Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

o curiozitate despre tractiunea 4x4

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#109
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View Postunderb, on 03 decembrie 2020 - 07:28, said:

Ramai cu aderenta pe 3 roti in fiecare curba. Un fleac Posted Image

Este in fapt mult mai rau, raza de viraj difera intre puntea fata si cea spate si in fapt masina se dezechilibreaza in viraje.
Pe drum bun efectul este doar economic, roade anvelopele, pe drum alunecos intra in derapaj.


View Postmcd2020, on 03 decembrie 2020 - 08:05, said:

Nea Bumbu,masinile 4x4 sunt folosite montate.Daca nu poti sustine consumul zilnic al unei masini nu demontezi cardane.Sau demontezi ce vrei dar ai bunul simt(daca stii ce e ala)sa nu participi si la discutii despre tractiune integrala.

Masina trebuia sa mearga, era masina de interventii, faceam o medie de 8-10000km pe luna, nu era sa stau 2-3 saptamini pina a venit cardanul nou si a fost echipata apoi si cu MRL-uri automate.
Aveti si descrierea defectiunii insa tot ce ati auzit dumneavoastra este ca se da jos cardanul pentru a se reduce consumul, valabil poate pentru unii, la noi nu conta.
Desi aveti descrierea defectiunii nu sinteti in stare sa si pricepeti ce este ala...

View PostIon_Bumbu, on 01 decembrie 2020 - 15:14, said:

... cardanul fata era in ...portbagaj, se invirtea o pastila in ureche...
Ma rog, am scris pe scurt, era pentru cei care stiu ce este aia pastila si cardan, ma refeream la o pastila a crucii cardanice care se invirtea in urechea furcii cardanice, pastila fiind rulmentul cu ace nu un medicament de pus in urechea omului  dupa cum vad ca ati inteles dumneavoastra...
Mno, putin intelegem dar mult vorbim, totusi subiectul este despre masinile 4x4 nu fotbal!

#110
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Deci "meseria mea e auto" ?

#111
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Deloc, doar ca daca ai "functionat" peste 30 de ani in domeniul interventiilor in teren pentru echipamente de radiocomunicatii trebuia sa o stii si pe asta bineinteles pe linga cunostiinte de electricitate, electronica, sa stii sa folosesti scule de mina electrice, sudura, frigotehnie, lucru la inaltime si nu in ultimul rind sa stii sa gestionezi intilnirile cu haita de ciini!
:D

Edited by Ion_Bumbu, 03 December 2020 - 13:05.


#112
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

View Postmcd2020, on 03 decembrie 2020 - 08:05, said:

dar ai bunul simt sa nu participi si la discutii despre tractiune integrala.

Am vazut ca s-a tot discutat despre AWD/4x4 dar nu am vazut nimic despre tractiuni integrale. La ce pagina sint, va rog?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate