Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Sisteme pe Litiu

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Propun sa mutam o parte din discutia asta catre topicul vechi de baterii cu litiu; acolo se poate bate apa-n piua in continuare ca si asa are 3xx de pagini, nu se mai cunoaste inca zece.

Okey?

(Iata ce mi s-a scris in PM: .Ideea de a deschide topicul repectiv nu era de a dubla discutiile din Acumulatori cu Litiu ci de a face o sinteza a discutiilor si informatiilor utile). Chestiune la care subscriu cu placere.

Edited by addysoftware, 30 January 2020 - 02:57.


#38
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postkolfleading, on 29 ianuarie 2020 - 21:00, said:

......Ca sa nu existe suspiciuni.....
nu e cazul; am citit pdf-ul, are consum redus printr-un artificiu tehnic (pe care-l folosesc si eu uneori): datorita faptului ca dupa atragerea armaturii nu mai eeste nevoie de un camp puternic, se poate micsora substantial curentul prin bobina prin diverse metode, doua din ele foarte simple (termistor PTC (nu prea ok) sau condensator paralel cu rezistor (nu cred ca au folosit metoda asta ptr ca vorbesc pe acolo ceva de variatia rezistentei si curentului prin bobina cu temperatura)
da, releul e .....interesant. Nu vad nicaieri specificate o curba indicand tensiunea si curentul limita de rupere. Dar in fine. Cine vrea il poate testa, de ce nu? e buzunarul lor.

Aaaa cred ca stiu. La naiba, e in mod sigur contacte vacuumate. De aceea poate intrerupe arcul.

#39
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postnik1965, on 29 ianuarie 2020 - 20:38, said:

Da Ady, dar contactorul cand intrerupe, intrerupe in ambele sensuri pe cand .... bidirectionalul poate sa rupa intr-un sens si in celalalt nu .... io zic ca e mai bine  ..... zic si eu .... nu dau cu parul ..... poate e un avantaj...
.
Ca sa te lamuresc (ca mi se pare ca le-ai inversat), bidirectionalul intrerupe exact ca un contact de releu. Dar constructiv e fix dublu fata de monodirectional asa ca e scump.
Monodirectionalul este insa ca un contact de releu in paralel cu o dioda cu siliciu. E foarte ok pus la panouri sau la sarcina, dar nu e de pus la baterie.

Poti sa incarci daca a deconectat LVD, sau sa descarci daca a deconectat HVD ..... pe cand contactorul mecanic (foarte bun in aplicatii dedicate) daca a taiat, taiat ramane ....  

Da, asa este.

#40
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Are inclus (incorporat) regulator de curent PWM.
O curba curent - numar de cicluri pentru diferite tensiuni se gaseste pe pagina 2 in dreapta.

View Postaddysoftware, on 30 ianuarie 2020 - 00:39, said:

o sinteza a discutiilor si informatiilor utile
Eu prin "informatii utile" am inteles: un model concret de BMS, un model concret de contactor, o schema concreta functionala...Posted Image

Edited by kolfleading, 30 January 2020 - 07:26.


#41
davivi

davivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.12.2013
Reducerea consumului  contactorului cred ca este facuta prin decuplarea uneia din infasurarile bobinei ( avand doua , gen starter electromotor Dacia ) , printr-un contact auxiliar normal inchis .

#42
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postkolfleading, on 30 ianuarie 2020 - 07:21, said:

O curba curent - numar de cicluri pentru diferite tensiuni se gaseste pe pagina 2 in dreapta.

O curba curent - numar de cicluri pentru diferite tensiuni se gaseste pe pagina 2 in dreapta.
Nu e acelasi lucru. Ma refeream la puterea maxima de rupere: adica curent versus tensiune la rupere, ca sa explic din nou.

Eu prin "informatii utile" am inteles: un model concret de BMS, un model concret de contactor, o schema concreta functionala...
Pai nu prea poti da modele concrete, ca e reclama. Si asa am abuzat deja, ca le-am pus pe ale mele, dar la cat de rar fac eu unul...

un model concret de BMS,
Nu as putea recomanda unul de pe piata, gandeste-te si tu, logic, acum, din moment ce eu mi-am facut singur. Oricine insa poate gugali BMS... daca vrea altceva.

un model concret de contactor,

Ai dat tu, si e f bine. Chiar pare bun. Ma mir ca au aparut si pentru puteri mici. Stii, eu am avut de-a face cu breakere (nu switchuri) pe vacuum, dar erau....... de 4kV si 1600A. Si costau multe mii de $ (n-am decat vaga idee cat ca nu eram implicat in cumpararea lor).
Habar n-aveam ca au aparut "pentru uz casnic"

o schema concreta functionala
Schema de detaliu ?? la BMS zici???
Ca la sistem nu ai cum sa dai schema de detaliu. Doar schema bloc (pentru care am dat o varianta si vor urma altele) si wiring diagram (am dat deasemenea).
Iar topicul e intentionat pentru incepatori, nu pentru avansati. Avansatii stiu sa-si faca singuri, nu au nevoie de tutoriale.

View Postdavivi, on 30 ianuarie 2020 - 08:52, said:

Reducerea consumului  contactorului cred ca este facuta prin decuplarea uneia din infasurarile bobinei ( avand doua , gen starter electromotor Dacia ) , printr-un contact auxiliar normal inchis .
Exact, chiar descrie la un moment dat ca are doua bobine. Trebuie insa si o mica intarziere, probabil ca se face cu un "dash-pot" (o chestie pneumatica)

Edited by addysoftware, 01 February 2020 - 16:50.


#43
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
up

#44
rtripon

rtripon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 30.11.2021
Following the "up" :).
Sunt si eu in proces de invatare/documentare a ceea ce inseamna un sistem LIFEPO4 pentru o casa, momentan ma joc cu plumbul ca e mai iertator. Din ce-am reusit sa inteleg citind,neavand experienta in electronica, nici nu prea imi place, dar cred ca partea cu neplacutul e din cauza ca nu le-am inteles niciodata(pana acum cateva luni nu intelegeam diferenta dintre conectarea in serie sau in parelel, stiam doar ca exista o diferenta), pentru un sistem de 48v 300Ah, pe langa bateriile evidente, mai e nevoie de un BMS pentru incarcarea corecta a bateriei.
Citind primul post al lui addy(restul m-au depasit din pacate), am inteles ca pe langa BMS ar fi bine sa mai existe si alte componente pentru protectie. Vad in schema ca dupa charger-ul solar pe + se pune o siguranta fuzibila de 150A(rog a fi corectat daca nu am inteles bine) care mai departe merge la + BMS-ului.
Mai vad un SSR care se leaga tot intre charger si BMS(pe +?) deci pentru un amator in electronica firul de + din charge intra intr-o doza, pleaca 2 iesiri una spre SSR alta spre siguranta F1?. Deocamdata atata am reusit sa inteleg la prima vedere a schemei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate