Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Femeia apocalipsei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1822 replies to this topic

#1801
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDude_2nd, on 24 decembrie 2020 - 17:37, said:

sa nu uitam, sa NU uitam ca acest Act a fost rodul influentei Bible Beltului american (falsu crestinizm, curvar cu politicu) asupra politicului. Dar cum vremile politice se schimba, "cum ai facut, asa ti se va face..." (obad. 1:15)
Daaaaa... Posted Image
Cum ai făcut, așa ţi se va face; faptele tale se vor întoarce asupra capului tău.
De-aia e bine sa faci bine... Ca sa nu fie rau, bineinteles.Posted Image  Vorba lui Isus, lasa-l pe Tatal sa-i judece, tu doar intoarce si celalalt obraz, iar eu spun, cumpara-i si o bere. In felul asta aduni ''carbuni aprinsi'' deasupra capului sau.

N-are nicio legatura cu femeia apocalipsei, nu?Posted Image Mai comentez si eu din cand in cand, asa ca sa ma aflu in treaba.Posted Image

Edited by Elihu_66, 29 December 2020 - 00:41.


#1802
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostElihu_66, on 29 decembrie 2020 - 00:29, said:

Vorba lui Isus, lasa-l pe Tatal sa-i judece

Te-ai apucat si tu de apocrifii? in care verset zice Isus "lasa-l pe Tatal sa-i judece" ia sa vedem cum te camuflezi in porumb si tu

Edited by criztu, 29 December 2020 - 00:54.


#1803
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postcriztu, on 29 decembrie 2020 - 00:53, said:

Te-ai apucat si tu de apocrifii? in care verset zice Isus "lasa-l pe Tatal sa-i judece" ia sa vedem cum te camuflezi in porumb si tu
Posted Image
Zice, dar printre randuri... Nu stii tu de astea.

#1804
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Tatal nu judeca pe nimeni, toata judecata a dat-o Fiului - Ion 5:22

Edited by criztu, 29 December 2020 - 01:15.


#1805
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postcriztu, on 29 decembrie 2020 - 01:15, said:

Tatal nu judeca pe nimeni, toata judecata a dat-o Fiului - Ion 5:22
„Adevărat, adevărat vă spun că Fiul* nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând şi tot ce face Tatăl, face şi Fiul întocmai.

#1806
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostElihu_66, on 29 decembrie 2020 - 00:29, said:

Daaaaa... Posted Image
Cum ai făcut, așa ţi se va face; faptele tale se vor întoarce asupra capului tău.
De-aia e bine sa faci bine... Ca sa nu fie rau, bineinteles.Posted Image  Vorba lui Isus, lasa-l pe Tatal sa-i judece, tu doar intoarce si celalalt obraz, iar eu spun, cumpara-i si o bere. In felul asta aduni ''carbuni aprinsi'' deasupra capului sau.

N-are nicio legatura cu femeia apocalipsei, nu?Posted Image Mai comentez si eu din cand in cand, asa ca sa ma aflu in treaba.Posted Image
Bucura-te de ea, cerule! Bucurati-va si voi, sfintilor, apostolilor si prorocilor! Pentru ca Dumnezeu v-a facut dreptate si a judecat-o." (Apoc.18:20)

adicatelea, cand vei vedea ca si-a luat plata, tu si toti ceilalti care ati pus botu la tinichelele ei aurite, o sa plangeti alaturi de negustorii pamantului si de cei ce plang, care" Vor plange, se vor tangui"(Rev. 18:15)

:)

#1807
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDude_2nd, on 29 decembrie 2020 - 09:01, said:


Bucura-te de ea, cerule! Bucurati-va si voi, sfintilor, apostolilor si prorocilor! Pentru ca Dumnezeu v-a facut dreptate si a judecat-o." (Apoc.18:20)

adicatelea, cand vei vedea ca si-a luat plata, tu si toti ceilalti care ati pus botu la tinichelele ei aurite, o sa plangeti alaturi de negustorii pamantului si de cei ce plang, care" Vor plange, se vor tangui"(Rev. 18:15)

:)
Cine? Eu? Noooo....
Eu cumpãr de la taicã-meu.  ;)

Edited by Elihu_66, 29 December 2020 - 11:29.


#1808
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 30 ianuarie 2020 - 16:41, said:

Parinte, sa facem un rezumat la ideea avansata pana acum, ca femeia din Ap.12 este Israelul. Nu este Fecioara Maria si nici Biserica (orice ai intelege dumneata prin Biserica). Daca ai alta alternativa in afara de acestea 3 clasice, sa auzim.

Pur si simplu este Israelul. De ce ? Pe ce ne bazam ? Sa avem si textul in fata, sa stii si dumneata pe ce vorbim. Trage-te aproape langa soba, ca e mai cald.

1. In cer s-a aratat un semn mare: o femeie invaluita in soare, cu luna sub picioare si cu o cununa de douasprezece stele pe cap.
2. Ea era insarcinata, tipa in durerile nasterii si avea un mare chin ca sa nasca.
5. Ea a nascut un fiu, un copil de parte barbateasca. El are sa carmuiasca toate neamurile cu un toiag de fier. Copilul a fost rapit la Dumnezeu si la scaunul Lui de domnie.

Deci ai o femeie. Bun, si ce-i cu asta vei zice. Este o femeie insarcinata, in durerile nasterii, urmand sa dea nastere. Este invaluita in soare, cu luna sub picioare si o cununa de 12 stele pe cap. In VT, Israelul este comparat cu o "femeie maritata". In Ezekiel 16:8 poti citi acest fapt incontestabil, nu e nevoie sa punem trei sferturi de capitol care vorbesc de acelasi lucru. Tu de cate versete ai nevoie sa asimilezi mental un fapt de drept, o mie, un milion, un miliard ? In Plangerile lui Ieremia cap. 1 idem.

Ezekiel 16:8
Cand am trecut Eu pe langa tine, M-am uitat la tine si iata ca iti venise vremea, vremea dragostelor. Atunci am intins peste tine poala hainei Mele, ti-am acoperit goliciunea, ti-am jurat credinta, am facut legamant cu tine, zice Domnul Dumnezeu, si ai fost a Mea!

Si iata ca acum aceasta femeie este in chinurile nasterii, perioada dintre profetiile VT despre nasterea Mantuitorului si nasterea propriu-zisa, traduse literal prin judecatile si necazurile prin care va trece Israelul pana atunci. Chinurile nasterii = necazuri, incercari si judecati pana cand Isus Hristos vine in lume.

Cele 12 stele, soarele si luna sunt iarasi indiscutabil marca poporului israelit, asa cum apar in visul lui Iosif din Geneza 37:9. Soarele era Iacov (ulterior numit Israel), luna era sotia lui, iar cele 12 stele erau fii lui din care se vor trage poporul israelit cu cele 12 triburi:
Ruben, Simeon, Levi, Iuda, Zebulon, Isahar, Dan, Gad, Asher, Neftali, IOSIF si Beniamin. De ce in vis  se inchinau ceilalti 11 înaintea lui IOSIF ? Ghici ciuperca ce-i, citeste cum Dumnezeu lucreaza prin Iosif.

Despre Fiul care se va naste femeii mai are oare rost sa vorbim sau sa lamurim ceva ? Doar orbii nu vad despre cine e vorba. Dar daca esti carcotas, Psalmul 2 in integralitatea lui te lamureste:
Psalm 2:9
Tu le vei zdrobi cu un toiag de fier si le vei sfarama ca pe vasul unui olar.

Ce mai vrei parinte ? E randul tau sa muti nebunul. Ai grija la tura de la A1, sa nu-ti dai mat singur.

In visul lui Iosif sunt 11 stele, nu 12. Nu-l poti baga si pe Iosif in cununa de stele, intrucat el a fost si ramane deasupra fratilor sai, nu face parte din aceeasi cununa. Singura cununa de 12 stele pe care o cunoastem, din Scriptura, sunt cei 12 apostoli. Alta  nu exista, asa ca ei trebuie sa fie aceasta cununa. Iar potrivit versetului urmator, cununa aceasta este pe capul bunicii lor, nu pe al mamei lor. Iar mama lor este Israel, ceea ce inseamna ca femeia nu este Israel, ci mama lui Israel. Pe care trebuie sa o afli...

Proverbele 17:6
Copiii copiilor sunt cununa bătrânilor şi părinţii sunt slava copiilor lor.


View Postlogic1, on 30 ianuarie 2020 - 16:57, said:

Mai exista o femeie, dar aceasta fusese stearpă în tot timpul cât Israelul se mândrea că este măritată și născuse mulți copii ajunși în robie.

Isaia 54:1

Bucură-te, stearpo care nu mai naşti! Izbucneşte în strigăte de bucurie şi veselie, tu care nu mai ai durerile naşterii! Căci fiii celei lăsate de bărbat vor fi mai mulţi decât fiii celei măritate, zice Domnul.


NT explică că este vorba despre două legăminte:

22 Căci este scris că Avraam a avut doi fii: unul din roabă, şi unul din femeia slobodă.
23 Dar cel din roabă s-a născut în chip firesc, iar cel din femeia slobodă s-a născut prin făgăduinţă.
24 Lucrurile acestea trebuie luate în alt înţeles: acestea sunt două legăminte: unul, de pe muntele Sinai, naşte pentru robie şi este Agar –
25 căci Agar este muntele Sinai din Arabia – şi răspunde Ierusalimului de acum care este în robie împreună cu copiii săi.
26 Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră.
27 Fiindcă este scris: „Bucură-te, stearpo, care nu naşti deloc! Izbucneşte de bucurie şi strigă, tu, care nu eşti în durerile naşterii! Căci copiii celei părăsite vor fi în număr mai mare decât copiii celei cu bărbat.”
28 Şi voi, fraţilor, ca şi Isaac, voi sunteţi copii ai făgăduinţei.
29 Şi, cum s-a întâmplat atunci, că cel ce se născuse în chip firesc prigonea pe cel ce se născuse prin Duhul, tot aşa se întâmplă şi acum.
30 Dar ce zice Scriptura? „Izgoneşte pe roabă şi pe fiul ei; căci fiul roabei nu va moşteni împreună cu fiul femeii slobode.”
32 De aceea, fraţilor, noi nu suntem copiii celei roabe, ci ai femeii slobode. Hristos ne-a izbăvit ca să fim slobozi.



In Isaia este scris ”stearpo care nu mai nasti”, in NT este scris ”stearpo, care nu nasti deloc”. Este evident ca-i vorba de doua femei diferite.Stearpa care a fost lasata de barbat, a nascut canda si acum numai naste, este Haldeea, cea parasita de Avraam si de Dumnezeu Tatal, adica de ”barbat”. Haldeea este ”bunica” celor 12 apostoli si, deci, femeia care poarta cununa de 12 stele formata din acestia.

View PostDude_2nd, on 30 ianuarie 2020 - 17:09, said:

Hristos chiar a avut chiar si frati naturali, nu stiu de ce ti s-ar parea ca a fost a n-spea roata la caruta. Posted Image

Ioan 1:14
Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.

Edited by Dorel666, 02 January 2021 - 21:59.


#1809
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2021 - 21:58, said:


Ioan 1:14
Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.

O fi el singurul nascut din Tatal, insa noi, tot Tatalui nostru trebuie sa ne inchinam. Si apoi, ''Ce este născut din carne este carne şi ce este născut din Duh este duh. Nu te mira că ţi-am zis: ‘Trebuie să vă naşteţi din nou.’''

#1810
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 02 ianuarie 2021 - 22:26, said:

O fi el singurul nascut din Tatal, insa noi, tot Tatalui nostru trebuie sa ne inchinam. Si apoi, ''Ce este născut din carne este carne şi ce este născut din Duh este duh. Nu te mira că ţi-am zis: ‘Trebuie să vă naşteţi din nou.’''

Ideea era ca Tatal nu a mai facut si alti copii cu Fecioara Maria. Ceea ce inseamna ca Hristos nu a avut frati naturali. Poate doar infiati sau verisori si rude care erau numiti ”frati”.

#1811
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 03 ianuarie 2021 - 20:07, said:

Ideea era ca Tatal nu a mai facut si alti copii cu Fecioara Maria. Ceea ce inseamna ca Hristos nu a avut frati naturali. Poate doar infiati sau verisori si rude care erau numiti ”frati”.
Toti idolatrii inteleg ceea ce le-a fost dat sa inteleaga, adica o lucrare de ratacire, si l-au transformat pe fiul omului Isus untr-un idol, dandu-l la o parte pe Tatal.
In Ioan 1:14 acest ''singurul nascut din Tatal'' arata, de fapt, tipologia fiului, ''ce este născut din Duh este duh''

Atentie mare aici:

A venit la ai* Săi, şi ai Săi nu L-au primit.
Dar tuturor* celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
născuţi* nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
Şi* Cuvântul S-a făcut trup** şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am* privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.


Ioan 1:11-14

Edited by Elihu_66, 03 January 2021 - 22:30.


#1812
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 03 ianuarie 2021 - 22:29, said:

Toti idolatrii inteleg ceea ce le-a fost dat sa inteleaga, adica o lucrare de ratacire, si l-au transformat pe fiul omului Isus untr-un idol, dandu-l la o parte pe Tatal.
In Ioan 1:14 acest ''singurul nascut din Tatal'' arata, de fapt, tipologia fiului, ''ce este născut din Duh este duh''

Atentie mare aici:

A venit la ai* Săi, şi ai Săi nu L-au primit.
Dar tuturor* celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
născuţi* nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
Şi* Cuvântul S-a făcut trup** şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am* privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.


Ioan 1:11-14

Exact, multi sunt facuti, Unul singur este nascut!

#1813
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 03 ianuarie 2021 - 22:32, said:


Exact, multi sunt facuti, Unul singur este nascut!
născuţi* nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

#1814
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 03 ianuarie 2021 - 22:36, said:

născuţi* nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

”Atentie mare aici:
A venit la ai* Săi, şi ai Săi nu L-au primit.
Dar tuturor* celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
născuţi* nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
Şi* Cuvântul S-a făcut trup** şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am* privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.

Ioan 1:11-14”

Reciteste cu mare atentie, ca sigur  nu citesti bine. Daca, la urma, scrie clar, ”slava singurului nascut din Tatal”, dar mai inainte vorbeste, la fel de clar, ca multi sunt nascuti din Tatal, este evident ca  nu trebuie sa pui semnul egal intre ”nascut din Dumnezeu” si ”nascut din Tatal”. Asa ca, din Dumnezeu or fi multi nascuti, dar din Tatal este nascut doar Unul, anume omul Iisus Hristos.

#1815
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2021 - 15:06, said:


”Atentie mare aici:
A venit la ai* Săi, şi ai Săi nu L-au primit.
Dar tuturor* celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
născuţi* nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
Şi* Cuvântul S-a făcut trup** şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am* privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.

Ioan 1:11-14”

Reciteste cu mare atentie, ca sigur  nu citesti bine. Daca, la urma, scrie clar, ”slava singurului nascut din Tatal”, dar mai inainte vorbeste, la fel de clar, ca multi sunt nascuti din Tatal, este evident ca  nu trebuie sa pui semnul egal intre ”nascut din Dumnezeu” si ”nascut din Tatal”. Asa ca, din Dumnezeu or fi multi nascuti, dar din Tatal este nascut doar Unul, anume omul Iisus Hristos.
bati campii ca un om beat incercand sa faci diferenta intre Dumnezeu si Tatal.
"... totusi, pentrunoi e un singur Dumnezeu:Tatal..."

pa.

#1816
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 04 ianuarie 2021 - 16:25, said:

bati campii ca un om beat incercand sa faci diferenta intre Dumnezeu si Tatal.
"... totusi, pentrunoi e un singur Dumnezeu:Tatal..."

pa.

Pai, daca bagi, simultan, in mintea dumitale, doua informatii cu totul contrare, precum ca multi se nasc din Tatal, desi doar Unul este nascut din Tatal, vezi ca mintea dumitale sa nu o ia razna, daca nu a luat-o deja. Eu vad ca scrie ca Unul este nascut din Tatal, dar multi sunt nascuti din Dumnezeu. Tot ce adaugi in plus, vine de la diavol!

#1817
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Caci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a si hotarat mai dinainte sa fie asemenea chipului Fiului Sau, pentru ca El sa fie Cel intai nascut dintre mai multi frati. (Rom.8:29)

pa, 666. :)

#1818
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 04 ianuarie 2021 - 19:46, said:

Caci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a si hotarat mai dinainte sa fie asemenea chipului Fiului Sau, pentru ca El sa fie Cel intai nascut dintre mai multi frati. (Rom.8:29)

pa, 666. Posted Image

Mai multi frati nascuti din Dumnezeu, Unul singur nascut din Tatal! Sau, cumva, si dumneata te crezi nascut din Tatal...?
Iar acesti multi frati sunt nascuti din Duhul, care este Dumnezeu, nu din Tatal, care si El este Dumnezeu! Din Tatal s-a nascut doar Iisus Hristos din Nazaret!

Edited by Dorel666, 04 January 2021 - 22:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate