Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Deschidere firma transporturi Romania, de unde incep?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
KeithDropTopDown

KeithDropTopDown

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2019
Salutare, tin sa mentionez faptul ca nu m-am uitat peste topic uri mai vechi, in caz ca s-a mai discutat un subiect pe tema asta,asa ca scuzati-ma dar am nevoie de informatii actuale, doresc sa-mi deschid o firma de transporturi in Romania (transporturile o sa fie externe, insa asta nu are importanta) si nu stiu de unde sa incep, oricine a trecut prin acest proces e binevenit cu orice sfat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Nu iti pot da detalii, dar cert este ca sunt doua probleme:

1. Noile prevederi pentru firmele de transport europene (pt ca qai nostri sclavageau oamenii si faceau dumping pe piata)
2. Lipsa de personal in general, dar in curand vor migra soferii catre firmele din vest.

#3
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012

 KeithDropTopDown, on 30 ianuarie 2020 - 18:13, said:

doresc sa-mi deschid o firma de transporturi in Romania (transporturile o sa fie externe, insa asta nu are importanta) si nu stiu de unde sa incep,
Sfatul meu ar fi sa incepi din alta tara,daca se poate.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bai, ce intreaba omul... si ce ii spuneti voi!

Iti treuie un sediu, un capital depus in banca si poti infiinta firma. pentru conditiile specifice de operare in UE trebuie sa te intersezi la Asociatia transportatorilor rutieri pentru a primi licenta.

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
O incepi/deschizi in Ro. OKEII.  Ce salar dai la sofer/I??  Pe ce varianta mergi?   doar loco sau vest?    Sediu in Ro si activitate afara sau loco?   Cazare afara oferi,dupa maximul de ore care poate sa-l faca soferii? Sau pe cabina?  Cumatrul meu(toporu lu Burebista) a facut viata amara 1 an pe soselele din Ro. Schimbata firma,un an efectiv de sclavageala pe vest pt.firma romaneasca.   De 4 ani lucra pt deutch.  Mai are un pic si-ii fac statuie.  A fost ajutat cu casa(sa o cumpere) cu job(pt nevasta) cu altealea.   Ce oferi tu de mai bine??  Ps.jigodeala mai mare ca in transporturi made in Ro am vazut in constructii .Tot made in Ro.(sau sef/patron roman)

Ce spui ca nu are importanta chiar are.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
n-ai condus niciodata un camion ti-o trag soferii si pe fata si pe dos adica te invart pe degete pe tine patron

#7
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007
incepi cu un contabil care stie cu ce se mananca!
dar pe partea de masini, e treaba ta!

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Tebuie sa stii cu ce se manaca camioanele
Daca nu ai un background puternic in spate (facultate mecanica, logistica, transport + experienta) mai bine stai potolit
Te mananca neamul lui manivela cu fulgi cu tot
Ar mai trebui si o casa de expeditii (macar colaborare) iar oamenii buni pe domeniul respectiv sunt pasari rare

Edited by Naijax, 31 January 2020 - 11:46.


#9
KeithDropTopDown

KeithDropTopDown

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2019

 Quantum, on 30 ianuarie 2020 - 19:01, said:

Bai, ce intreaba omul... si ce ii spuneti voi!

Iti treuie un sediu, un capital depus in banca si poti infiinta firma. pentru conditiile specifice de operare in UE trebuie sa te intersezi la Asociatia transportatorilor rutieri pentru a primi licenta.
Multumesc pentru raspuns, cel mai simplu raspuns insa foarte util, aveam nevoie de infromatii de baza de unde sa incep sa ma documentez, imi pare rau ca vin unii si incearca sa te traga in jos cand doresti sa incepi ceva, si ca un raspuns, banii si utilajele sunt pregatite, nu am sa incep cu 0 fundal, aveam nevoie doar de un raspuns ca cel al domnului Quantum, big thumbs up.

 EMPP, on 30 ianuarie 2020 - 21:12, said:

n-ai condus niciodata un camion ti-o trag soferii si pe fata si pe dos adica te invart pe degete pe tine patron
Am aproape 3 ani de comunitate, stiu cu ce se mananca un camion. Multumesc.

#10
charmides

charmides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.04.2004
Pana la 3.5 tone nu e nimic special, infiintezi o firma ca oricare alta, de comert. Cu obiectul de activitate corespunzator. Peste 3.5t lucrurile se complica destul de mult. In primul rand iti trebuie un manager de transport sau sa faci tu cursurile. Pasul urmator e sa obtii licenta de transport. Firma, nu tu, pe baza managerului deja angajat.
Pentru licenta, in afara de manager firma trebuie sa dovedeasca ca are capacitate financiara, adica 9000 de euro pentru primul camion si pentru urmatoarele cate 5000

Edited by charmides, 05 February 2020 - 04:51.


#11
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
DAr cum se pune pe picioare firma , in general, de exemplu in tara, cum iei contracte ,cum se face?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate