Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Este T.N.ul mai fiabil decat I.P.S.ul ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#37
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

View Postsmiley2, on 23 ianuarie 2020 - 23:34, said:

Mai functioneaza Y!Mail, nu primesti mii de mailuri spam?

De la ce magazin ai cumparat?

Am mai multe mailuri la multe adrese in domeniul meu de activitate e greu sa ma spamezi..
Eu am cumparat DELL de la FLANCO, dar nu-i treaba magazinului cum discut cu producatorul, adica cel care ofera garantia. Ei doar mi-au  vandut produsul.
Garantia nu tine de ei ci de producator.
Producatorul, in speta DELL a decis ca-mi dau alt monitor dar ce am avut eu e greu de adus, ca nu se mai produce, si mi-au cerut o lista cu dotari.

View PostMembruAnonim, on 23 ianuarie 2020 - 23:36, said:

"1080p pentru ca il tin clona cu un tv tot 1080p" Posted Image
Adevarat.
N-am inteles.

View PostMembruAnonim, on 23 ianuarie 2020 - 23:36, said:

"1080p pentru ca il tin clona cu un tv tot 1080p" Posted Image
Adevarat.

Garanții și returnări – România

Legat de citat eu ce ti-am spus ?
Produs nou, garantie noua. Produs reparat, garantia continua si se adauga zilele de nefolosire.

In cazul meu se da un produs nou.

#38
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
In ce bani poti sa iei altul? Ia ceva IPS si rezolutie cat mai mare, minim 1440p daca vrei 27 inch sau 2160p pt mai mult. Nu stiu cum rezistai cu 1080p pe 27 inch, mi se pare o densitate a pixelilor mult prea mica. Eu acum am unul de 32 inch 1440p care mi se parea okay la inceput, asta pana cand am folosit un macbook pro vreo 6 luni care are o densitate a pixelilor destul de mare, de atunci ma zgaraie pe ochi cat de prost se vede textul pe el, si stau la 80cm distanta.

Tine de noroc, mie nu mi s-a stricat niciun monitor vreodata, am avut TN, VA si IPS, as renunta la IPS doar pt OLED. Unul l-am facut si usor curbat dintr-un accident de masina acum vreo 3 ani si inca functioneaza fara probleme Posted Image

Edited by Robiacs, 23 January 2020 - 23:44.


#39
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Ei imi pot returna 800 lei, ca atat am dat pe produs, eu mai pot sa pun inca 800 lei lejer.
Dar nu vreau banii ca ma tin prea mult pana ii primesc. Prefer sa-mi trimita un monitor nou, ca asa luni cel tarziu il am.

#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
800 lei au fost monitoarele de 27''? Ok...

Edited by dani.user, 23 January 2020 - 23:47.


#41
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

View Postdani.user, on 23 ianuarie 2020 - 23:47, said:

800 lei au fost monitoarele de 27''? Ok...

DA atat a fost, era promotie de la 1200 lei la 800 lei in ziua in care l-am cumparat.
Acum EMAG il da cu 600 lei.
https://www.emag.ro/...5/pd/D94JR2BBM/
Dar ei mi-au spus ca stocurile cumparate de marii retaileri nu intra in stocurile de garantie. Modelul nu se mai produce de 6 luni.

Edited by N0Trust, 23 January 2020 - 23:49.


#42
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019

View Postdani.user, on 23 ianuarie 2020 - 23:47, said:

800 lei au fost monitoarele de 27''? Ok...
Eu nu va inteleg pe unii, cam cat ati vrea sa coste un monitor de 27 de 1080p ?

Edited by winall, 23 January 2020 - 23:51.


#43
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostN0Trust, on 23 ianuarie 2020 - 23:43, said:

Ei imi pot returna 800 lei, ca atat am dat pe produs, eu mai pot sa pun inca 800 lei lejer.
Dar nu vreau banii ca ma tin prea mult pana ii primesc. Prefer sa-mi trimita un monitor nou, ca asa luni cel tarziu il am.
Atunci e destul de usor de ales, Dell P2720D. Alte variante sub 1600 lei 27 inch IPS 1440p de la Dell nici n-ai de ales.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A fost 600 si in 2016, un model scos la "promotie" destul de des din cauza rezolutiei probabil.
S-a mai scris si aici, 27" si doar 1920x1080 e pentru cine are probleme de vedere serioase.

#45
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

View PostRobiacs, on 23 ianuarie 2020 - 23:51, said:

Atunci e destul de usor de ales, Dell P2720D. Alte variante sub 1600 lei 27 inch IPS 1440p de la Dell nici n-ai de ales.

Problema e ca mi-au spus ca banii dureaza 14 zile sa-i primesc, un monitor nou maine il pun pe curier.
Si eu vreau 1080p ca am un tv de 1080p de 50 de inch.
Dilema mea e clara IPSurile sunt mai slabe la fiabilitate decat TNurile. Ca mi-as lua TN si as termina circul.

View PostMembruAnonim, on 23 ianuarie 2020 - 23:52, said:

A fost 600 si in 2016, un model scos la "promotie" destul de des din cauza rezolutiei probabil.
S-a mai scris si aici, 27" si doar 1920x1080 e pentru cine are probleme de vedere serioase.

Acum mi-am mutat TVul 3D de 101 cm si scriu de pe el. Si sunt relativ acceptabili pixelii desi par mari.

#46
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View PostN0Trust, on 23 ianuarie 2020 - 23:41, said:

Am mai multe mailuri la multe adrese in domeniul meu de activitate e greu sa ma spamezi..
Adica cum, la ce te referi?

#47
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Pana acum pe initiator nu l-a ajutat nimeni. Am citit doar frustrari despre garantie, ca unii nu stiu legile si au boala pe aia care isi respecta drepturile. Chiar nu e nimeni in domeniul electronicii sa raspunda la intrebare ? TN mai fiabil decat IPS ?
Sincer si eu as vrea sa aflu acest raspuns.
Am avut un IPS de la LG care a picat in 8 luni, am un AOC de doi ani tot IPS fara probleme, dar daca se mai repeta parca as fugi de ips, am avut tn-uri si nu s-au stricat niciodata pixelii.

#48
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

View Postsmiley2, on 24 ianuarie 2020 - 00:01, said:

Adica cum, la ce te referi?

Am filtre multe puse inclusiv de la job pe toate mailurile, si peste asta orice spam pe care-l raportez intra intr-o lista neagra si nu-mi mai scrie niciodata.
In fine asa n-are legatura cu intrebarea mea. Nu am nevoie de postari, le puteam avea din 4 si pana acum.
Vreau maine sa stiu ce le spun celor de la suportul DELL, ce produs as dori.
Sa le spun sa-mi dea TN sa le cer tot IPS....

#49
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Postwinall, on 24 ianuarie 2020 - 00:01, said:

Pana acum pe initiator nu l-a ajutat nimeni. Am citit doar frustrari despre garantie, ca unii nu stiu legile si au boala pe aia care isi respecta drepturile. Chiar nu e nimeni in domeniul electronicii sa raspunda la intrebare ? TN mai fiabil decat IPS ?
Sincer si eu as vrea sa aflu acest raspuns.
Am avut un IPS de la LG care a picat in 8 luni, am un AOC de doi ani tot IPS fara probleme, dar daca se mai repeta parca as fugi de ips, am avut tn-uri si nu s-au stricat niciodata pixelii.
I-am raspuns eu demult dar citesti printre randuri si ce iti convine.
Normal ca e mai ok un TN decat un IPS, de ce?Pentru ca IPS-urile consuma mai multa energie si au mai multe culori deci se vor "duce" mai repede.
Documenteaza-te daca vrei sa stii indeamanuntul.
Depinde si ce iti doresti de la un monitor, IPS-urile sunt pentru gamerii profesionisti care merg la competitii nu pentru oricine si la preturi de nimic sub 2000 lei.
I-am spus sa mearga pe un TN, nu o sa ii para rau...eventual daca nu foloseste monitorul poate merge si pe un VA mai de calitate.
Si un monitor TFT-LCD(Philips-ul meu) sta foarte bine la toate capitolele dar ne-am obisnuit cu mofturi sa avem ultima tehnologie la preturi de nimic si daca se poate sa tina si macar 10 ani.

Edited by smiley2, 24 January 2020 - 00:09.


#50
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Nici macar 3 ani cat dai garantie ca producator sa nu tina ?
N-am vazut unde ai scris sa iau TN.

Edited by N0Trust, 24 January 2020 - 00:12.


#51
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postsmiley2, on 24 ianuarie 2020 - 00:06, said:

I-am raspuns eu demult dar citesti printre randuri si ce iti convine.
Normal ca e mai ok un TN decat un IPS, de ce?Pentru ca IPS-urile consuma mai multa energie si au mai multe culori deci se vor "duce" mai repede.
Documenteaza-te daca vrei sa stii indeamanuntul.
Depinde si ce iti doresti de la un monitor, IPS-urile sunt pentru gamerii profesionisti care merg la competitii nu pentru oricine si la preturi de nimic sub 2000 lei.
I-am spus sa mearga pe un TN, nu o sa ii para rau...eventual daca nu foloseste monitorul poate merge si pe un VA mai de calitate.
Si un monitor TFT-LCD(Philips-ul meu) sta foarte bine la toate capitolele dar ne-am obisnuit cu mofturi sa avem ultima tehnologie la preturi de nimic si daca se poate sa tina si macar 10 ani.
de pus in rama aia cu culorile.
gamerii pro nu se joaca pe ips in mod normal, doar cand sunt sponsorizati, ca nu au incotro, asta pt ca sunt mult mai lente decat un tn.
VA suge la toate capitolele mai putin negru, e o solutie de compromis cu multe minusuri.
daca si un rahat de ips e ultima tehnologie deja oled e din star trek.

le: tocmai m-am uitat la cate ore de backlight are u2410, a ajuns la 47762 si 50 min, eu zic ca si-a facut banii.

Edited by _-livio-_, 24 January 2020 - 00:25.


#52
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postsmiley2, on 24 ianuarie 2020 - 00:06, said:

I-am raspuns eu demult dar citesti printre randuri si ce iti convine.
Normal ca e mai ok un TN decat un IPS, de ce?Pentru ca IPS-urile consuma mai multa energie si au mai multe culori deci se vor "duce" mai repede.
Documenteaza-te daca vrei sa stii indeamanuntul.
Depinde si ce iti doresti de la un monitor, IPS-urile sunt pentru gamerii profesionisti care merg la competitii nu pentru oricine si la preturi de nimic sub 2000 lei.
I-am spus sa mearga pe un TN, nu o sa ii para rau...eventual daca nu foloseste monitorul poate merge si pe un VA mai de calitate.
Si un monitor TFT-LCD(Philips-ul meu) sta foarte bine la toate capitolele dar ne-am obisnuit cu mofturi sa avem ultima tehnologie la preturi de nimic si daca se poate sa tina si macar 10 ani.
Fix invers, gamerii profesionisti cauta timp de raspuns cat mai mic si refresh rate cat mai mare, lucru care se gaseste la TN. Cat timp nu castigi bani din jocuri sa te intereseze chestiile de genul, IPS este superior din toate punctele de vedere, si gasesti monitoare decente si pe la 1000-1500 lei. Iar daca tu te gandesti ca iti cumperi un monitor scump doar ca sa te tina mai mult de 10 ani, afla ca e mai ieftin sa iei monitoare mai slabe care ori tin la fel de mult (si iesi mai ieftin) ori le schimbi mai des dar ai o tehnologie mai noua la aceeasi bani. Nu ala e scopul monitoarelor scumpe, "sa tina macar 10 ani".

View PostN0Trust, on 24 ianuarie 2020 - 00:11, said:

Nici macar 3 ani cat dai garantie ca producator sa nu tina ?
N-am vazut unde ai scris sa iau TN.
Tin 3 ani, si mai mult. Ai avut tu ghinion. Diferenta dintre IPS si TN e mult prea mare dpdv al calitatii imaginii ca sa conteze.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwinall, on 24 ianuarie 2020 - 00:01, said:

Pana acum pe initiator nu l-a ajutat nimeni. Am citit doar frustrari despre garantie, ca unii nu stiu legile si au boala pe aia care isi respecta drepturile. Chiar nu e nimeni in domeniul electronicii sa raspunda la intrebare ? TN mai fiabil decat IPS ?
Sincer si eu as vrea sa aflu acest raspuns.
Am avut un IPS de la LG care a picat in 8 luni, am un AOC de doi ani tot IPS fara probleme, dar daca se mai repeta parca as fugi de ips, am avut tn-uri si nu s-au stricat niciodata pixelii.

Cea mai utila postare, asta e, ce-i drept. Felicitari.
Chiar n-am stiut de treaba cu resetarea perioadei de garantie, n-am avut nevoie pana acum, poate de asta nici nu m-am interesat pana acum. Imi cer scuze, n-o sa mai intreb fara sa ma documentez inainte. (nu stiu cand a fost adoptata treaba aia?). In fine.
Nu am boala pe cei care-si respecta drepturile, am boala pe cei care abuzeaza de unele drepturi Posted Image (placi video, careva?.. stiti voi.).
Ce raspuns ai vrea sa primeasca de la un electronist? E vorba de loteria display-urilor, n-ai de unde sa stii cand pica, indiferent de ce natie e. Valabil si pentru electronicele din ultimii ani in general.
Si daca-i pica in perioada de garantie, iei ce-ti place, nu?
Cam asta trebuia sa spuna initial, la ce-l foloseste si ce asteptari are de la el. Dar raspunsul la asta se gasea si prin alte parti si discutia asta nu-si mai are rostul.
Vrei timp de raspuns mai mic si nu-ti prea pasa de culori, cauti un TN.
Vrei culori mai ok si unghiuri mai bune de vizibilitate, cauti un IPS.
Comparatiile astea se gasesc la tot coltul totusi.

#54
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

View PostRobiacs, on 24 ianuarie 2020 - 00:24, said:

Fix invers, gamerii profesionisti cauta timp de raspuns cat mai mic si refresh rate cat mai mare, lucru care se gaseste la TN. Cat timp nu castigi bani din jocuri sa te intereseze chestiile de genul, IPS este superior din toate punctele de vedere, si gasesti monitoare decente si pe la 1000-1500 lei. Iar daca tu te gandesti ca iti cumperi un monitor scump doar ca sa te tina mai mult de 10 ani, afla ca e mai ieftin sa iei monitoare mai slabe care ori tin la fel de mult (si iesi mai ieftin) ori le schimbi mai des dar ai o tehnologie mai noua la aceeasi bani. Nu ala e scopul monitoarelor scumpe, "sa tina macar 10 ani".

Tin 3 ani, si mai mult. Ai avut tu ghinion. Diferenta dintre IPS si TN e mult prea mare dpdv al calitatii imaginii ca sa conteze.

Stiam si eu ca TNurile sunt pentru gameri, se cauta cel de 144hz in acest moment.
Pe mine ma intereseaza daca IPSul e mai slab decat TNul, de eu am 4 paneluri l activ cu IPS decedate.
3 monitoare si un TV 2in1.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate