Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare acumulator auto >...

Importanta numarului de RPM la ma...

Baterii auto recuperare bani

Vopsele de interior respirabile
 Deconectare controller consola PS4

Punte dentara ocluzie deschisa

Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)
 Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...

Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.
 Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Cu cortul în Grecia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

foxbat

foxbat

Guru Member

• Grup: Senior Members
Cu bun simt.

danavl62

danavl62

Member

• Grup: Members

View Postcrevetul, on 29 octombrie 2020 - 18:33, said:

Buna seara!
De unde pot sa stiu daca o plaja sau intr-un loc e permisa camparea? Nu ma refer la campigurile oficiale.
Mai exact, noi am fost in Gavdos anul asta si am vazut acolo locuri minunate de campare si o atmosfera extraordinara. Pe Google sunt marcate ca atare dar la fata locului nici un semn!?
Verificand si alte locatii din Creta, de exemplu,ne am dat seama ca au fost candva destinate camparii dar acum nu mai sunt.
Deci cum poti fi sigur ca nu o incurci,campand?

Noi mergem cu cortul in Grecia de vreo 6 ani,dar nu am fost decat in zona continentala si nu am campat niciodata in afara campingurilor organizate, din doua motive:

-amenzile pentru camparea pe plaja, in locuri neamenajate,este destul de mare, lucru valabil cel putin pentru partea continentala,iar cei care o fac isi asuma riscul.

-varsta  nu ne mai ingaduie sa ne aventuram in locuri atat de izolate si rupte de civilizatie. Amandoi ne apropiem vertiginos de 60 de ani si avem nevoie de un pic de confort langa "casa" (un dus, o toaleta, un minimarket).

Cu toate aceste restrictii si contrar legilor grecesti sunt destule locuri in care se practica camparea cu cortul pe plaja,in special in insule mai indepartate si mai putin turistice asa cum este Gavdos.

In drumurile noastre, am vazut corturi pe plaja foarte rar si asta mai mult prin Peloponez,in rest nu prea.

In acelas timp am vazut insa multe poze cu adevarate "campinguri" pe  plajele mai retrase din Evia, Kythira si chiar Creta, plaje la care se ajunge mai greu, in general off road.Eu sunt convinsa ca nu vine nimeni sa verifice prin toate gofuletele si prin toate paduricile, mai ales daca sunt cat mai departe de zonele turistice,dar…..

Nu vreau sa ma intelei gresit. Si noua ne plac locurile mai retrase, si noi am campat de multe ori pe plaje izolate ,dar am preferat sa dormim in masina .Avem un VW transporter de 8 locuri si o noapte-doua se poate dormi lejer in el. Pentru anul acesta ,inca din martie ne pregatisem temenic, transformandu-l intr-un fel de autorulota, adica am dat jos scaunele din mijloc si am improvizat un pat (extensibil) pe care se putea dormi excelent,i-am pus perdelute,am facut niste dulapioare pentru spatiu de depozitare, etc.Abia asteptam sa vina jumatatea lui iulie si sa incercam casuta noastra pe roti.N-a fost sa fie !

In concluzie, camparea in locuri neamenajate este interzisa prin lege si amenzile  sunt destul de mari.E legea lor si teoretic e bine sa o respecti, dar practic,daca nu deranjezi pe nimeni si esti cat mai discret nu ar trebuie sa ai probleme.

Pe multe plaje neamenajate si relativ salbatice am vazut anunturi cu "camparea interzisa", dar daca iti asumi riscul fa-o cat mai retras,in zone cat mai putin turistice, cat mai greu acesibile si asa cum spune si @Foxbat fa-o "cu bun simt".

Dintre zonele mai apropiate,cred ca Evia si Peloponez ar fi cele mai ofertante.Pentru insule nu ma pronunt.Nu am fost decat in Ionice si niciodata cu cortul,dar sunt convinsa ca in Ciclade situatia este mult mai relaxata decat pe continent.

P.S. Ti-am trimis si un PM

crevetul

crevetul

Junior Member

• Grup: Junior Members
Buna Dana,
Ne pare rau pt  voi ca nu ati ajuns anul asta...cred ca e greu si va intelegem.
La PM am raspuns deja si apoi l-am văzut si pe asta.
Multumesc pt raspunsul obiectiv si pertinent. Si noi suntem de aceeași părere si nu vrem să ne riscam placutele zile de vacanță cu probleme care pot fi evitate.
Începem să ne gândim si noi,la cum am putea să ne transformăm masina, desi in cazul nostru, nu e fezabil,având în vedere că este un ford focus break 2005,dar tot am intors ideea pe toate părțile, sa scoatem bancheta,si alte nebunii. Pana la vara mai e timp să găsim o soluție cum sa combinând masina cu cortul.
Din pacate, acum ne pare rău ca în atatia ani de grecia nu am fost atenți dacă locurile de campare sunt semnalate local sau nu.
Mă rog, se pare ca ne întoarcem la începuturi, pe vremea lui tovarasu, cu cortul mergeam, e drept prin țară și e ceva de atunci....
Multumim frumos si mai vorbim ca mai alina din nerăbdare.

misike1

misike1

Member

Este cineva care merge in vara asta cu cortul in Grecia?

foxbat

foxbat

Guru Member

da. de fapt cu rulota.
sper ca Evia sau Creta.

crevetul

crevetul

Junior Member

• Grup: Junior Members
Sper în câteva zile, safac asta în Gavdos!

ionescunic

ionescunic

Member

Sunt acum in Lefkada si am observat doua locuri pline de corturi sau campere sau masini simple, transformate in dormitor.
1. Plaja pefkoulia - eu am coboarat la Deck lounge si apoi am mers in dreapta, pe plaja de dupa niste bolovani , cumva spre capitala. Acolo e padure pana sus in sosea. In acea padure era plin de corturi , nu ma intrebati cum au ajuns acolo ca nu am inteles
2. Plaja kathisma - daca mergi in stanga pana la margine, sunt niste stanci si o zona salbatica, apoi incepe Plaja Gaidaros. Aici intre Kathisma si Gaidaros, erau cateva corturi, dar si campere si masini normale cu oameni , nontextilisti care traiau in comuniune cu natura fara sa plateasca ceva cuiva...nu ma intrebati unde faceau...ce faceau si alte chestii din astea ca nu le-am luat interviu...Aici cred ca se ajunge din Kalamitsi - Avali - Gaidaros...pare ceva mai aproape ca si Gavdos nu?

Edited by ionescunic, 03 July 2021 - 22:36.

danavl62

danavl62

Member

Intrbare pentru cei ce se află în zona Preveza sau au trecut pe drumul de coasta ce leagă Parga de Preveza :ați băgat de seamă dacă campingul Monolithi este funcțional anul acesta? Site-ul nu le mai merge, la emailul pe care îl știam nu răspund,iar pe google map nu mai apare decât Monolithi Beach Bar,  fără camping.
Am găsit o știre  în presa din Preveza cum că ar fi fost vândut și acum se caută personal,dar nu spune dacă funcționează sau e temporar închis. Pe booking văd că apare,dar numai partea cu căsuțe din lemn.
Știu că mai există opțiuni de camping in zonă, dar aici ne-am simțit cel mai bine și ne place mult plaja,așa că, dacă aveți vreo informație ,vă mulțumesc anticipat.

c_alecs

c_alecs

Member

Ai numere de telefon aici:
+30 6989925890
+302682051133

Si Camping Panorama in zona

danavl62

danavl62

Member

Mulțumesc!
Am vizitat anul trecut campingul Panorama și mi s-a părut înghesuit, iar la numerele acelea de telefon nu răspunde nimeni.
Între timp mi s-a confirmat și faptul că adresa de mail pe care am mai folosit-o în anii trecuți, nu mai exista.

demetriot

demetriot

Junior Member

Noi mergem aproape anual cu masina in Grecia cam 3-4 saptamani. Destinatia preferata fiind Lefkada. De fiecare data am ales cazare la hotel sau studio.
Intrucat avem copii mici 4 si 6 ani, ne-ar surade o experienta in camping sau off camping cu cortul sau sa inchiriem o rulota.
Ma gandesc ca pentru copii ar fi o experienta de neuitat.
Au aparut recent ca au aparut corturi auto de la mai multe marci, cei drept mai scumpe intre 7.000 - 20.000 lei, insa cu amprenta de dormit pentru 4 persoane (2x2.30 metri).
Pana in Lefkada fac cam 1.400 km si mereu cu 2 opriri. Pe insula, avand cam 80 km de sosele, aveam cazare in partea de vest unde sunt plajele frumoase, insa ca sa merg din Lazarata sau Ag. Nikitas la Porto Katsiki, Egremni sau inspre far la plaje salbatice unde nu vine nimeni, imi lua 40 minute dus si 40 intors.
Am vazut inca de acum multi ani cum a evoluat turismul, inainte la Milos veneau si campau din tarile nordice direct pe plaja saptamani intregi, in partea stanga spre Porto Katsiki, familii cu copii mici si cupluri, naturisti, etc.
La Pefkultia in padurea de vegetatie de pini, am vazut multe corturi in fiecare an, la Gialos autorulote, la Megali Petra spre Kathisma multi naturisti cu corturile.
Ma gandesc sa cumpar un cort auto, plec linistit, ma opresc in Bulgaria sau Grecia si fac pauza intr-o parcare sau benzinarie, iar in Lefkada merg zilnic la plaje diferite si seara deschid cortul.
Dupa care imi continui calatoria spre Kefalonia, toata luna lui august.
Cunosc o serie de proprietari de taverne unde obisnuiesc sa mananc, Oasis sau Sesoula si au locuri de parcare uneori parcheaza campere si pot parca si aici.
Masa doar la taverne, mic dejun pranz si cina, gustari si fructe pe plaja. Unele taverne fac si ciorbe romanesti...
Singurul disconfort, pe care ma gandesc ca l-am putea avea, este caldura. Dupa plaja, uneori toata ziua, dar in general dupa amiaza plecam la hotel si aici dus si aer conditionat...
Dusuri, toalete se gasesc la beach baruri, unde vom face consumatie oricum.
Insa daca intr-o zi nu am chef de plaja, s-au m-am prajit prea tare, ori vrem sa dormim, va trebui sa parcam masina si cortul undeva la umbra ... sub copaci.
Ar fi si posibilitatea de campare in camping, insa tot de un anumit loc suntem tinuti si nu stiu cum stau toate la capitolul igiena, iar ca pret destul de scumpe. Am trimis un mail la Desimi si pentru un cort doi adulti si doi copii vroiau 34 euro, pentru masina si curent, trecea de 40 euro.
Desigur echipamentul l-as folosi si pentru alte deplasari in tara.
Masina e un suv marisor, deci pot ansambla cortul linistit deasupra, la viteze mari nu stiu cum o sa se comporte.
Voi ce parere aveti?
Multumesc!

Edited by demetriot, 12 July 2022 - 13:47.

mdt

mdt

Senior Member

Eu cred ca cel mai confortabil si civilizat e sa mergeti la un camping. Alegi dupa poze si review-uri pe partea de curatenie si problema igienei e rezolvata.

Avantaje:
- iti lasi cortul la umbra, iti gasesti lucrurile acolo, nu trebuie sa-l tot strangi si instalezi; dimineata nu te trezeste soarele
- ai toalete si dusuri civilizate
- ai unde sa-ti arunci gunoiul in mod civilizat/organizat
- ai un fel de curticica ta in jurul cortului unei poti sa-ti pui hamace pt lenevit/citit/pui de somn dupa amiaza la umbra
- ai diverse facilitati cum ar fi magazin, loc de joaca pentru copii, unele au si piscina unde se mai pot zbengui copiii cand voi vreti sa stati linistiti
- copiii isi pot face prieteni prin vecinii de camping

Am tot studiat campinguri din astea la mare: lumea are masa, scaune pliante, fiecare isi amenajeaza curticica de vacanta in stil propriu. De obicei sunt langa o plaja misto sau chiar au plaja proprie. Atmosfera e faina, usor boema, sunt frecventate de pasionati in ale camparii, nu neaparat de oameni care cauta cheltuieli minime.

Cort la 7000-20000 mi se pare scump, cred ca gasesti unul pe la 1000 lei foarte bun pt ce iti trebuie. Din diferenta de bani mai bine platesti campingul si stai mai ca lumea, cu toate facilitatile.

Edited by mdt, 12 July 2022 - 15:42.

danavl62

danavl62

Member

Având doi copii mici eu cred că-ți trebuie totuși un minim de confort:o toaletă la îndemână, o bucătărie unde să poți pregăti ceva rapid,eventual un duș și nu în ultimul rând un loc unde să stați comod toți patru în caz de ploaie sau căldură prea mare.
Când ai spus  de cort cred că te-ai referit la cel care se pune pe plafonul mașinii. E ok și e o alternativa, dar până să faci investiția, care nu e mică, mai întâi închiriază o rulotă și vezi cum e.
În momentul de față eu sunt în camping Valtos,lângă Parga și am venit aici pentru 3-4 zile,dar cred ca vom sta cel puțin o săptămână pentru că am absolut toate condițiile pentru 26 Euro/zi,doua persoane,un "minicamper" VW T5 și  curent electric la discreție.Am observat că anul acesta nu toate campingurile oferă electricitate la discreție,f.multe limitează consumul asa că trebuie avut în vedere și acest aspect.
Și Da, și eu îți recomand campingurile chiar dacă cele bune și dotate nu sunt întotdeauna lângă plaja dorită. În ultimii ani,vacantele noastre au fost cu cortul,rulotă,autorulota și am campat și free și în campinguri mai bune sau mai puțin bune așa că pot face diferența. Problema este că nu în toate zonele vei găsi campinguri pe alese. Cel mai ofertant din acest punct de vedere rămâne Peloponezul, în Lefkada sau Kefalonia nu prea ai ce alege.
Oricum,părerea mea este să încerci întâi cu o rulotă sau campervan închiriate dacă vrei să ai un pic de independența, confort și libertate de mișcare. Cu cortul e mai greu să ai toate astea.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

A fost cineva cu cortul în Thasos? Saptamana viitoare am 5  zile de concediu. Ma gândeam sa pun cortul în logan și sa trag o fuga în Thasos. Pot ajunge intr-o zi pana acolo plecând din Pitești? Waze îmi arata ca ar fi 729 de km. Ma gândesc ca dacă plec pe la  2 noaptea, pana seara ajung (camping Pefkari). Nu am fost niciodată în Grecia.  Ce taxe trebuie sa plătesc la un Logan de 1,6 benzinar? A mai fost cineva cu cortul în Grecia?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate