Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Resursele Sistemul Solar

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
steviegriffin

steviegriffin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.01.2020
Noi pamantenii ar trebui sa ne consideram norocosi!  
Fiindca avem un sistem solar foarte bogat ce ne-ar putea prelungi existenta noastra ca specie in caz ca Pamantul nu va mai putea sa ne intretina.  

Cam orice din sistemul solar ar putea fi util pentru expansiunea speciei umane.
Toate corpurile cosmice au resurse!  

Soarele:
-prin construirea Sferei Dyson alcatuita din milioane de sateliti solari ,  am putea extrage caldura si energie infinita direct de la Soare

Mercur:  
-cantitati uriase de zacaminte de  fier si  aluminiu  , destul pentru construit nave spatiale, generatoare electrice, transformatoare și motoare electrice
-e cel mai apropiat corp ceresc de Soare, deci daca s-ar construi panouri solare in jurul lui, ar alimenta orice nava spatiala electrica  
Problema: e foarte apropiat de Soare si orice obiect trimis acolo construit de om s-ar putea topi , si neavand mai deloc atmosfera si fiind plin de radiatii, nicio fiinta n-ar putea rezista acolo oricat de bine echipata ar fi  


Venus:
-din cauza vulcanismului periodic de acolo,  s-ar gasi cantitati mari de  sulf  util pentru cauciuc, praf de pusca, medicamnete, conservanti, iar daca ar fi terraformat, ar deveni granarul sistemului solar, iar acidul sulfuric rezultat din ploi ar fi util pentru industria chimica precum ingrasaminte, procesat minereuri si ape reziduale, produse chimice si rafinarea petrolului  
E prea  apropiata de Soare, presiunea atmosferica e foarte mare,  deci orice obiect facut de mana omului care ar ajunge acolo va fi zdrobit de presiunea enorm de mare a atmosferei, daca nu va fi topit de ploile acide si de temperatura enorma a planetei


Luna
-dioxid  de siliciu util pentru  vopsele, cosmetice,  industria alimentara , cauciucuri, anvelope, industria sticlei si detergenti
-aluminiu si oxid de aluminiu, utile pentru  industria aerospatiala, in constructii, fiind un material usor si rezistent, deci Luna clar ar putea servi ca o baza de lansare pentru rachete spre celelalte planete
-oxid de calciu- util pentru tencuială, ca ghips, sau la văruirea pereților, în industria de fabricare a cimentului.
-magneziu -  constructia automobilelor, avioanelor si rachetelor  , fabricarea otelului, sticlei si cimentului, fertilizatori, conservanti pentru bauturi
-titan -  util in industria aeronautică, navală, spațială și militară,  util pentru  constructia de structuri, pereti rezistenti la foc, trenuri de aterizare,  conducte de evacuare, motoare, compresoare, rotoare,  si sisteme hidraulice, si mai ales, avioane si nave supersonice
-elemente rare- pentru electronice, automobile hibride, turbine eoliene,
-regolit lunar pentru ciment lunar
-ilmenit  
-energie solara neavand atmosfera, deci s-ar putea construi   panouri solare
-Helium-3 - util pentru construirea unui reactor nuclear  de fuziune  
-s-ar putea construi un lift spatial pentru transportarea materialelor  
Luna  nu are atmosfera, are temperaturi scazute, expunerea la meteoriti e foarte mare, gravitatia e foarte scazuta, deci nociva organismului astronautilor daca vor sta pe termen lung pe Luna.  


Marte
-cantitati mari de fier  si titanium
-cupru - util pentru monede, robineti, sarma, table, site, cazane, tevi  
-crom  -util pentru alierea otelului  producerea si arderea caramizior,
-niobiu- supraconductori și componentele electrice , Magneți supraconductori, Superaliaje, scannere medicale  , aeronave, ustensile de bucătărie
-lantan - util cam la orice
-neodim  - magneti  
-europium- televizoare si lampi
-plumb -  caramizi,  aliaje  
-bismut -cosmetice, instrumente medicale,  pigmenti
-stibiu-  aliaje
-mercur -  lampi, neoane, becuri,  instrumente medicale,   instrumente de laborator,  
-wolfram-  materiale grele, aliaje,  electronice,  nanofire  
-ilmenit
-aur
Marte e o planeta bogata in resurse, dar  e plina de praf toxic,  radiatii, avand si temperaturi scazute, sezoane de furtuna cu nisip martian,  radiatii, gravitatie scazuta

Centura de asteroizi
- aur, argint, platina , fier
Insa minarea si transportarea lor ar costa foarte mult si e posibil sa iesim pe minus la tehnologiile actuale.



Toate cele patru gigantice gazoase ar putea fi utile ca BENZINARIILE  sistemului solar, avand cantitati enorme de gaz daca am stii sa-l extragem si sa aprovizionam navele spatiale pentru calatorii interstelare.  
Si aproape toti satelitii ar putea fi locuibili in domuri subterane alimentate de reactoare nucleare sau   centrale  geotermale.  

Jupiter
-hidrogen,  heliu, metan,

Io
-are destul sulf , dar e un satelint vulcanic

Ganymede
-fier,  sodiu,  silicat, apa inghetata

Callisto
-apa inghetata, dioxid de carbon, siliciu, compusi organici  


Europa
-silicat  si gheata  
-apa ei ar fi suficienta pentru aprovizionarea navelor spatiale si chiar sa fie transformata  in oxigen  


Saturn
-hidrogen, heliu, metan , amoniac  

Titan
-lacuri de hidrocarburi lichide,  metan, nitrogen,  

Enceladus
-gheizere , deci are activitate vulcanica interioara,   hidrogen molecular,  vapori de apa,   nitrogen  

Uranus
-hidrogen, heliu, metan, amoniac , helium-3  

Titania
-dioxid de carbon inghetat  

Miranda
-apa, etanol  


Neptun
-hidrogen, heliu, metan, amoniac

Triton  
-apa, nitrogen, metan  

Inclusiv si Pluto ar putea fi colonizabila peste 8000 ani.  


Dar cea mai importanta resursa ar putea fi gasita peste tot  si aceea ar fi MATERIA NEAGRA!  
Ar putea fi utila ca combustibil sau energie infinita.  
Am putea crea noi elemente.  




La cum arata Sistemul Solar, ai zice ca "ceva" sau  "cineva" chiar a pozitionat planetele in asa fel incat sa ne favorizeze aparitia, existenta si chiar expansiunea noastra ca specie in univers.
Sistemul nostru Solar e unic in galaxia asta care sa aiba patru planete de roca atat de variate  si patru planete gigantice gazoase frumos colorate   si gramada de planete pitice si doua centuri de asteroizi.
Multumita gravitatiei lui Jupiter care ne fereste de asteroizi, multumita Lunii care ne-a inclinat usor axa pentru un climat stabil si favorabil evolutiei noastre,  si faptul ca planeta noastra e pozitionata  in  Zona Goldilocks  intre planetele fierbinti ca Mercur si Venus si intre planetele inghetate ca Marte  fata de Soare, dar mai ales, faptul ca avem un nucleu de fier ce ne asigura un camp magnetic si am fost pozitionati in asa fel incat ca am fost bombardati cu o cantitate moderata de asteroizi si comete pentru a ne transporta apa, minerale si chiar viata.
Momentan, nu avem capacitatea de a coloniza alte planete, dar sa zicem ca peste 3000  ani colonizam tot sistemul solar, trimitand roboti si androizi.
In anul 2500 colonizam Luna, in anul 3000 colonizam Marte, in anul 4000 colonizam satelitii lui Jupiter si Saturn ca Ganymede , Europa  si Titan , iar in anul 5000 colonizam satelitii lui Uranus si Neptun  ca  Miranda si Triton si facem minerit pe asteroizi.  Poate ca peste zeci de mii sau sute de mii de ani vom construi Sfera Dyson pentru a extrage energie infinita direct  de la Soare .
Probabil ca Mercur si Venus , si probabil satelitul Io  vor fi singurele planete care nu vor putea fi colonizate din cauza temperaturii findca nimic nu poate rezista acolo fara sa se topeasca, deci le excludem.


Poate ca peste 10 000 de ani vor exista imperii coloniale spatiale care se vor razboi pentru aceste planete si sateliti si resursele lor.

Edited by steviegriffin, 21 January 2020 - 22:13.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 steviegriffin, on 21 ianuarie 2020 - 22:12, said:

Marte
-cupru - util pentru monede, robineti, sarma, table, site, cazane, tevi  
Asta e cel mai tare :)

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
In niciun caz nu-mi tocesc ochii pe Km scrisi de tine. Prima postare trebuie sa incite, sa fie scurta si concisa.
Sistemul solar nu este potrivit vietăților, ci ele acestuia. Gata.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
Halucinatii SF.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
d'aia incearca astia sa ajunga pe marte, sa faca cazane de tuica.. Posted Image

Edited by laffin, 21 January 2020 - 22:22.


#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Resurse sunt destule, chestia e ca nu putem inca sa le exploatam. Poate nu vom reusi niciodata. Mai degaba sa reusim sa exploatam ceva asteroizi.

#7
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 steviegriffin, on 21 ianuarie 2020 - 22:12, said:

Soarele:
-prin construirea Sferei Dyson alcatuita din milioane de sateliti solari ,  am putea extrage caldura si energie infinita direct de la Soare

Posted Image
Why?

#8
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,522
  • Înscris: 03.10.2013
tuica din nisip rosu, nepretuita...

#9
steviegriffin

steviegriffin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.01.2020

 andreic, on 21 ianuarie 2020 - 22:20, said:

Halucinatii SF.

ok boomer

Clubul conservatorilor religiosi e cateva etaje mai jos.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
daca esti in stare sa exploatezi sulful de pe venus nu cred ca mai folosesti vreo tehnologie cu praf de pusca...

mi-e lene sa citesc totul, dar randurile pe care mi-au picat ochii nu mi-au starnit interesul deloc.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Copiii spun lucruri trăznite.

#12
steviegriffin

steviegriffin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.01.2020

 YOUR_GOD, on 21 ianuarie 2020 - 22:19, said:

In niciun caz nu-mi tocesc ochii pe Km scrisi de tine. Prima postare trebuie sa incite, sa fie scurta si concisa.
Sistemul solar nu este potrivit vietăților, ci ele acestuia. Gata.
Cu parere de rau, dar nu cred ca sistemul solar va scapa de parazitul numit Homo Sapiens.


Poate ca acum e imposibil....la fel cum era imposibil sa fabrici un AVION  sau un AUTOMOBIL  prin evul mediu.  

Peste 1000 ani cine stie ce se va descoperi si ce se va mai inventa.  
In 10 000 de ani cred ca vom putea explora  si coloniza  celelalte planete.  
Iar peste 1 milion de ani e posibil sa schimbam cu totul harta planetelor.

 ericmario, on 21 ianuarie 2020 - 22:55, said:

Copiii spun lucruri trăznite.
Ok boomer, ia-l si pe andreic si duceti-va la manastire.

 Fane, on 21 ianuarie 2020 - 22:54, said:



mi-e lene sa citesc totul, dar randurile pe care mi-au picat ochii nu mi-au starnit interesul deloc.

Imi cer scuze daca topicul nu e pentru generatia Instagram, tik-tok, what's app  si emoji , dar naiba.....voi chiar nu mai citit carti ,reviste, ceva consistent?
Chiar asa rau am ajuns sa nu mai putem scrie sau citi  texte lungi?

Edited by steviegriffin, 21 January 2020 - 23:00.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 steviegriffin, on 21 ianuarie 2020 - 22:53, said:


ok boomer

Clubul conservatorilor religiosi e cateva etaje mai jos.
Ce bine-mi pare că nu vei avea viață lungă pe forumul ăsta.
Sau tu crezi că ai tot dreptul din lume să iei la mișto moderatorii?

#14
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
karax reloaded

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
andreic nu-si pune mintea cu el, dar daca va mai insista... :)

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 steviegriffin, on 21 ianuarie 2020 - 23:01, said:

Imi cer scuze daca topicul nu e pentru generatia Instagram, tik-tok, what's app  si emoji , dar naiba.....voi chiar nu mai citit carti ,reviste, ceva consistent?
Chiar asa rau am ajuns sa nu mai putem scrie sau citi  texte lungi?
Ctitesc carti de cand am invatat sa citesc, am 38 ani si un copil si citesc in fiecare seara. Nu ai inteles nimic.

 steviegriffin, on 21 ianuarie 2020 - 23:01, said:

Cu parere de rau, dar nu cred ca sistemul solar va scapa de parazitul numit Homo Sapiens.
Nu cred ca ceva a inceput aici sau se va termina. Deci, la fel vad si eu lucrurile.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 steviegriffin, on 21 ianuarie 2020 - 23:01, said:


Iar peste 1 milion de ani e posibil sa schimbam cu totul harta planetelor.
Normal, ce dreq? Păi nu?
Vezi că azi sunt, aici pe forum, ”experți” care spun că o mașină electrică poluează mai mult ca una diesel.

Și tu vorbești de peste 1 milion de ani? Posted Image

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta face maraton de postari, vrea sa ajunga cat mai repede in Poiana

edit: dar a fost banat Posted Image))))
Sa ii fie tarana usoara acestei clone



Cum dracu tot apar spurcaciuni d-astea de clone ? Au fabrica de clone?

Edited by MembruAnonim, 21 January 2020 - 23:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate