Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

“Self Charging” de la Toyota e o minciuna se pare in Norvegia

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Corina, un sfat : daca nu te pricepi mai bine sa nu te faci de ras...

#38
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Când am fost sa fac ITP-ul (la o firma de renume) cei 2 angajați de acolo afirmau ca știu ei ca hibridele consuma mult și ca dieselul merita (în special dci-ul de 1.5). Le-am arătat consumul mediu (am 4.7 iarna) și le-am închis gura. Cam atât despre hibridele adtea care consuma mult. Vara media este 4.2. La Rx450h am 9.1, consum pe care nu îl are nici un diesel de 300 CP in viata reala.

Edited by edi10000, 25 January 2020 - 22:58.


#39
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,128
  • Înscris: 13.11.2017

 C8H11NO2, on 25 ianuarie 2020 - 14:00, said:

depinde… DOAR pe baterii nu au. insa au full electric pe hydrogen. si e mult mai efficient. se incarca in acelasi timp ca o masina pe petrol. deci nu mai stai sa incarci ore in sir.


- stii cumva cat costa o statie de incarcare pt hidrogen?
- dar ce tip de instalatie pentru masina care sa contina hidrogenul (presiunea extrem de mare)?
- dar faptul ca hidrogenul scapa prin cei mai mici pori, arde cu flacara invizibila, nu are miros si deci nu ti dai seama cand scapa ?
- stiai ca hidrogenul altereaza structura metalelor si le face casante si pline de crapaturi microscopice si de aceea motorul necesita aliaje speciale, deci automat devine foarte scump ?
- plus faptul ca hidrogenul sub presiune explodeaza extrem de violent? nu mai pun ca hidrogenul trebuie PRODUS + TRANSPORTAT + RETINUT in rezervoare + TRANSFERAT in rezervorul masinii

Unde vezi dumneata viitorul hidrogenului in viitorul transportului de persoane? Eu cred ca viitorul hidrogenului a apus inainte ca tehnologia sa ajunga la maturitate.

Edited by Ford4, 25 January 2020 - 23:44.


#40
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Stai asa... motorul necesita ce?
Mirai nu are motor pe hidrogen, ci electric.

#41
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,128
  • Înscris: 13.11.2017
Atunci pentru el raman celelalte puncte :)

Exista prototipuri ca Ford F250 Super Chief si BMW hydrogen 7 unde hidrogenul e ars in cilindri deoarece se obtine un randament mai bun decat cu combustibilii clasici diesel sau benzina

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Actuala Toyota Mirai mi se pare oribila dar urmatoarea Toyota Mirai care probabil o sa apara candva anul asta e cam singura masina de la Toyota care imi place ca si design atat exterior cat si interior; ba chiar si platforma imi place ca e RWD.
Poate scot si o varianta electrica sau hibrida ca n-am nicio statie cu hidrogen in statul in care sunt.

Oribilitatea de Mirai actual e cam $60k si asta noua cred ca o sa inceapa pe la $70k (zic eu, dupa cum arata la exterior, interior si platforma RWD) si ajunge mai scump ca un Model3 Performance.

Edited by MembruAnonim, 26 January 2020 - 04:07.


#43
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pai actuala are autonomie 650 de km și se aude ca următoarea între 800-1000 km. Ce alta electrica are autonomia aceasta?

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Actuala are 312 mile (sub Tesla) si noua va avea cu 30% mai mult.
Iarasi e de mentionat ca actuala Mirai accelereaza cam de 3 ori mai incet ca Model3 iar la $60k e mai scumpa, mult mai inceata si cu autonomie mai mica decat Model3.

https://www.toyota.com/mirai/fcv.html

Edited by MembruAnonim, 26 January 2020 - 15:07.


#45
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 TS030, on 25 ianuarie 2020 - 23:49, said:

Stai asa... motorul necesita ce?
Mirai nu are motor pe hidrogen, ci electric.

am spus PILA de hydrogen. unde ai vazut tu motor pe hydrogen...

#46
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,128
  • Înscris: 13.11.2017

 C8H11NO2, on 26 ianuarie 2020 - 20:33, said:


am spus PILA de hydrogen. unde ai vazut tu motor pe hydrogen...

Am scris mai sus. Sunt prototipuri ce-i drept

#47
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 Ford4, on 26 ianuarie 2020 - 22:22, said:


Am scris mai sus. Sunt prototipuri ce-i drept

is prototipuri ca si masini… tehnologia exista demult. poti sa faci si tu acasa experiment. :)

#48
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,128
  • Înscris: 13.11.2017
Pai ai intrebat de motoare care merg pe hydrogen.

#49
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 C8H11NO2, on 26 ianuarie 2020 - 20:33, said:


am spus PILA de hydrogen. unde ai vazut tu motor pe hydrogen...
In postul lui Ford. Ca doar nu in Toyota Mirai...

#50
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 Ford4, on 26 ianuarie 2020 - 22:36, said:

Pai ai intrebat de motoare care merg pe hydrogen.

e spus indirect... gen masina pe hydrogen...

desi poti sa mergi cu hydrogen si pe masina cu benzina. nush diesel.. insa aia de la mythbusters au testat… probabil nu e efficient , insa e posibil...

masinile astea de vb noi de ele au gandit ca e mai efficient sa faci current electric din hydrogen decat sa il arzi in combustie…

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
eu zic sa lasam hidrogenul cand la noi inca nu se intelege nici notiunea de hibrid!

#52
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,547
  • Înscris: 02.10.2009
Copil nascut prea devreme sau deja mort.
Hidrogenul este inca departe de a fi “verde”, atata vreme cat se obtine industrial din combustibili fosili iar producerea lui emite mult bioxid de carbon.
Incercarile de a obtine hidrogen prin alte metode sunt fie la inceput, pe scara foarte mica fie sunt prea costisitosre ca sa aiba vreo valoare practica acum sau viitorul apropiat.
Cat despre hidrogen ars in motoare, adio implementare pe scara larga, finito.

Toyota vinde Mirai in pierdere mai mare ca valoarea masinii, o face pentru propaganda si sondarea pietei.
Pana cand nu se rezolva problema producerii rentabile a hidrogenului pe scara mai larga, a transportului, stocarii si de ce nu, cresterea eficientei pilelor cu combustie, masina cu hidrogen ramane doar distractie pentru unii care vor sa iasa in evidenta cu ceva.

#53
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 C8H11NO2, on 27 ianuarie 2020 - 00:16, said:


e spus indirect... gen masina pe hydrogen...

desi poti sa mergi cu hydrogen si pe masina cu benzina. nush diesel.. insa aia de la mythbusters au testat… probabil nu e efficient , insa e posibil...

masinile astea de vb noi de ele au gandit ca e mai efficient sa faci current electric din hydrogen decat sa il arzi in combustie…
In limba romana ii spunem hidrogen.
Si nu, nu se subintelege prezenta unui motor termic.

#54
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 TS030, on 27 ianuarie 2020 - 10:33, said:

In limba romana ii spunem hidrogen.
Si nu, nu se subintelege prezenta unui motor termic.

tot ce scriu e corectat in engleza. nush de ce.. nush cum.

 Rosebud09, on 27 ianuarie 2020 - 01:51, said:

Copil nascut prea devreme sau deja mort.
Hidrogenul este inca departe de a fi “verde”, atata vreme cat se obtine industrial din combustibili fosili iar producerea lui emite mult bioxid de carbon.
Incercarile de a obtine hidrogen prin alte metode sunt fie la inceput, pe scara foarte mica fie sunt prea costisitosre ca sa aiba vreo valoare practica acum sau viitorul apropiat.
Cat despre hidrogen ars in motoare, adio implementare pe scara larga, finito.

Toyota vinde Mirai in pierdere mai mare ca valoarea masinii, o face pentru propaganda si sondarea pietei.
Pana cand nu se rezolva problema producerii rentabile a hidrogenului pe scara mai larga, a transportului, stocarii si de ce nu, cresterea eficientei pilelor cu combustie, masina cu hidrogen ramane doar distractie pentru unii care vor sa iasa in evidenta cu ceva.

cred ca tehnologia poate fi folosita cu success , dar pentru chestii speciale. gen... esti la polu nord , ai nevoie de transport. poti sa faci hydrogen din apa pt utilajul tau. nu depinzi de motorina care vine cu avionul. de multe ori tre sa astepte luni de zile pt combustibil.

current poti sa iei de la soare… deci ar exista utilizari pt o asemenea tehnologie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate