Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

Alternativa la Ruse din Bucuresti...

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Canon EOS R5

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

cristi_cost

cristi_cost

Member

• Grup: Members
Tineti cont ca aparatul nu e lansat cu scopul sa rivalizeze cu seria 1. Daca in realitate o sa tina focusul atat de acurat si rapid o sa fie un pas important pt seria 5 ( aparatul are totusi 45 mp, spatiu berechet de crop daca ai o sticla de calitate in fata, plus o rafala mai mult decat suficienta).

crokodilu

crokodilu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Si f11-urile:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EZ9y5YCHnn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Îhî, e pus de când hăul cu ceva pagini în urmă. Dar na, tu ești cu mai multe perechi și nu bagi în seamă fraierii...
Vezi că e și cel cu 100-500, ăla e și mai interesant.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Varianta mea enervantă din altă țară. Nu, nu mă compar cu ăsta, spun doar că-s la fel de enervant, pentru unii :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Ahv2T7gU2M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

S-a făcut update pentru încălzirea camerei. S-o pui la umbră sau să bată un ventilator în ea :D
https://youtu.be/4co2cg4y1VE?t=278

schnupe

schnupe

Member

Tipul e fotograf de wildlife, National Geographic and stuff.

In afara de pescarusi( cred ca bosii de la Canon au o fixatie cu pescarusii) apar si rapitoare. Da, momite cu peste mort, dar sunt salbatice, nu e facatura cu pasari dresate.

Zice ca foloseste af-ul cu recunoatere de subiect si ca ar fi game changer.

E clar ca e unul dintre ambasadori si ca spune ce vrea Canon sa se spuna.

Totusi, e primul care sugereaza ca ar fi mai bun ca 1 DX mk3. Cu acordul Canon, ca doar e filmulet cenzurat.

Presupun ca un fotograf de talia lui nu minte ca un magar. Ar fi absurd, camera va intra la vanzare in curand.

Cred va rezultatele vor fi cu adevarat exceptionale dupa ce vor lansa gama superioara de tele-uri pe montura noua. Poate si DO.

Legat de filmare, cardul cel mai scump, un CFast de 512 giga, se umple in 21 de minute. Asta vis a vis de incalzire.
Alternativa ar fi un Red Dragon de 25 000 coco. Cea mai ieftina alta optiune.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/krpI9-KYVcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Eu zic că e destul de bine. Trebuie să mai așteptăm să vedem cum rezolvă și subiecte în zbor, viteză, alea, alea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LkXWQpvU0mI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

schnupe

schnupe

Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sx8Divtkhe4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmate fara obiective RF.

A folosit 100-400 II si 400mm 2.8 mk2 + TC 1.4 si 2 cu adaptor RF. Deci se poate foarte bine si cu tele-urile pe montura veche.

Pare a fi foarte bun la wildlife. Ma baga la idei...

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Eyedetection nu cred ca tine de obiectiv. Ciudat ca in primul cadru, cu leul in bezna a reusit sa vada undeva un ochi. In caz ca nu vede ochiu ar trebui sa faca cioc detection, vad ca in unele cadre se ducea pe coada/picioare.

Edited by crokodilu, 20 July 2020 - 14:46.

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Nu e deloc ciudat, crocko, absolut deloc.
Scrie in specificatii: AF Working Range of EV -6.0 to 20

schnupe

schnupe

Member

La pasari rapide, de fapt la decolari, pierde focusul. Acolo e problema, cred ca la toti producatorii.

La bif pe cer/ fundal e foarte bun.

Totusi, cu o tehnica buna si cu anticipatie inspirata cred ca e un plus semnificativ.

Tine mult si de cine si cum fotografiaza.

Focusul ramane pe pasare, nu fuge in balarii.

Eu astept cu mare curiozitate sa vad cum arata un cadru raw extras din filmarea 8k.

Adica, la filmare esti limitat la 1/4000 sec ca timp, suficient pentru majoritatea pasarilor. La mine asa e, poate altii nu au limitarea asta de T.

Poti surprinde momente exceptionale prin filmare. Pentru ca nu poti anticipa tot timpul. Daca ai experienta, cam simti ca urmeaza sa se intample ceva. Fara sa iti cada ochiul din orbita pana face ceva subiectul ala cu pene sau par, asa cum se intampla foto clasic.

Ce nu inteleg eu, cadrele individuale de la filmarea raw, sunt tot raw exact ca la foto? Sau e altfel de raw? Mai mic, sau cum le manaresc ei?

Sau, filmarea asta raw este altceva comparativ cu raw-urile cu care suntem noi obisnuiti?

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Si mai e un aspect: una e patratelul care se misca din soft pe ecran, alta e si focusul sa fie pe ochi.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Wow, ce impresionați sunt cei care în urmă cu un an de zile călcau în picioare orice realizare a altor producători de echipamente foto iar userii care prezentau acele lucruri erau chiar și jigniți, nu doar ironizați, cu toate aceste inutilități, că nu mai poți face fotografie fără ai ditecșăn și alte gimmick-uri din astea total inutile după cum declarați domniile voastre.
Mișto, n-am ce să zic. Ca niște copii mici.

Nu are nicio legătură detecția de ochi sau focusul pe ochi cu tipul obiectivului, că e de ML nativ, că e cu adaptor pentru DSLR. Ține doar de viteza obiectivului de focalizare, atâta tot. În rest, totul se întâmplă pe senzor. Pe adaptoarele originale totul ar trebui să meargă brici. Dar focusul va fi vizibil mai bun și mai rapid cu obiectivele dedicate ML pentru că așa sunt construite, mult mai rapide pe focus având motoare de focalizare liniare. S-au prezentat toate aceste lucruri de multă vreme. E bine că le descoperiți acum și în sfârșit vă convingeți de ceea ce luați într-o mare derâdere la momentul respectiv.

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Ia, sa fiu eu un răspîndac...
https://www.instagra.../p/CC2D7sWhEsF/

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Cam asa scoate si Huawei P30 Pro daca te duci la Zoo...

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Depinde de la ce distanta...
Si, daca luam in calcul si parametrii expunerii... zau, coane?

Edited by Taxon, 20 July 2020 - 16:33.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Da Ștefan, dar el nu știa. Acum i se pare wow :D

StefanSC

StefanSC

Senior Member

View PostTaxon, on 20 iulie 2020 - 16:31, said:

Depinde de la ce distanta...
Si, daca luam in calcul si parametrii expunerii... zau, coane?

Pai ce parametru de expunere... ca ala e la f22, Huawei-u e la f2.8..
Zi tu cum ar sta parametru de expunere ca eu nu stiu sa numar atatea stopuri Posted Image.

Acum, intr-o nota putin mai serioasa (cat de seriosi putem fi cand e vorba de Jared Polin...), merita privit la imagini cu pasari facute cu Nikon P1000.

La rezolutie "de Instagram" arata cel putin la fel de bine cu ce a pus ala acolo.

Edited by StefanSC, 20 July 2020 - 16:42.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate