Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Între Passau și Viena, cu bicicleta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Pentru că este începutul anului și poate aveți de gând să faceți cu bicicleta traseul Eurovelo 6 (segmentul Donauradweg), va ofer câteva informații, zic eu, utile.

Sfatul meu este să faceți acest traseu în luna mai/iunie, ca să nu pedalați pe caniculă.

Neapărat să plecați de la Passau (Germania) spre Viena (Austria) nu invers. Din minim două motive:

- dacă curge Dunărea, "curge" și drumul, deci este mai ușor
- majoritatea fac același lucru, ori este știut că atunci când ești pe jos sau cu bicicleta este mai bine să mergi cu ceilalți, decât în sens invers.

Am plecat cu mașina din România până la Viena. Acolo am lăsat mașina într-o parcare unde se plătește la săptămână. De acolo am luat FlixBus-ul (parcarea este la 100 m de autogară) până la Passau.

Trebuie să vă rezervați bilete la FlixBus cu câteva luni înainte (de aia am și scris postul acum), ca să găsiți la autocar locuri pentru biciclete.
Noi am fost patru persoane și abia la un autocar cu plecare la ora 2 noaptea am găsit 4 locuri pentru biciclete libere.

De la Passau la Viena sunt 370 de km. Noi i-am făcut în 4 zile.

Pistă pentru biciclete este pe ambele maluri ale Dunării. Puteți traversa cam de câte ori doriți, ori pe poduri, ori sunt bărci care fac lucrul acesta.

Atenție să nu treceți de Schlogen, că e ușor de trecut pe lângă el.

Cea mai mare problema am avut-o cu cazarea. De exemplu, la Linz, oraș cu peste 200 mii de locuitori, nu am găsit. A trebuit să mai mergem 30 de km, iar afară se înserase.
Nu recomand să faceți rezervări dinainte. Sunteți cu bicicletele și nu știți ce se poate întâmpla și poate nu mai ajungeți la cazare, însă pe la ora 16 ar cam trebui să va căutați. Nu lasați pe ultimul moment.

A doua problema e cu magazinele, care se închid devreme, iar în weekend sunt majoritatea închise. Dar o sticlă cu apă, suc etc se găsesc și în peco-uri, chiar dacă sunt de 2-3 ori mai scumpe.

Dacă aveți timp, este super să faceți traseul până la Bratislava sau chiar Budapesta. Noi am păstrat porțiunea asta pentru altă dată.

Noi face în fiecare an o ieșire din asta prin Europa. Passau - Viena a fost superb, dar trebuie să recunosc că este pe locul 3, după Thassos (cu bicicleta, în luna mai) și Balaton.

Dacă aveți întrebări, va răspund cu cea mai mare plăcere.

Mai jos o să pun două video-uri. Unul de 10 minute și altul mai lung, de 30 de minute. Dacă îl vedeți pe cel de 30 de minute, în cel de 10 nu mai este nimic în plus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ZrI0oBhu-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MB98Usl-aEY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Cum e diferenta de altitudine pe acesti 370km?

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
https://www.facebook...50938985806749/

Excursie 2020 Viena - Timișoara (sau Arad)
Ne propunem ca în perioada 26.06 - 10.07.2020 să parcurgem o parte din EV6, de la Viena în România, de aproximativ 720 km.
Câteva date tehnice:
1. Plecare cu avionul din România, București Otopeni;
2. Cazare la cort (98%) + pensiune / hostel (2%);
3. Distanta pe zi: 90 - 120 km / zi;
4. Viteza maximă: 18 - 20 km/h;
5. Întoarcerea cu trenul sau avionul (de stabilit împreună).
Harta traseului: https://www.bikemap....outeplanner/…
Suntem deschiși la propuneri legate de aceasta excursie.

 Ann0nyym0us, on 26 ianuarie 2020 - 19:07, said:

Cum e diferenta de altitudine pe acesti 370km?
Probabil că e mai mult la vale, dacă apa (Dunării) se duce la vale, dar nu e exclus să fie și ceva urcări.

Edited by Digix, 26 January 2020 - 19:40.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In mod sigur inainte de Viena e urcare destul de lunga.

#5
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
De ce era apa așa de gri și urâtă?

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e mare brânză.  313 km, 550 m elevation gain și 670 m la vale. Mai mult vale. 190 m de urcat spre Viena. Un om relativ antrenat o poate face într-o zi, dar cred că nu sportul e scopul principal, ci mai mult vizitatul. De aia l-au și făcut băieții în 4 zile, fără stres.

https://www.bikemap....27/48.38/14.917

Am auzit de cineva că au luat trenul de la Viena la Passau cu bicicleta, deci se poate și așa.

Edited by Digix, 26 January 2020 - 20:03.


#7
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 crazyAlex, on 26 ianuarie 2020 - 18:54, said:

Dacă aveți întrebări, va răspund cu cea mai mare plăcere.


Una singura Posted Image : Se pot alatura si alte persoane grupului vostru sau este un grup "inchis" ?

Edited by Cornel, 26 January 2020 - 21:24.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 silenced, on 26 ianuarie 2020 - 19:57, said:

De ce era apa așa de gri și urâtă?
Contine aluviuni carate de la munte si se tulbura, mai ales dupa o ploaie pe acolo.

Edited by andreic, 26 January 2020 - 21:57.


#9
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007

 Ann0nyym0us, on 26 ianuarie 2020 - 19:07, said:

Cum e diferenta de altitudine pe acesti 370km?

Aproape ca n-o simti. Ca fapt divers, cel mai mare efort a fost cand am urcat pe jos prin padure la Schlogen, ca sa vedem Dunarea de sus.
Daca se merge 95% pe malul Dunarii, e logic ca nu prea ai de urcat.

 myshyk, on 26 ianuarie 2020 - 19:47, said:

In mod sigur inainte de Viena e urcare destul de lunga.

Ziua aia am prins-o cu vant puternic din spate si n-am simtit nicio urcare. Dar nu prea vad unde ar fi urcarea lunga, ca intre Tulln si Viena am mers doar pe langa Dunare.

 silenced, on 26 ianuarie 2020 - 19:57, said:

De ce era apa așa de gri și urâtă?

La inceputul anului se topesc zapezile de pe muntii, iar aluviunile nu au timp sa se depuna.

 Digix, on 26 ianuarie 2020 - 20:04, said:


Am auzit de cineva că au luat trenul de la Viena la Passau cu bicicleta, deci se poate și așa.

Da, merge si cu trenul si nici nu-ti mai faci probleme ca nu gasesti loc pentru bicicleta, pentru ca au mai multe vagoane speciale.

 Cornel, on 26 ianuarie 2020 - 21:23, said:

Una singura Posted Image : Se pot alatura si alte persoane grupului vostru sau este un grup "inchis" ?

Imi pare rau, dar nu se mai pot alatura. In primul rand pentru ca ne cunoastem de multi ani si suntem prieteni buni. Suntem 4 cu bicicletele si daca este o iesire cu sofer dupa noi ne facem 5. Daca marim grupul este nevoie de o masina mai mare sau de mai multe masini. Plus ca e complicat sa gasesti o saptamana libera in aceeasi perioada mai mult de 5 persoane si se complica lucrurile.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 crazyAlex, on 27 ianuarie 2020 - 06:42, said:

Aproape ca n-o simti. Ca fapt divers, cel mai mare efort a fost cand am urcat pe jos prin padure la Schlogen, ca sa vedem Dunarea de sus.
Daca se merge 95% pe malul Dunarii, e logic ca nu prea ai de urcat.

Evident ca e la vale. Eu intrebam in ideea in care, daca pedalezi agresiv, poți face traseul într-o zi? Da, fara vizitat. Sau traficul de biciclete nu-ti permite sa te deplasezi, sa zicem, cu o viteza medie de 35kmh?

#11
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
În două zile cred că poți face traseul, însă într-o singură zi e greu de crezut.

Sunt porțiuni pe unde poți pedala în viteză, însă sunt și zone unde trebuie s-o lași mai ușor, pentru că ori sunt zone cu copii pe biciclete și merg ca în vacanță, unul lângă altul, nu în șir indian, ori trebuie să traversezi câte un oraș, un pod, să aștepți vaporașul etc.

Apoi, e păcat de zonă ca s-o faci într-o singură zi. Sunt orașe precum Melk sau Grein prin care este păcat să treci ca racheta. Sau zonele viticole de lângă Krems an der Donau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate