Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ansamblul Neofort Rezidenția...

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...
 Recomandare tastatura compatibila...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!
 La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler
 Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Canon EOS R5

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

• Grup: Senior Members
Mă băbăeți, stați pe ignore în bula voastră, nu vă pune nimeni să faceți altceva.
Am crezut că aveți ceva concret de spus pe subiect. A, tot eu sunt subiectul, ok, am înțeles Posted Image

Îmi pare rău pentru voi, cei care sunteți fanboy și cu acțiuni la diverși producători. Vă scad acțiunile din cauza mea, nu?

Acușica vă mai pun un link cu 12mp is better than 45mp pentru video Posted Image

Ia, ia, domnu a cerut, domnu a primit. Textul, imaginea, nu-mi aparțin. Și nici nu sunt opera vreunui hater Canon ci este realitate.

"Recording time imitations is one thing but overheating shutdown in unexpected points of the filming day is truly an obstacle. Furthermore, the recovery time is long (or at least seems to be long when you are under pressure to resume filming as your talents are all waiting). As my frustration grew, I tried it all. Ice bag on the camera, strong fan pointing directly to the sensor glass (yes, at some point I did not care anymore about exposing the sensor to the strong wind as long as I can resume filming)… I also tried looking up at the sky and mumble a few words (if it doesn’t help, it won’t hurt for sure I thought). I even made promises to be a nicer person and a good friend. All for the sake of seeing the camera working again, BUT, no evil. The weather-sealed camera body did a “great job” by doing what it supposed to do, and not let anything enter it. Not even the fresh fan air…
Frustrated as hell, I had to apologize to Mari Fujii-san and Neal. Some of the best images I was supposed to capture that day were missed. Other actions had to be repeated and if it was not enough, at some point I had the “genius idea” of lowering the resolution to Full HD and continue shooting, just not to waste their time. This method worked to some extent, but not all the time. Some of the kitchen images you see in this video were upscaled from full HD to 4K in order to match the rest of the footage.
Bottom line, the Canon EOS R6 controlled my filming day instead of me controlling it in order to tell a visual story."
Attached File  r6 hot.png   587.46K   16 downloads

Edited by Reactor2015, 26 July 2020 - 15:14.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Lucrurile degenerează și se pare că situația este mai gravă decât pare la prima vedere. Camera se încălzește și se oprește chiar și în cazul fotografierii.
https://www.eoshd.co...ByRqmb2R8Cxik-I

Cei care consideră în mintea lor că pun toate aceste link-uri să fac Canon de rahat, să-și scoată aberațiile astea din cap. Spre deosebire de fanii ignore-ului de pe aici, eu nu sunt fanboy al vreunui producător pentru că spre deosebire de ei, eu sunt sărac și nu dețin acțiuni la vreunul dintre producători. Sunt un simplu utilizator, inclusiv de Canon și constat niște realități.

planetfun85

planetfun85

Junior Member

• Grup: Members
deci daca ai filmat, expect sa nu mai faci poze multe. sau invers, daca ai pozat toata ziua, expect 2 minute de filmat. am vazut si cateva comparatii, 4k/30 ala unlimited, e praf la calitate vs r6, pentru ca nu e pixel/pixel. in schimb r6 pare sa aibe calitate mai buna a imaginii vs a7s3@ 4k /60

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Insist, nu am pus acest clip ca să laud o cameră și să critic pe alta. Insist, nu am acțiuni la nicio firmă de aparatură foto.
Cred că ăsta este rolul forumului și pun link-ul numai și numai ca să fie lămuritor.
Toate camerele sunt bune, fiecare cu plusurile și minusurile ei.
https://youtu.be/oNP7P2NXf9A?t=674

katran

katran

Senior Member

Tony N a testat autofocusul lui R5 la pasari in zbor. Spune ca este excelent:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iUe4vsO3HQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katran, 30 July 2020 - 14:31.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Spune ca este excelent
Dap, dar costa, cel putin bateria, si zice ca se si incinge. Ceea ce e normal, AI-ul ala evident consuma putere de calcul deci curent si genereaza caldura.

Edited by crokodilu, 30 July 2020 - 14:48.

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

Cred ca un lucru foarte interesant este ca poti trage 8k, o secventa de sport, ceva cu viteza, gen raliu motocross etc. si apoi sa alegi din filmare un cadru din cele 30 pe care le scoate intr-o secunda...poti alege exact cadrul perfect :)

O poza de 33.2 Mp, din cateva secunde de filmare, nu e rau deloc...

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Depinde cum face focusul. Pe filmare nu se vede un ușor hunting de focus, pe cadru da.
Olympus trage cu 18 cadre cu AF pe secundă. Și trage mult și bine. Trage și cu 60 de cadre pe secundă, dar focusul se face doar la primul cadru.
Să vedem cum vor ieși cadrele respective. Cred că un cadru scos din filmare este procesat diferit de aparat față de un cadru foto. Fie și raw.

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

Nu stiu de olympus, nu e in aria mea de interes deloc....am vazut ceva cadre scoase de la R5, aratau chiar bine....ramane sa vedem

katran

katran

Senior Member

View PostDizlpower, on 02 august 2020 - 17:10, said:

O poza de 33.2 Mp, din cateva secunde de filmare, nu e rau deloc...

O poza dintr-un film are 10 biti in cel mai bun caz, are compresie mare, gama dinamica slaba, este si decupata.
De ce te-ai chinui sa faci asta cand in modul foto camera scoate mult mult mai mult ?  (Ai calitate si flexibilitate maxime cand tragi raw).

Camere care trag cu 18-20 de fps-uri in formatul raw sunt aparute de cel putin 3-4 ani.
Si 18-20 fps-uri sunt de ajuns ca sa alegi cadrul perfect dar la calitate mult mai buna decat daca ai extrage cadrul dintr-un film.

Edited by katran, 03 August 2020 - 20:53.

schnupe

schnupe

Member

Pentru ca 30 fps si 12 bit raw.

katran

katran

Senior Member

R5 poate 20 de fps-uri cu poze nedecupate (45Mp) in format raw - la o calitate de care nu te apropii de nicio culoare cu filmarea aia 8k.  Ce-ar mai fi de zis ?

Camere care trag 4k sau 6k sunt aparute de mult timp. N-am auzit la nimeni sa faca faza cu extrasul cadrelor.

Edited by katran, 03 August 2020 - 21:31.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Dece zici ca decupeaza pe film? Decupeaza?

schnupe

schnupe

Member

E vorba de 16:9 , cred ca la asta se refera.

Katran, probabil ca cei care filmeaza, ma refwr la aia cu 6k, nu dau 2 bani pe extras cadre. Nu asta e scopul pentru care achizitionezi o camera de filmare.
Dar asa, daca se poate, de ce sa nu incerci. Macar sa vezi ce obtii, de curiozitate.
Daca nu merge, asta e.

Adica de asta, ca se poate: https://www.digitalc...s-proper-photos

Si mai este o cale, in afara de frame grabbing direct din camera.

Filmezi 8K raw, cu extragerea cadrului prin Premiere Pro. Si poti sa lucrezi pe raw, procesezi ce e necesar si salvezi in ce format vrei. Ca de aia e filmare raw, dar poti sa o desfaci cadru cu cadru. Nu te obliga nimeni sa filmezi zeci de minute pana ia ala foc, si nici nu e necesar sa descarci un film gigantic. Faci cut direct din camera, pastrezi secundele care te intereseaza iar restul filmului=delete. Apoi vezi tu ce alegi din  cele 30-60 etc. de cadre de actiune.

Si da, sunt ocazii cand nici 60 fps nu sunt de ajuns. Depinde de fiecare fotograf.

Edited by schnupe, 03 August 2020 - 22:13.

katran

katran

Senior Member

Un punct de vedere despre filmarea cu R5, ceva comparatii cu R6 si GH5/G9:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2AkNHgCahoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

O altă comparație interesantă între un telefon și o cameră de top.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/idW2ZGcHbaE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate