Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Canon EOS R5

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Asta e o știre luată de la Sony veche de doi ani :D Și de la Olympus veche de un an :D

Măcar mă bucur și eu când văd cât de tare vă bucurați voi. Ți-aș pune link către topicul făcut de mine, acolo unde m-ați atacat din toate părțile când eu puneam informații din astea :D

Ce rezoluție o să aibă senzorul și de cine este fabricat?

Iar asta, recunosc, m-a dat pe spate: "Face, Head". Pe bune? Care este diferența dintre față și cap? Pătratul ăla nu încercuiește fața, ci capul, la toți producătorii.
Simt așa, un fel de disperare, la Canon. Păcat, Canon este un super producător de camere foto. Foarte probabil numărul 1. Cel puțin în percepția mea.

#20
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Camera nici macar nu a fost lansata sau testata.
Se "vinde" cu mare entuziasm pielea ursului din padure.
Cand vedem camera ? Cand va fi testata ca sa vedem daca acele functii chiar sunt atat de bune precum sunt laudate ?

Cand functiile astea erau pe alte camere, strugurii erau acri :
-functiile de AI la focalizare erau o prostie si considerate inutile. Se faceau glume pe tema asta.
-camerele PRO nu aveau nevoie de IBIS  (oricum timpul de expunere era tot timpul 1/1000000000s);
-nu era nevoie de mai mult de 8...10 fps-uri.

Altii vand de mult timp astfel de camere. Cum de unii se entuziasmeaza abia acum ? O intrebare retorica....

Am observat ca aici pe forum exista tendinta ca detinatorii de diverse marci sa nu aiba niciodata nevoie de mai mult decat fix ce ofera producatorul respectiv. Ce coincidenta!  Posted Image

Edited by katran, 22 April 2020 - 08:47.


#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xz-7DYCyNhA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Freqd5a-i7E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HDDdGvraOko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Reactor2015, 22 April 2020 - 09:02.


#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postkatran, on 22 aprilie 2020 - 08:36, said:

...
Am observat ca aici pe forum exista tendinta ca detinatorii de diverse marci sa nu aiba niciodata nevoie de mai mult decat fix ce ofera producatorul respectiv. Ce coincidenta!  Posted Image
Da. Se întâmplă asta.
Eu am avut două camere DSRL Canon. Foarte mulțumit de ele. Deși sunt nikonist și firește, am avut și camere Nikon, atât APS-C, cât și FF. Dar Nikon m-a dezamăgit cu culoarea pielii la ultimele iterații de camere și am schimbat iar tabăra și acum am Sony și Olympus.
Nu se poate spune că sunt axat pe o firmă anume. Mi-a plăcut să le am, să le testez, până când am găsit ceva care îmi servește necesităților mele.

Nu întâmplător am făcut acele topicuri pe forum. Le-am făcut pentru a împărtăși experiența, pentru a ne informa, discuta, dezbate, pentru că ăsta este rolul unui forum. Eu prost idealist, am zis că fac bine. Am fost atacat mârlănește, ba chiar jignit și apoi când am răspuns am fost raportat și chiar sancționat cu suspend, de-a dreptul prostește, imatur și incorect de parcă eram la grădinița de copii, nu ditamai oamenii. Bine, sunt învățat, nu a fost prima dată și cu siguranță nu o să fie nici ultima. Eu pe forum sunt încă din primele mii de membri. Am și acum topicuri deschise de mine în vremuri imemoriale :P care încă sunt active și râd când văd că au fost create de mine și că a fost o bună contribuție la ceea ce înseamnă softpedia în prezent.
De ce am zis toate astea? Că poate părea fără rost și izvorâte din inima unui frustrat. Nu sunt chiar deloc frustrat, dar sunt dezamăgit că unii nu au înțeles că nu se laudă nimeni cu funcțiile astea că Sony nu e fabrica lu' mama iar Olympus sau Fuji a lui tata. Faptul că Canon, în sfârșit, vor avea o cameră demnă de anul 2018-2019, și mirorrless, aviz susținătorilor DSLR for evă', este un lucru îmbucurător. Vor forța și alți producători să facă niște camere și mai bune iar din asta avem de câștigat noi toți. Important este însă să vedem ce face fiecare dintre noi cu aceste camere, iar eu am încercat să explic de ce funcțiile noi, unele chiar revoluționare, aduc un mare plus în fluxul de fotografiere, mai ales a celor care și fac bani din asta.

Scuze pentru micul meu intermezzo tehnico umoristic.

Din punctul meu de vedere, R5, nici pe departe nu o să fie așa cum a fost prezentat. Iar dacă nu o să fie așa vor deveni ținta tuturor ironiilor din domeniul foto.
Afirm toate astea mai ales că în ultima vreme au scos o cameră care este top din tot ceea ce au produs ei în toată istoria lor foto. Iar R5 ar trebui să fie peste acea cameră de top și din specificații, așa și este. Dar în realitate, nu cred că o să fie mai bun R5 decât flagship-ul Canon... DSLR.

#23
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ei, dar de ce generalizati amandoi? Nu vad nici un Canonist pe aici sa sara in sus de bucurie pt functiile astea acum si anterior fiind contra.

Ca fapt divers ii gasesc pe cei de la Canikon cei mai chill comparativ cu promovarea agresiva si atacurile la altii prin alte parti.

Edited by cristi_cost, 22 April 2020 - 10:05.


#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Uită-te mai bine Posted Image
Și mai e ceva pentru care garantez. Aici nu vor mai apărea pentaxiștii antiprogresiști care să spună că mirrorless este o jucărie și că DSRL rulz și că astea cu funcții multe și performante nu e bune și d-aia nu face nici Pentacs Posted Image  

Eu nu am generalizat. Ba dimpotrivă. Doar am amintit ceea ce au făcut ei. Și cu siguranță, cel puțin eu, nu voi căuta nod în papură să desființez fiecare chestie faină făcută de Canon pentru că eu am Sony sau Nikon sau altceva. Chiar mi-ar plăcea să aflu lucruri noi, indiferent de la cine vin. Posted Image

#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 22 aprilie 2020 - 08:36, said:

..exista tendinta ca detinatorii de diverse marci sa nu aiba niciodata nevoie de mai mult decat fix ce ofera producatorul respectiv.
Stii ce bine face asta la portofel, ai fi uimit!! ;)

#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si sa nu iei deloc camera foto face si mai bine la portofel. Posted Image

Dar este bine sa ai flexibilitate, sa poti alege:
-fie aleg sa trag cu o camera 6-7 ani (lucru pe care il fac si eu);
-fie aleg sa o reinnoiesc din diverse motive. Si aici este un pic frustrant daca nu ai cu ce. Sau si mai frustrant este sa treaca aia 6-7 ani si tot sa n-ai cu ce sa o schimbi.

La fel si la obiective, poate sa fie frustrant sa nu existe obiectivul pe care ti-l doresti pentru montura ta, sau...sa nu fie decat o versiune scumpa pe care nu ti-o permiti.


Dar nu este si cazul tau. Ma bucur ca intamplator lucrurile curg la Pentax fix cum ai tu nevoie. Ce coincidenta fericita !

Edited by katran, 22 April 2020 - 11:01.


#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcrokodilu, on 22 aprilie 2020 - 10:33, said:

Stii ce bine face asta la portofel, ai fi uimit!! Posted Image
Când ne vedem o să-ți fac cadou un pachet de șervețele umede speciale pentru camerele foto să o mai ștergi și tu de praf, la propriu.
Măcar pentru aia nu trebuia să faci economie. Nu scrie în manual nimic de curățarea ei? Sau îi testezi rezistența la intemperii? :D

(poate vede iar vreun minunat și zice că m-am luat de om aiurea. Nu bre, chiar are camera super jegoasă de la praf și alte alea)

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ai niste obsesii cam improprii. Stersul excesiv dauneaza, mai ales ca nestersul nu dauneaza la rezultatul final.

#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Uită-te la poza cu aparatul tău. Îți spun sincer că nu am văzut un aparat foto atât de murdar în viața mea.
Eu îl șterg la câteva luni de zile și arată curat(e).
În fine, e treaba ta :) Sper că nu te-ai supărat. Nu am avut intenția asta.

#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Wow, incredibil, premieră mondială, voi vă dați seama ce feature cum nu s-a mai văzut vreodată o să aibă camera asta?

"The most exciting of these is the fact that the R5 will be Canon's first interchangeable lens camera body to feature zebra peaking. Working in a similar fashion to focus peaking, this function adds an overlay to the screen and EVF to visually indicate areas that are overexposed. These areas are highlighted with striped patterns (hence the zebra name) to show where highlight clipping is occurring."


Deja știrile despre R5 au devenit ridicole. Meme-uri peste tot. Clipuri pe youtube în care cei de la Canon sunt luați la mișto într-un mare fel.
Rămâne de văzut ce o să fie cu această cameră.
Probabil la a 3-a generație o să aibă o stabilizare în corpul camerei așa cum ar trebui și multe altele. Inevitabil se întâmplă chestiile astea și toți, dar absolut toți producătorii au trecut prin ciclul ăsta și abia pe la a 3-a generație, așa cum spuneam, o să fie ceva cum ar trebui să fie.

#31
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Dar care e problema ta, de te agiti in halul asta? Devii deja penibil cu scalambaielile astea, utilizatorii Canon stau linistiti, nu vad pe niciunul care sa verse zeci de postari extaziate, doar tu te certi cu niste dujmani imaginari.

Referitor la R5, normal ca o sa fie castrat putin, ca sa nu zgaltaie DX-ul, asta s-a mai spus, nu e o noutate. Important e ca va fi, in sfarsit, un ML utilizabil in mod mai serios, la Canon. Iar behaielile cu presupusa migrare spre alte sisteme au incetat.

Pe mine ma intereseaza nenorocitul ala de silent shutter, atat vreau. Si un 8k, sa fie primit, ca extrag cadre din el. Ma ...cu bolta pe IBIS si pe alte functii, AF-ul sa fie foarte bun.

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postschnupe, on 23 aprilie 2020 - 14:32, said:

Dar care e problema ta, de te agiti in halul asta?
Devii deja penibil cu scalambaielile astea, utilizatorii Canon stau linistiti, nu vad pe niciunul care sa verse zeci de postari extaziate, doar tu te certi cu niste dujmani imaginari.

...
Dar tu de ce te agiți pentru ca eu ma agit? Eu ma agit ca n-am ce face, Tu la fel? Nu poti sa dormi de grija mea?
Vad ca iti manifesti o grija deosebita in ceea ce ma priveste. Iti multumesc.
Cei mai linistiti sunt cei cu Pentax pentru ca acolo nu se intampla nimic :D

Iti multumesc ca ne-ai zis ce te intereseaza pe tine cu nenorocitul ala de silent shutter si cu 8k. Sper sa-ti gasesti linistea, in sfarsit :D


Acum, lasand gluma la o parte.
Probabil habar nu ai cat este de limitativ silent shutter si ai sa apari pe aici sa te plangi ca nu intelegi de ce aia si de ce cealalta.
Cum la fel nu vei intelege de ce un cadru 8k extras din filmare nu este la fel cu un cadru la aceeasi rezolutie dar pe foto.
Te pisi cu bolta pe IBIS pentru ca nu l-ai folosit si dai dovada de ignoranta si te contrazici singur contrazicandu-i si pe cei de la Canon care in sfarsit au facut un pas NECESAR si au introdus, intr-un sfarsit, ultimii, IBIS.
AF foarte bun au altii, de ani de zile. Era firesc sa aiba si Canon acum. Era chiar necesar.

Incearca sa fii mai chill. Daca nu mi-ai inteles stilul, abtine-te la a-mi vorbi asa cum ai facut-o. Hai sa ne vedem la o iesire foto si lasa copilariile pe forum.

#33
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Uite cine imi da mie sfaturi despre silent shutter! Hai, nu vorbi asa ca ma ia cu durere, ia zi, din experienta ta de pe balcon, e limitativ, nu? La peisaje, de pe bloc, la ce l-ai testat? Ca wildlife-ul e din alta galaxie pentru tine, iar sportul e pe la televizor.

Faptul ca esti vesnic pe toate topicurile, debitand orice si oricand, se numeste stil, nu? Eu te sfatuiesc sa mai lasi forumul, ai facut o dependenta, esti ca o fetiscana obsedata, nu te poti desprinde de zona asta, tu nu realizezi? Ce naiba ma, e rusinos, ai ramas singur pe aici!

#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Auzi? Tu ai văzut vreodată foto de-ale mele? Fie și doar pe cele pe care le-am pus pe forum.
Nu de alta dar ce fac eu (în scop profesional), nu sunt nici măcar pe facebook. Nu am niciun motiv să le pun.
Hai, zi cu ce-ar fi limitativ silent shutter dacă tot te dai așa cunoscător. Uite unde stătea gurul fotografiei
Și ți-am zis, ești exagerat de agresiv, iritat. Încearcă să te controlezi.

Edited by Reactor2015, 23 April 2020 - 21:49.


#35
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
@schnupe: e hopeless orice discutie legata de camere si tehnologie, din cate se pare sunt doar 2 brand-uri si restul umplutura - lasa sa fie asa.

De altfel cam tot ce vad postat imi e greu sa fac diferenta ce e facut cu Samsung s2, s20 sau ultimul ML din parcare. Sincer mi-e dor sa vad postari pe aria de critica de ale tale, calexe, nicolae, tinkerbell(?🤔), au fost ei mai multi dar le-am uitat username-ul ... si ceva mai multa activitate a unora ce ii mai vad pe ici colo doar unde vreau nu. Sincer, erati o sursa de inspiratie si invatare pt mine - o fi fost de la reflexiile oglindei de la dslr, slap-ul zgomotos de la declansare, obiectivele antice si depasite optic... nu stiu, dar ... cand vroiam sa urc ceva si vedeam ce e urcat pe ariile respective si standardul pozelor le stergeam de urgenta. Mai strecuram cate une cu speranta sa stiu unde am gresit si ce trebuia sa fac. Acum cam totul e la gramada din pacate, iar cu oglinzile chiar nu se mai poate fotografie

Edited by cristi_cost, 23 April 2020 - 22:15.


#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Zi bre unde vrei să-i facem un monument să te duci să-l venerezi, că prea o zici cu patos, așa îl ridici în slăvi.
Ia zi ce confunzi tu, că nu știi cu ce este făcut. Uită-te ce-am pus eu doar în seara asta la critică foto și dă-i în ele și zi ce nu-ți place. Și sunt toate cadre de azi cu aproape zero editare.
Ai văzut tu că a zis cineva ceva de Fuji, Panasonic și alte mărci.
Cum nu vă convine ceva, cum zbang, atac la persoană.
Și sincer, nu mai scrie mesaje din astea că mă faci să plâng.

Toate astea pe un topic al unei camere care nici nu a fost lansată, al cărei clip de prezentare a fost RETRAS și unde sunt o grămadă de necunoscute.
Ce-aveți bre de v-ați ofuscat așa? Clar, acțiuni la Canon, altfel nu se explică.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate