Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Infectat de pe site-ul vlc?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

aurel1987

aurel1987

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut, ieri am pus sa descarc player-ul VLC de pe site-ul oficial. In timp ce asteptam sa se descarce pe pagina am observat ca se poate descarca si  "vlc torrent streamer" pe urma mi-am dat seama dupa ce l-am instalat ca era doar o reclama inselatoare care parea doar ca face parte din site. Cand am dat click  am fost redirectionat pe site-ul vlcstreamer.com care parea de incredere.
Problema este ca atunci cand scanez installerul imi arata AdWare.Win32.DealPly.heur, dar daca scanez fisierele instalate sau toata partitia C, nu se gaseste nimica. Este totusi posibil sa fie vorba despre un program malitios? Pe google nu am putut gasi nici o informatie despre acest "vlc streamer", iar de la vlc am primit doar un raspuns in care se faceau ca nu inteleg la ce ma refer.
Am atasat poza cu reclama si daca ma gandesc cred ca am mai vazu-o cu mult timp in urma  cand am mai apelat la acest media player.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Nu e nicio poza atasata si nu ai urmat niciunul din pasii de aici - https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Antivirusii in principal nu gasesc fisierele de tip AdWare. Se presupune ca le-ai instalat cu buna stiinta si le ignora.
Nu zici nici cu ce ai scanat de ti-a zis ce tip de adware este.

Citeste te rog topicul indicat si revino cu detalii conform celor mentionate in el.

aurel1987

aurel1987

New Member

• Grup: Candidate Members
Imi cer scuze nu am mai folosit forumuri de multi ani si am uitat de regulile de esentiale.
Scanarea executabilului am facut-o cu Malwarebytes si l-a gasit ca fiind adWare.Win32.DealPly.heur
Am dat full scan cu malwarebytes, Adwcleaner, Kaspersky Virus Removal Tool. Nu s-a gasit nimic inafara de un fisier cache din chrome ca fiind generic malware semnalat de catre malwarebytes. Nu este nimic suspect in startup sau extensii la browser.

Julian9000

Julian9000

Junior Member

• Grup: Junior Members
Am facut o scanare a executabilului de instalare pe VirusTotal si nu arata la nimic vreo detectie. Probabil e vreun fals positiv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate