Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UPC pentru persoane fizice sau juridice.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna.
Sa va spun problema cat mai detaliată.
Suntem într-o localitate, Poiana Negrii mai exact, judetul Suceava.
E un sat de munte cu casele răsfirate pe cursul unui drum pe o distanță de 5 km.
Internetul, că despre asta e vorba, este o rețea veche făcută de Novasat cumpărată de UPC acum câțiva ani.
Am crezut că va pune tot satul fibra, pt că jumătate din sat are cablu coaxial.
Pe cablul respectiv viteza medie este de 10 mbps.
Undeva, localitatea are o porțiune de 200 m fara stâlpi de curent monofazat pt că curentul vine din cealaltă a satului și nu a mai ajuns fibra sau cablul la noi, adică și eu.
Avem internet de la Vodafone și Orange, dar seara este dezastru. Maxim 2 mbps.
Prea multa lume se conectează seara și antenele nu mai fac față.
Fiind și o zonă cu multe pensiuni și în fiecare an se mai deschid plus că cele actuale se măresc, în weekend sunt multi utilizatori activi în zona.
Am cerut suplimentarea antenelor dar răspunsul îl știți. In viitor.

Acum vine și nedumirirea.
Un vecin de-al meu are o firma iar cei de la UPC sau o firma contractuala ia oferit o opțiune de internet pt firma, cu fibra optica dedicata, direct de la nodul principal.
Asta înseamnă 4,5-5 km.
Cu viteze începând de la 50 mbps.
La prețul de 200 de lei pe lună.
Am cerut să aduca in zona și pt 25-30 de familii, persoane fizice dar au spus că nu se poate.
Am cerut o antenă și de acolo sa dea net contra cost desigur, tot nu.
De ce?



#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cerere si oferta

#3
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu as scrie un email la Ancom.Sa-ti indice in zona ta care ar fi furnizorii de internet.Poate ai surprize...

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sint cumva obligate firmele de internet si altele, in general, sa branseze ABSOLUT OBLIGATORIU ORICE CLIENT ??
Sau pot sa refuze, datorita costurilor foarte mari ?
Sau pot sa accepte, dar plateste clientul 5 kilometri de cablu /  fibra optica ?

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, nu sunt obligati sa asigure infrastructura pentru absolut orice client.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Aha, s-ar putea sa fi inteles eu nitel gresit mesajul anterior.
Desi nu stiu de ce ar fi neoie sa dea mail la Ancom pentru asta.
Ori verifica pe site ancom, ori pe site-uri firme net, ori da telefon la citeva firme de net din judet

#7
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Asta știu.
Dar care ar fi varianta pt noi.
Adică sunt dispuși să pună unui client , persoana juridica, pe firma, 5 km, contra unei sume de 200 de lei pe lună, iar persoanelor fizice pt 50 de lei nu.
Daca tot vine pt o persoană, nu mai poate atașa in aceași lucrare și internetul pt persoane fizice?
Adică aduce un fir și nu mai poate pune încă unul? Ori mai multe?
Asta nu înțeleg eu.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu, nu se poate.
Deoarece si pentru ca.
Faceti cerere semnata / inregistrata cel putin 10 - 20 - 30 de clienti... poate poate.....

Edited by trollerul_de_serviciu, 20 January 2020 - 16:33.


#9
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am atașat un print cu localitatea.
Cu linia verde este cablul coaxial deci nu e fibra.
Cu linia rosie este lipsa de cablu.
Deci în total linia roșie și cea verde, este distanță care ar trebui sa vina cu o fibra in zona.
Iarăși întreb, daca tot vine, în aceiași lucrare, nu poate să adauge și internetul pt noi, oameni de rând?
Pt mine , 200 de lei pe luna, e mult.
Dacă mi-aș permite, că sa am un internet decent, în jur de 20 de mbps, a-și pune.
Dar nu-mi permit.
Dar eu nu înțeleg de ce nu ar putea să pună și pt noi.

Attached Files



#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poza e inutila.
Nu e nevoie sa intelegi tu, e nevoie sa vrea / nu vrea firma.

#11
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 trollerul_de_serviciu, on 20 ianuarie 2020 - 16:33, said:

Nu, nu se poate.
Deoarece si pentru ca.
Faceti cerere semnata / inregistrata cel putin 10 - 20 - 30 de clienti... poate poate.....
Am mai strâns semnături, am mai făcut cereri, am vorbit și la ancom , de peste 10 ani tot caut sa avem ( nu sunt egoist, mă interesez și pt vecini) un internet decent, am ajuns să înțeleg și să am cunoștințe despre net, frecvente, ip-uri samd.
Nu îmi permit prea multe, dar iarna când nu e prea multa treabă pe afara, și e frig, parca după ce am pus lemne in soba vreau să mă uit la un film.
Împreună cu familia sau singur.
Acuma ce film pot vedea eu la 1 mbps?
Am vrut sa vedem o animație cu copiii.
Nu merge, și atunci când merge, mai bine nu mergea.


 trollerul_de_serviciu, on 20 ianuarie 2020 - 16:47, said:

Poza e inutila.
Nu e nevoie sa intelegi tu, e nevoie sa vrea / nu vrea firma.
Bun, am înțeles.
Și din conversația cu doamna de la telefon reieșea asta.
Ce e de făcut?
Unde trebuie sa bat?
Mai am o idee.
Vecinul care are firma, ar putea să tragă internet, că apoi sa ne dea și nouă prin antene direcționale tplink.
Contra cost desigur.

Edited by redbotos, 20 January 2020 - 16:56.


#12
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008

 redbotos, on 20 ianuarie 2020 - 16:54, said:

Am mai strâns semnături, am mai făcut cereri, am vorbit și la ancom , de peste 10 ani tot caut sa avem ( nu sunt egoist, mă interesez și pt vecini) un internet decent, am ajuns să înțeleg și să am cunoștințe despre net, frecvente, ip-uri samd.
Nu îmi permit prea multe, dar iarna când nu e prea multa treabă pe afara, și e frig, parca după ce am pus lemne in soba vreau să mă uit la un film.
Împreună cu familia sau singur.
Acuma ce film pot vedea eu la 1 mbps?
Am vrut sa vedem o animație cu copiii.
Nu merge, și atunci când merge, mai bine nu mergea.



Bun, am înțeles.
Și din conversația cu doamna de la telefon reieșea asta.
Ce e de făcut?
Unde trebuie sa bat?
Mai am o idee.
Vecinul care are firma, ar putea să tragă internet, că apoi sa ne dea și nouă prin antene direcționale tplink.
Contra cost desigur.
nu prea cred eu ca o sa fie dispus, inseamna sa ii luati din banda. Una e sa primesti 200 lei lunar,de la o persoana juridica, ce probabil are si alte abonamente in alte locatii/abonamente de mobil, ce va plati cval materialelor folosite(posibil sa ii ofere internet prin microunde/antena montata direct la firma), alta sa ia 35 lei lunar de la persoana fizica si sa fie nevoit sa traga cablu cativa km+montare echipamente suplimentare+asigurare alimentare echipamente+mentenanta echipamente/cabluri pana la tine. exista mai multe costuri, pe langa cablul ce trebuie tras

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 redbotos, on 20 ianuarie 2020 - 16:54, said:

Am mai strâns semnături, am mai făcut cereri, am vorbit și la ancom , de peste 10 ani tot caut sa avem ( nu sunt egoist, mă interesez și pt vecini)

Cereri la toate firmele de net ???
Vezi ca sint mai multe in ziua de azi decit acum 10 ani

#14
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Incearca sa vorbesti cu oamenii de la tehnic, cei care efectiv intind firele pe acolo, ei ar putea sa te ajute.
La mine (25 km de Bucuresti) distanta pana la ultimul stalp de curent este de 80m. Am tras curentul subteran. de la ultimul stalp pana la casa. In sat este UPC.
Am facut cateva cereri la UPC si nu se poate rezolva, nu au cum sa extinda reteaua fara stalpi, pentru un abonat.
Cand faci o cerere se inregistreaza si trimit un om de la tehnic sa verifice situatia la fata locului. Omul ala mi-ar fi tras cablu, contra cost si dupa aceea inregistra el contractul la UPC. Nu am facut asta pentru ca,neavand stalpi, trebuia sa platesc cablul, amplificatorul, santul, etc si am considerat ca e prea mult.
Dar iti spun, asta era solutia. Voi sunteti mai multi si puteti sa impartiti costurile.

Edited by cumparator, 20 January 2020 - 17:14.


#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Televiziunea banuiesc ca o ai prin satelit. Dificila zona, nasoala treaba, dar ceva sperante apar cu acest vecin ce va avea fibra dedicata.

Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare in 2011-2012, la casa de tip vila in municipiu resedinta de judet, la 50 de metri de blocuri, nu puteam avea decat ADSL de 5 mbps sau 3 G de 1-2 mbps, uneori sub 1 mbps, UPC nu a existat la noi, RDS dadea doar TV la case si pe vocea fixa si netul fix era monopol Rom-Telekom, dupa o munca titanica de aproape 1 an de zile am reusit sa conving RDS-ul sa vina cu FTTH, mi-au batut obrazul ca in primul an doar 2 abonati, dar acum sunt toti pe ei de nu face fatza cutia de distributie optica, am inversat monopolul. Posted Image

Si tot asa, ca cum sa bage fibra pe gard, fara stalpi, pai cum au bagat coaxialul F-11 pe gard in 2005, asa au bagat si fibra in 2012. Posted Image

#16
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 redbotos, on 20 ianuarie 2020 - 15:33, said:

Buna.
Sa va spun problema cat mai detaliată.
Suntem într-o localitate, Poiana Negrii mai exact, judetul Suceava.
E un sat de munte cu casele răsfirate pe cursul unui drum pe o distanță de 5 km.
Internetul, că despre asta e vorba, este o rețea veche făcută de Novasat cumpărată de UPC acum câțiva ani.
Am crezut că va pune tot satul fibra, pt că jumătate din sat are cablu coaxial.
Pe cablul respectiv viteza medie este de 10 mbps.
Undeva, localitatea are o porțiune de 200 m fara stâlpi de curent monofazat pt că curentul vine din cealaltă a satului și nu a mai ajuns fibra sau cablul la noi, adică și eu.
Avem internet de la Vodafone și Orange, dar seara este dezastru. Maxim 2 mbps.
Prea multa lume se conectează seara și antenele nu mai fac față.
Fiind și o zonă cu multe pensiuni și în fiecare an se mai deschid plus că cele actuale se măresc, în weekend sunt multi utilizatori activi în zona.
Am cerut suplimentarea antenelor dar răspunsul îl știți. In viitor.

Acum vine și nedumirirea.
Un vecin de-al meu are o firma iar cei de la UPC sau o firma contractuala ia oferit o opțiune de internet pt firma, cu fibra optica dedicata, direct de la nodul principal.
Asta înseamnă 4,5-5 km.
Cu viteze începând de la 50 mbps.
La prețul de 200 de lei pe lună.
Am cerut să aduca in zona și pt 25-30 de familii, persoane fizice dar au spus că nu se poate.
Am cerut o antenă și de acolo sa dea net contra cost desigur, tot nu.
De ce?
Dintre vecini, nu are niciunul o persoana fizica autorizata sau asociatie/fundatie ?
E usor sa faci o fundatie, sa puna toti vecinii bani si faceti contract la UPC Business pe fundatie/asociatie, similar cum a facut vecinul cu firma.

Pe urma investiti ceva banuti intr-o retea mesh WiFi (vezi TP-Link Deco sau Netgear Orbi) intre vecini.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce naiba să facă cu jucariile alea? Mai bine nu-i mai dati sfaturi dinastea pentru ca da omul banii de pomană...

#18
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018

 trollerul_de_serviciu, on 20 ianuarie 2020 - 16:20, said:

Aha, s-ar putea sa fi inteles eu nitel gresit mesajul anterior.
Desi nu stiu de ce ar fi neoie sa dea mail la Ancom pentru asta.
Ori verifica pe site ancom, ori pe site-uri firme net, ori da telefon la citeva firme de net din judet

Este site special de la ANCOM > https://www.netograf.ro/#/map/fix

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate