Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

casa printre salcami

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
546 replies to this topic

#37
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Salut!
Si eu am facut casa la rosu anul trecut langa Ploiesti - in Blejoi si m-a costat aproximariv (trebuie sa mai fac un calcul) 48 k euro / 226mp desfasurati (inclusiv acte, beci, tabla, cos de fum si terasa-inca 28mp in plus). In banii astia am inaltat si podul 60 cm, care a devenit mansarda open space.
Vad ca inca nu te ai gandit la solutia de incalzire, sau nu am vazut eu -> sa faci camerele mai inalte daca vrei IPAT.

Edited by livyu_s, 28 January 2020 - 14:36.


#38
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
Domnilor, cum ziceam, va foarte multumesc pentru pareri!
Cat pot, o sa incerc sa ma tin de ele, si o sa va mai cer sfaturi.

View PostClodi_, on 28 ianuarie 2020 - 05:22, said:

La parter putin cam mare holul, poate la scara gasesti o solutie sa faci cu podest, noi avem tot balansata si nu e chiar cea mai buna solutie. Iar la baia de jos gandeste-te daca vrei dus in anumite cazuri, daca da atunci tb minim 1mp in plus.
Cat despre construit in primavara...daca nu ai tu cine stie ce relatii” ori prin familie ori ai batut palma..echipele bune au aranjat deja tot anul..
Mai arunca un ochi si la vecinul billy ca nu i-a iesit deloc rau treaba.. bafta!

holul ala, indeed, e mare rau...nu stiu cum de n-am bagat de seama ca-i aproape cat biroul...vedem cum modific.
baia de jos, am modificat deja (dupa opinile voastre) si va avea un dus.
probabil ca mai devreme sau mai tarziu, biroul se va transforma in un dormitor, asa ca e bine sa fie si o cabina de dus pe aproape.

View Posthdi, on 28 ianuarie 2020 - 11:05, said:

-structura este f fragmentata si va fi destul de scumpa raportat la suprafata construita
mda, asta mi se tot spune. bagat la cap si am sa transmit arhitectului

-biroul cu timpul va deveni dormitor (te mai lasa genunchii...), caz in care ar fi mai bine sa nu fie la drum.
-eu nu vad rostul acelui hol la parter mare cat biroul;

Si ca sa fie si constructiv:
-eu as uni camera de zi cu locul de luat masa si holul, as elimina/muta stalpul central si as crea un mare living din care sa ai acces la bucatarie, birou, gr sanitar etc
banuiesc ca din pct de vedere constructiv se poate face, si ca sa bag si houl ala undeva, ma gandesc ca poate ar merge.
-as schimba intre ele pozitia biroului cu cea a sp tehnic+casa scarii; se doarme/lucreaza mai linistit catre gradina
nu stiu ce sa zic, spatiul tehnic la intrare, para nu prea se potriveste. cred ca tot un birou/dormitor merge mai bine. eventual bucataria...
-as muta terasa pe nord-est, cu acces dinspre actualul "hol", cu conditia ca si acea zona sa ia latimea de 11m; asa mai elimini si din stalpi...
vedem cum se aseaza in noua configuratie
-la bucatarie e f misto sa ai o fereastra deasupra blatului de lucru asa e, voi modifica
-fereastra sau chiar usa spre ext la spatiul tehnic; de fapt e cam obligatoriu sa ai suprafata vitrata acolo unde ai centrala termica.
bagat la cap, buna idee cu usa.
-as face eforturi maxime sa aduc dormitorul matrimonial la parter si sa mut "biroul" la etaj; avantajele sunt min 1000
nu stiu ce sa zic, poate macar ca idee incerc si asa o varianta (sa vad cum se aseaza) dar un dormitor jos, parca nu mi se pare ca e potrivit...pe fata casei, in mintea mea, cel mai bine se potriveste living-ul si un birou. hai cel mult bucataria...vedem totusi ce ideei are si arhitecul. (mai da te rog cateva argumente pt rocada asta, poate nu vad eu chestii evidente )
-as mari spatiul tehnic, aici ai dreptate, cred. culmea e ca  in o versiune anterioara a proiectului, era ceva mai mare...dupa care am facut scale down la tot proiectul  si a iesit asa.

View Postcatalijns, on 28 ianuarie 2020 - 11:06, said:

Ar fi bine sa incepi asap studiu serios  ca nici nu stii ce te asteapta, asta iti zice cineva care a inceput documentarea cu mai bine de 2 ani inainte sa inceapa..

ca nu stiu ce ma asteapta, imi e clar...am citit cateva jurnale, si dupa cateva pagini (mai multe asa) ma uitam mai mult la poze, ca nu mai pricepeam prea multe...
asa ca abia pot sa zic ca imi fac o idee vaga despre ce s-ar putea sa ma astepte

View Postlivyu_s, on 28 ianuarie 2020 - 14:34, said:

Salut!
Si eu am facut casa la rosu anul trecut langa Ploiesti - in Blejoi si m-a costat aproximariv (trebuie sa mai fac un calcul) 48 k euro / 226mp desfasurati (inclusiv acte, beci, tabla, cos de fum si terasa-inca 28mp in plus). In banii astia am inaltat si podul 60 cm, care a devenit mansarda open space.
Vad ca inca nu te ai gandit la solutia de incalzire, sau nu am vazut eu -> sa faci camerele mai inalte daca vrei IPAT.

Salut, livyu
am citit si jurnalul tau, sunt si acolo info utile. si fiind cel mai recenta constructie documentata pe forum din zona Ploiestiului, e si mai util
cred ca totusi voi opta pt incalzire cu calorifere si eventual pt bai un ipat electric mic.

#39
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postdante01, on 28 ianuarie 2020 - 21:39, said:

(mai da te rog cateva argumente pt rocada asta, poate nu vad eu chestii evidente )

Pai dincolo de intimitatea voastra, si copiii vor avea nevoie de propria intimitate cand vor fi mari (sau poate sunt deja mari .. XD).
Insa gandeste-te la un scenariu in care esti jos in living si iti dai seama ca trebuie sa iesi sa cumperi ceva. Te duci sus, te schimbi (ca unde e dormitorul e si dresingul), cobori si dai sa pleci. Doar ca telefonul era la incarcat de aseara pe noptiera. Urci iar dupa telefon si, daca esti atent iei si cheia de la masina din pantalonii ceilalti. Daca nu esti atent, mai urci o data. La intoarcere urci iar sa lasi hainele de mall si sa te imbraci de casa/curte etc
Fa un calcul de cate ori mergi in dormitor pt diverse motive in timpul unei zile si adauga un urcat+coborat de scari. Adauga faptul ca la casa schimbatul si dusurile sunt mai dese decat la apt din motive de treaba prin curte. Daca nu te descurajeaza, adauga inca 30 de ani la varstele voastre si repeta calculul. Daca e ok, inseamna ca dormitorul la etaj e o idee buna.
Nu te baza ca vei dormi in biroul de la parter pt ca o camera de 9mp nu e decat un dormitor provizoriu sau de musafiri. Si tocmai la batranete ai nevoie de confort mai mult. Nu vei vrea sa te inghesui acolo.
Dormitorul meu e la parter si ma felicit pt asta ori de cate ori intru acolo si ma gandesc ca nu a trebuit sa urc un etaj pt o perehe se sosete. Eu asa zic si nu mai insist.

Cat priveste ce se potriveste si ce nu la intrare, nu stiu ce criterii ai. Eu zic ca holul de la intrare ar face casa buna cu casa scarii, spre ex. Ar fi o economie de spatiu. Si pe sub scara, pe acolo faci si accesul catre camera tehnica. Nu am desenat. Nu stiu daca merge sau nu. Ideea nu e sa se potriveasca ci sa fie ergonomic si logic.

#40
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
mda, s-ar putea sa ai dreptate, nu zic ca nu...
partea cu schimbartul si dusuitul, probabil ca e cum zici tu. pana la urma, tu traiesti de cativa ani la o casa in configuratia asta.
si cum zici, la 70 plus, parca altfel o sa vad lucrurile...
nu stiu, mai ma gandesc...

am fost azi la o discutie cu arhitecul, am expus punctele de vedere pe care voi le-ati exprimat aici si avem asa:
baia de jos va avea cabina de dus.
se va cauta o solutie sa micsoram holul ala de aproape 9mp, in acelasi timp cu marirea baii si a spatiului tehnic.
va fi un geam unde este spatiul tehnic (a zis ca sigur avea sa fie, doar ca nu apucase sa faca fatadele, etc).
nu cred ca va fi insa si o usa care sa dea in zona aia de spatiu tehnic/baie, de jos. Latura aceea a acasei, este cea care se afla catre celalalt drum, cel de 23.83 m, catre fata.
asa ca daca e sa fie acolo o usa, va trebui sa fie mult mai mult decat o simpla usa de acces, adica sa arate bine, scari, etc, astfel incat sa nu strice fatada aia.
cu terasa e complicat din pacgt de vedere al aranjarii camerelor jos plus ca imi zice insa ca find oarescum mai mult pe sud vest, si fiind si acoperita, nu ar trebui sa fie chiar asa de rau. Mai pun 2-3 pomi si poate e ok...ce parere aveti?
cu structura cam fragmentata, zice ca va incerca ceva, dar ca e greu sa imparti si capra si varza si ca trebuie sa adopt totusi niste compromisuri...
cert e, ca din randarile de le-am pus pe pagina 1, mie imi place cum atata casuta.

#41
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Daca imi dau eu bine seama atunci terasa ta e pe sud-sud-vest, adica mai mult sud si mai putin vest. Daca e asa atunci as zice ca este pozitionata ideal pentru ca ai soare la rasarit si in prima parte a zilei, pe partea cu vestul poti controla putin soarele cu un sageac mai generos, aranjarea mobilieruli pe terasa, ceva pomi sau plante (gen vie, trandafiri, mana maicii domnului, etc.). Gandeste-te ca poate vrei sa folosesti acea terasa si in extra-sezon si atunci chiar vei aprecia putin soare acolo, daca era pe vest sa ai soarele ala turbat de dupa ora 14.00 atunci era alta poveste.
Cred ca stiu ce spun pentru a avem terasa pozitionata aproape identic si desi nu ne-am mutat am stat de ceva ori acolo si ma declar foarte multumit de pozitionarea ei, nu stiu cum am fi putut alege mai bine. De fapt arhitectul ne-a explicat treaba asta de la inceput, de aia tot zic pe aici ca proiectul e una dintre cele mai importante chestii!
tot despre terasa: sper ca ai scara imediat cum iesi pe terasa din bucatarie in dreapta, langa casa. Zic asta pentru ca terasa e oricum mai mititica si daca lasi spatiul de trecere prin centrul ei(sa zicem) ea devine aproape inutilizabila.

Despre treaba cu dormitorul la parter: e adevarat ce zice hdi dar sunt si dezavantaje cu dormitorul la parter precum lipsa separarii zonei de dormit de cea de zi. Plus ca daca vrei dormitor adevarat la parter trebuie si o baie pe masura nu una de 3mp.. Si noi am incercat sa avem o camera la parter pe post de birou/viitor dormitor la nevoie (sub 11mp...atat s-a putut..), nu e deloc gresita ideea. Pe de alta parte sa urci niste scari nu e chiar asa nesanatos, poate uneori cam exageram cu acest subiect,  ne miram cand batranii de 80 de ani din vest sunt pe la ski prin munti iar ai nostri de pe la 60 incep anumite pregatiri.. Sa fim noi sanatosi ca ne adaptam la 3 trepte iar cand nu vom mai putea ne mutam intr-o casuta parter de 60 mp ori la vreo institutie..se gasesc solutii.. :)))

Mai gandeste-te si  la treaba cu masa din bucatarie si zona de dinning, noi le vedem putin redundante. Voi va stiti obiceiurile si preferintele dar daca ar fi aolo un open space gandeste-te la posibilitatile repective.  Ma refer la faptul ca acum ai o bucatarie de 18mp si un "living" de 21 mp, poate putin debalansat in opinia mea. Altfel proiectul e interesant, asteptam interpretarea estetica de la arhitect :)

Cunosc bine locatia, e foarte faina zona, spor la construit!
PS: Suntem aproape consateni (orasul cu nume pitoresc putin din amonte, acolo pe la hdi... :))))))) insa am facut liceul in Ploiesti (navetist) si treceam zilnic pe acolo.

#42
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
cu dinning + living si maretul hol, am vb azi cu arhitectul.
ce zice el: cumva incearca sa separe fluxurile si spatiile, living si dinning...dar cautam solutii...
buba e houl ala, care sper ca in o noua configuratie (cu baia de jos mai mica si un spatiu tehnic ceva mai generos) sa fie mai rezonabil.
am vb si despre scoaterea stalpului in forma de T, dar zice ca s-ar putea sa fie cam costisitoare solutia asta. Se landea sa nu mai fie T ci doa I, paralel sa zicem cu usa baii...
si poate mai maresc un pic biroul ala, are 10 mp, daca-l aduc la un 11, cred ca ma descurc, cand vine vremea, sa-l fac dormitor. Fara dresing, ca oricum la batranete nu-ti mai arde in fiecare zi de imbracat din dressing. Iar cu buda de jos, ar trebui sa fie ok, imi fac eu curaj...Posted Image

pana cand am niste planuri intermediare de la arhitect pt casa, zic ca n-ari fi rau sa ma gandesc si la magazie-beci-garaj
asadar, garaj pt o masina + o magazie spatioasa unde sa poti tine scule, masina de taiat iarba, freza de zapada (de-o mai fi nevoie de asa ceva, ca anul asta eu n-am vazut iarna la fata), biciclete, etc...
sub garaj, sau poate sub magazie (cum e mai ok?) un beci de un 3,5x3, inalt de 1.8m, zic ca ar trebui sa fie deajuns.
un garaj de 6,5x3 ar trebui sa fie ok ca suprafata, nu? cam tot asa ma gandeam sa fie si suprafata magaziei.
deci un sa zicem 7x6, ,sau pe acolo, sa nu fie chiar patrat...e prea mare, ce parere aveti?

@catalijns
domnule, tre' sa ne cunoastem musai atunci. si cu hdi vb de ceva vreme, dar de fazut la fata nu ne facuram timp...

Edited by dante01, 29 January 2020 - 22:10.


#43
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdante01, on 29 ianuarie 2020 - 22:07, said:

pana cand am niste planuri intermediare de la arhitect pt casa, zic ca n-ari fi rau sa ma gandesc si la magazie-beci-garaj
asadar, garaj pt o masina + o magazie spatioasa unde sa poti tine scule, masina de taiat iarba, freza de zapada (de-o mai fi nevoie de asa ceva, ca anul asta eu n-am vazut iarna la fata), biciclete, etc...
sub garaj, sau poate sub magazie (cum e mai ok?) un beci de un 3,5x3, inalt de 1.8m, zic ca ar trebui sa fie deajuns.
un garaj de 6,5x3 ar trebui sa fie ok ca suprafata, nu? cam tot asa ma gandeam sa fie si suprafata magaziei.
deci un sa zicem 7x6, ,sau pe acolo, sa nu fie chiar patrat...e prea mare, ce parere aveti?

@catalijns
domnule, tre' sa ne cunoastem musai atunci. si cu hdi vb de ceva vreme, dar de fazut la fata nu ne facuram timp...

2 chestii pentru constructia aditionala:
1. Daca tot faci beci cu intrare din afara casei atunci da, cred ca e o idee buna sa faci beciul sub acea constructie (dependinta). In felul asta eviti de exemplu costuri suplimentare cu  eventuala fundatie in trepte pe care ar tb sa o faci daca ai construi sub casa.
2. Dincolo de dimensiuni cred ca e bine sa o gandesti de acum atat dpdv autorizare (e mai simplu/eficient) cat si integrare cu "peisajul" Daca faci o chestie de 40mp e important sa aibe niste rezonante clare si nu sa fie acolo o coteata aruncata pe teren. Plus partea de scalabilitate a costurilor, de ex cand cumperi acoperitoarea si pluvialele pt casa cumperi si aici..samd. Un plan bun ajuta intotdeauna!

Cat despre intalnire e mai greu, nu mai locuiesc in zona de vreo 20 de ani si in plus suntem fitzosi maxim, nu venim decat cu ciresii infloriti, pentru audiente in cinemateci" personale si fripturi argentiniene .. (chapeau billy!) Posted Image)))))

Era sa uit: neaparat ipat, de fapt nici nu stiu de ce mai exista calorifere.. ;)

Edited by catalijns, 30 January 2020 - 10:35.


#44
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postcatalijns, on 29 ianuarie 2020 - 20:48, said:

Cred ca stiu ce spun pentru a avem terasa pozitionata aproape identic si desi nu ne-am mutat am stat de ceva ori acolo si ma declar foarte multumit de pozitionarea ei, nu stiu cum am fi putut alege mai bine.

M-ai facut sa imi aduc aminte de un review al unuia pt nu stiu ce produs pe emag. Era ceva de genul: "Dau 5 stele. Nu l-am primit inca dar sper ca am facut o alegere buna" Posted Image

Revin si nu voi mai insista pe viitor: la rasarit nu va fi soare acolo. Dupa amiaza va fi soare din abundenta cu tot caprifoiul pe care il poti pune. Paleativele astea sunt la fel de eficiente ca si suplimentele alimentare in tratarea bolilor. Iarna nu stai in terasa. Stau de 7 ani la casa si dupa pranz, vara, iti poti face de lucru doar pe partea estica si de nord a casei, fie ca ai sageac generos, umbrela sau altceva. Soarele bate piezis si patrunde incet dar sigur sub orice alungandu-te din calea lui. Eventual aranjeaza magazia si garajul sa tina umbra terasei doar ca iti distrugi privelistea.  Si inca ceva: chiar daca e terasa, daca e vorba sa o pui pe sud-vest si sa o acoperi cu tabla, eu as pune si un strat de izolatie pt ca altfel toata tabla aia incinsa de idealul soare de pe sud-sud-vest va radia spre in jos si va inrautati situatia si asa nu foarte buna.

Si inca o povestire oarecum amuzanta dar cu ceva invataminte: cand construiam casa vine un muncitor la mine si imi zice: nu trebuia sa luati polistiren asa gros. 5 cm e suficient... hai 10 maxim. L-am intrebat de unde stie si mi-a raspuns ca mai mult de 10cm nu a pus la nicio casa si a facut multe. L-am intrebat el cat are acasa si cat plateste factura la gaze. A zis ca el nu are pt ca sta la bloc.
Asa ca arhitecti, meseriasi, guru etc sunt multi insa doar putini dintre ei vorbesc prin prisma unei experiente reale. Cine are urechi sa auda ... vorba poetului.

Si hai sa mai zic si cu scarile, tot asa din perspectiva propriei experiente: socrul meu are guta si i se umfla picioarele ca niste butuci si dor ca dracu. Insa e un batran modern pt ca si si-a luat casa in tinerete la 4/4 fara lift si acum e obligat sa faca sport. Sau ma rog ... se incapataneaza sa nu faca pt ca cica nu poate. Asa ca facem noi pt el si il aprovizionam. Mama are artroza la ambii genunchi. Abia se misca si urca pana la et 2 in 15 min. Soacra-mea e operata recent... Ce crezi? Nu poate cobori.
E f bun sportul la orice varsta insa putini sunt capabili sa il mai faca la batranete iar pt unii (destui de multi) urcatul treptelor e sport extrem. Eu fac sport si mi-as dori sa pot face pana la 100 de ani insa am in jurul meu exemple de oameni care ar fi fericiti sa poata merge normal si atat. Asa ca am lasat sportul la "optionale" si nu la "obligatorii".
Asa ca multa sanatate, putere de munca si de sport si inspiratie in luarea deciziilor.

#45
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Posthdi, on 30 ianuarie 2020 - 11:22, said:

M-ai facut sa imi aduc aminte de un review al unuia pt nu stiu ce produs pe emag. Era ceva de genul: "Dau 5 stele. Nu l-am primit inca dar sper ca am facut o alegere buna" Posted Image

Revin si nu voi mai insista pe viitor: la rasarit nu va fi soare acolo. Dupa amiaza va fi soare din abundenta cu tot caprifoiul pe care il poti pune. Paleativele astea sunt la fel de eficiente ca si suplimentele alimentare in tratarea bolilor. Iarna nu stai in terasa. Stau de 7 ani la casa si dupa pranz, vara, iti poti face de lucru doar pe partea estica si de nord a casei, fie ca ai sageac generos, umbrela sau altceva. Soarele bate piezis si patrunde incet dar sigur sub orice alungandu-te din calea lui. Eventual aranjeaza magazia si garajul sa tina umbra terasei doar ca iti distrugi privelistea.  Si inca ceva: chiar daca e terasa, daca e vorba sa o pui pe sud-vest si sa o acoperi cu tabla, eu as pune si un strat de izolatie pt ca altfel toata tabla aia incinsa de idealul soare de pe sud-sud-vest va radia spre in jos si va inrautati situatia si asa nu foarte buna.

Ce pot sa zic, pana acum la rasarit soarele a fost acolo, vara rasare din stanga cum ma uit in spatele gradinii si ajunge in dreapta pe la 10.30, iarna rasare direct din dreapta(are cursa mai scurta) -  l-am vazut de fiecare data cand am fost acolo dimineata. Dar probabil ca intr-o zi peste ceva milioane/miliarde de ani o sa ai dreptate...Posted Image

Altfel ai in vedere ca pe timp de vara soarele e mult mai sus pe cer si deci un unghi ascutit. La noi pe terasa vara intra soarele cam 1m pe o parte si asta pana pe la ora 14.00 cand mai intra doar putin pe un colt de unde poti vedea apusul. Avem 2 ani si ceva de observatii acolo, zeci de pranzuri pe terasa aia si cred ca am reusit sa inteleg situatia chiar daca nu locuiesc inca acolo. Noua ne place sa stam la aer si in extrasezon, de ex in acest weekend la pranz o sa fie cam 15 grade, poti sa bei linistit un pahar de vin si sa mananci ceva fie in curte fie pe terasa. Si crede-ma ca e minunat sa te bata soarele pe terasa iarna, toamna sau primavara-  atunci cand chiar il cauti, soarele e mult mai jos pe cer si unghiul este mult mai ascutit deci intra mai adanc in interiorul terasei in extrasezon.  La tine cum e pe terasa, prea frig? Posted Image
Ai dreptate cu experienta reala din teren a diversilor colaboratori dar ai in vedere ca atat eu cat si nevasta am locuit fiecare vreo 20 de ani la casa pe pamant ..
Altfel nu putem sa construim sau sa traim viata doar cu proiectia a ceea ce vom face peste 30-40 de ani, e bine sa ai si un plan B sau chiar C insa altfel....carpe diem!

Edited by catalijns, 30 January 2020 - 11:50.


#46
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postcatalijns, on 30 ianuarie 2020 - 11:48, said:

La noi pe terasa ...

Eu vorbeam de terasa lui Dante dar ma bucur sa aud ca terasa voastra indeplineste conditiile optime si va doresc sa va bucurati de ea si de restul casei pe toata perioada pentru care v-ati propus sa locuiti acolo.

Back to Dante: daca tot reconfigurezi, poate faci loc si pt un semineu. Poate chiar acolo in centru daca tot va trebui sa ramana un stalp. Priceless Posted Image

Attached Files

  • Attached File  2222.jpg   116.9K   40 downloads

Edited by hdi, 30 January 2020 - 15:44.


#47
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
azi am obtinut certificatul de urbanism.
maine depun pt viza OCPI, 250 lei, ridicarea topo fu 1000 lei.

si niscai poze de la fata locului.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   274K   122 downloads
  • Attached File  2.jpeg   284.47K   106 downloads
  • Attached File  3.jpeg   225.93K   111 downloads


#48
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
oare, daca rotesc antiorar un pic casa, ca sa ma duc cu terasa mai pe sud, sau chiar un pic pe sud est, ar merge?...bagat la cap si ideea cu izolatia acoperisului terasei.
semineu, nu stiu ce sa zic, parca totusi nu ma incanta.

cu dimensiunile magaziei garaj, ce ziceti? garaj 6.5X3 m e ok pt o compacta, si zic ca incape si una din clasa medie.
si cam tot atat ma gandeam pt magazie.
baciul de 3.5X3 zic ca ar fi deajuns...

din o incercare anterioara de a ma apuca de casa, am achitat la un depozit de mat. de constructii urmatoarele materiale:
3057 buc caramida 290X2240X18 SOC,
fier beton profilate fi 14 3000 kg, de fi 8 mm bara 300 kg,
fier beton neted fi 6 2500 kg, fier beton profilate de 10 mm 800 kg si fier beton profilate 8 mm bara inca 700 kg
nu-mi dau seama cat inseamna ca si volum de mateiale din cele necesare casei si garajului, dar banuiesc ca o parte importanta.

oare am sanse sa gasesc o firma de constructii care sa accepte aceste conditii?
sau vor stramba din nas in ideea ca nu vor putea pune adaosuri la materialele aprovizionate prin ei?

Edited by dante01, 30 January 2020 - 22:01.


#49
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

View Posthdi, on 30 ianuarie 2020 - 15:43, said:

Back to Dante: daca tot reconfigurezi, poate faci loc si pt un semineu. Poate chiar acolo in centru daca tot va trebui sa ramana un stalp. Priceless Posted Image
Asta-i proaspata de anul asta?
M-ai pus pe ganduri... la ce ma uitam eu pare ca are geamul mai mic.... s**t. Mai caut.
Hai si sa-ti bei vinul sanatoe in fata lui.

View Postdante01, on 30 ianuarie 2020 - 21:55, said:

oare,
Posted Image
au mama meaaaa....
spor si nervi de otel!

#50
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postdante01, on 30 ianuarie 2020 - 21:55, said:

oare, daca rotesc antiorar un pic casa, ca sa ma duc cu terasa mai pe sud, sau chiar un pic pe sud est, ar merge?...bagat la cap si ideea cu izolatia acoperisului terasei.
semineu, nu stiu ce sa zic, parca totusi nu ma incanta.

cu dimensiunile magaziei garaj, ce ziceti? garaj 6.5X3 m e ok pt o compacta, si zic ca incape si una din clasa medie.
si cam tot atat ma gandeam pt magazie.
baciul de 3.5X3 zic ca ar fi deajuns...

din o incercare anterioara de a ma apuca de casa, am achitat la un depozit de mat. de constructii urmatoarele materiale:
3057 buc caramida 290X2240X18 SOC,
fier beton profilate fi 14 3000 kg, de fi 8 mm bara 300 kg,
fier beton neted fi 6 2500 kg, fier beton profilate de 10 mm 800 kg si fier beton profilate 8 mm bara inca 700 kg
nu-mi dau seama cat inseamna ca si volum de mateiale din cele necesare casei si garajului, dar banuiesc ca o parte importanta.

oare am sanse sa gasesc o firma de constructii care sa accepte aceste conditii?
sau vor stramba din nas in ideea ca nu vor putea pune adaosuri la materialele aprovizionate prin ei?

Parerea mea este ca garajul la 3 m latime este cam ingust mai ales ca sigur vei dori sa pui un raft, o polita sau sa depozitezi ceva de prin curte pe un perete, fiecare 10 cm in plus conteaza la comoditatea in folosire ulterioara. Un alt motiv pentru care sa latesti garajul, banuiesc ca tavanul va fi din lemn, grinzile se gasesc cel mai usor pe stoc la lungime de 4 m va trebui sa arunci la foc capete de cca 40-50 de cm. La mine latimea utila dupa finisaje este de 370 cm.
Cu constructorul la partea de, mini excavator betoane, fier, pana la nivel de placa am avut o intelegere amiabila ca inaintea achizitionarii oricarui material sa ne consultam si sa luam oferta cea mai mica la acelasi material sau de calitate asemanatoare. Mai mult de jumatate din materiale le-a comandat el deoarece datorita istoricului si a rulajelor avute a luat oferte mai mici ca mine.

#51
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postdante01, on 30 ianuarie 2020 - 21:55, said:

oare, daca rotesc antiorar un pic casa...materiale:...

Casa trebuie orientată cu fațada principală unde vei avea intrarea la strada, paralel cu aceasta respectând retragerile specificate în PUZ.

View Postdante01, on 30 ianuarie 2020 - 21:55, said:

din o incercare anterioara de a ma apuca de casa, am achitat la un depozit de mat. de constructii urmatoarele materiale:...

oare am sanse sa gasesc o firma de constructii care sa accepte aceste conditii?
sau vor stramba din nas in ideea ca nu vor putea pune adaosuri la materialele aprovizionate prin ei?
Nu cred că te refuză vreo firmă pentru că vi tu cu o parte din materiale dar sa le spui lucrul acesta inca din faza negocierii prețului altfel vor găsi motiv sa te șicaneze.

#52
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postdanwd, on 31 ianuarie 2020 - 08:02, said:

Parerea mea este ca garajul la 3 m latime este cam ingust

Subscriu. Masina compacta de azi ar putea deveni un SUV peste 10 ani. Latimea peste oglinzi depaseste 2m, Fa urmatorul experiment: deschide usile din fata astfel incat sa ai intre ele 2.90m si apoi intra si iesi din masina fara sa le deschizi mai mult.
Si eu am in proiect un garaj cu 2 locuri. As vrea sa il fac anul asta. Latimea fiecarui loc este de 3475mm si nu intentionez sa fac rafturi in deschiderea asta. Rafturile vor fi in fundul garajului pt ca l-am gandit mai adanc.

View PostMariusvlad2, on 31 ianuarie 2020 - 08:07, said:

Casa trebuie orientată cu fațada principală unde vei avea intrarea la strada, paralel cu aceasta
wtf

Attached Files


Edited by hdi, 31 January 2020 - 09:25.


#53
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,186
  • Înscris: 23.02.2007
Am avut garaj de 3m. Incape doar un raft peste masina. Nu e bine :)

#54
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postdante01, on 30 ianuarie 2020 - 20:33, said:

azi am obtinut certificatul de urbanism.

Frumos locul. Frumoasa si casa vecinului. A fost o sursa de inspiratie pt primul model prezentat aici?

View Postviotl, on 30 ianuarie 2020 - 23:02, said:

Asta-i proaspata de anul asta?
M-ai pus pe ganduri... la ce ma uitam eu pare ca are geamul mai mic.... s**t. Mai caut.
Hai si sa-ti bei vinul sanatoe in fata lui.

E recenta. Il folosim cel putin 10 zile/luna. Da un farnec aparte, transforma ambientul si iti da o stare de bine practic din nimic. Chiar am un vin de Pietroasele (Bz). Cat's nipple! Merci mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate