Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Masina tuns iarba / gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
353 replies to this topic

#1
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Buna ziua,

Am de tuns 1200 mp, jumatate gazon, jumatate iarba normala (pe viitor amestec gazon /trifoi alb)
Spre ce carcateristici ar trebui sa ma uit ? Pret: 1300-1500 RON
Ce parere aveti de modelul asta ? As gasi ceva mai ok raportat la pret / calitate ?
1. Partener146cmc, 457mm, GREENFIELD, G-MTG46A1 - 1350 Ron
2. Makita PLM4628N, 2.7 CP, motor Briggs & Stratton, 46 cm - Acum 1800 Ron - il astept la o oferta :)
3. MTD Smart 46 SPB 1299 Ron Dedeman

Din experienta aveti alte modele recomadate ? Terenul este drept, nu vreau sa tai buruieni sau alte tufe (ptr asta am o motocoasa cu disc / fir)

Multumesc

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
1200 mp este o suprafață imensa.
   O coasa obisnuita din aia din fier nu ar face fatza. Nici nu ai cum sa dai cu ea ca nimeresti in gardul vecinului, omori purceaua omului si vreo 2 gaini.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
In primul rind, as merge pe o masina termica, adica cu benzina, apoi, as lua un model relativ ieftin, daca se strica sa nu imi para rau de el.
Uite, asta a mea e din 2015 si am tuns cu ea de zeci de ori cite 1500 mp, plus tot felul de buruieni de pe linga gardurile vecinilor, am imprumutat-o etc. O bujie si lama am schimbat in 4-5 ani si, desigur, uleiul, am curatat filtrul de aer. Nu mai suna asa de bine ca la inceput, insa nu as lua altceva mai bun/scump.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l5ZPEwx7SgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
La 1200m fie angajezi un negru pe plantatie, fie cumperi un robot care tunde non-stop si nu te doare capul.

Nu e o placere sa tunzi iarba, mai ales daca a crescut repede si se umple imediat cosul cu iarba taiata.

Multa iarba taiata, multa iarba de aruncat.

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
In curtea mare (1000 mp) eu las iarba tunsa jos, nu o adun, deci, practic, tund iarba fara sa am cosul montat, ma umplu tot de iarba, insa aia care ramine jos e ingrasamint. De fapt, iarba mea e un amestec de trifoi cu buruieni si cu nu stiu plante cu floricele, perfecte pentru stupii mei.

#6
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Primele doua functie de cati bani esti dispus sa cheltui. La 1500 mp ai nevoie de o masina cu autopropulsie (ambele au).

#7
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Parerea mea e ca cea din DD e o alegere f buna . Eu am una similara ( no name ) de 16 ani si inca merge .

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
am una similara celei din dede, dar fara tractiune. merge brici, motorul e foarte performant( il foloseste si makita).
dar a mea e fara tractiune. la tine o sa piarda putin din putere, datorita tractiunii!

#9
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 richi_e, on 25 ianuarie 2020 - 12:49, said:

am una similara celei din dede, dar fara tractiune. merge brici, motorul e foarte performant( il foloseste si makita).
dar a mea e fara tractiune. la tine o sa piarda putin din putere, datorita tractiunii!

Salut,

Ce motor au cele din dedeman de care spuneti mai sus ?

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
Briggs&Stratton.
le folosesc mai multi, inclusiv husqvarna, Sthil, Makita.

Edited by richi_e, 25 January 2020 - 16:11.


#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Parerea mea este ca la 2,3 CP cu autopropulsie, cum e cea din DD, e prea putin ca sa tunzi eficient 1500 mp. La suprafata asa mare daca nu ai obstacole cu locuri inguste, cu cat masina este mai puternica si mai mare cu atat tunzi mai usor.

#12
gxpopa

gxpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.06.2014
Alege una care sa aiba si evacuare laterala. Motor bun (puternic), piese de schimb (cutit, filtru de aer) la indemana constituie un avantaj. Autotractiunea = boierie necesara la 1200mp. Marca? In functie de asteptari si mai ales, in functie de buget. C-o masina buna si un teren curat rezolvi 1200mp in timpul alocat unei beri. La PET. Mare.

#13
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Un B&S motor si un pret bun. Are si functia de mulcire vad. Nu stiu cum sta cu partea de servisare.
Pentru un service raspandit in toata tara eu am ales o Husqvarna.

https://www.leroymer...-sterwins/39760

#14
gxpopa

gxpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.06.2014
Mulcirea o fi ea buna la ceva dar, la o masina cu cutit de 51 cm, ,,pune-n bot'' imediat motorasul de 2.8 CP.

#15
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Salutare, acum se gaseste Makita de mai sus la ofertă: 1450 Ron.

Ce ziceti .. meita sa o iau acum ?
Partea nasoala e ca o pot incerca doar in 2-3 luni, daca are o problema retur nu-i mai pot face, doar sa o trimit in service.

#16
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008

 alpinia, on 25 ianuarie 2020 - 10:03, said:

Buna ziua,

Am de tuns 1200 mp, jumatate gazon, jumatate iarba normala (pe viitor amestec gazon /trifoi alb)
Spre ce carcateristici ar trebui sa ma uit ? Pret: 1300-1500 RON
Ce parere aveti de modelul asta ? As gasi ceva mai ok raportat la pret / calitate ?
1. Partener146cmc, 457mm, GREENFIELD, G-MTG46A1 - 1350 Ron
2. Makita PLM4628N, 2.7 CP, motor Briggs & Stratton, 46 cm - Acum 1800 Ron - il astept la o oferta :)
3. MTD Smart 46 SPB 1299 Ron Dedeman

Din experienta aveti alte modele recomadate ? Terenul este drept, nu vreau sa tai buruieni sau alte tufe (ptr asta am o motocoasa cu disc / fir)

Multumesc

Mtd smart de 46 am eu si sunt super multumit. Tund undeva la 800mp cu ea si nu am avut probleme.
Obligatoriu sa aiba tractiu altfel e jale..eu am terenul inclinat😅

Edited by mon3y, 26 January 2020 - 11:34.


#17
gxpopa

gxpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.06.2014

 alpinia, on 26 ianuarie 2020 - 09:40, said:

Salutare, acum se gaseste Makita de mai sus la ofertă: 1450 Ron.

Ce ziceti .. meita sa o iau acum ?
Partea nasoala e ca o pot incerca doar in 2-3 luni, daca are o problema retur nu-i mai pot face, doar sa o trimit in service.

Makita am si eu in varianta jumbo cu cutit de 56cm si motoras de 3,6 cp. Nu am ce sa-i reprosez in afara motorului cam impotent. Pentru a mai drege ceva din treaba asta am grija ca cutitu' sa fie tot timpul ,,brici'' si atunci cand nu strang iarba in cos folosesc preponderent evacuarea laterala. Merge mai bine decat cu evacuarea prin spate. Am mai facut si o alta ghidusie: am pus tahograful pe ea si, de la 2650 rot/min cu care a venit am urcat-o la 2900. Sunt niste parghiute pe acolo care permit treaba asta doar ca asta-i motiv de pierdere a garantiei (daca-i lasat ceva urme pe acolo si te prind baietii). Vreau sa spun ca cele 200 de ture/min in plus ii dau masinii alta vlaga. In felul asta am taiat si iarba de 25 cm fara cea mai mica problema

#18
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
La 25 cm e prea mult pentru masina, de aici si lipsa de putere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate