Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Gasirea unui obiect pierdut cu cana intoarsa...

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Ati avut vreo experienta de felul acesta!??

...O metodă miraculoasă, folosită adesea de bunicii și străbunicii noștri ne vine în ajutor. Astfel, se spune că dacă întorci o cană cu gura în jos, la scurtă vreme găsești rapid obiectul pierdut sau rătăcit prin casă. În tradiția populară se crede cădiavolul a pus coada pe lucrurl respectiv și te împiedică să-l găsești. E nevoie să spui „Scoate, drace, ce-ai furat/Că te-oi bate spânzurat/Cu fiarele plugului/Pe părțile dosului!” și dai rapid peste lucrurl respectiv. Sigur, nu se știe care este legătura dintre cana întoarsă cu obiectul pierdut, cert este că multe persoane recurg cu succes la această metodă din străbuni...

#2
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
O data imi aduc aminte ca mi-a mers, cand nu gaseam abonamentul pe maxi-taxi si era greu tare de gasit: in buzunarele blugilor din ziua precedenta.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
pahar
nu cana

#4
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 tioopedi, on 31 ianuarie 2020 - 19:23, said:

pahar
nu cana
Asa este.
Metoda canii intoarse mai da rateuri, aia cu paharul, never!

Am ratacit cateva lucruri de-a lungul timpului si le-am gasit cu metoda "paharul".
Nu functioneaza pentru pierderea (cronologic) a: interesului, libidoului, potentei, etc
(din auzete!) :D

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Prin zona asta nu-i acest obicei...
Probabil n-au prea avut ce pierde...

#6
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Nu stiu sa se rosteasca incantatia scrisa de tine.
Doar intoarcem cana si ne apucam de cautat.

#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Eu gasesc de obicei telefonul cu iCloud. Data viitoare am sa incerc si cu cana...desi am o presimtirire ca am sa caut mult si bine Posted Image

#8
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Daca am pierdut cana, ce intorc?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 LouisCyphre, on 31 ianuarie 2020 - 20:08, said:

Daca am pierdut cana, ce intorc?
cauti alta cana, un pahar ceva

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 LouisCyphre, on 31 ianuarie 2020 - 20:08, said:

Daca am pierdut cana, ce intorc?
Oala!

#11
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Nu orice cană te ajută. Mai întâi trebuie ajutată ea, și prin ajutată vreau sa spun vrăjită, iar asta nu-i usor. Trebuie să găsești un vrăjitor... de căni.

Din fericire eu cunosc pe unul dintre ultimii în viața iar contra unei sume decente de 89,99€ va pot face cunoștință cu el.

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 spinname, on 31 ianuarie 2020 - 21:20, said:

Nu orice cană te ajută. Mai întâi trebuie ajutată ea, și prin ajutată vreau sa spun vrăjită, iar asta nu-i usor. Trebuie să găsești un vrăjitor... de căni.

Din fericire eu cunosc pe unul dintre ultimii în viața iar contra unei sume decente de 89,99€ va pot face cunoștință cu el.

Nu te pricepi...Posted Image ....trebuia sa spui....contra sumei de DOAR 89.99, redus de la 499, si doar in seara asta, o data in viata,  va pot face cunostinta cu el Posted Image

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai, eu unul am gasit odata ceva ce nu gaseam...
Da a trbuit sa intorc cana cu gura in sus, ca cineva pusese cana peste ce pierdusem...

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Bunica, ce ținea toate paharele cu fundu-n sus în vitrină, nu pierdea și nu uita nimic.

#15
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012
Este cat se poate de real ceea ce spui, cu cana intoarsa. Domnul dumnezeul nostru care este mare si atotstiutor a inventat canile cu doua scopuri: sa bem din ele (cu gura in sus, evident. Gura canii), respectiv sa alungam dracii prin gasirea obiectelor pe care Domnul dracul nostru, care este mare si atotstiutor, le ascunde de noi. Merge, este verificata metoda.

#16
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Noi mergeam cu spatele si obiectul de negasit aparea.

#17
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

 drgroza, on 31 ianuarie 2020 - 19:19, said:

Ati avut vreo experienta de felul acesta!??

...O metodă miraculoasă, folosită adesea de bunicii și străbunicii noștri ne vine ĂŽn ajutor. Astfel, se spune că dacă ĂŽntorci o cană cu gura ĂŽn jos, la scurtă vreme găsești rapid obiectul pierdut sau rătăcit prin casă. În tradiția populară se crede cădiavolul a pus coada pe lucrurl respectiv și te ĂŽmpiedică să-l găsești. E nevoie să spui ‾Scoate, drace, ce-ai furat/Că te-oi bate spânzurat/Cu fiarele plugului/Pe părțile dosului!” și dai rapid peste lucrurl respectiv. Sigur, nu se știe care este legătura dintre cana ĂŽntoarsă cu obiectul pierdut, cert este că multe persoane recurg cu succes la această metodă din străbuni...
Procedeul are o logica. Superstitiile de genul acesta implica sa vorbesti cu acele spirite pe care tu le consideri "prietenoase" dar nu sunt. Nu stiu cat de reale sunt experientele, dar nici picat cu ceara sau decapitat nu m-as ruga sau vorbi cu necuratul sa-mi recuperez fie si o valiza cu bani.

Cand am vazut titlul si aria ma gandeam la remote-viewing, dar nah, am gresit.

#18
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,586
  • Înscris: 01.10.2010

 drgroza, on 31 ianuarie 2020 - 19:19, said:

Ati avut vreo experienta de felul acesta!??

...O metodă miraculoasă, folosită adesea de bunicii și străbunicii noștri ne vine în ajutor. Astfel, se spune că dacă întorci o cană cu gura în jos, la scurtă vreme găsești rapid obiectul pierdut sau rătăcit prin casă. În tradiția populară se crede cădiavolul a pus coada pe lucrurl respectiv și te împiedică să-l găsești. E nevoie să spui „Scoate, drace, ce-ai furat/Că te-oi bate spânzurat/Cu fiarele plugului/Pe părțile dosului!” și dai rapid peste lucrurl respectiv. Sigur, nu se știe care este legătura dintre cana întoarsă cu obiectul pierdut, cert este că multe persoane recurg cu succes la această metodă din străbuni...

merge, e pe bune, odata aveam planificata o betie cu prietenii, nevasta nu era de acord. au ajuns astia acasa si cand sa intram in beci, bautura nema. ia-o de unde nu-i.
ne-am dus gramada la nevasta si i-am cantat chestioara aia si sa vezi cum o aparut inapoi litrii de vin si palinca.

deci merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate