Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sunt majora si nu pot inghiti pastile?!

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostHunor_66, on 25 ianuarie 2020 - 12:11, said:

N-are nici o legatura una cu alta.
Ii beregata stramta.

Si nevasta-mea are aceeasi problema.
Decat sa ia o pastila, mai bine face o injectie.
Cand ii musai sa ia pastile, se chinuie de numa' numa', regurgiteaza, trebuie apoi sa bea multa apa ca sa ramana pastilele acolo unde-or ajuns etc...

Eu, de exemplu, am beregata mult mai larga, inghit pastilele si fara apa, cate doua odata.
Si la pálinka, imi trebe un pahar mai larg, ca daca-i prea mic ii pericol sa-mi scape la vale pe gât...


Bate saua sa priceapa iapa.

#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 13:39, said:

Citesc multa medicina.

Eu citesc karate.

#39
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

Quote

Am ideile mele in legatura cu suplimentele alimentare. Cred ca putem deveni mai slabi, mai inteligenti, mai relaxati, mai inalti, mai increzatori, mai alerti, mai definiti, mai activi, mai atragatori, memorie mai buna, etc. (sigur ca conteaza si componenta psihologica dar aia e 5% [un nimic] vezi ce spune Cosmin Contra despre fotbalistii nostri in comparatie cu aia straini)
Exact.

#40
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
incearca cu supozitoare. desi nu cred ca exista suplimente alimentare sub aceasta forma. :D

#41
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 13:39, said:

Am ideile mele in legatura cu suplimentele alimentare. Cred ca putem deveni mai slabi, mai inteligenti, mai relaxati, mai inalti, mai increzatori, mai alerti, mai definiti, mai activi, mai atragatori, memorie mai buna, etc. (sigur ca conteaza si componenta psihologica dar aia e 5% [un nimic] vezi ce spune Cosmin Contra despre fotbalistii nostri in comparatie cu aia straini)

Acum iau eu aceste medicamente sa vad cum care functioneaza si dupa aceea pot ajuta oamenii cu asta. Citesc multa medicina.

Ma indoiesc ca citesti multa medicina. Daca ai avea surse serioase, ai intelege ca suplimentele sunt inutile daca nu ai o problema specifica cu lipsa de ceva sau chiar iti pot face rau daca le iei aiurea fara sa ai o problema reala. Dar o sa ma opresc aici, ca probabil ma incadrez la flame sau alte prostii. Nu critic, doar cred ca iti faci rau... Eu consider ca ai nevoie de un psiholog, clar nu forumul iti va rezolva problema.

#42
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 12:03, said:

Buna tuturor.
Am o problema serioasa si anume ca nu pot sa inghit pastile deloc. M-am gandit ca e vreo frica din subconstient si ar trebui sa fac hipnoza. Stiti ceva metode sa scap de chestia asta? Am o gramada de suplimente alimentare pe care trebuie sa le iau si momentan le dizolv in apa chiar daca au un gust oribil.
Multumesc.
Eu le rod

#43
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 14:01, said:

V-as spune o povestioara ca sa va demonstrez cum corpul ne limiteaza.
Cred ca e pe fond psihologic pt ca atunci cand eram mica am inghitit un dop de sticla si probabil am ramas cu o trauma.

Te rog sa imi spui povestioara in care explici cum ai reusit sa inghiti un dop de sticla.

#44
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

View PostRockyy, on 25 ianuarie 2020 - 18:16, said:



Te rog sa imi spui povestioara in care explici cum ai reusit sa inghiti un dop de sticla.

Nu l-am inghitit ca pana la urma au reusit sa mi-l scoata de pe gat dar am incercat. Mi s-a povestit chestia asta ca eu nu mi-o amintesc.

View Postalexupit, on 25 ianuarie 2020 - 18:02, said:



Ma indoiesc ca citesti multa medicina. Daca ai avea surse serioase, ai intelege ca suplimentele sunt inutile daca nu ai o problema specifica cu lipsa de ceva sau chiar iti pot face rau daca le iei aiurea fara sa ai o problema reala. Dar o sa ma opresc aici, ca probabil ma incadrez la flame sau alte prostii. Nu critic, doar cred ca iti faci rau... Eu consider ca ai nevoie de un psiholog, clar nu forumul iti va rezolva problema.

Poti sa te indoiesti in continuare. Toti avem probleme in secolul asta. Nu vezi ca oamenii scot un Iq tot mai mic? Ce era considerat inainte normal acum este 'geniu'.
De exemplu multi avem carenta de fosfor. Fosforul e important pt creier sa atinga potentialul maxim, la fel si pt cresterea in inaltime. Daca o sa incerci sa cauti pe google suplimente cu fosfor nu-ti da nimic, in schimb calciu din plin.

#45
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Poststlk, on 25 ianuarie 2020 - 13:45, said:

multe pastile se gasesc si sub forma de supozitoare. Daca nu intra pe o gaura, incearca pe cealalta!
Exact!  Supozitoarele sunt varianta mai placuta.  A pomenit de suplimente, care au forma de moneda, ca urmare, daca sunt efervescente, ai  risc de de a face clabuci multi si de zgomot specific, suna ca sifonul  + orificiul in care le introduci poate lua forma monedei, adica va arata ca o pusculitza !  Intelegi ce zic?

#46
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 12:03, said:

Buna tuturor.
Am o problema serioasa si anume ca nu pot sa inghit pastile deloc. M-am gandit ca e vreo frica din subconstient si ar trebui sa fac hipnoza. Stiti ceva metode sa scap de chestia asta? Am o gramada de suplimente alimentare pe care trebuie sa le iau si momentan le dizolv in apa chiar daca au un gust oribil.
Multumesc.

Ca o gluma,daca erai minora....le-ai fi putut inghiti? :D

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 18:54, said:

Poti sa te indoiesti in continuare.
Trolling much ? Posted Image A rasuflat...

Edited by andreic, 25 January 2020 - 21:39.


#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 12:03, said:

Buna tuturor.
Am o problema serioasa ...

Eh, ai mai multe de fapt.

View PostHunor_66, on 25 ianuarie 2020 - 12:11, said:

Si la pálinka, imi trebe un pahar mai larg, ca daca-i prea mic ii pericol sa-mi scape la vale pe gât...

My kind of nigga! :D

#49
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPaz, on 25 ianuarie 2020 - 17:03, said:

Eu citesc karate.
Eu cat am fost tanar, am citit multa geografie.

Eram foarte capabil sa localizez pe harta Baicoi foarte aproape de Muntele lui Venus.

Mai tarziu am dat-o pe poezie.

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 18:54, said:

Toti avem probleme in secolul asta. Nu vezi ca oamenii scot un Iq tot mai mic? Ce era considerat inainte normal acum este 'geniu'.
Pai cantitatea de inteligenta pogorâta de Al de Sus in marea lui bunatate pe planeta Pamant, este constanta.
Intrucat suntem din ce in ce mai multi, se imparte in bucatele tot mai mici...
Plus ca si conditiile de viata tot mai confortabile duc la aparitia unor indivizi tot mai putin inteligenti.
Nu mai ai nevoie sa-ti mearga mintea ca sa supravietuiesti.
Urmarea, se observa...

Quote

De exemplu multi avem carenta de fosfor. Fosforul e important pt creier sa atinga potentialul maxim, la fel si pt cresterea in inaltime. Daca o sa incerci sa cauti pe google suplimente cu fosfor nu-ti da nimic, in schimb calciu din plin.
Ei, nu...

Uite-aici:

Attached File  pastrav-la-cuptor-7736.jpg   90.29K   4 downloads Attached File  File-de-peste-la-cuptor.jpg   169.31K   4 downloads Attached File  Peste-copt-cu-rosii-4.jpg   192.1K   4 downloads

#50
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cunosc o doamnă care până la 35 de ani a putut să înghită orice pastilă. Într-o zi a luat o pastiluță care i s-a lipit pe gât, sau a luat-o pe calea greșită.  S-a înecat, a făcut urât  etc
De atunci ceva s-a blocat și nu mai poate înghiți pastile.  

Bolul alimentar trece fără probleme. Deci este o problemă pe psihic.

Edited by tomaso, 26 January 2020 - 10:23.


#51
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

View PostArlechinohh, on 25 ianuarie 2020 - 12:03, said:

Am o problema serioasa si anume ca nu pot sa inghit pastile deloc.  .... Am o gramada de suplimente alimentare pe care trebuie sa le iau si momentan le dizolv in apa chiar daca au un gust oribil.

Cunosc senzatia, in mod normal nu pot sa inghit o pastila intreaga nici daca ma ameninti. Am gasit insa o rezolvare simpla:
- cumpara un compot, oricare iti place, eu prefer prunele
- ia o pruna si o tai in cateva bucati destul de mici cat sa le poti inghiti din prima, fara sa mesteci
- infigi pastila in una din bucati sa stea bine infipta acolo si gata
In primul rand ca fiind din compot, pruna e umeda si aluneca foarte usor pe gat in jos, e si foarte moale deci nu-ti da senzatia aia ca trebuie neaparat sa mesteci inainte sa inghiti (e o senzatie ca si cum ai lua o lingura mai mare de iaurt in gura) si factorul decisiv, e foarte buna la gust, deci iei pastilele de drag Posted Image
Inainte si eu faceam ca tine, le pisam si incercam sa le iau asa si aveau un gust mai mult decat oribil, dar cu compot e floare la ureche.

Edited by CeapaIndustries, 26 January 2020 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate