Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cununie - schimbare acte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
diu99

diu99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.05.2019
Salut !
Eu si prietena mea avem programat un concediu in Grecia la vara in Iulie, iar dupa Grecia vom merge in Romania pentru a face cununia civila, dupa care mai stam 1 zi doua si ne intoarcem in UK, atat ne permit zilele de concediu (sunt 2 saptamani in total Grecia plus Romania apoi pentru cununie).
Astazi voiam sa cumpar biletele de avion, pentru ca, dupa cum stiti se scumpesc pe zi ce trece , si stiu din propria experienta ca daca astepti sansele sunt slabe sa le gasesti mai ieftine. Deci as vrea sa le iau azi,maine cel tarziu, dar m-am gandit acum ca nu stiu cum facem cu actele?  Trebuie sa ne schimbam pasapoartele dupa cununie , prietena mea ca va lua numele meu si cred ca si eu. Intrebarea este, ne mai putem intoarce cu pasaportul vechi in UK? pentru ca nu vom avea timp sa le schimbam cu siguranta. S-a confurntat cineva cu asta si are idee cum se procedeaza? Plus ca pe biletele de avion vor fi cu actele si numele noastre de acum , iar la intoarcere ??

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intrebati la evidenta populatiei cat de repede se pot elibera. Daca dati de cineva ciufut, cu toata taxa de urgenta, veti astepta pana le elibereaza.

Legat de bilete. Se pot preschimba in 15 sau 30 de zile (nu mai stiu exact) de la starea civila. Deci puteti lua buletinele si dupa concediu.

Apropos: am inteles eu bine sau vrei sa iei buletinele inainte de civila? Nu prea ai cum. Ea are numele de fata. Se poate schimba in al tau, dar trebuie sa urmati aceeasi pasi de eliberare buletin.

Mai bine faceti civila in Regat si gata.

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Iese viitoarea soție din țară bine-mersi cu pașaportul cu numele de fată, nu te întreabă nimeni dacă tocmai v-ați căsătorit.

Odată ajunși în UK demarați procedura de schimbare pașapoarte la orice consulat.

#4
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Daca modificarea de nume a intervenit dupa achizitionarea biletului de calatorie, trebuie sa ai la tine pasaportul sau actul de identitate si certificatul de casatorie in original.
Cumpara biletele linistit.

#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Chestia e că la cumpărare nici nu trebuie actele, doar la check-in (pe care îl vei face cu o zi sau două înainte de plecare, deci vei folosi actele de identitate disponibile la acel moment).

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Compare Diu99.  Problema asta a fost si la noi in 016.  Programarea la starea civila si official casatoriti e simplu(cca 7 zile,ceva medical...)  Dar trecerea de pe numele de fata pe numele meu dura cca 2 saptamani.  Nu aveam timp,am plecat.   Casatoriti official cu numele pe act pe care-l aveam cand am intrat la Starea Civila.Ps. stai asa,tu pana schimbi numele sotiei in urma casatoriei+urgenta la pasapoarte nu te incadrezi in zilele care zici.  Da,puteti veni cu pass. vechi in Uk.  Ii doare la bascheti pa astia ca ... Act legal(pass sau CI) sa aveti si valabil. Si la vara/anu/deceniu schimbati hartogaraia.

Nu a modificat nici un nume la ce acte are acum!

Cumperi bilete pt 2 pasageri:  a si b. Pe ce ai valabil.

Si la intoarcere cand va fi dupa vara cumperi tot la fel :2 pasageri A si B!  sI REZERVA-TI 2 SAPTAMANI DE VACANTA PT ACTE(de siguranta)

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 diu99, on 21 ianuarie 2020 - 16:15, said:

Salut !
Eu si prietena mea avem programat un concediu in Grecia la vara in Iulie, iar dupa Grecia vom merge in Romania pentru a face cununia civila, dupa care mai stam 1 zi doua si ne intoarcem in UK, atat ne permit zilele de concediu (sunt 2 saptamani in total Grecia plus Romania apoi pentru cununie).
Astazi voiam sa cumpar biletele de avion, pentru ca, dupa cum stiti se scumpesc pe zi ce trece , si stiu din propria experienta ca daca astepti sansele sunt slabe sa le gasesti mai ieftine. Deci as vrea sa le iau azi,maine cel tarziu, dar m-am gandit acum ca nu stiu cum facem cu actele?  Trebuie sa ne schimbam pasapoartele dupa cununie , prietena mea ca va lua numele meu si cred ca si eu. Intrebarea este, ne mai putem intoarce cu pasaportul vechi in UK? pentru ca nu vom avea timp sa le schimbam cu siguranta. S-a confurntat cineva cu asta si are idee cum se procedeaza? Plus ca pe biletele de avion vor fi cu actele si numele noastre de acum , iar la intoarcere ??

Vezi ca inainte de cununie trebuie sa vii cu 7-10 zile inainte pentru a depune actele la starea civila. Intre actele astea trebuie o adeverinta de la spital sau policlinica. Acolo trebuie sa te prezinti personal pentru ca iti ia sange si iti face niste analize.
Apoi, dupa 7-10 zile ai cununia civila, dupa care a doua zi, sau in prima zi lucratoare iti depui actele pt buletin/pasaport. Poti sa le faci si in regim de urgenta, dar tot dureaza ceva.
Ideea e ca nu prea poti sa iti faci planul chiar asa cum spui tu pentru ca ai omis prima parte cu depunerea actelor.

Daca mergi cu masina e in regula, cu avionul insa nu ai sanse decat daca platesti schimbarea numelor.

#8
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
Inainte sa taie un colt din CI a sotiei, ofiterul de stare civila ne-a intrebat daca avem planificate calatorii in strainatate. Daca am fi avut lasa intacta CI, dar asta nu scuteste pe nimeni de schimbarea actului in termen.
Rugati la starea civila sa nu distruga actul vechi. Vor fi intelegatori. Sunt multe astfel de situatii (luna de miere planificata etc), eventual aratati biletele de avion.

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Actele trebuie schimbate in 15 zile (parca lucratoare) dupa schimbarea de nume.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Io stau si ma intreb ce s-ar intampla daca s-ar lasa sa "moara" in liniste pasaportul cu numele actual fara sa-l schimbi?
Intereseaza pe cineva care-i numele de familie?Cand cumperi biletul de avion introduci datele pasaportului.
Niciunde nu se cer concomitent pasaportul si actul de identitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate