Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masina familie, Kadjar vs Octavia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andrianu

andrianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.11.2009
Buna,
Momentan detin o Toyota Auris Hybrid 2010. Sunt multumit de fiabilitate, consum ( in 2 ani, am adaugat 50ml de lichid de frană, Ulei și filtre), mai puțin comfort ( izolare fonică, cam tare în suspensie) , dar s-a mărit familia, și e cam incomod cu căruțul în automobil. Deci caut o mașină nițel mai mare.
Menționez că sunt în Rep. Moldova, și sunt gata să dau în jur de 12k euro pe o mașină SH, neapărat automată și consum relativ mic ( am eu un fetiș... măcar că fac maxim 12k km pe an)

Știu că am menționat 2 mașini foarte diferite, dar voi ce-ați recomanda? La Kadjar îmi place design-ul ( dar mă tem de EDC) , la Skoda comfortul mersului ( dar mă tem de DSG și mărime, automobilul v-a fi exploatat mai mult în oraș) Posted Image ..

Aici 2 anunțuri pentru comparație, cam la același preț:

https://999.md/ro/62559982
https://999.md/ro/63696522

Sper să nu încep un hollywar, între Reno și Vag,

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
La max. 12000km/an mai mult in oras, recomand benzina Posted Image
Iar ca masina de familie recomand combi (break)
In alta dezordine de idei, m-am uitat si eu la Kadjar, tot ca masina de familie, si mi s-a parut mica
Arata ea mare pe dinafara dar interiorul este cam inghesuit

#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postandrianu, on 22 ianuarie 2020 - 17:34, said:

Buna,
Momentan detin o Toyota Auris Hybrid 2010. Sunt multumit de fiabilitate, consum ( in 2 ani, am adaugat 50ml de lichid de frană, Ulei și filtre), mai puțin comfort ( izolare fonică, cam tare în suspensie) , dar s-a mărit familia, și e cam incomod cu căruțul în automobil. Deci caut o mașină nițel mai mare.
Menționez că sunt în Rep. Moldova, și sunt gata să dau în jur de 12k euro pe o mașină SH, neapărat automată și consum relativ mic ( am eu un fetiș... măcar că fac maxim 12k km pe an)

Știu că am menționat 2 mașini foarte diferite, dar voi ce-ați recomanda? La Kadjar îmi place design-ul ( dar mă tem de EDC) , la Skoda comfortul mersului ( dar mă tem de DSG și mărime, automobilul v-a fi exploatat mai mult în oraș) Posted Image ..

Aici 2 anunțuri pentru comparație, cam la același preț:

https://999.md/ro/62559982
https://999.md/ro/63696522

Sper să nu încep un hollywar, între Reno și Vag,
Sfatul meu e sa iei un auris hybrid combi, mai nou. Ca sa nu risti vreo dezamagire.

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Am Kadjar, spatiul inauntru e ok, portbagajul putea fi mai mare, in rest o masina cinstita fara nici o problema pana acum.

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
1.6 tdi e cam păcătos la utilizare preponderent urbană plus că are un egr superb pentru care trebuie să demontezi jumătate din mașină să ai acces la el. Tocmai acel egr va face probleme la mers mult în oraș, altfel e un motor mișto dacă mergi mult extraurban. 1.5 dci rezistă mai bine la tăvăleală urbană, nu știu cum se comportă filtrul de particule, dacă regenerează ușor...Skoda aici stă destul de bine.

#6
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Uita-te si la Opel Crossland. Noua e undeva pe la 17000 cu automata parca.

#7
andrianu

andrianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.11.2009

View Postdenky, on 22 ianuarie 2020 - 18:08, said:


Sfatul meu e sa iei un auris hybrid combi, mai nou. Ca sa nu risti vreo dezamagire.
M-am gândit și la această opțiune, dar cam m-am plictisit de cutia e-cvt, cea mai mare problema insa, este că nu prea găsești în Moldova auto fara parcurs întors. Qu toate peste 300mii km ( a mea tot atâta cred că are, dar cine o știe... )
Mă mai gândesc, merci.

View Postioppo, on 22 ianuarie 2020 - 18:56, said:

Uita-te si la Opel Crossland. Noua e undeva pe la 17000 cu automata parca.
La noi încă nu-i, dar nu prea vreau sa fac efortul pentru o mașină nouă. Nu e o investiție bună, părerea mea, se devalorizează in timp, iar eu conduc puțin să se merite.

Edited by andrianu, 22 January 2020 - 20:19.


#8
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
In asta ar incapea carutul?
https://suchen.mobil...1a-687f3a1d5491

#9
andrianu

andrianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.11.2009

View Postvictord36, on 23 ianuarie 2020 - 05:30, said:

In asta ar incapea carutul?
https://suchen.mobil...1a-687f3a1d5491
Încape, dar aia e o mașină de flotă. Fuge nevasta de mine dacă-mi iau așa mașină Posted Image

#10
andrianu

andrianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.11.2009
Știu că mult timp a trecut,
dar, în final, am luat tot un Auris Hybrid 2017, urmînd sfatul lui denky.
L-am luat hatchback, între timp copilul a crescut, a dispărut necesitatea căruțului, o trotinetă încape și în hatchback :)

#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,869
  • Înscris: 30.07.2006

 Remicade, on 22 ianuarie 2020 - 18:10, said:

Am Kadjar, spatiul inauntru e ok, portbagajul putea fi mai mare, in rest o masina cinstita fara nici o problema pana acum.

Am si eu maine DT cu Kadjar, cam acelasi lucru il caut, masina de familie

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie sa eviti cutia de viteze EDC, e o greșeală. Ce motorizare vrei sa iei pe kadjar? 1.5dci cumva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate