Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

[recomandare] - imprimanta/multifunctional ptr acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Salutari

As avea nevoie de ceva recomandari legate de imprimanta/multifunctional pentru acasa.

Ce as vreaL
- color
- sa pot printa si pe hartie foto (dar asta nu e o cerinta critica)
- as prefera sa aiba ADF
- o solutie care sa aibe consumabile decente ca pret sau sa permita reumplerea cartuselor
- inclin catre o solutie laser deoarece nu exista riscul sa se uste cerneala in capul de scriere pe perioadele mai lungi de nefolosire.

Multumesc anticipat.

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
daca vrei sa printezi pe hartie foto, mai degraba ai cauta o imprimanta cu ciss, are "cartusele" afara, le poti umple tu. da si un buget.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkopilu_198, on 29 ianuarie 2020 - 14:17, said:

mai degraba ai cauta o imprimanta cu ciss,

Adica vrei sa spui sa caute un Epson.

Eu personal nu m-as baga la un Epson. Omul nu cred ca vrea sa scoata doar foto. Iar cand ai de scos 50-100 de pagini.. un ciss nu este cea mai buna solutie. Pt printare as alege laser fara sa clipesc.

edit: tehnologia laser a avansat fata de acum 15 ani. O imprimanta laser poate scoate foto extrem de reusite pe hartie foto.

Edited by MembruAnonim, 29 January 2020 - 14:41.


#4
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
depinde ce vrei sa printezi cel mai mult, texte, poze, grafice color. in functie de ce anume vrea sa printeze si suma ii putem recomanda.

#5
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Am nevoie de o imprimanta in casa... sa listez planse si fise ptr copil la scoala...alb negru sau color...mai imi scot si eu o foaie, un document cand am nevoie. Copiator e iar util sa fie (de aia ma uit spre "multifunctional")
Listare foto nu e neaparata nevoie (prefer oricand sa scot poze la laboratorul foto, e mai ieftin si de calitate mai buna decat o imprimanta foto acasa).  Deci poate as ain joaca mai isi scoate copilul o poza sau ceva de genul...   dar in principal foi cu text si grafice, diagrame, scheme, alb negru si/sau color ...deci nu foto, si poze mari.  
Buget... undeva pana in 7-800ron m-as simti confortabil. Mai mult de atat ar trebui sa fie ceva deosebit sa ma convinga.

Cerinta principala este sa nu am probleme cu cerneala uscata. Am prin beci o imprimanta A3 color, jet cerneala, ceva Canon... ideea e ca imi era foarte buna, consumabile relativ ieftine/acceptabile, dar daca nu o foloseam 2-3luni se usca cerneala in capul de scriere. Avea imprimanta o rutina de curatare a capului, dar dupa 3-4 manevre de astea nu a mai functionat, si practic mai bine luam o imprimanta noua decat sa schimb capul (cartusele erau separate fata de capul de scriere)... deci situatia asta as dori sa o evit. Pe perioada vacantelor e probabil ca nu o voi folos, de aia inclin sa ma uit catre o imprimanta laser (color) unde problema uscarii cernelii nu exista.

Ceva de genul HP LaserJet Pro M180N pare sa indeplineasca toate cerintele mele, dar am inteles ca tonerul est f scump.

Edited by l_stoian79, 29 January 2020 - 15:27.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mergi pe o multifunctionala LASER. Ai copiator, imprimanta si scaner. Tonerul este ieftin, undeva la 50 lei pt 2500-3000 pagini. Daca reincarci singur acasa este si mai ieftin.

Edited by MembruAnonim, 29 January 2020 - 15:36.


#7
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
https://www.cel.ro/i...-pMCYyNjIqNg-l/
iar consumabile la 100 lei, capacitate de 5-6000 pagini fiecare

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Consumul ala 5-6 mii de pagini e ca la masini cu 4% in oras. In rest un pret foarte bun pentru un bizhub de "casa". Eventual nu de la cel (pentru mine este neaparat nu de la cel).

#9
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View PostMembruAnonim, on 29 ianuarie 2020 - 14:38, said:

edit: tehnologia laser a avansat fata de acum 15 ani. O imprimanta laser poate scoate foto extrem de reusite pe hartie foto.

???? Hartie foto in imprimanta laser!!!!
Ai idee ce face emulsia aia din hartie in fuserul unei imprimante laser? (180 grade celsius)

#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
nu e obligatoriu sa cumpere de acolo, era un exemplu.
la serviciu folosesc
https://www.giasiste...-pro-mfp-m277dw
tonerele costa cate 100 lei. din ce am inteles au cip

#11
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Personal iti recomand o imprimanta ciss gama L de la Epson (nu le cunosc decat din vedere) sau gama T de la Brother. Am vazut multe multifunctionale de la Brother din aceasta gama cu peste 60.000 si chiar 100k de pagini printate fara probleme in moment in care durata de viata a echipamentului e de doar 30.000 de pagini estimata de producator.
Nu as recomanda Canon ciss , gama G. Inca nu au suficienta experienta cu acest sistem. Iar tipul de cap (Bubble jet-termic) folosit de Canon, HP si Lexmark cred ca se preteaza mai putin la acest sistem fata de Epson si Brother unde e piezo.

PS. La Brother inregistrand produsul pe site ai extindere de garantie la 3 ani. Iar la cat costa consumabilele originale chiar nu merita refill.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttflorin40, on 29 ianuarie 2020 - 17:15, said:



???? Hartie foto in imprimanta laser!!!!
Ai idee ce face emulsia aia din hartie in fuserul unei imprimante laser? (180 grade celsius)


Nu te contrazic. Eu stiu pe ce am pus mana.

#13
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View PostMembruAnonim, on 29 ianuarie 2020 - 17:32, said:

Nu te contrazic. Eu stiu pe ce am pus mana.
Si ai folosit hartie foto in imprimanta laser? Fara sa distrugi echipamentul?

#14
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
se poate folosi
https://www.emag.ro/...4/pd/DHCT9YBBM/

#15
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Nu e hartie foto. E glossy de 128 g. Carton lucios.
Imprimantele laser nu au nevoie de hartie ¨foto¨.
Hartia foto se utilizeaza exclusiv in mediul ink-jet.

Edited by tflorin40, 29 January 2020 - 17:46.


#16
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
teoretic e hartie foto, daca ne luam dupa denumire, practic nu prea

#17
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Nu e hartie foto. Cauta te rog si documenteaza-te ce diferenta e intre hartia foto si cea obisnuita. Hartia foto are pe suparafata printabila un strat de ....

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
foarte multumit de asta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate