Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#4699
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostHEX2FUN, on 23 ianuarie 2022 - 19:15, said:

astăzi banul conteaza
Nu era "realizarea profesionala imposibila in Romania"? Posted Image

#4700
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostHEX2FUN, on 23 ianuarie 2022 - 19:15, said:

Ti-am spus ca ești depășit de drumuri, “străinii” dau doua parale pe el, dacă atât valorează,.

Vezi că abia peste vreo 5 ani o să avem bani să îi luăm o casă pe unde e.

Sigur va face cu boltă pe foarte mulți străini pe unde e el.

Nu va sta la săraci pe unde e.

Ăia care plecau acum 28 de ani nu plecau nici ei fără nici un ban în buzunar cum pleacă românii săraci și morți de foame.

Edited by emeral, 23 January 2022 - 19:31.


#4701
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postemeral, on 23 ianuarie 2022 - 19:24, said:



Vezi că abia peste vreo 5 ani o să avem bani să îi luăm o casă pe unde e.

Sigur va face cu boltă pe foarte mulți străini pe unde e el.

Nu va sta la săraci pe unde e.
Desigur, unde ești Cristi_E când ziceai de cocalari?

Deja sta la săraci dacă nu are casa lui, el se pisa cu bolta, dar nu pe noi, ci pe el. Dar asta nu e o problema in sine, pana la urma își găsește el ceva decent.

#4702
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostHEX2FUN, on 23 ianuarie 2022 - 19:31, said:

Deja sta la săraci dacă nu are casa lui,

Stă la vărul lui la avuți.  Va sta și el la fel dar mai durează.

Edited by emeral, 23 January 2022 - 19:34.


#4703
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View PostScorpionul_Negru, on 23 ianuarie 2022 - 19:22, said:


Nu era "realizarea profesionala imposibila in Romania"? Posted Image
Vin mâna in mâna, cel puțin in mediul privat. In plus eu cred ca tu intelegi contextul afirmației, pe englezi ii doar in cur de “băiatu’ lui emeral” sau ca e roman, ii interesează cum contribuie el la societatea lor si mai ales financiar, câți bani face pentru ei.  In funcție de asta se integrează sau nu, duce o viața buna, sau nu.

#4704
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009
Subiectul asta a deraiat prea mult, s-a trecut direct la ofense.
Ce fac astia doi cristi sau emeral e o totala bataie de joc. E dreptul lor sa aiba opinii opuse celorlalti, dar incercarea de impunere a lor, insistenta in a se dovedi superiori in orice situatie ii descalifica.
Sigur, trebuie sa admitem ca altfel se vede viata privita de la nivelul cel mai de jos, ca fiecare are proprile limite, dar de acolo pana a-i face pe toti ceilati prosti- la fiecare postare - nu denota decat lipsa de respect si foarte proasta educatie.


#4705
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postemeral, on 23 ianuarie 2022 - 19:33, said:



Stă la vărul lui la avuți.  Va sta și el la fel dar mai durează.
Pai veri sunt avuti, nu el. Durează, si e normal sa dureze, care este graba?

#4706
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostHEX2FUN, on 23 ianuarie 2022 - 19:34, said:

In funcție de asta se integrează sau nu, duce o viața buna, sau nu.

Ești în eroare - unii nu pleacă să se integreze că NU au nevoie.

Alții care au plecat din România au problemele astea.

#4707
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postemeral, on 23 ianuarie 2022 - 19:36, said:



Ești în eroare - unii nu pleacă să se integreze că NU au nevoie.

Alții care au plecat din România au problemele astea.
Ok, deci îngroapă enclavele povestite de Cristi. Am ințeles, face “afaceri de Dâmbovița”, dar pe Tamisa. 😂😂😂 mult succes, ce s-ar face “perfidul Albion” fără d’astia de nu au nevoie sa se integreze. Daci liberi, nu alta.


#4708
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostHEX2FUN, on 23 ianuarie 2022 - 19:39, said:

Daci liberi, nu alta.

Dacii liberi sunteți voi care vă lăudați pe aici. Alții care au plecat și 8 din 10 acum 28 de ani nu erau dacii liberi.

De 30 de ani tot mai pleacă și ei câțiva care mai sunt prin România.

Am uitat să scriu ceva - America e prea departe și de vreo 10 - 12 ani se pleacă mai aproape.

Edited by emeral, 23 January 2022 - 19:53.


#4709
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postemeral, on 23 ianuarie 2022 - 19:45, said:



Dacii liberi sunteți voi care vă lăudați pe aici. Alții care au plecat și 8 din 10 acum 28 de ani nu erau dacii liberi.

De 30 de ani tot mai pleacă și ei câțiva care mai sunt prin România.
Nu se lauda nimeni cu nimic - numai aveți mania asta sa dovediți ceva. Eu sper ca intelegi ca tu pentru noi nu exiști.
Ca sa fiu nesimțit: ce om normal ar alege sa se întoarcă la Cristi_E si sa te aibă pe tine “stăpân de sclav”, ca asta e atitudinea ta? Cristi_E o sa rada si cu curul de el, ca vezi Cristi face bani in Germania, nu in România, iar tu îți trimiți copilul in Anglia, ca sa trăiască si el bine.

Fiecare alege ce poate.

#4710
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Vezi că în Germania plecau acum 20 de ani alții din România și făceau firme și afaceri pe acolo.

Aveau banii ăștia după ce revendicau și vindeau casele altora din centrul Bucureștiului.

Tot bronzați erau și ăștia.

Numai voi ați plecat săraci fără nici un ban în buzunar.

De aia și aveți boala SĂRĂCIEI și acum și sunteți complexați cu integrarea asta prin boscheții din străinătate pe unde sunteți.

Edited by emeral, 23 January 2022 - 20:05.


#4711
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Cum se manifesta boala asta a sărăciei? Ce simptome are?

#4712
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
E trist ce se intampla pe topicul asta. Este oglinda perfecta a Romaniei, cu bune si cu rele. Imi tot vine in cap celebrul citat din Brancuși.
Aici se poate vedea de altfel "Principiul lui Peter" in aplicare practica. Succese maxime in continuare domnilor!

Edited by ro_explorer, 23 January 2022 - 20:20.


#4713
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostHEX2FUN, on 23 ianuarie 2022 - 19:34, said:

Vin mâna in mâna, cel puțin in mediul privat. In plus eu cred ca tu intelegi contextul afirmației, pe englezi ii doar in cur de “băiatu’ lui emeral” sau ca e roman, ii interesează cum contribuie el la societatea lor si mai ales financiar, câți bani face pentru ei.  In funcție de asta se integrează sau nu, duce o viața buna, sau nu.
Pe foarte multi englezi ii intereseaza cand pleci acasa, esti un invitat.
Unii nu se pot integra ca nu parlesc engleza, iar unii nu vor din diverse motive. De exemplu pentru ca stau intr-un sat cu pretentii plin cu tarani care pocnesc de mandrie si se vaita ca i-au napadit strainii... "but not you, mate, you're alright"... ipocrizie fara limite, mai ales ca jumate din sat pare sa fie pe ajutoare sociale platite de strainul lui Schrodinger (ala care fura joburile nativilor dar in acelasi timp sta si pe ajutoatre sociale). Plin si cu romani care au venit "sa faca bani la Anglia". Ai dracu' tarani, am fugit de ei din Romania si au venit dupa mine. Si multi s-au chinit ca dracii p-aici ca nu stiu sa faca nimic in afara de carca. Dupa cativa ani insa si-au mai revenit, unii. Multi inca stau in camere inchiriate, dupa ANI de zile. Pentru mine asta e Anglia, eu de asta sunt inconjurat, nu de academicieni prietenosi cu care imi beau ceiutul pe terasa si care zic "banuti" in loc de "bani". Nu zic ca n-am intalnit si asa ceva, dar sunt putini si in mod bizar sunt de acord cu mine. Oamenii au fost cinstiti - nu revin in tara pt ca au o situatie buna acolo, nu ca e iarba mai verde, vor reveni la pensie. Iar cand au plecat, a fost sperand sa castige mai multi bani in vest, nu ca e societatea mai buna sau ca nu aveau ce manca in Romania.
Ajungem usor la lucruri reale - bani. Cam d-aia au fugit romanii, sa ajunga undeva unde sa faca bani mai multi mai repede. Aia ca e societatea mai politicoasa si iarba mai verde e vrajeala.

Edited by Scorpionul_Negru, 23 January 2022 - 20:27.


#4714
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostScorpionul_Negru, on 23 ianuarie 2022 - 20:25, said:

Cam d-aia au fugit romanii, sa ajunga undeva unde sa faca bani mai multi mai repede. Aia ca e societatea mai politicoasa si iarba mai verde e vrajeala.
La modul general sau particular? Intreb pentru un prieten.

Edited by ro_explorer, 23 January 2022 - 20:32.


#4715
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postro_explorer, on 23 ianuarie 2022 - 20:18, said:

E trist ce se intampla pe topicul asta. Este oglinda perfecta a Romaniei, cu bune si cu rele. Imi tot vine in cap celebrul citat din Brancuși.
Aici se poate vedea de altfel "Principiul lui Peter" in aplicare practica. Succese maxime in continuare domnilor!

Dacă ar mai pleca vreo 500.000 numai din București ar fi foarte perfect.

S-ar transforma orașul în stațiune de odihnă și relaxare pentru pensionari și ar sta și ăștia liniștiți.

Mai scrieți pe aici că e bine și de vis pe unde sunteți, poate pleacă și ăștia din București ca să nu te mai împiedici de toți proștii când mergi prin oraș.

Edited by emeral, 23 January 2022 - 20:40.


#4716
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostHEX2FUN, on 23 ianuarie 2022 - 19:54, said:

Nu se lauda nimeni cu nimic ...
Hai lasa toata gargara asta... Oriunde pe lumea asta nivelul de trai e dat in functie de cati bani ai; daca n-ai bani, poti si in vest sa faci foamea, sa mananci plastic, sa te umpli de paduchi, sa dormi in cotinete. Probleme???
Ce, te oftici ca m-am luat de zeul tau, ca i-am pus la indoiala atotputernicia? Religiosule! :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate