Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Eliminare voci din fundal pe o inregistrare audio

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Milly777

Milly777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2020
Buna ziua,

Sunt noua pe forum si recunosc ca sunt paralela cu tehnologia.
As avea nevoie sa imi explice cineva, pas cu pas, cum as putea sa elim zgomotul si vocile de pe fundalul unei inregistrari audio (daca este posibil). Cineva canta foarte frumos, dar se mai aud si cateva voci care-l ingana si pe care le-as vrea eliminate. Inregistrarea s-a facut intr-un autocar si mai e si zgomotul de fundal.
Cer ceva fezabil?

Multumesc anticipat oricui imi raspunde.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Încearcă Audacity.
Dar nu crede in minuni. Doar in filme vezi așa ceva.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
e greu, mai usor e sa il cauti pe ala si-l mai pui sa cante o data Posted Image

Edited by laffin, 27 January 2020 - 08:44.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMilly777, on 27 ianuarie 2020 - 00:59, said:

Cer ceva fezabil?
In conditii de amator nu, uita de idee. Tot ce poti face cu soft calumea gen Adobe Audition sau variante free este sa faci un profil de zgomot constant si s-al elimini intr-o proportie cat sa nu suen metalic dupa aia dar cand ai totul inregistrat in background fara elemente de separatie nu mai ai ce face, trebuie munca manuala pe bucatele.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
iZotope RX 7 Audio Editor
Functiile Spectral Denoise si Voice Denoise
Nu o sa reusesti mare minune.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Când aveam Windows 98, primisem cadou Posted Image de la un prieten Sound Forge 6.0. Puteai selecta o porţiune de sunet pe care o considerai deranjantă şi o doreai eliminată şi să ştergi, din fişierul audio, tot ceea ce semăna cu acea secvenţă. În acest mod puteai scăpa de zgomote precum fâsâit, sau pocnete, dacă sursa audio provenea de pe o casetă sau de pe un disc vinil.
Sound Forge este o soluţie profesională, însă ţine cont că, indiferent pe ce anume lucrezi, eliminarea unor frecvenţe din fişierul audio are impact asupra calităţii sunetului. Niciun software nu este perfect, el va elimina şi ceea ce nu vei dori să fie eliminat. Ca să corectezi asta, ar trebui să dai zoom foarte mare pe fişierul audio şi să iei bucăţi mici pe care să le elimini (ştergi) manual. Prin bucăţi mici, trebuie să înţelegi durate de sub 0,5 secunde.
Ai răbdare şi merită să faci asta? Nu cumva, vorba colegului, e mai rentabil să-ţi cânte iarăşi persoana respectivă?
Spun asta şi din altă perspectivă. Pe lângă cel care cânta în autocar, ia gândeşte-te cât bruiaj exista când ai înregistrat: vocile celorlalţi, zgomotele de la rulaj, eventuale zgomote din trafic etc. Ce vei face, le vei elimina pe toate? Dacă respectivul îţi poate cânta din nou, o poţi face în mediu controlat.
Eu m-am înregistrat singur în telefon, cântând în baie şi îţi spun că la ascultarea înregistrării am auzit şi alte zgomote, deşi în momentul înregistrării nu le auzisem (sau le ignorasem). Dar ele sunt acolo.

Îţi recomand soluţii profesionale, eventual variante trial, dacă găseşti. Sau, cumperi soft-ul şi ai şi pe viitor asigurat suportul, dacă te vei afla în situaţii similare.
Dar ai nevoie de tutoriale şi de muuuultă răbdare.

Sau... uite şi un alt punct de vedere.
Lasă înregistrarea aşa cum este. Amintirea o vei păstra intactă.
Cum preferi buchetul de flori? Aşa cum au crescut ele natural (una mai strâmbă, alta cu o pată întunecată pe ea), sau fiecare având petalele de o singură formă?

Edited by PSC, 27 January 2020 - 11:35.


#7
Milly777

Milly777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2020
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Ca amintire, nu ma deranjeaza absolut deloc vocile de pe fundal. Pur si simplu, doream sa folosesc piesa cantata de persoana respectiva la un filmulet, atata tot.
Sper ca se va ivi ocazia in care sa-l pot inregistra intr-un mediu controlat.

Am incercat Audacity, dar programul e prea avansat pentru abilitatile mele in ale editarii :)

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMilly777, on 27 ianuarie 2020 - 19:06, said:

Pur si simplu, doream sa folosesc piesa cantata de persoana respectiva la un filmulet, atata tot.
[...]
Am incercat Audacity, dar programul e prea avansat pentru abilitatile mele in ale editarii Posted Image
N-am mai lucrat cu Audacity de ani buni, nu ştiu la ce versiune a ajuns şi ce mai ştie, însă prin 2014 mi s-a părut la nivel de amatori. O jucărie pentru oameni mari.
Ceea ce vrei tu să faci este foarte interesant, dar necesită soluţii profesionale, dacă vrei un produs final de calitate. Odată ce vei avea acces la o soluţie profesională, vei dori să sincronizezi ritmul în care cântă persoana cu cel al filmării, vei dori probabil să inserezi şi alte sample-uri etc. Odată ce-ţi va plăcea ceea ce rezultă, poate că vei dori ca persoana să mai cânte şi altceva, sau să scoată anumite sunete care, trecute prin sampler şi editor, să devină efecte speciale.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostMilly777, on 27 ianuarie 2020 - 19:06, said:

Am incercat Audacity, dar programul e prea avansat pentru abilitatile mele in ale editarii Posted Image

Daca o iei asa, orice program este complicat.
Cred ca a spus cineva mai sus esenta operatiunii.
Lansezi Audacity > incarci melodia > selectezi o potiune unde este doar zgomot / ce vrei tu sa elimini
Mergi la meniul Effects > Noise Reduction > dai pe butonul de sus > dispare fereastra
Mergi din nou la meniul Effects > Noise Reduction > dai pebutonul de jos (Apply sau OK....)  > vezi ce iese
Daca nu iti convine, dai Undo > repeti operatiunea (cei 2 pasi Noise Reduction), modificind cei 3 parametri de acolo.
Bafta, nu e deloc complicat.

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMilly777, on 27 ianuarie 2020 - 00:59, said:

Cineva canta foarte frumos, dar se mai aud si cateva voci care-l ingana si pe care le-as vrea eliminate. Inregistrarea s-a facut intr-un autocar si mai e si zgomotul de fundal.
Cer ceva fezabil?
Nu este fezabil nici cu softuri "profesionale". Zgomotele de fundal e posibil să poată fi eliminate, depinde despre ce zgomote este vorba, dar vocile care cântă nu pot fi eliminate deoarece sunt în aceeași zonă de frecvențe și nu au un profil constant ba, mai mult, foarte probabil au același profil (sau asemănător) cu "zgomotul" util Posted Image

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nici zgomotele nu pot fi eliminate cu succes.Fiecare zgomot contine frecvente,inclusiv armonici care se suprapun cu vocea.Le tai pe alea automat tai si din voce si suna ca porcu.
Cauta sa aranjezi cu persoana respectiva sa imprimati niste voci contracost intr-un studio sau ceva improvizat acasa.
Cu un microfon decent pe PC sau cu un reportofon calitativ se pot trage niste voci uncompress in dulapul cu haine.
Dupa le procesezi intr-un DAW cu ceva pluginuri dedicate si aia e.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate