Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )
 Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...
 Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi
 Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Canon EOS R5

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

calexe

calexe

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postcrokodilu, on 12 iulie 2020 - 16:54, said:

Cat dureaza o decolare, in milisec? Poti tine in centru o pasare care decoleaza, ca daca iti iese din cadru nu te mai ajuta niciun AF? Timpul de reactie uman e cam 1-200 milisec.
...
Cred că e mult mai lung de 200ms. Doctorii (și milițienii :) ) ar trebui să știe. Cred că discutăm de minim 600-800ms.

Eu unul n-am reușit nici la păsări mai măricele, precum prigoriile, să prind decolare cu AF-ul camerei. Nu mai vorbim de lacări, de vrăbiuțe sau de pițigoi. La alea fie e chestie de noroc, fie de prefocalizare.

Dincolo de un sistem Eye-AF virtual infailibil mai sunt și alte chestii acolo: accelerația / decelerația subiectului față de cameră, compensarea delay-ului declanșare - deschidere cortină, viteza de răspuns a motorului din obiectiv; și or mai fi și altele.

Mă rog, vorba lui schnuppe, cine știe unde se poate ajunge cu tehnica. Dar chiar și acuma stau acasă în fotoliu cu camera în mână, cu PC-ul în poală și declanșez. Apoi caut poza de prezentat pe google și o urc pe FB. Computational photography, tatăăă! :)

Edited by calexe, 12 July 2020 - 17:15.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Cu tot respectul, nu e nimic special la clipul ăla. E de-a dreptul banal pentru cine folosește ML cu funcția respectivă. Mai ales că subiectul este destul de mare în cadru. Altfel ar pierde ochiul imediat din focus și nu mai spun dacă vorbim de pasăre în zbor.

calexe

calexe

Senior Member

View Postcalexe, on 12 iulie 2020 - 17:02, said:

Cred că e mult mai lung de 200ms. Doctorii (și milițienii :) ) ar trebui să știe. Cred că discutăm de minim 600-800ms.
...

http://www.treazlavo...ctie-de-viteza/
Rezultă timp de reacție de cca. 1s. Aia tineri sunt probabil mai rapizi.

Edited by calexe, 12 July 2020 - 17:28.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Pentru întârzierea asta de reacție umană există o funcție, se numește ProCapture ;)

katran

katran

Senior Member

View Postcalexe, on 12 iulie 2020 - 16:14, said:

Totuși, care ar fi dificultatea? Asta cu Eye-AF, cel puțin pe exemplele pe care le-am văzut eu, e mai mult o chestie "nice to have", nu "must have". Sau poate fi privit ca fiind un alt mod de a focusa, nu sunt sigur că mai eficient, dar sigur mai spectaculos (și mai scump totodată).

Este aceeasi intrebare si pentru functia "face/eye detection" (aia facuta pentru oameni).
Binenteles ca functia asta are avantaje clare in fata sistemului standard de focalizare, daca este implementata bine.

La fel o sa fie si la pasari. Daca functia este implementata bine (si asta ramane de vazut), o sa aduca un mare plus dupa parerea mea. La filmare o sa dea bufu' chiar.

Nu ma astept sa poata fi folosita la pasari in zbor. Oricum tehnologia poate fi imbunatatita din mers, prin firmware-uri. Este abia la inceput dar cred ca va ajunge departe.

Edited by katran, 12 July 2020 - 17:45.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

@calexe. Nu e deloc nice to have ci chiar un must have când tragi pe prioritate de focus la chip sau ochi. Chiar dacă tu ai setat punctul de focus în altă parte, aparatul se duce pe moaca/ochiul subiectului fără să mai fii nevoit să muți tu punctul de focus sau să reîncadrezi. Dacă ai folosit și funcția de înregistrare a chipului respectiv, aparatul va focaliza doar pe moaca ăluia chiar dacă în jur mai sunt nu știu câți oameni. Este foarte utilă funcția la anumite genuri de fotografie gen teatru, spectacole, fotojurnalism, nuntă, botez, etc.
Iar dacă vrei să schimbi moaca pe care să focalizeze este foarte ușor, doar apeși un buton și se duce pe moaca celui care dorești tu pentru că aparatul are recunoaștere facială pentru toate chipurile din cadru, dar pe unele ai un pătrat alb și doar pe cel focalizat ai un pătrat verde, ca să-ți dau exemplu la Sony.

calexe

calexe

Senior Member

View Postkatran, on 12 iulie 2020 - 17:42, said:

Este aceeasi intrebare si pentru functia "face/eye detection" (aia facuta pentru oameni).
Binenteles ca functia asta are avantaje clare in fata sistemului standard de focalizare, daca este implementata bine.
...
Scuze, dar cel puțin pentru mine nu e "bineînțeles", și nici cu sintagma "avantaje clare" nu sunt de acord. Eu unul nu prea am mai avut rateuri de focus de pe vremea când aveam 7D, iar 5D3 era chiar mai precis și mai flexibil.

Pot admite că Eye-AF e mai ușor de utilizat și se învață rapid. Poți sări etapa cu RTFM. :)

Nu știu cum e de exemplu cu focus pe gene in loc de iris. Atenție, nu acuz pentru că nu am testat cum e la ML. Dar eu nu prea ratez cu 5D4 astfel de scene. Sau dacă ratez uneori se întâmplă de regulă din greșeli de operare.

Edited by calexe, 12 July 2020 - 17:55.

katran

katran

Senior Member

Eu nu inteleg cum poti sa setezi atat de rapid sistemul de focalizare sa se duca pe ochi in situatiile cand ai doar 1-2 secunde sa faci poza.

Eu am frecvent situatii din astea : duc camera la ochi si nu mai am timp sa modific pozitia punctului de focus, uneori ar fi si dificil pentru ca subiectul este in miscare. Dau o rafala scurta si aia e, pasarea fuge.

Cred ca functia asta nu este neaparat pentru confort/comoditate, te ajuta sa faci poza repede si focusul sa se duca acolo unde trebuie.

Edited by katran, 12 July 2020 - 18:27.

schnupe

schnupe

Member

• Grup: Members

View Postcrokodilu, on 12 iulie 2020 - 16:54, said:

Cat dureaza o decolare, in milisec? Poti tine in centru o pasare care decoleaza, ca daca iti iese din cadru nu te mai ajuta niciun AF? Timpul de reactie uman e cam 1-200 milisec.
In acel film apare focus (patratelul) pe ochi in cadrele de dupa decolare.

Nu e adevarat. La decolare pierde focusul. De aia a si taiat clipul brusc.

calexe

calexe

Senior Member

C'mon că e simplu, ce naiba. Să luăm de exemplu Ivănelul pe cracă? Aleg un punct AF care să-mi plaseze ochiul subiectului pe la una din treimi. Asta se face rapid, de regulă există câteva puncte din care se poate alege cel adecvat printr-o simplă apăsare de buton fără a lua camera de la ochi (cel puțin pe unele camere Canon). Apoi cu BBAF urmăresc ca ochiul să fie acoperit de punctul AF selectat, eventual cu puncte de asistență la scene mai dinamice, și declansez când consider că e necesar. Eventual mai pot deplasa punctul AF din joystick fără a lua camera de la ochi.

Edited by calexe, 12 July 2020 - 18:45.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Oare într-o situație din asta unde s-ar duce focusul pe ochi? Pe care ochi ar pica? Posted Image
Attached File  _7110228.jpg   1.61MB   21 downloads

Iată ce ziceam eu în primul post de pe acest topic:
"M-aș bucura să filmeze 4k 60fps fără crop și fără să se încălzească.
Să aibă 20fps cu AF-C.
Și sper să înțeleagă și Canon cât de important este IBIS-ul."

Cum e croky, ignore, nu? Bine că le știi tu pe toate ;) Nu ne-a mai rămas și nouă nimic.

Edited by Reactor2015, 12 July 2020 - 18:55.

katran

katran

Senior Member

View Postcalexe, on 12 iulie 2020 - 18:44, said:

C'mon că e simplu, ce naiba. Să luăm de exemplu Ivănelul pe cracă?

Asta este varianta cea mai simpla - un subiect care sta acolo mult timp. Nu numai ca ai timp sa faci setarile, dar ai timp si sa te uiti pe poze, sa le repeti pe cele care nu au iesit.
In situatiile astea semi-controlate (ex. pasare pe langa cuib) este usor.  Adica pasarea o sa stea in zona, nu are incotro. Practic sta la bataie cat ai nevoie...Nici macar nu-ti trebuie tracking, poti face pozele si cu un entry-level.

Eu gasesc frecvent subiecte care :
1. stau 1-2 secunde, uneori stau atat de putin ca nu am timp nici macar sa incadrez;
2. se misca intruna (se hranesc sau pur si simplu se deplaseaza).

Eu nu am timp sa setez punctul de focus la astea.
De regula dau o rafala, camera focalizeaza pe ele. Eventual dupa aia in PS dau mai mult sharp pe cap ca sa para ca a focalizat acolo. Dar daca subiectul a fost aproape, nu pot repara cu PS-ul.  Deci este important sa pun focusul in zona capului, ideal pe ochi. Uneori fac un grup de puncte de focus pentru zona capului, dar....pierd timp.

Daca setez un singur punct de focus nu e bine, lasa capul mai jos, sau mai rau...se intoarce invers.

Edited by katran, 12 July 2020 - 20:11.

calexe

calexe

Senior Member

Îmi pare rău că nu crezi că merge foarte repede treaba. Bănuiesc că nu ai înțeles pe deplin ceea ce am explicat sumar, ce-i drept. Nu-i bai, puțini utilizatori de Canon s-au prins de toate șmecheriile care se pot face cu anumite camere Canon. Poate tu ai rămas marcat de dSLR-urile Oly, care nici la vremea lansării lor nu prea erau țâță-de-mâță. Ar trebui să pui mâna pe un EOS 5D3/4 sau pe ceva din seria 8xxD de la Nikon, nici unele și nici celelalte nefiind capete de gamă, înainte de a te pronunța categoric. Apropos, încă una: fără a lua camera (5D4, 1DXi) de la ochi doar prin apăsare de butoane personalizate, deci cvasi-instant, se pot schimba radical setările sistemului AF. De ex. pasăre pe cracă sau pe luciul apei (subiect cvasi-static) apoi pasăre care își ia zborul (subiect dinamic). Totul depinde exclusiv de timpul tău de reacție, nimic în plus.

Dar altceva era interesant la chestia asta cu Eye-AF. schnuppe se va bucura sau s-a bucurat, pentru că cred că s-a prins deja. Filmezi 8K (sau 4K) și extragi cadre de 32mp (sau 8mp, suficient la vizualizare pe laptop cu ecran FHD sau 4K). Beneficiezi astfel de minim 30 cps. Aici Eye-AF sau orice fel de tracking fiabil este esențial și numai camera ML cu EVF va fi comod de operat. Pot face asta și cu dSLR 5D4, dar numai în mod LV, și e cam incomod, mai ales cu tele-uri grele fără susținere. 5D4 are și el  DPAF care face tracking pe subiect, totuși nu am testat pe subiecte mișcăcioase. Nu cred să fie la fel de bun precum implementările de la EOS R/R6/R5, sau de la alte sisteme pur ML. Deci, pentru cei amorezați de camerele ML - iată o aplicație unde majoritatea dSLR-urilor nu se descurcă, iar acelea care fac față trebuie operate incomod în LV.

Tot eu să vă dau muniție? :)

Edited by calexe, 12 July 2020 - 22:06.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postcalexe, on 12 iulie 2020 - 21:58, said:

..Totul depinde exclusiv de timpul tău de reacție, nimic în plus...
Cred ca aparatul are timp de reactie (teoretic) constant consistent si mai rapid decat omul, si asta ar fi un plus. Din cate stiu timpul de reactie uman e undeva la 200ms+, dar tre sa stai incordat. Nu e mai simplu sa dai banu si sa stea incordat aparatul?

Aleg un punct AF care să-mi plaseze ochiul subiectului pe la una din treimi. Asta se face rapid, de regulă există câteva puncte din care se poate alege cel adecvat printr-o simplă apăsare de buton fără a lua camera de la ochi (cel puțin pe unele camere Canon). Apoi cu BBAF urmăresc ca ochiul să fie acoperit de punctul AF selectat, eventual cu puncte de asistență la scene mai dinamice, și declansez când consider că e necesar. Eventual mai pot deplasa punctul AF din joystick fără a lua camera de la ochi.
De asemenea cred ca aparatul poate face asta automat si mult mai rapid/comod/fara stres. La o adica daca reusesti sa vezi ochiul pasarii si sa pui punctul de focus fix pe el apai nici nu mai ai nevoie de AF...zic.. Sunt curios cum aratau discutiile vremii cand a aparut AF-ul, versus focusul manual.

Edited by crokodilu, 12 July 2020 - 22:25.

calexe

calexe

Senior Member

Tocmai ce-ți explicam mai sus că timpul de reacție la om e de minim 600ms... Mă rog, se încadrează la "200ms+" dacă ții neapărat. E drept că mai sunt tot felul de delay-uri în sistemul cameră / obiectiv, dar cred că acestea sunt mici. Aici suntem de acord.

View Postcrokodilu, on 12 iulie 2020 - 22:22, said:

...
De asemenea cred ca aparatul poate face asta automat si mult mai rapid/comod/fara stres. ...
Aham, e mult mai rapid! În cazul meu durează exact cât să duc camera la ochi. O fi mult mai rapid cu Eye-AF, cum zici tu, dacă poate tu ești mai șmecher și ai deja camera la ochi. :) Altfel, da, e mai comod, am recunoscut și eu undeva mai sus, dar eu văd asta mai degrabă ca pe o modalitate diferită, nu neapărat mai eficientă. Iar de fiabilitate - eu parcă înclin spre metoda tradițională pe care o folosesc de ani de zile cu succes. Apropos, la scenele cu adevărat dinamice și interesante dificultatea majoră e să ții "miezul problemei" în cadru. Iar într-o astfel de situație nici zmeul Eye-AF nu poate ajuta.
---

Să revin un pic la extragerea de cadre din filmare la 8K/4K. Nu m-aș bucura în avans. Cel puțin la 8K s-ar putea ca R5 să aibe rolling shutter, caz în care se cam termină și povestea asta din păcate. Al meu 5D4 are rolling shutter la greu la filmare 4K; pe FHD rolling shutter e discret. Chiar sunt curios să testez dacă rolling shutter afectează cadrele extrase din clip 4K. Mă tem că da, mai ales la panning.

Edited by calexe, 12 July 2020 - 23:19.

schnupe

schnupe

Member

Trebuie sa asteptam niste teste pe R5 facute de cineva care se pricepe. Chiar, astia de la Canon Romania, nu fac si ei o caravana la mine in mlastina sa le testez 8k-ul?

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

In afara de VSLO si de periplul de asta toamna (an in care nu s-a mai facut Oskarul), mai stii tu vreo actiune a alora de la CR de genul "ia, frate, camera asta si stoarce din ea ce poti"?
Stii de vreun ambasador Canon din Romania?

schnupe

schnupe

Member

Glumeam, Taxon.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate