nu au cum
Cei de la UPC nu oferă net prin FO.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008
Ci coaxial.

#15
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Iti poate trage cablu si subteran

Doar ca trebuie sa-ti asumi costurile pentru sapaturi :)

#16
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Nu are voie nimeni să sape pe spațiul public fără aprobare de la Haga!
Domnule cu fibra, noi deja glumim aici, îți spun serios că nu se poate să îți tragi dumneata fibra optică, doar firma poate și doar dacă are condiții tehnice. Am vazut fibră trasă zeci de metri prin curțile oamenilor, nj știu dacă riscă să tragă peste fire de curent electric, dar pe dedesubt se poate. Ai vorbit cu ei sau ai întrebat întâi aici? Că întrebarea nu ai pus-o bine, de aia miștourile. Fibra optică e un cablu din "sticlă" ca ca zic asa prin care se propagă impulsuri luminoase. Nu îl poți tăia sau să te cuplezi altfel la el. Zi bună.

#17
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Nu mai fiti rai, omul intreaba de fapt daca exista vreo posibilitate sa le asigure traseul celor de la UPC.

1. Pe stalpii de inalta sau de medie tensiune NU poti sa pui alte cabluri. Ia-ti gandul, e complet interzis, si cu motive intemeiate. Daca urci pe stalpul ala, de la o anumita distanta (distanta de strapungere) se poate face arc electric care sa te omoare, chiar daca nu atingi firele propriu-zise.
2. Poti pune si tu in miscare lucrarile necesare bransarii, dar o sa ai o gramada de batai de cap...
Ca sa fie legal ai nevoie de proiect, aprobari, autorizatii, timp, bani, etc. Cred ca depinde si de localitate (daca esti intr-o comuna sau sat, poti merge la primarie sa te interesezi, poate dai peste cineva care are timp si vrea sa te ajute. La oras, ai probabil si mai multa bataie de cap, iar functionarii poate nu vor avea timp de cautat si oferit explicatii). Eventual poti vorbi si cu vecinii de pe aceeasi parte cu tine. Sau nu ai alti vecini in aceeasi situatie?
3. Depinde si ce fel de drum te desparte de reteaua de telecomunicatii dorita. Daca ar fi fost o ulita neasfaltata, ar fi rezolvat probabil deja cei de la UPC. Daca e o straduta secundara asfaltata, va trebui probabil in documentatia ta sa fie prevazut traseul prin foraj orizontal subteran, ca sa nu spargi strada. Dar daca e de exemplu drum national/judetean, probabil poti sa lasi totul balta, fiindca precis trebuie aprobare si de la CNAIR / drumuri si poduri, etc.
Oricum, orice ai face, ar trebui sa vorbesti mai intai cu cei de la UPC. Sa nu te apuci sa investesti, ca apoi sa nu fie ei de acord.
4. Poti incerca sa faci o cerere pt abonament business. Abonamentele de acest tip sunt mai scumpe, dar poate iti fac o estimare oficiala cu tot cu investitia pentru trecerea drumului.

#18
Adrian_B2000

Adrian_B2000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2020
Am intrebat intai la ei si mi au spus ca nu se poate din cauza firelor de inalta tensiune. Singura variantă ar fi sa cumpar un stâlp si sa l montez pe proprietatea vecinului (de pe o parte a carosabilului catre cealaltă) si apoi sa ma branseze in casa trecand pe dedesubt firelor de electricitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate