Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

“Self Charging” de la Toyota e o minciuna se pare in Norvegia

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#145
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostTS030, on 03 aprilie 2020 - 22:14, said:

Eu sunt curios ce reclama ati combatut pana acum...

View Postburebista, on 03 aprilie 2020 - 22:15, said:

Și eu. Posted Image

Posted Image Nu stiu despre altii, dar pot sa va spun despre mine: mi-am spus parerea despre reclama Toyota gasita in linkul din Electrek, prezent in primul post al acestui topic. In articolul americanilor este un rezumat, insa reclama si textul integral il gasiti tot din articol, la "via Elbil, translated from Norwegian"

#146
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Reclama in sine trebuie citita/tradusa. Caci pana acum, avem cel putin 3 reclame - una absolut OK (din articolul Electrek), alta care chiar e minciuna (aia "spaniola", cu autonomia infinita) si cea "norvegiana", interpretabila.

#147
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Tu nici acum nu ai inteles?
Electrek prezinta doar concluzia protectiei consumatorului din Norvegia, precum si un link catre reclama mincinoasa a Toyota, postata de institutia norvegiana.
Care este reclama aia ok de pe Electrek? Aia cu energia electrica gratis dintr-o Toyota?

PS Si ca sa vezi ca nu critic Toyota doar de dragul de a critica, pe urmatoarea reclama o consider chiar inspirata si amuzanta, in ciuda spumelor celor de la Electrek. (mai putin ultima parte, cea cu selfcharging. alta prostie)
Insa aia despre care vorbim este o minciuna penibila

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/okIHHOY95Sg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by valitudor, 04 April 2020 - 22:47.


#148
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu nici acum nu m-am tampit ca sa "inteleg" ca tine. Iar reclama din articolul Electrek nu zice nimic de energie gratis.

#149
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostTS030, on 04 aprilie 2020 - 22:45, said:

Eu nici acum nu m-am tampit ca sa "inteleg" ca tine.

Pai poate n-a mai fost nevoie, de asta n-ai facut-o.
Iti tot spun ca in articolul Electrek nu exista nicio reclama Toyota, ci doar o poza cu modelele Lexus, precum si diverse linkuri catre articole anterioare, precum si, cel mai important, catre anuntul Protectiei Consumatorului din Norvegia despre care este topicul.
Cred ca esti prea obosit...

#150
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postvalitudor, on 04 aprilie 2020 - 22:51, said:

Pai poate n-a mai fost nevoie, de asta n-ai facut-o.
Iti tot spun ca in articolul Electrek nu exista nicio reclama Toyota, ci doar o poza cu modelele Lexus, precum si diverse linkuri catre articole anterioare, precum si, cel mai important, catre anuntul Protectiei Consumatorului din Norvegia despre care este topicul.
Cred ca esti prea obosit...
Tu spui multe si nimic in acelasi timp.
Attached File  Screenshot_20200405-002501.png   1.36MB   14 downloads

#151
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,340
  • Înscris: 23.05.2003
OK, ca sa vorbim toti de acelasi lucru am luat-o pe firul apei si m-am dus din articol in articol pina la reclama norvegiana cu pricina.
Adica asta:

Attached File  toyo self charge.jpg   85.78K   4 downloads

Apoi am rugat un prieten care locuieste de ceva vreme in Norvegia sa mi-o traduca cit mai mot-a-mot (adica fara adaptari). Si a iesit asa ceva:

In hibridul de la Lexus curentul electric costa mereu la fel: absolut nimic. Hibridele noastre produc curent singure, se incarca cand tu iei piciorul de pe pedala de acceleratie, cand franezi, da, cand conduci. Castigi mai mult, reduci costurile. Clientii norvegieni cei mai multumiti conduc Lexus, si "ceva ca nu pot traduce" incepe de la cel mai apropiat dealer Lexus.

Daca scoti prima fraza din context, da, se pare ca cei de la Toyota au descoperit perpetuum mobile. Posted Image
Dar daca citesti in continuare ti se explica cum si  de ce.

Una peste alta daca vrei sa fii mai catolic decit Papa, da, poti zice ca e o reclama mincinoasa.
Dar daca ai ceva neuroni  activi iti dai seama ca e doar o gaselnita de marketing.

Ramine la latitudinea fiecaruia sa aleaga ce intelege din reclama respectiva.

Edited by burebista, 06 April 2020 - 07:29.


#152
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu am folosit google translate, merge decent doar ca a trebuit sa ghicesc ca nu e putere ci curent electric.

Exact; mai trebuie ceva ca sa intelegi ca atunci cand conduci masina nu consuma nimic. O masina cu motor cu combustie interna.
Eu zic ca mai trebuie prostie. Sau rea vointa.

#153
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007

View Postburebista, on 06 aprilie 2020 - 07:25, said:

In hibridul de la Lexus curentul electric costa mereu la fel: absolut nimic. Hibridele noastre produc curent singure, se incarca cand tu iei piciorul de pe pedala de acceleratie, cand franezi, da, cand conduci. Castigi mai mult, reduci costurile. Clientii norvegieni cei mai multumiti conduc Lexus, si "ceva ca nu pot traduce" incepe de la cel mai apropiat dealer Lexus.

Daca scoti prima fraza din context, da, se pare ca cei de la Toyota au descoperit perpetuum mobile. Posted Image
Dar daca citesti in continuare ti se explica cum si  de ce.

Acum hai sa fim seriosi, si a doua fraza e un marketing. In realitate prin franarea regenerativa se recupereaza energie (care la masinile clasice s-ar pierde prin frecare), nu se genereaza curent. Au avut ei piticii lor cu PHEV sau BEV, comparatia corecta este:
- fata de ICE randamentul e mai mare in general (si in orase in special). Castigi mai mult, reduci costurile
- fata de BEV autonomia e mai mare si iti pastrezi obiceiurile de a alimenta mai rar

Ce e cu italic sunt extrase de marketing din mesajul lor initial. Se observa ca fara o definire clara a concurentei mesajul de marketing e cel putin confuz, daca nu chiar neadevarat.
Nu ca ar fi o mare problema pentru mine si altii care stiu situatia, sau ca mesajul ala de marketing ar fi singurul confuz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate