Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

ASTRA...19.2 grade est

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,823
  • Înscris: 07.07.2009

View PostVictorI, on 04 februarie 2020 - 08:50, said:



cam asa sunt specificatiile pentru monobloc triple feed:

‱ 85cm wide parabolic offset reflector
‱ 40mm feed clamp with ~7mm profile (the LNB will be supplied with 40mm ring adaptor)
‱ F/D = 0.6- raportul dintre lungimea focarului ( raza acestuia si, diametrul antenei) -cauta "f/d antenna" pe net-

Se regleaza antena pe 16 E, asta e in mijloc, pe portul A trebue reglat la receptor. Are Diseqc 1.0 inclus, vine si cu inelul de adaptare.

Pana pe la 25-28 grade, e tot vest ( adica daca privesti exact spre sudul geografic, asta ar corespunde cam la 25-28 grade Est, depinde unde te afli in Romania). Pentru 16E trebuie fizic sa orientezi antena spre vest(W) cam 10-12 grade !

Reglajul unghiului LNB il faci la urma, e reglaj fin. Prima data il pui rotit aproximativ.



Nu cred ca esti in Romania, de aceea. Probabil prin Germania, Italia...
Bineînțeles că sunt în România.

#38
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 06.09.2004

View PostSwerige, on 03 februarie 2020 - 13:55, said:

Si eu vreau să instalez un suport multifeed 19.2, 16, 13, 4.8 E, 0.8V pe antena offset 90 cm, locația Pitești. Numai că locuind la bloc accesul în fața antenei lipsește și sunt nevoit să nimeresc reglajele înainte de a monta antena pe suport. Știu că este greu ce îmi doresc dar măcar încerc.

Hai, sa-ti spun cum am facut eu.
Pe balcon, in suportul de brad de Craciun am montat o teava de la Dedeman. Am pus antena pe ea si am facut toate reglajele. Apoi am transferat-o pe suportul exterior. Pe o antena de 80cm am avut 1 west, 5 west, 13 est si 19 est. Erau si frecvente care nu intrau, din pacate (pe 13 est).

Edited by isr2002, 04 February 2020 - 12:54.


#39
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

View Postisr2002, on 04 februarie 2020 - 12:51, said:

Hai, sa-ti spun cum am facut eu.
Multumesc, asa o sa procedezPosted Image
In momentul de fata am un singur LNB in focarul principal pe HB 13E. Dar nu inteleg un fenomen.. Pe majoritatea transponderilor am 70-80 % calitatea semnalului,in timp ce cateva frecvente nu intra deloc.

#40
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 26.12.2017

View PostSwerige, on 04 februarie 2020 - 14:00, said:

...nu inteleg un fenomen.. Pe majoritatea transponderilor am 70-80 % calitatea semnalului,in timp ce cateva frecvente nu intra deloc.
Nu toate frecventele de pe un satelit au aceeasi putere a semnalului. Unele, care fac parte dintr-un spot sunt orientate catre o anumita zona geografica, altele, de pe alte spoturi, sunt orientate catre alte zone.
Aici ai mai multe detalii:
http://www.flysat-be...otbird-beam.php

Edited by johnnycrush, 04 February 2020 - 14:32.


#41
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSwerige, on 04 februarie 2020 - 10:58, said:

Pentru cine detine antena toroidala.
Am gasit urmatoarea afirmatie pentru toroidala 90 cm, maxim 14 sateliti: Performanta de receptie pentru fiecare lnb este echivalentul la o antena conventionala de 1m.
Cat este de adevarat si cum se explica semnalul asa de puternic in comparatie cu offset?

am citit aici multe raspunsuri care m-au facut sa zambesc dar mde de asta-i forum ca fiecare sa-si dea cu parerea. ce este mai grav este ca unii chiar iau de buna ceea ce scriu altii si rostogolesc mai departe niste informatii eronate.
dar sa revin ontopic, chiar daca am mai scris-o trebuie repetata pt ca nu a fost citita sau inteleasa pe deplin:
o antena WaveFrontier poate avea 16 sau chiar mai multe LNB-uri cu unele extensii ale baretelor de sustinere ale LNBurilor, asta depinde de pozitia si totodata de necesitatile celui care o detine.
Antena WaveFrontier T90 in focar (puntul zero si +- 5° stanga/dreapta) are castigul unei antene offset de 85cmiar puterea semnalului scade odata cu departarea spre extremitati ajungand pe la sfarsitul barei de sustinere a LNBurilor la 75cm chiar mai putin daca punem si prelungitoare de bara la vre-o 60cm. Nu am sa intru in detalii aici pt ca nu este un topic dedicat acestui subiect dar il putem dezvolta daca cineva este interesat sa afle mai multe despre aceasta antena si deschide un subiect dedicat ei.

Edited by antenutze, 05 February 2020 - 11:37.


#42
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View Post_-KALMAN-_, on 03 februarie 2020 - 14:13, said:

Așa am eu, antenă de 1,5:E

Attachment așa.jpg

28,2°/23,5°/19,2°/13°/9°

la montajul tau este ceva care nu reflecta calculele pozitiilor satelitilor, respectiv LNBurilor de pe suporti. este prima data cand in loc ca LNBurile satelitilor 13E si 9E in loc sa fie in jos (practic aproape aceiasi linie si unghi ca cele din stanga inspre jos),ele sunt in sus formand ca un triunghi cu LNBul central... f f f bizar ca iti functioneaza (bine) asa...

#43
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

View Postantenutze, on 05 februarie 2020 - 11:36, said:

.....o antena WaveFrontier poate avea 16 sau chiar mai multe LNB-uri
De ce nu este de preferat o antena motorizata? Probabil costul este mai mic decat pentru o toroidala..

Edited by Swerige, 05 February 2020 - 13:24.


#44
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
nu a zis nimeni ca nu este de preferat, totusi ele sunt doua solutii complet diferite cu avantajele si dezavantajele lor. eu prefer toroidala pt timpul de zapping rapid si accesabilitatea independenta pentru 4 receptoare(sau mai multe in anumite conditii), lucruri care nu se pot obtne cu o motorizata si care pt mine sunt necesare.

Edited by antenutze, 05 February 2020 - 14:03.


#45
marshall54

marshall54

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 23.06.2013
ASTRA..19.2 frade est

Un nou canal de televiziune :

CBNN TV...ASTRA 1L...11286 v 22000 2/3

Antena de receptie WAVE FRONTIER...zona de sud vest...ninsoare

Attached Files


Edited by _-KALMAN-_, 07 February 2020 - 14:43.


#46
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006

View PostVictorI, on 04 februarie 2020 - 09:59, said:

bagi iesirea din monobloc intr-un spliter si scoti din asta 3 iesiri cerespunzatoare pentru cei 3 sateliti. ( un spliter cu 4 cai din care folosesti doar 3 de ex, dar sunt si cu 3 cred)

Astea 3 si cu cea de la cealalta antena le bagi ca intrari intr-un disecQ  4 cu 1.  Eu asa am si merge ok. Mai e o varianta cu un disecq mai special... un SUR 211 F

In receptor trebuie :

A: 16 E
B. 13 E
C. 19.2 E si...

D 0.8 W (de ex)

la fel si in comutatorul Disecq

revin.

Intrucat am schimbat LNB-ul pentru Thor cu un monobloc sa iau si 4.8E, am incercat sa scot splitterele si sa folosesc comanda diseqc-urilor.  

Am un diseqc 1.1 cu 8 intrari din care folosesc 2:

linie1 pentru 13,16,19
linie2 pentru 0.8, 4.8

iontrucat monoblocurile au diseqc 1.0 in ele, am folosit  configurarile cam asa:


Configuration Mode = advanced
Satellite = Satelit
Voltage mode = Polarization
Tone mode = Band
LNB = LNB 1  (16E), 2 pt 13, etc*
DiSEqC mode = 1.1
Toneburst = None
Committed DiSEqC command = A ( pentru 16E), B pentru 13, C pentru 19.2, apoi A pentru Thor, B pentru 4.8
Fast DiSEqC = no
Sequence repeat = No
Command order = uncommitted, committed, toneburst
Uncommitted DiSEqC command = Input 1  pentru tripleta si Input 2 pentru cel cu Thor
DiSEqC repeats = none
LOF = Universal LNB
Increased voltage = no (yes, only if you have very long cables)
Polarity = Auto
Am folosit intrarile 1 si 2 din Diseqc 1.1

Si merge f bine.

Am scapat astfel de contacte inutile.

Edited by VictorI, 13 February 2020 - 07:39.


#47
IONUT_TL

IONUT_TL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.06.2019

View PostVictorI, on 03 februarie 2020 - 09:24, said:


La fel pentru toate! ( si pentru 0.8W). invers acelor de ceasornic. La 0.8W mai mult decat la 13/16/19.2.
.       Pentru 39est eu am lnbul în sensul acelor de ceasornic circa ora 19

#48
VictorI

VictorI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.11.2006
Corect, pentru ca orientarea antenei este fizic (geografic) spre est, nu spre vest.

#49
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 01.04.2021
Campionatul mondial de hochei pe canalul german Sport 1 FTA  a început azi

#50
pupu2008

pupu2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.02.2013
Salutare
Am gasit o oferta buna 50 de euro pt o antena toroidala WaveFrontier T55
Omul zice ca prinde 8 seteliti de la 5w pana 28e
Pe mine ma intereseaza 19E-13E-1W
Voi ce parere aveti este este posibil ?
Astept parerile si sfaturile voastre.
Multumesc.

#51
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
La 1°W o sa ai semnal doar pe spotul european, date fiind dimensiunile mici ale antenei.

Daca antena e in stare buna, fara deformari, e ce iti trebuie pentru un multifeed de genul. Eu am T90 si o folosesc centrata la 19.2°E, cu semnal de la 4W pana la 42°E.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate