Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Grundig Cinema DR3400 problema la mecanism

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Buna ziua!
Am cumparat recent un DVD player cu amplificare si iesire 5+1, l-am luat dintr-un magazin second hand ce aduce diverse electronice, electrocasnice, mobila de prin Occident. Avand 5 sateliti Sony, am zis ca voi construi astfel un sistem home cinema. Intrucat am dat doar cateva zeci de lei pe el, mi-am asumat problema crezand ca poate ii lipseste doar o curea, usor de pus alta, sau alta mica problema. Constat insa ca nu e atat de simplu, nu imi dau seama care e cauza faptului ca motorasul care controleaza miscarea blocului optic pe ghidaje se invarte parca necontrolat, fortand cremaliera blocului optic si generandu-se din aceasta cauza acel sunet de mitraliera.
In videoul atasat se vede cum se comporta la START ul aparatului. Sunt momente cand totul e ok, pot vedea filme cu el.
Ce poate fi?
https://drive.google...ew?usp=drivesdk

https://drive.google...ew?usp=drivesdk

Edited by SIG, 01 February 2020 - 14:12.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mecanismul bulit
Are vreo 4 rotite de plastic + o tija si, cel mai probabil, una dintre ele (posibil mai multe) s-au uzat
Nu prea se repara
Se inlocuieste cu totul iar un mechanism costa vreo 30~40$ + shipping

#3
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Pe placuta de unde este controlat si de unde se alimenteaza motorasul care angreneaza blocul optic exista un micro intrerupator, conform pozei. Cremaliera respectiva ce apartine blocului optic la un moment dat ar trebui sa impinga tija/butonul microintreripatorului si astfel sa se intrerupa alimentarea motorasului respectiv. Capat de cursa cum ar veni.

Later edit
Acel microintrerupator e permanent in stare inchisa, normal ar trebui sa isi schimbe starea atunci cand cremaliera il apasa. Sa vad unde gasesc asemenea microintrerupator.

Attached Files


Edited by SIG, 01 February 2020 - 15:10.


#4
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Rectific, microintrerupatorul e in permanenta in stare deschisa.

L-am scos de pe placa. Incerc sa ii fac o baie in contact cleaner dar nu stiu daca va fi atat de simplu. Vad o fanta mica, nu stiu daca nu e cumva complet incapsulat.
Oare mecanismele de la CD playere sau alte DVD playere nu au microintrerupator identic?

Attached Files


Edited by SIG, 01 February 2020 - 15:31.


#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca a început sa cârțeze(acel zgomot de mitraliea) inseamna ca deja pinioanele au fost fortate(a sarit peste dantura) si mecanismul e compromis chiar daca ii schimbi microswitch-ul.
Ai incercat totusi sa strapezi cele 2 terminale cand incepe sa caraie sa vezi daca se opreste motorul?
In alta ordine de idei care e scopul pentru care aduni atatea vechituri fara nici o întrebuințare in zilele noastre?

#6
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am rezolvat cu o baie a u-intrerupatorului in contact cleaner. Acum nu mai caraie nimic.

Aparatul are radio, reda MP3, etc.

Weekend fain!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate