Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Tratament acneea adultului pe termen lung

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Salut, intrucat de ceva timp ma confrunt cu niste cosuri urate care imi cresc pe sub peiele si chiar pe scalp. Am zis ca de inceput de an trebuie sa fac ceva in privinta asta. Am fost la un medic dermatolog si aici am fost diagnosticat cu acneea adultului. Ok in regula pana aici insa cand  s-a apucat sa imi scrie tratamentul am crezut ca nu vad bine. 10 saptamani trebuie sa i-au Doxiciclina capsule 100mg cate una pe zi, 10 saptamani Epiduo si inca o crema Locoid sa o folosesc cand imi apar cosuri noi (cel putin asa am inteles ca deja m-am pierdut), plus ca dupa acest tratament acneea poate reaparea. Este ok sa iei antibiotic pe termen asa lung? Am eu 27 de ani dar totusi job in schimburi de zi si noapte, fumat, nu beau insa alcool. Nu este periculos pentru ficat si stomac atat de mult?
Va multumesc!

Edited by Shahrukhkhan, 21 January 2020 - 21:51.


#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
renunta la fumat si poate reduci și tratamentul.

alternativele sunt probioticele.

Edited by zyppster, 21 January 2020 - 21:58.


#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Vezi ca sunt pe alibaba lampi cu lumina albastra care curata pielea de acnee prin procesul de fotobiomodulare.Eu am folosit lampi in IR pentru artroza de la genunchi si a functionat.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate, medicii romani nu stiu ce e aia anamneza.
Posibil ca rezolvarea problemei tale sa fie cu totul alta.

#5
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Scoate complet glutenul (paine, cereale n general) si lactatele din alimentatie.

Raporteaza dupa 2 luni. Ai voie unt, cartofi si orez, oua, carne de orice fel, peste. Fara lapte, ciocolata/dulciuri/prajituri/panificatie, fara uleiuri vegetale.

Te pisi pe antibiotice si pe medicii romani in general.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Kean, on 21 ianuarie 2020 - 22:02, said:

Vezi ca sunt pe alibaba lampi cu lumina albastra care curata pielea de acnee prin procesul de fotobiomodulare.Eu am folosit lampi in IR pentru artroza de la genunchi si a functionat.

Ai scapat de cosuri tratandu-te pentru artroza ?

#7
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
@zyppster da stiu ca nu e ok sa fumez insa pana ma las as dori totusi sa scap si de cosuri.☺️ Legat de probiotice cred ca zilele urmatoare urmeaza sa imi cumpar.

@Kean nu prea am curaj sa fac teste pe mine cu ceva neverificat si probabil ca pana imi vin produsele dupa alibaba termin tratamentul 😏

@pasilla nu stiu ce sa zic prima data ma gandesc sa le i-au prin excludere. Intai mergem la doctor si pe urma mai vedem.

@scy da mananc paine si e destul de greu sa renunt insa o sa incerc. Lapte nu beau defel, branza ce mananc mai des, iaurt grecesc ocazional, dulciuri foarte rar. Zaharul din cafea se trece la dulciuri? De multe ori rup norma ☺️

Ideea este ca vreau sa ma tin de tratament pana la final. Insa vreau sa stiu cat ar fi de periculos pentru ficat si stomac acest tratament in tot aceat timp.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Edited by Shahrukhkhan, 22 January 2020 - 02:30.


#8
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Totusi, care e cauza?
Acneea poate fi provocata si de un nivel crescut de testosteron - energie, virilitate, putere.

#9
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
poti s o iei usor cu eliminarea lactatelor, daca nu merge, sunt tot felul de antibiotice, daca nu merg nici alea, ultima sansa o ai cu roaccutane. du te la un dermatolog bun si vezi ce zice. roaccutane pe mine m a ajutat foarte mult :)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Elimina : dulciurile, lactatele, glutenul(painea si produsele de patiserie), fumatul, alcoolul, prajeli.
Consuma numai legume, fructe, carne(vita, pui, curcan, peste, rata, gasca, fără porc) fiarta, la cuptor sau prăjită dar FARA ulei, oua.
Renunță de asemenea la ORICE ulei de tip vegetal.
Bea doar apa, recomand 2-3 litri pe zi. Schimba fetele de perna des si foloseste un sapun antibacterian.
Te poate ajuta foarte mult de asemenea, consumul regulat de muraturi (castraveti murati, varza murata) pentru probiotice.
NU ai nevoie de antibiotice. Oricum, dupa ce le întrerupi, problema revine iar si iar.
Recomand sa urmezi sfatul ce ti l-am dat aici.

Rezultate notabile vei vedea cam dupa o luna.

Edited by MembruAnonim, 22 January 2020 - 17:10.


#11
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
@Vegas123 nu stiu care ar fi cauza asta incerc sa descopar. Am observat ca imi apar mai rau cand stau in vant, praf etc.
@stefstefstef cum am spus in afara de branza de vaca nu prea mananc alte lactate, sper sa nu ajung la roaccutane am inteles ca are niste efecte secundare destul de nasoale.
@AndrewMickelson consum in mare parte a timpului apa, la birou si acasa desi acum pe frig c-am 1l-1ljumate pe zi nu pot bea mai mult, o data de doua ori pe saptamana cate o doza de cola, si ocazional prajeli.Gluten mai fac exces insa o sa incerc sa reduc si incerc sa ma tin si de restul sfaturilor.
Va multumesc tuturor pentru raspuns.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Din ce oraș ești? Poate îți recomanda cineva un medic dermatolog bun, căruia să-i ceri o a doua opinie medicala înainte sa te apuci de tratamentul prescris de primul medic.

#13
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
@corinadaniela sunt din Bucuresti, medicul la care am fost este de la o clinica privata si are recenzii foarte bune.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cumva este vorba despre dr. Leventer?

#15
harleysinhawaii

harleysinhawaii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2020
Gaseste un dermatolog foarte competent care te va ajuta. Urmeaza sfatul Corinei, spune-ne din ce oras esti poate iti poate recomanda cineva un dermatolog bun? Cauzele acneei sunt atat de diverse, ce s-a dovedit eficient la cineva la tine e posibil sa nu mearga sau chiar sa iti faca rau.Nu te mai lua dupa toate sfaturile de pe net!

Medicul acela nu ti- a dat sa faci niște analize hormonale?? Sora mea s-a confruntat cu acnee de ani buni,abia acum la varsta adulta a scăpat de ea. A ramas in schimb cu niste semne. Urmeaza acum sa faca niste sedinte de dermapen. Important e sa gasesti un dermatolog bun..

Edited by Dany_Darke, 22 January 2020 - 21:01.


#16
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Nu, este vorba de dr.dermatolog Catalin Popescu

Edited by Shahrukhkhan, 22 January 2020 - 20:08.


#17
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
@harleysinhawaii ma gandesc sa cer si opinia unui al doilea medic. Multumesc.
Nu mi a recomandat nici un tratament hormonal, mi a recomandat insa dupa ce termin tratamentul sa vin iar sa ma vada.

Edited by Shahrukhkhan, 23 January 2020 - 02:19.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Shahrukhkhan, on 23 ianuarie 2020 - 02:18, said:

@harleysinhawaii ma gandesc sa cer si opinia unui al doilea medic. Multumesc.
Nu mi a recomandat nici un tratament hormonal, mi a recomandat insa dupa ce termin tratamentul sa vin iar sa ma vada.

Recomand sa urmezi sfatul meu de mai sus. Acuma tu faci cum crezi, e pielea ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate