Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Oamenii care mananca prea incet

  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu mananc incet de obicei, fie ajung sa fiu intrebat daca mai mananc din ce am in fata, fie incep sa aiba suspiciuni ca nu-mi place mancarea, fie alte rahaturi.

Toate astea sunt al dracului de deranjante, mai ales ca in majoritatea timpului ma tin si la taclale, e destul de dizgratios sa vorbesti cu dumicatul in gura.

Nu mananc/beau nimic fierbinte, astept sa se mai raceasca incat sa nu raman cu arsuri de gradul paispe, plus ca nu mai simti nici gustul la temperaturile alea, ci doar cum iti ia foc beregata si toate cele.
Ma uit la aia dau pe gat ciorba asa aburinda (de nici nu s-a oprit din facut valuri decand a fost asezata pe masa) fix cum se hlizesc ei ca imi ia 5 minute sa consum un mar.
La jumatate de ora pt o felie cu gem inca nu am ajuns.

Altfel, nu prea am apucaturi dintr-astea animalice, sa infulec ca dupa o saptamana de facut foamea, imi place sa savurez mancarea.

Edited by gumball3000, 15 February 2020 - 15:06.


#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nici eu nu ma omor dupa mancarea fierbinte,o prefer caluie,uneori chiar la temperatura camerei

#39
nurofen007

nurofen007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2019
Eu am alta problema. Mananc ma repede de fel și nu-mi place sa văd mâncare rămasă in farfurie, tocmai de aceea mănânc mai mult decât îmi trebuie.

#40
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Posttiti_steel, on 28 ianuarie 2020 - 20:45, said:

Nu obisnuiesc sa mananc foarte repede, dar cand ma uit la altii si vad cum le ia 5 minute ca sa rumege un mar, o jumatate de ora pentru o felie de paine cu gem, efectiv nu imi explic, oamenilor astora chiar le place sa stea asa si sa piarda timpul, nemaisocotind mizeria facuta de mancare.

Pai, da! Medicii recomanda asta. Explicatia: o masticatie indelungata antreneaza saliva ce usureaza digestia.

#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 04.09.2018
nurofen esti fratele meu, si eu mananc repede ca doar mi-e foame, nu stau sa contemplez mancand dupa reguli, instinctiv cand ti-e foame tare, mananci repede, asa e si in natura, cine isi permite sa manance f incet, am zis, nu are foame puternica chiar daca nu recunoaste. E ca si cum ai o arsura, nu stai incet sa iei batista uda, pui cat poti de rapid sa alini usturimea aia, nici nu controlezi asta constient, asa si la masa.
Dar nu ma deranjeaza, ca oricum daca nu sar de kcal care le ard, nu conteaza. Ba din contra, simt placerea aia concentrata cand mananc si e okey.
Si exact asa faceam cand eram satul dar mai ramanea ceva mancare, incepeam sa mananc asa incet cand nu vroiam sa arunc ce ramasese, nu facem des asa, dar uneori faceam.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 17 mai 2020 - 02:49, said:

nurofen esti fratele meu, si eu mananc repede ca doar mi-e foame, nu stau sa contemplez mancand dupa reguli, instinctiv cand ti-e foame tare, mananci repede, asa e si in natura, cine isi permite sa manance f incet, am zis, nu are foame puternica chiar daca nu recunoaste. E ca si cum ai o arsura, nu stai incet sa iei batista uda, pui cat poti de rapid sa alini usturimea aia, nici nu controlezi asta constient, asa si la masa.
Dar nu ma deranjeaza, ca oricum daca nu sar de kcal care le ard, nu conteaza. Ba din contra, simt placerea aia concentrata cand mananc si e okey.
Si exact asa faceam cand eram satul dar mai ramanea ceva mancare, incepeam sa mananc asa incet cand nu vroiam sa arunc ce ramasese, nu facem des asa, dar uneori faceam.

esti demential
:lol:

corect graiesti

#43
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 04.09.2018
Da, totul e sa manacam civilizat, cu gura inchisa, sa avem servetel si sa fie ok, in rest nu conteaza ca mancam repede sau mult, nu mi se pare o rusine. Rusine mi se pare ce am vazut pe una ca se filma pe net ca baga mana in mancare, hhh..si aia care mananca de ti-e sila sa stai langa ei.
Daca simt ca nu prea am foame nu mananc, pe langa ca bag Kcal in mine degeaba, nici nu simt placerea. Pana si apa cand nu ti-e sete, bei aiurea, cand ti-e, merge ca dracii.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 17 mai 2020 - 22:37, said:

nu conteaza ca mancam repede sau mult, nu mi se pare o rusine.

Sfatul meu e sa nu calci prin Franta

#45
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 04.09.2018
De ce ?!

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 21 mai 2020 - 23:45, said:

De ce ?!

Acolo mori, incetisor...
Sa stai 2 ore la cina... jesus christ!
Aperitif, course menu, .. nu-i de ciobani ca mine

Sa stau la masa 2 ore?
I-am zis fostului sef:
"Bah, dupa 6 luni de Franta... iti spun sincer ca mai mi-ar trebui inca un an jumate numai sa va inteleg!"

#47
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 24.01.2012
Două ore minimum, dacă iei cina în familie, acasă sau la restaurant.
Dacă ai invitaţi...poate după 4 ore ajungi la brânzeturi!
Masa nu este doar să bagi ca Haplea şase pulpe de pui cu cartofi prăjiţi sub nas, e degustare, socializare, muzică, poveşti, schimburi de idei, lobby, de-astea.
Şi pentru mine a fost ciudat la început, dar m-am adaptat rapid, mai ales că îmi place sistemul ăsta.
Au ajuns amicii francezi să se mire ei de mine, că mestec alene, savurez, până le-am explicat care-i treaba cu ardelenii.

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLouisCyphre, on 22 mai 2020 - 03:26, said:

Două ore minimum, dacă iei cina în familie, acasă sau la restaurant.
Dacă ai invitaţi...poate după 4 ore ajungi la brânzeturi!
Masa nu este doar să bagi ca Haplea şase pulpe de pui cu cartofi prăjiţi sub nas, e degustare, socializare, muzică, poveşti, schimburi de idei, lobby, de-astea.
Şi pentru mine a fost ciudat la început, dar m-am adaptat rapid, mai ales că îmi place sistemul ăsta.
Au ajuns amicii francezi să se mire ei de mine, că mestec alene, savurez, până le-am explicat care-i treaba cu ardelenii.

OMG, te compatimesc

Cand mergeam la birou, de vreo 5 ori pe an cate o saptamana, la Nantes, preferamd e multe ori sa-mi cumpar de la s/store mancare si mancam la hotel.
Imi inchiriam o viluta cu tot confortul si.. asta era.
Dar tot nu scapam de 2-3 nopti dintre care una la sefu-acasa cu familia lui, foarte dulci, am ramas prieteni..

Avea o pivnita cu vinuri.
A zis ca daca firma ii cere sa se mute, demisioneaza
Facea un curs de cul;tivarea gustului la vin din 2005.., care se termina in 2025

M-a obligat sa iau o sticla de la el
I-am zis, Didier, strici orzu-aiurea, nu e pacat sa dai asa ceva la ciobani?

Posted Image
A venit o data si in State
L-am dus la un nudie bar intr-o noapte, apoi in alta seara la un restaurant
Am cerut un vin. Cand i-a intors chelneru sticla cu fundu-n sus sa puna in pahar (adevarul ca pana si mie mi s-a parut obsen gestul), ne-am ridicat si am plecat

Cand a venit in Romania si a vazut ca romanii puna apa-n vin??????????
Blasfemie (adevarul e ca si eu gasesc asta o profanare

Edited by Tsunnnami, 22 May 2020 - 03:40.


#49
solkyou

solkyou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.05.2020

View Posttiti_steel, on 28 ianuarie 2020 - 20:45, said:

Nu obisnuiesc sa mananc foarte repede, dar cand ma uit la altii si vad cum le ia 5 minute ca sa rumege un mar, o jumatate de ora pentru o felie de paine cu gem, efectiv nu imi explic, oamenilor astora chiar le place sa stea asa si sa piarda timpul, nemaisocotind mizeria facuta de mancare.
De ce sa se bucure de mancare cand in timpul asta ar fi putut sa se uite la un video tampit pe youtube.

#50
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, sunt și astfel de persoane, dar sa te oprești din drum sau sa traversezi încet, aia nu mai e normal. Eu mananc, in general, cam in 10-15 min, uneori poate și în 20 min, prânzul. Eu zic că-i bine, nici mult, dar nici puțin. Dacă chiar mă grăbesc, îl pot termina și în 5 min, dar nu asta e ideea.

Edited by Vlad_22, 23 May 2020 - 18:28.


#51
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
E ideal sa maninci incet si sa mesteci mincarea cam de citi ani ai.....Era odata teoria asta.....

#52
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 04.09.2018
Si daca ma duc in Franta ce ? Eu mananc la fel, si la Mc mananc la fel de repede, nu stau sa ma incurc, mai ales ca am prieten care mananca tot repede. Ma refer daca ma duc la un local. Dar si la petreceri, bagam de nu aveam treaba, luam acolo, era agitatie, unu radea, vorbea, dansa, nu erau toti la masa, io ma duceam la platouri si da-i si trage si da-i si trage asa de nici nu se observa. Erau puse si pe masute mai mici, nu doar pe masa. Asta daca ma prindea nemancat. Mancarea era f multa si nu se simtea ca am bagat 3-4 senvisuri, 1-2 copanele bune rau, sunculita, prajiturele, cand eram la masa, atunci abia daca mai mancam. Adica cand s-ar fi observat.
Dar in general cand ma duceam la asa ceva, mancam ceva inainte, si cand ma duceam acolo mancam asa putin si ocazional, ca na, asa se face. Nu se pun aceste situatii.
Ca asa e, la petreceri, onomastici nu te duci sa mananci.
Ziceam cum mancam acasa de fapt, adica in privat, ca de asta era vorba, de cum e omul ala in general.

Edited by MinettoMatoi, 24 May 2020 - 00:54.


#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 24 mai 2020 - 00:53, said:

Si daca ma duc in Franta ce ? Eu mananc la fel

N-ai cum ca felul 2 vine la o juma de ora dupa felul 1

#54
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 24.01.2012
Şi de obicei sunt vreo 6-7 feluri plus branzeturi, cafea, coniac.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate