Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Posta Romana (2020)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#19
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
www.stiripesurse.ro/cine-este-horia-grigorescu-noul-director-al-postei-romane_1412250.html

Articol platit?

Si in cadrul carierei asteia a lui de succes, fulger, a mai avut timp sa creasca si un copil, pe bancile facultatii?

https://horiagrigore...ages/cine-sunt/

Un adevarat Superman, ce sa zic...

Edited by corina_geo, 31 January 2020 - 21:04.


#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postfilipxxx, on 31 ianuarie 2020 - 18:01, said:

Au trimis niste rude un pachet recomandat din Germania, trei saptamani si inca nu a ajuns. Ultima inregistrare in Germania acum 2 saptamani, in sistemul Postei inca nu apare. Ce dracu sa se schimbe cand nu-s capabili sa trimita din UE in UE un pachet, mii de pachete tinute in situatie pe caiet cu foita trimisa de postas in posta. Astora le trebuie ca la spitale cu nosocomiale, inchis daramat tot si facut de la zero pe baze sanatoase ne-politizate. Sa mai spun ca daca comanzi de pe diverse site-uri din afara din UE iti ajunge comanda prin posta alora si apoi curier la noi in 3-4 zile. Posted Image
eu am trimis in UK, undeva in provincie chiar si a ajuns in 5 zile! si nu se tine nici o situatie pe nici un caiet, aberezi!

#21
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Posttytysor, on 31 ianuarie 2020 - 20:59, said:

de fapt poti sa completezi singur formularul on line si sa te duci cu el la ghiseu gata tiparit, sau doar cu AWB-ul si este tiparita acolo, fara sa se mai piarda timpul! iar partea de jos a formularului contine avizul pentru destinar care de poate detasa!
deasemenea, se poate trimite ramburs prin specificarea acestui lucru pe formular, automat generindu-se mandatul (normal sau electronic) pentru expeditor! sau se poate trece contul bancar in care se va primi rambursul.
ceea ce e un lucru bun. Pacat ca e implementat a la romanica, adica:
mi-am facut cont mai demult, dar am doua locuinte, una aici alta la 500km
trebuie sa trimit un colet de la noua locuinta, nu pot sa imi schimb adresa; nu pot nici sa adaug o noua adresa.
Incerc sa modific contul deci; nu se poate din pagina de la awb direct, trebuie sa ma duc undeva in alta pagina; si nu e link direct trebuie sa caut...
Incerc sa modific contul, nush cum se face dar nu-l ia si pace buna; ca-n bancurile cu prosti.
Refresh la pagina, incerc si iar incerc..
Renunt, imi sterg contul. Vreau sa-l recreez din nou,cu adresa noua..
Unele casute de text in care completezi date personale reactioneaza straniu: se sterg altele.
Hopa nu se poate,adresa de email e in continuare in baza lor de date, n-o mai pt folosi ca n-am voie.
In fine, generez un alt cont cu o a doua adresa de mail (ca am si eu doua, ca toata lumea...)

Trec vreo 5 luni, ajung la adresa veche si-o iau de la capat.
Nu pot modifica nimic, trebuie sa creez un nou cont
Constat ca pe langa tot rahatul insirat mai sus, nu pot face nimic pe mailul 1, ca e inca la ei in database si nu mai il pot folosi. Dar de fiecare data cand nu-i convine ceva, pagina se reseteaza si toate casutele de text sunt goale.

Asta dupa ce, printre altele, ma pune sa pun parola si fix ca-n bancul cu ala de incearca sa-si puna parola pe Yahoo, sistemul vrea o parola cu litere, cifre si semne de punctuatie dar nu orice, asa, ci numa unele din ele. Eu folosesc de ani de zile lastpass, dar rahatului de aplicatie e la posta romana nu ii place. De furie imi vin toti dracii. Bineinteles ca ma grabeam, ca trebua sa exp coletul pana la ora 5, sa ajunga in 2 zile. Caut pe net un generator de mailuri temporare, si-mi pun id-ul RatuscaCeaUrata, ca-n bancul respectiv, si o parola si un email tot asa, generate aleator, cu corectiile de rigoare sa le accepte sistemul lor de cacat...

Aproape o jumatate de ora pt toata mizeria asta.
Acu am intr-un final doua conturi, ptr cele doua adrese.

#22
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostAk-33, on 31 ianuarie 2020 - 19:39, said:

valeuuuu , asta e + ?
aveam de luat un colet , (pe viteza ca trebuia sa ajung rapid in alta parte)trec pe la posta si vad ca e doar o singura persoana inainte , trebuia sa ia nu stiu ce comanda de la oriflame , si zice ca plateste cu cardul
s-a terminat smecheria , incepe babaioul de la ghiseu operatiune , si de aici circul , ca nu ii ia cardul ca ea deja a dat incasare pe casa , scoate manualul de utilizare suna la nu stiu cine , am stat 45 de minute sa aflam ca pt oriflame nu se putea plati cu cardul
deci din partea mea minus , nu plus

Asta asa e uneori, "digitizarea" asta uneori incetineste lucrurile. Aici acum 2 ani cand ne-am mutat erau in plin proces de schimbare, postele de prin centru fusesera deja toate echipate cu ecrane de queueing, unde apesi si-ti scoate tichet de asteptare, pe cand cele mai mici de cartier aveaun inca sistemul "clasic" de coada, dar coada organizata decent cu banda dinaia de ghidare ca sa nu se bage alde Ghita in fata.

Ei bine, pot sa spun ca acum de cand au schimbat peste tot, inclusiv la alea de cartier, e o schimbare MARE de timpi de asteptare, pentru ca probabil nu mai simt aia vreun stres, cateodata ii vezi luand mobilul in mana  si mai stiu eu ce inainte sa apese pe butonul ala afurisit care preia un client nou, pe cand daca erai acolo in fata lor, n-aveau ce sa faca decat sa puna osul la treaba, si mergea mult-mult mai repede. La fel si cu "baricadarea", cu cat pui mai multe baricade, geamuri, etc. intre client si angajatul de la ghiseu, cu atat se simte ala mai in siguranta sa taie frunza la caini. Desi la prima vedere cand intri intr-o posta aici ai zice ca oau, ce modern si bine organizat arata, nu e deloc asa, mai ales ca din cate am auzit salariile sunt destul de proaste, deci nu vezi decat oameni de calitate slaba la ghiseu, cateodata cand am asteptat mai mult si era vreunul nou care se misca ca un melc sau mai facea si greseli, imi venea sa-i injur, numai bine ca nu stiu nici buche de ceha, norocul lor Posted Image

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2020 - 16:45, said:

au scumpit anumite servicii: coletaria. Daca inainte te costa sa trimiti un colet simplu ~5,8 lei, acum costa ~6,86 lei
Posta nu mai are alta solutie decat sa realinieze preturile dupa cum au facut postele in vest, altfel nu va supravietui, nu e de ales.

#24
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Si realiniaza tarifele pe ce baza?
Exemplu de tarif - colet de max. 300 grame, 65 km,
trimis miercuri, primit avizul joi, ridicat coletul vineri,
pret transport 20 lei, mai mult ca la un curier rapid.
O fi normal, sau noi suntem anormali ca sa mai
folosim coletaria postala ?

#25
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
1. Ce valoare a a avut coletul?
2. Care serviciu de curierat ia sub 20 de lei/colet?

View Posttytysor, on 31 ianuarie 2020 - 20:59, said:

de fapt poti sa completezi singur formularul on line si sa te duci cu el la ghiseu gata tiparit, sau doar cu AWB-ul si este tiparita acolo, fara sa se mai piarda timpul! iar partea de jos a formularului contine avizul pentru destinar care de poate detasa!
deasemenea, se poate trimite ramburs prin specificarea acestui lucru pe formular, automat generindu-se mandatul (normal sau electronic) pentru expeditor! sau se poate trece contul bancar in care se va primi rambursul.

E de 2 ani așa!

#26
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
1. valoare colet - 80 lei
2. un produs de 2400 lei, 600 grame,tot65 km, primit
prin curier rapid  in 24 ore - 16lei , acum 3 luni.

#27
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
1. Nici măcar expedierile cu opțiunea FRAGIL, prin Prioripost, n-ajung la 20 de lei...
2. Prețul de 16 lei/Kg a fost valabil în 2015 la FAN COURIER doar atunci când trimiterile erau fără ramburs.
Tu la ce firmă de curierat faci referire?

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postenrique24, on 03 iulie 2020 - 19:07, said:

In sfarsit am primit si eu azi cardul Curve cerut pe 20 MAI, si scrisoarea mai era marcata si cu Priority Mail.
Binenteles ca pe 1 Iulie m-am saturat de asteptat si am cerut altul, asa ca asta primit e dezactivat.
Sa traiasca posta, si pachetele din China vin mai rapid de o luna jumatate.


Posta Romana este o gaura neagra unde se scurg sume imense de bani. Mai corect spus "unde sunt sifonate sume imense de bani", dar vreau sa fiu civilizat.

Cred ca pana la urma se vor satura si chinezii si alte companii de retrimis colete, scrisori, carduri etc. Sunt costuri pentru ei. Sau vor continua sa trimita si in ro insa ne vor taxa de ne va ustura si in ***. Cred ca sunt mii daca nu zeci de mii/an de colete venite din China insa care se "PIERD" la POSTA ROMANA.

Edited by MembruAnonim, 03 July 2020 - 19:46.


#29
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
poti dezvolta de unde vin si unde se duc sumele alea imense?

''Cred ca sunt mii daca nu zeci de mii/an de colete venite din China insa care se "PIERD" la POSTA ROMANA.''

  de la mii la zeci de mii diferenta e uriasa, bine ca ai spus ''cred'' adica ''ma bag si eu in seama''! colete dispar pe tot globul, nemultumiri sint in toata lumea! de asemenea se fura/dispar in neant tiruri si containere intregi cu marfuri si colete! chiar si de pe puntea vasului pot cadea in ocean si se intimpla asta!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai scuteste-ma. Se gasi cine sa tina partea unor gainari de la Posta Romana. Se vorbeste de ani de zile peste tot ca Posta Romana nu este decat o gaura neagra care toaca bani.

Edited by MembruAnonim, 06 July 2020 - 12:28.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te curiozitate, cand trimiti un colet simplu cu valoare, in cazul in care se pierde coletul, esti depagubit si pt costul tarnsportului?

#32
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Mai contează, din moment ce mesteci fără răsuflare așa ceva:

View PostMembruAnonim, on 06 iulie 2020 - 12:27, said:

Se vorbeste de ani de zile peste tot ca Posta Romana nu este decat o gaura neagra care toaca bani.


#33
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Calm down people, mai usor cu nervii si stresu ca e pacat.

#34
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Pentru informații pertinente, în cel mai scurt timp, există Poștașul Digital!

#35
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 18.06.2009
De la 1 Mai posta testeaza in Bucuresti notificarea prin sms pentru corespondenta externa fara tracking fara sa se mai avizeze clasic pe hartie. Este un esec pentru cei care nu sunt in retelele Orange/Vodafone findca acele pachete se intorc la expeditori plus ca termenul de pastrare s-a micsorat la 10 zile pentru toata corespondenta externa.

#36
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Răspunsul lor:

Quote

Buna ziua. Regretam situatia cu care va confruntati. Posta Romana a demarat un proiect de avizare prin SMS, in faza pilot pentru anumite subunitati postale din cadrul municipiului Bucuresti. Datorita unor probleme tehnice de interconectare a retelelor de telefonie  mobila, se genereaza aceasta situatie care este in curs de remediere.
Termenul de pastrare (de la data avizarii) la dispozitia destinatarului, in sediul oficiului postal, al unui Colet postal international este de 30 zile calendaristice, EMS 15 zile calendaristice, iar pentru Pachet mic si Corespondenta internationala inregistrata este de 10 zile calendaristice.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate