Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tratament acneea adultului pe termen lung

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
dr. Trifu de la spitalul militar e renumit, desi eu eram mic si mi a dat o prostie. vezi poate poti sa ajungi la el. daca nu, dr. cornelia georgescu m a ajutat pe mine cu roaccutane. bafta

#20
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 30.07.2009
Care este faza cu roaccutane-ul din ce am citit tot pe forum are niste efecte secu dare destul de urate. Poate deasta nu mi l-a recomandat poate s-a gandit doctorul ca nu o fi cazul la mine nu stiu. Am inceput tratamentul de doua zile, momentan sunt ok. Vedem pe parcurs.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
uite de ce :
https://www.anm.ro/_...61_25.05.15.pdf

are atat efecte fizice, cat si psihice. la unii se pot manifesta doar o parte, la altii - aproape toate.

#22
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019

View PostShahrukhkhan, on 23 ianuarie 2020 - 12:04, said:

Care este faza cu roaccutane-ul din ce am citit tot pe forum are niste efecte secu dare destul de urate. Poate deasta nu mi l-a recomandat poate s-a gandit doctorul ca nu o fi cazul la mine nu stiu. Am inceput tratamentul de doua zile, momentan sunt ok. Vedem pe parcurs.

intr-adevar, inainte se incearca alte tratamente, cum am spus si mai sus acesta ar fi ultima "speranta". nu mi a fost atat de rau cele 10 luni cat am luat 40mg/zi, deci poti incerca.

#23
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 30.07.2009
Initial o sa ma tin de tratamentul oferit de primul medic, observ ca pe fata cosurile de sub piele parca deja incep sa se retraga ori poate este efectul placebo ☺️, poate o sa mai cer si o alta parere la un alt medic inca nu stiu momentan si o sa tin si o igiena cat mai buna.
Va multumesc mult pentru informatiile oferite.

#24
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
In afara de ce a scris @scy mergeti la un laborator sa puna pe o lama secretie si sa va faca antibiograma. Analize uzuale viteza si fibrinogenul sa nu fie mari , ingrijirea tenului cu ceai de musetel.

#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostShahrukhkhan, on 21 ianuarie 2020 - 21:49, said:

Salut, intrucat de ceva timp ma confrunt cu niste cosuri urate care imi cresc pe sub peiele si chiar pe scalp. Am zis ca de inceput de an trebuie sa fac ceva in privinta asta. Am fost la un medic dermatolog si aici am fost diagnosticat cu acneea adultului. Ok in regula pana aici insa cand  s-a apucat sa imi scrie tratamentul am crezut ca nu vad bine. 10 saptamani trebuie sa i-au Doxiciclina capsule 100mg cate una pe zi, 10 saptamani Epiduo si inca o crema Locoid sa o folosesc cand imi apar cosuri noi (cel putin asa am inteles ca deja m-am pierdut), plus ca dupa acest tratament acneea poate reaparea. Este ok sa iei antibiotic pe termen asa lung? Am eu 27 de ani dar totusi job in schimburi de zi si noapte, fumat, nu beau insa alcool. Nu este periculos pentru ficat si stomac atat de mult?
Da, este dăunător. Afectează și imunitatea.

Edited by Testosteron, 03 February 2020 - 19:50.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Antibioticele nu sunt o soluție pentru acnee. Și crede-mă, antibiotice pe termen lung=distrugere organism încet dar sigur.

#27
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
cum asa andrew? la ce antibiotic te referi? cum am zis si mai sus, roaccutane 10 luni, 40mg pe zi, n am nimic si mi a trecut si acneea.
de ce induceti lumea in eroare?

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststefstefstef, on 04 februarie 2020 - 13:32, said:

cum asa andrew? la ce antibiotic te referi? cum am zis si mai sus, roaccutane 10 luni, 40mg pe zi, n am nimic si mi a trecut si acneea.
de ce induceti lumea in eroare?

Roaccutane NU este un antibiotic. Antibiotice sunt doxiciclina, azitromicina, eritromicina, tetraciclina, etc.
Antibioticele in cazul acneei functioneaza pe baza reducerii bacteriei responsabile de aparitia acneei si reducee inflamatia.
Atentie! Doar cat timp le iei ai fata curata, dupa care antibioticul lasă sistemul imunitar vulnerabil, la dezechilibre ale florei intestinale si care da voie fungilor adica ciupercilor sa se inmulteasca in voie.
Pe de alta parte, Roaccutane este un RETINOID. Retinoizii functioneaza pe baza reducerii cantității de sebum din piele, omoara bacteria cauzatoare de acnee, si stopeaza inflamatia. Roaccutane este un fel de vitamina A in doze foarte mari, si care este stocata in ficat. Roaccutane este recomandat doar cazurilor severe de acnee!! Este foarte toxic pentru ficat.
Daca aveti 2-3 coșuri, folosiți Skinoren, Isotrexin sau Zynerit. Sau crema cu galbenele si propolis.
Sper ca am fost de ajutor!

#29
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
mersi pentru lamurire!:)
ficatul meu a fost si inca este ok, daca conteaza :)))

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststefstefstef, on 04 februarie 2020 - 15:00, said:

mersi pentru lamurire!:)
ficatul meu a fost si inca este ok, daca conteaza :)))
E bine atunci. Trebuie totuși menționat că la fiecare om, organismul e diferit. Daca chiar e nevoie să luați Roaccutane, sfatul meu e să îl luați cu un hepatoprotector si doar la sfatul medicului.

#31
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
evident, nici nu poti sa iei roaccutane fara prescriptie. de asemenea, ai dreptate, difera de la om la om, eu n-am luat nimic pentru ficat

#32
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 30.07.2009
Dupa doua saptamani de doxiciclina si crema epiduo pot sa spun ca sunt ok. Stomacul se tine bine culmea, in trecut de la antibiotice am avut surprize neplacute si pe o perioada mai scurta(crampe, diaree) insa acum dupa doua saptamani sunt ok fara nici un probiotic, hepatoprotect etc. Acneea a inceput sa se mai retraga, deja in momentul in care ma rad nu prea mai imi da sangele de la cosuri ca altadata. Eu zic ca e bine Posted Image . Pentru ficat mi-a sugerat un prieten care este asistent cand se face o luna de tratament sa imi fac transaminazele sa vad in ce valori se afla.
In rest ii dam inainte. De locoid inca nu m-am apucat fiindca din ce am inteles ala se foloseste in cazul in care apar alte cosuri mai rele si daca tot folosesc epiduo nu are rost sa le combin.
Mergem inainte revin cu noutati, multumesc tuturor de raspunsuri.

#33
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Mergeti la un labotator, cereti sa vi se recolteze pe o lama din acnee sa vada la ce antibiotic raspunde. Daca raspunsul este pozitiv mergeti cu el la dermatolog. Exista creme, care se folosesc imediat dupa ce v-ati spalat pe fata.
Daca raspunsul este negativ aveti grije ce mancati scoateti glutenul pentru o perioada,  citrice , condimentele, tutun cafea,  dulce si tot ce irita intestinele, dupa o perioada reintroduceti-le pe rand, daca produc aceleasi efecte continuati regimul alimentar.


#34
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostShahrukhkhan, on 05 februarie 2020 - 05:42, said:

Dupa doua saptamani de doxiciclina si crema epiduo pot sa spun ca sunt ok. Stomacul se tine bine culmea, in trecut de la antibiotice am avut surprize neplacute si pe o perioada mai scurta(crampe, diaree) insa acum dupa doua saptamani sunt ok fara nici un probiotic, hepatoprotect etc. Acneea a inceput sa se mai retraga, deja in momentul in care ma rad nu prea mai imi da sangele de la cosuri ca altadata. Eu zic ca e bine Posted Image . Pentru ficat mi-a sugerat un prieten care este asistent cand se face o luna de tratament sa imi fac transaminazele sa vad in ce valori se afla.
In rest ii dam inainte. De locoid inca nu m-am apucat fiindca din ce am inteles ala se foloseste in cazul in care apar alte cosuri mai rele si daca tot folosesc epiduo nu are rost sa le combin.
Mergem inainte revin cu noutati, multumesc tuturor de raspunsuri.
cum evolueaza, tot in bine? Si tu sunt curios sa rezolv o problema asemanatoare.

#35
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 30.07.2009
Se retrag, mai raman cu semne insa deja am inceput sa ma pot rade normal prin anumite portuni pe fata unde inainte saream in sus. Mai am cred vreo 3 saptamani de antibiotic  si pe urma ma duc din nou la control. Nu am luat nici un fel de supliment (hepatoprotect, probiotic etc) insa ma simt ok. Saptamana trecuta am facut niste analize de ficat TGP,TGO si nu mai stiu ce si valorile sunt in parametri Posted Image.
Partea mai urata a fost cand m-am dus la ai mei acasa acum 2 saptamani si de la pernele alea, desi mama sustine ca erau spalate, mi-au aparut 2 cosuri noi in locuri unde nu dadeam cu crema fiindca nu imi apareau deobicei, pe frunte si sub ochi. Am inceput sa dau cu crema si acolo si vad ca incep sa se retraga si alea incet incet Posted Image.
Probabil nu stiu si vreo alergie ceva, ma gandesc dupa ce termin cu tratamentul sa vorbesc si doctorul si sa vad ce imi recomanda pentru mentinere, exista posibilitatea ca dupa ce opresc tratamentul sa reapara.
Revin cu noutati, sper ca de bine Posted Image.

Edited by Shahrukhkhan, 05 March 2020 - 20:33.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vreau sa fiu pesimist, dar deobicei dupa oprirea antibioticului, la scurt timp apar din nou..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate